A Scandinavian Journal of Medicine and Science in Sports cikke szerint a testmozgás mennyisége és intenzitása befolyásolja az anyagcserét és a keringést is, öt kockázati tényező szempontjából, mint az elhízás, triglicerid-szint, alacsony HDL-szint(„jó” koleszterin), vérnyomás és vércukorszint.
Az elemzés szerint több testmozgás helyett
szerencsésebb nagyobb intenzitással végrehajtani a gyakorlatokat. Dr. Elroy Aguiar vezető szerző szerint „mennyiség és a minőség kombinációja hozza a legjobb eredményt.” Tehát már az is jó hatású, ha kicsit gyorsabban tudjuk le a napi sétánkat. „Ha hosszabb séta közben legalább 30 percig gyorsabb tempóra vagy kocogásra váltunk, azzal csökkenthetőek a progresszív kockázati tényezők” – mondja Dr. Aguiar.
A rövid, de intenzív fizikai aktivitás is rendben van:
„A cikk igazán érdekes megállapítása szerint az emberek legnagyobb intenzitású, egy percig tartó edzéséből következtetni lehet arra, hogy mekkora kockázati tényezője van esetében metabolikus szindrómáknak” – magyarázza Dr. Aguiar. A napi edzés nagy részét tehát nyugodtan végezhetjük a megszokott ütemben, utána viszont pörgessük fel kicsit egy intenzívebb szakasz beiktatásával. Az intenzívebb edzésmunka vagy a percenként megtett lépések száma szintén összefüggésbe hozható az egészségi állapot javulásával.
A testmozgás a fogyás fontos része,
amely csökkenti a létfontosságú szervek körül, mélyen a hasi területen található zsírréteget.
„Tudjuk, hogy ha zsírtömeget raktároz fel a hasa körül, az veszélyesebb, mint az alsó testben vagy közvetlenül a bőr alatt, mert megváltoztatja létfontosságú szerveink működését ezen a területen. Több és nagyobb intenzitású mozgás és az étrend megváltoztatása viszont csökkenti a hasi zsír mennyiségét.
A túlsúlyos, esetleg metabolikus szindrómában szenvedő egyének esetében a testmozgás és más viselkedési stratégiák korai stádiumban csökkenthetik a kockázati tényezőket” – teszi hozzá Dr. Aguiar.
A vérnyomás is javítható
a heti fizikai aktivitás mennyiségének és minőségének növelésével. „A testmozgás csökkenti a szisztolés és diasztolés vérnyomást; ezt edzés utáni hipotóniának hívják” – mondja Dr. Aguiar. Edzés után már 15-20 percen belül vérnyomáscsökkenés észlelhető például gyaloglás hatására. Ha tempós tempóban, gyorsabban sétálunk, mint általában, az edzés után körülbelül 24 órára leviheti a vérnyomást. A gyors kocogás pedig akár 48 órára képes csökkenteni a vércukorszintet. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) irányelvei szerint a felnőtteknek minden héten
150 perc közepes intenzitású, 75 perc erőteljes
intenzitású tevékenységet vagy a kettő kombinációját kell összegyűjteniük – írja az Independent. „Az is jó, ha a sportmozgás nagy részét hétvégén végzik, de az is, ha a nap folyamán rövidebb időszakokra bontják” – mondja Dr. Aguiar. A WHO szerint minden mozgás számít, tehát ha kicsit gyorsabban gyalogolsz ki a vasútállomáshoz, csak azért, hogy a pulzusodat és az anyagcseréd kicsit felpörgesd, az is számít az edzés szempontjából.
Kép: Pixabay