nlc.hu
Aktuális
Fényszennyezés: teljes házakat kergetett őrületbe egy Flórián téri fényreklám

Nappali fény éjszaka: így kergetett őrületbe teljes panelházakat egy LED-reklám a Flórián téren

Hetekig fényárban úsztak a Flórián tér házai, miután beüzemeltek egy húsz másodpercenként váltakozó, nappali fényt árasztó LED-reklámfalat. A lakók panaszára, a képviselők közbenjárására azóta jobb a helyzet, de az eset (elnézést a szóviccért) rávilágít arra, milyen védtelenek vagyunk az egyébként súlyos egészségügyi kockázatokat hordozó fényszennyezéssel szemben.

Képszerkesztő kollégánk, Ádám furcsa helyzetben találta magát és családját nagyjából egy hónapja. Elérkezett az este, lement a nap, de a lakásukban valahogy csak nem akart sötétedni. Sőt, nem egyszerűen világos maradt, hanem a vakító fény különböző színekben villogott, beterítve az egész lakást. Ez neki és a feleségének akkor még egyszerűen kellemetlen volt, de kisgyereküknek elviselhetetlen: csak úgy tudott – és tud azóta is – elaludni, hogy teljesen besötétítenek. Azóta a párnak is rojtokban az idegei; bár a helyzet mérséklődött, este 10-ig így sem ők döntik el, milyen fények között éljék az életüket otthon.

Idilli parkocska gigantikus LED-fallal

Pedig „csak” annyi történt, hogy bekapcsolták a szemközti fényreklámokat a Flórián téren, amelyeket már nyáron kiszúrtak, miközben a munkások telepítették őket. „Ez két LED-fal a Pacsirtamező utca és Kiscelli utca sarkán, ami olyan erővel világít, hogy a szemközti Pacsirtamező utcai épületeket is beteríti” – meséli Ádám.

Konkrétan olyan, mint egy fényfestés. Az ablakokon keresztül a szobákba is betör a fény és úgy villog, akárcsak a diszkóban. Este 8-kor kikapcsolják, de ez sovány vígasz, mivel 4-kor már sötét van és a reggeli órákban is rettentő zavaró.

Persze nem csak őket zavarja: a lakók arról beszéltek, hogy az erkélyre sem tudnak kimenni, mert egyenesen a szemükbe világít a gyorsétterem-reklám. Arról nem is beszélve, hogy az autósokat is elvakítja, Ádám sötétedés után sokkal óvatosabban kell, hogy vezessen a saját lakása környékén: „ha belenézek, másodpercekig minden csak villog előttem.” Gyalogosként is nehéz így figyelni azt az útszakaszt, a fény pedig annyira erős, hogy még nappal is eltereli a figyelmet. Ádám fotós, így meg is tudja mutatni, mi a helyzet, és hogy nem csak a levegőbe beszél.

Fotó: Leéb Ádám

Fotó: Leéb Ádám

Ádám jóhiszemű: arra tippelt, hogy rosszul állították be az egyik reklámot. „Láthatóan vagy ötször erősebb, mint egy másik, ami a Vörösvári út irányába néz.”

A baj az, hogy az önkormányzat, amely, mint meséli, „évek óta tervezteti az óbudaiakkal a Flórián teret”, senkit nem kérdezett meg, hogy jöhet-e a vakító reklám.

Az érdekli őket, hogy szeretnénk-e kávézót, tavacskát, vécét, játszóteret, valamiért mégis úgy gondolták, biztosan idilli lesz, hogy a közkedvelt, sötét park mellé levernek egy kétszer ötméteres LED-falat, amiből „üvölt” a KFC-csirke és az Aldi reklámja.

A hetekig tartó próbamenet

Még ha feltételezzük, hogy technikai hibáról van szó, akkor is sokat elmond, hogy a lakók hetekig el kellett, hogy viseljék a fényszennyezést, mire történt valami. Ádám eközben megkereste:

  • a Telekomot, akik a hálózatot biztosítják, és akik azt mondták, írjon mailt, értesítik a megrendelőt és szólnak Ádáméknak, mire jutottak;
  • a közterület-felügyeletet, ahonnan válaszra sem méltatták;
  • Óbuda-Békásmegyer országgyűlési képviselőjét és a kerületi képviselőt.

Szabó Tímea és Sáfrán Henriett hamarosan ugyanazzal a Hatósági Osztálytól érkezett egyenszöveggel válaszolt:

„(…) felhívtuk az üzemeltető figyelmét a jelzett problémára. Kérésünkre megvizsgálták a fényerősséget és az ezzel járó esetleges negatív hatásokat és tájékoztattak, hogy csökkentették a digitális táblák fényerejét. A fényesség erősségét vagy esetleges zavaró hatását az is befolyásolhatja, hogy a 20 másodpercenként váltakozó tájékoztató tartalmak/reklámok milyen színvilággal, intenzitással kerülnek ki a táblákra. Egyébként a digitális reklámeszközök telepítésére hatósági szerződést kötött az önkormányzat a Hungaroplakát Kft-vel, amely szabályozza a fényerősséget, a sugárzás tól-ig időtartamát, stb… Ha ezeket nem tartja be a cég, akkor lehet felülvizsgálni a szerződést. Jelen esetben azért is lehetett feltűnő a sugárzás, mert nemrég üzemelték be, azaz quasi próba üzemmód volt, illetve a korai sötétedés is felerősíthette a zavaró fényeket. Reméljük, hogy az üzemeltető által elvégzett korrekció már nem lesz zavaró hatású, de amennyiben továbbra is ilyen hatást tapasztalsz vagy ilyen jelzés érkezik, szíveskedj továbbítani felénk.”

