Szerdán késő este fejeződött be Robert Fico szlovák miniszterelnök műtétje, aki ellen aznap merényletet követtek el Nyitrabányán. A besztercebányai Roosevelt kórházban elvégzett beavatkozás közel négy órán át tartott. Szlovák médiaértesülések szerint a miniszterelnök eszméleténél van – írja az MTI.
Tomas Taraba miniszterelnök-helyettes úgy nyilatkozott, hogy tudomása szerint a műtét sikeres volt.
UPDATE (9:27):
Stabil, de továbbra is nagyon súlyos Robert Fico állapota a műtét után – jelentette be Robert Kalinák szlovák védelmi miniszter, miniszterelnök-helyettes a besztercebányai kórházban csütörtökön.
A kórház igazgatóhelyettese szerint a miniszterelnököt két orvosi csapat műtötte, és továbbra is az intenzív osztályon fekszik.
Amennyiben a sérülései miatt Fico hosszabb ápolásra szorulna, a vonatkozó szabályozás szerint feladatai ellátását a négy miniszterelnök-helyettes egyike venné át. A szlovák sajtó Robert Kalinákot tartja a legesélyesebbnek e feladat ellátására.
Mint arról beszámoltunk, Robert Fico ellen a kormány kihelyezett ülése után követett el lőfegyveres merényletet egy 71 éves, lévai férfi, akit a helyszínen azonnal őrizetbe vett a rendőrség. A miniszterelnököt – akinek több lőtt sebe is volt – életveszélyes állapotban helikopterrel szállították a besztercebányai kórházba.
A merénylet feltételezett elkövetőjének, Juraj Cintulának a fia azt nyilatkozta, sokkolták a történtek, majd hozzátette, hogy édesapja legálisan tartott fegyvert. Elmondta, hogy fogalma sincs róla, hogy az apja mit tervezett, és mi volt a támadás oka. Arra a kérdésre, hogy az apja gyűlölte-e Ficót, a merénylő fia azt felelte: “Így mondanám, nem rá szavazott”.
A rendőrség által őrizetbe vett idős férfi rövid, néhány mondatos nyilatkozatot adott a TA3 szlovák hírtelevíziónak, azt mondta: nem értett egyet a kormány politikájával. A riporter további kérdésére a férfi a szlovák közmédiában zajló események okait tudakolta.
A lévai születésű Juraj Cintula íróként tevékenykedik, tagja volt a Szlovák Írószövetségnek is. 2016-ban egy magán-biztonságiszolgálatnak dolgozott, így lehetett legálisan fegyver a tulajdonában. Bírálta a menekülteket és az államot, valamint nyíltan támogatta a Slovenskí branci nevű, nem hivatalos félkatonai jellegű szervezetet.
Szigorúbb biztonsági intézkedések
Sutaj Estok belügyminiszter Szlovákia fennállása legsötétebb pillanatának és a demokrácia legszomorúbb napjának nevezte a miniszterelnök ellen elkövetett merénylet napját. Kijelentette, hogy a vizsgálat során már bebizonyosodott:
egy közvetlenül az államfőválasztás után elkövetett, politikai motivációjú merénylet történt.
Elmondta, hogy fokozott biztonsági intézkedéseket vezetnek majd be, és ő személyesen a kormány biztonsági tanácsának összehívását is kezdeményezte. A belügyminiszter ezzel együtt határozottan a kedélyek megnyugvására szólított fel: “Azoknak is meg kell nyugodniuk, akik esetleg befejezettnek szeretnék látni ezt a szörnyű tettet, és azoknak is, akik esetleg bosszún gondolkoznának.”
Hibáztak a testőrök
Hibáztak Fico testőrei, mikor a szlovák miniszterelnök az őt köszöntő tömeghez sétált – állítja Hamran István volt rendőrfőkapitány. A szakember a testőrök fatális hibáiról beszélt – írja a napunk.dennikn.sk. “Káosz volt, ez nyilvánvaló, ez pedig kudarc” – jelentette ki. Véleménye szerint – a merényletről készült felvételek alapján – a miniszterelnök testőreinek azonnal biztonságos helyre kellett volna vinniük a politikust, de ehelyett többen a támadóra vetették magukat, vagy a hivatali autó körül szaladgáltak.
Egy másik szakember, Juraj Zábojník, a közjogi méltóságok védelméért felelős hivatal volt vezetője is úgy gondolja, hogy a testőrök hibáztak: “Ha eldördül 4-5 lövés, akkor valaki hibás. Akkor valami gond van a testőrökkel. Nem láttam, hogy valaki a kormányfő elé ugrott volna“. Szerinte akkor, ha egy védelem alatt álló személy emberek közé megy, a testőröknek minden oldalról mellette kell állniuk.