Áttörést hozhat fájdalomcsillapítás terén egy új, japán fejlesztésű antitest, a 3E1. A kutatók a perifériás idegrendszerben magas koncentrációban jelen lévő, 1-es sejtadhéziós molekulát (CADM1) célozták meg. A fehérje kulcsszerepet játszik az idegek működésében, először vizsgálták fájdalomcsillapító hatás szempontjából a blokkolását – írja a Blikk.
Japán kutatók egereken tesztelték a 3E1 hatását.
Az antitestet a bőr alá, a perifériás idegekbe fecskendezték, ahol kizárólag koncentrálódott. A kutatók megfigyelték, hogy a 3E1 gátolja a CADM1 expresszióját, így csökkentve a neuronális érzékenységet. Az egerek viselkedése alapján a fájdalomcsillapító hatás akár 24 órán át is fennmaradt, vagyis jelentősen tovább, mint a hagyományos érzéstelenítők – részletezte a SciTechDaily.
A 3E1 biztonságosnak tűnik:
a kísérletek során sem bénulás, sem viselkedési zavar nem lépett fel az egereknél.
A korábbi, idegi növekedési faktor (NGF) ellen irányuló antitestek, mint a tanezumab vagy a fasinumab, komoly mellékhatásaik miatt nem alkalmazhatók szélesebb körben.
A 3E1 új, célzott, biztonságosabb fájdalomcsillapítási stratégiát kínálhat.
A kutatók szerint az antitest hosszú távú alkalmazása
új korszakot nyithat az „antitest-anesztetikumok” terén. A következő lépés a 3E1 humanizálása, hogy a klinikai alkalmazás során is biztonságos és hatékony legyen. A fejlesztés sikere esetén akár több napig tartó fájdalomcsillapítást is biztosíthat, mellékhatások nélkül. Az új antitest már most ígéretes alternatívának tűnik például az osteoarthritis kiváltotta krónikus fájdalmak kezelése során.