Az önkiszolgáló kasszák telepítésének célja a költségek csökkentése és a hatékonyság növelése volt. A működését azonban hamar kiismerték az emberek és ezáltal többféle csalási módszer is kialakult – írja a Hóvége, bemutatva a leggyakoribb trükközéseket.
Íme a 3 leggyakoribb csalási módszer az önkiszolgáló kasszáknál:
1. Egyes termékek esetében nagyon könnyű játszani azzal, hogy mást ütünk be vagy más terméket mérünk le, mint ami valójában a zacskóban van. Például a péksütemények magasabb árkategóriában vannak egy vizes zsemléhez képest. Így, aki vesz két kakaós csigát, de zsemlének üti be, az több száz forintot is spórolhat.
2. Gyakori csalási módszernek számít a drágább termékre való olcsó címke ragasztása. Vagy az is, hogy több ugyanolyan termék esetén csak egy darab kerül beolvasásra.
3. Az önkiszolgáló kasszánál úgy is megpróbálnak csalni, hogy egyszerűen kihagyják egyik-másik terméknél a beolvasást és enélkül helyezik be a táskába a terméket.
Könnyű a lebukás
Egyszerűnek tűnhet az önkiszolgáló kasszánál való trükközés, pedig valójában nem olyan egyszerű kijátszani a rendszert, hiszen:
- a gépek súlyérzékelő rendszerrel vannak felszerelve
- kamera figyeli a vásárlók tevékenységét, még az önkiszolgáló kasszánál is
- a le nem olvasott termék egyből riaszt a biztonsági kapunál
A lopásos esetekért amúgy súlyos büntetés is kiszabható: 65 ezer forintos helyszíni bírság, közmunka vagy akár börtönbüntetés is.
Kiemelt fotó: illusztráció, iStock