Az elmúlt időszakban sokat lehetett hallani arról, hogy emelkedett a Velencei-tó klorofilltartalmának szintje.
Csonki István, a Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóság igazgatója a feol.hu-nak elmondta: kétheti rendszerességgel mérik a vízminőségi paramétereket, és a június 14-én vett minták alapján a klorofilltartalom valamivel magasabb az utóbbi években mért értékeknél. Megjegyezte, általában nem jellemző a magas klorofillkoncentráció, megemelkedése jellemzően eseti jellegű.
Mint a szakértő elmondta, az elszíneződés egyik oka feltehetően a megváltozott algaösszetétel miatt következett be, de az eddig elvégzett laboratóriumi vizsgálatok alapján azonban egyértelműen kijelenthető, hogy kis méretű, úgynevezett pikoalgák elszaporodása és a víz elszíneződése semmilyen vízminőségromlást nem okoz.
„A változás okait folyamatosan figyelemmel kísérjük, és az okokat próbáljuk egyértelműen meghatározni, külső szakértők bevonásával is. Ezek igen sokrétűek lehetnek, hiszen a tavalyi rekordalacsony vízállás miatt a szárazra került parti területek szervesanyag-tartalmának oxidálása, a betorkolló vízfolyások kitisztítása, a dinnyési tórész szárazra kerülése és ismételt elárasztása is szerepelhetnek a kiváltó okok között” – tette hozzá.