A Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság szerint nincs semmi látnivaló a gyermekvédelem háza táján, azonban a 24.hu-nak nyilatkozó, névtelenséget kérő források szerint a gyermekotthoni dolgozók kétségbeejtő helyzetben vannak, és az intézményekben egyre kevesebb a szakképzett munkatárs. A helyzet áldozatai pedig megint a gyerekek.
Megalázó fizetés
A felmondási hullám az érintettek szerint leginkább arra vezethető vissza, hogy „nagy erőkkel zajlik a gyermekvédelmi dolgozók ellenőrzésére hivatott hatósági akció: rendőrök mennek ki a munkatársak lakására és magánéleti kérdéseket tesznek fel. Aki megtagadja a válaszadást, elveszítheti az állását. A rendőrök az úgynevezett kifogástalan életvitel-ellenőrzés során eddig csaknem 12 ezer gyermekvédelmi dolgozót kerestek fel, ez az érintettek 90 százaléka. Szilveszterig a törvény szerint végezniük kell” – írja a 24.hu.
A kifogástalan életvitel-ellenőrzés első körében – amikor még csak a teszteket kellett a gyermekvédelmi dolgozóknak kitölteni, amelyekben a személyes körülményeikről, családtagjaikról is érzékeny adatokat kellett kiadni – a főigazgatóság adatai szerint 265-en távoztak a rendszerből országos szinten. Azóta ez a szám tovább nőtt, ugyanis az ellenőrzés második köre már személyes rendőri látogatással is jár, amit a megalázóan kevés fizetésért egyre kevesebben akarnak vállalni a dolgozók közül.
A felmondások híre már augusztusban átütötte a közvélemény ingerküszöbét, amikor a Cseppkő Gyermekotthonból a hivatalos adatok szerint 18 dolgozó állt fel és hagyta el az intézményt, ám egy ott dolgozó munkatárs szerint több mint 40 fő mondott fel a valóságban – ezzel pedig veszélybe került a megfelelő ellátás az otthonban.
Bár tettek erőfeszítéseket arra, hogy pótolják az emberhiányt, de a kötelező átvilágítás miatt nehézkes és lassú a felvételi eljárás, ráadásul kevés a megfelelő szakértelemmel rendelkező jelentkezők száma is.
Az biztos, hogy az átvilágítás mellett a pénz sem túl vonzó a gyermekvédelmi szakemberek számára: egy gyermekfelügyelő nagyjából 220 ezer nettót keres egy hónapban.
Kopogtatnak a rendőrök
Itt már nincs semmiféle nevelés, nincs rá sem ember, sem idő, sem energia. Gyerekmegőrzés van
– fogalmazott az egyik dolgozó a Cseppkő Gyermekotthonból.
Nem ez az egy otthon az, ami ilyen problémákkal néz szembe, a Breznó utcai Bolyai Gyermekotthoni Központban is felmondott az igazgatóhelyettes és az otthonvezető – és nagyon úgy tűnik, hogy máshol is gyakran cserélődnek a vezetők a gyermekotthonok élén.
A 24. hu kérdésére, miszerint „a legfrissebb adatok szerint hány szakember távozott a gyermekvédelemből az elmúlt másfél hónapban, beleértve azokat is, akiknek szeptember 30-án jár le a szerződésük?”, sajnálatos módon két hónapig nem sikerült érdemi választ kapni a főigazgatóságtól, konkrétabban a jelenleg a híradókban is gyakran szereplő Cséplőné Gönczi Veronika titkárságától.
A rendőrség által végzett életvitel-ellenőrzés azóta kötelező, hogy Novák Katalin egykori államfő kegyelmet adott a bicskei gyermekotthonban történt pedofil-cselekmények kapcsán elítélt embernek. Az ellenőrzésről a megkérdezett gyermekvédelmi dolgozók azt mondták, hogy nem is annyira megalázónak, mint inkább abszurdnak érezték, hogy rendőrök mennek a lakásukba, és tesznek fel a magánéletükről kérdéseket:
Mennyire tudok kijönni a fizetésemből, járok-e szórakozni, és ha igen, hová, milyen rendszerességgel; illetve kellett adnom egy listát a velem élő családtagjaimról is, és megkérdezték, hogy velük rendben van-e minden. Ja, és hogy milyen 300 ezer forintnál értékesebb ingóságaim vannak
– nyilatkozta az egyik érintett.
Egy beszámoló szerint pedig a rendőrök a gyermekotthon munkatársának több szomszédjához is becsengettek és kikérdezték őket is. A helyzet abszurditását jól leírja az egyik dolgozó nyilatkozata:
„Miközben az egész rendszer alulfinanszírozott és munkaerőhiánnyal küzd, és nemcsak a vizesblokkok, de az ágyak, az épületek is kétségbeejtő állapotban vannak, a hatóság azzal foglalkozik, hogy én elmegyek-e néha fröccsözni a barátaimmal. És ha nem válaszolok, kirúgnak. Kabaré az egész.”