A Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) adatai szerint bár némileg javult a helyzet, a műtétek várólistái továbbra is rendkívül hosszúra nyúlnak. Sokan nem tudnak róla, hogy amennyiben a területileg illetékes egészségügyi intézményekben a várólista túl hosszú, a beteg akár külföldre is mehessen a műtétje miatt.
Radics Zsuzsanna társadalombiztosítási és egészségügyi szakértő szerint a külföldi műtét társadalombiztosítás általi finanszírozása engedélyhez kötött, és igényelni kell. Az igénylés fő szempontja az lehet, ha a beteg hosszú időn belül idehaza nem juthat hozzá az ellátáshoz.
Ez általában egy év
– mondta el a szakember az ATV Egyenes beszéd című műsorában.
Egy csípőprotézis esetében ez akár indokolt is lehet, hiszen a várólisták itthon akár 2-3 évre is nyúlhatnak, vagyis aki külföldre menne, sok időt spórolhat. Az igényléseket a NEAK nemzetközi főosztályán kell benyújtani.
A NEAK az elbírálás folyamán előbb megnézi, van-e idehaza olyan ellátó, ahol gyorsabban sorra kerülhetne a beteg. Ha van, hozzá irányítják. Amennyiben nem találnak ilyet, és indokolt, engedélyt adnak a külföldi műtét finanszírozására.
A magyar állampolgárok számára háromféle külföldi gyógykezelés áll rendelkezésre:
- Az európai uniós rendeletek szerinti gyógykezelés. A nyugat-európai kórházakban napidíjat kell fizetni. Ez Ausztriában 7-9 euró, Németországban 10 euró, Franciaországban 16-18 euró. A külföldön kezelt magyar beteg számára a napidíj az önrészt jelenti, azt neki kell kifizetnie. Minden mást a magyar TB fizet.
- A határon átnyúló egészségügyi szolgáltatás. Ebben az esetben külföldre vihetjük a magyar TB támogatásunkat: Ha például egy beavatkozás itthon 200 ezer forint, amit a NEAK fizetne, de ezt a beavatkozást Ausztriában 600 ezer forintért elvégzik, a beteg saját zsebéből kifizet 400 ezer forintot és a napi díjakat, és kiegészíti a NEK-től kapott 200 ezer forinttal
- Olyan tervezett külföldi gyógykezelés, amit Magyarországon nem kaphatunk meg, mert (még) nem alkalmazzák: Ezt is kérelmezni kell, ez a méltányosságból nyújtott külföldi gyógykezelés: ha engedélyezik, a teljes költséget a NEAK állja.