Január 13-án elhunyt Békés Itala Kossuth- és Jászai Mari-díjas színésznő életének 98. évében – írta meg családja egy közleményben. A színésznő három évvel ezelőtt egy interjúban még arról mesélt, hogy mi a titka annak, hogy kora ellenére még mindig ennyire aktív. Akkor azt mondta:
„Biztos, hogy a gének és a karbantartás. Ha az ember nem tartja karban a kocsiját, a lakását, akkor az lerohad, tönkremegy, nem? A testtel is így van. Tornázom mindennap, de nem csak a testi torna fontos, a szellemi is. Ráadásul ha az ember elkezdte fiatalkorában a tornát, akkor miért hagyná abba, minél öregebb, annál többet kell” – mesélte.
Békés Itala 1927. március 23-án született Debrecenben. Művészcsaládban nőtt fel, az író, műfordító, művelődéstörténész Békés István és a színésznő Rita Furlani gyermekeként. Nővére Békés Rita Jászai Mari-díjas színésznő, ikertestvére Békés András Kossuth-díjas rendező. Generációjának egyik legsokoldalúbb és legtehetségesebb művésze volt. Számos tévé- és mozifilmben, rádiójátékban szerepelt, de játszott pantomimet, készített egyszemélyes színházat, tánctanító lemezt, gyermekelőadást és sanzonestet is. Pályáját az Úttörő Színházban kezdte, 1958-tól négy évtizeden át a Madách Színház tagja volt, majd az Örkény Színházban dolgozott. 95 éves koráig játszott – írja a 24.hu.
A kilencvenes években saját tehetséggondozó műhelyt alapított. A Gondolatiskola megelőzte a korát: reformpedagógiai módszereivel és egész embert nevelő szemléletével fiatalok százainak szerzett életre szóló, meghatározó élményeket. Tanított a Színház- és Filmművészeti Egyetemen.
Írásra barátja, Örkény István biztatta. Három könyve jelent meg, köztük az önéletrajzi, három kiadást megért Hogyan lettem senki? című kötet. 1964-ben Jászai Mari-díjban, 2010-ben Kossuth-díjban részesült, 2021-ben Budapestért díjat kapott.
Békés Itala búcsúztatására az Örkény Színház tájékoztatása szerint a művésznő kérésére szűk családi körben kerül sor.