Fotó: Leéb Ádám

Fotó: Leéb Ádám

Felmerül persze a kérdés, hogy milyen „quasi” próbamenet az, ami hetekig megkeseríti több tucat család életét, de főleg az, hogy miért nem történt semmi a fényerővel, aminek mérsékléséről a képviselők a levélben már múlt időben számoltak be. Ádám már kereste volna a Hungaroplakátot, ám pár nappal később láss csodát, valóban mérsékelték a fényerőt, így a LED-fal már „csak” közepesen zavaró (és persze csúnya, tájidegen az egyébként békés parkban). „Továbbra is azt gondolom, hogy tönkretették a parkot és környékét ezzel – mondja Ádám. – Mi konkrétan a költözésen gondolkodunk.”

„Éjszaka alig világítanak”

Nem segít, hogy bár a közterületi reklámok elhelyezését törvényileg szabályozzák ugyan, kifejezetten a LED-falak fényerejére nincs jogszabály, mi legalábbis nem találtunk. Az ügyben megkerestük Óbuda önkormányzatát és az üzemeltető céget is. Az előbbi hivatalnak „nincs információja” arról, hogy van-e kötelező maximális fényerő egy-egy ilyen reklám esetében, Páva Zoltán, a Hungaroplakát ügyvezetője pedig elmondta: „a jogszabályok értelmében villódzó, káprázást okozó tartalom nem jeleníthető meg a falakon, ezért mi kizárólag lassú animációkat, nem valós idejű videókat jelenítünk meg, elkerülve az ilyen effekteket”.

Nem jeleníthetőek meg továbbá közúti jelzésekkel összetéveszthető kép, grafika. A fal fényereje azonban valóban az ő belátásukon múlik; az ügyvezető állítja, az összes ilyen reklámjukat szenzorral látták el, azaz elvileg hozzáigazítják az erősséget a környezeti fényekhez. „Így éjszaka alig világítanak, éppen csak, hogy látszanak.” Ha a szenzor elromlik, a LED-falak minimális fényerőn működnek.

Bár arról nem nyilatkozott, hogy a Flórián térivel mi volt a baj, valószínű, hogy technikai hibáról lehetett szó; az önkormányzat megkeresésére mindenesetre tényleg lejjebb vitték a fényerőt, a plakátokat pedig este 10 és reggel 6 között kikapcsolják, „habár erre nincs szabály”.

Megnézem
Összes kép (7)

Az önkormányzat sajtóosztálya egy háttérben dolgozó szakember közreműködésével elmondta: mindig előre megvizsgálják a reklámokat, még mielőtt felkerülnének. „A szerkezeteknek meg kell felelniük az országos és a kerületi építésügyi szabályzatoknak, azon belül is elsősorban a településképi előírásoknak. Emellett a területre, amelyen elhelyezkednek, közterület használati hozzájárulást szükséges igényelni.” A telepítővel – így a Flórián téri fényreklámokéval is – hatósági szerződést kötnek, ez részletesen szabályozza a telepítés körülményeit, az eszközök technikai paramétereit, az eszközök üzemelésének idejét. Ez alapján fizeti a közterület-használati díjat.

Az üzemeltetés során az üzemeltető köteles figyelembe venni a biztonságos közlekedés szabályait, és a lakókörnyezetet az utcabútor okozta erős fénnyel a legkevésbé terhelheti. A berendezés fényereje automatikusan változtatható kell, hogy legyen, naplemente után a fényerőt a közvilágítási viszonyokhoz képest a lehető legkisebbre vissza kell venni. A helyszínek olyan szempontok alapján kerültek kiválasztásra, ahol a legkevésbé zavarhatják a lakosságot, a tesztek és a működtetés minden felelőssége az üzemeltetőé.

A Flórián téren azóta a bejelentést tevő lakók szerint is javult a helyzet, de ha kell, kérhetnek további korrekciót. Ahogy a Hatósági Osztály fentebb idézett válaszában írja, a zavaró hatást a LED-falon váltakozó reklámok és tartalmak színvilága és intenzitása is befolyásolhatja, valamint a korai sötétedés is felerősíthette a kellemetlen fényeket. 

Nem csak zavaró, rámehet az egészségünk is

Mindezekből úgy tűnik, főleg a cégek és az önkormányzatok belátásán múlik, mennyire védik a lakókat a fényszennyezéstől, amelynek káros hatásait csak most kezdik kutatni.

Azt eddig is tudtuk, hogy az állatok anyagcseréje teljesen felborul a nagyvárosok fényei miatt, de a több tucatnyi orvosi tanulmányból egyértelmű, hogy az emberek sem ússzák meg következmények nélkül az azonnal „kellemetlenségeken” túl: az állandó fényhatásra felborul a cirkadián ritmusunk, kevesebb melatonint termel a szervezetünk, innen pedig csak egy lépés a depresszió, az anyagcserezavarok, az elhízás, és növekszik a mell- és prosztatarák kialakulásának esélye is.

Ezek egyelőre csak statisztikák, azaz nem bizonyított az oksági viszony, de laikusként is belátható, hogy fenntarthatatlan ez így. Talán nem is kellene megvárni, amíg bizonyítják, hanem egyszerűen lekapcsolhatnánk az összes fényreklámot sötétedés után.

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top