Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Miről szólna a húsvét?

Mykee
Létrehozva: 2007. Április 6. 15:07
Helló mindenkinek!

Épp aktuális a topik témája, ugyanis szomorú, hogy így hagyjuk elsorvadni ezt az ünnepet, ráadásul a rossz nevelés és reakciók miatt.

Mostanában az a divat, hogy az összes locsoló a pénzre hajt. Ha valaki kedvességet, szeretetet, ételt-italt, vendéglátást kapna csak, akkor anyázva elmegy. De miért??? NEM ERRŐL SZÓL EZ AZ ÜNNEP!!! (nem a vallásos, hanem a hagyományörző részét nézem!!!)

Szerintem miről szólna? Hogyan érzem már gyerekkoromtól?

A lányok azért várják a fiúkat, mert így tudják meg, kinek számítanak, ki gondol rájuk. Mondhatni a locsolás egy ürügy, de fogalmazhatnánk úgy is, hogy egy olyan (lányok által nem kedvelt) gesztus, hogy aki meglocsolta őket, annak számítanak. Nem véletlenül kívánják a lányoknak, hogy "sok locsolót" és a fiúknak, hogy "sok hímes tojást".
Egyrészt akit sokan locsolnak meg, sok ismerőse van, barátja. Aki meg sok tojást kap, sok lánnyal áll kapcsolatban. Ezért is kellett már hajnalban indulni locsolkodni, hogy mindenki, aki számít nekünk fiúknak, meg legyen locsolva.
Arról nem is szólva, hogy a tojásfestésnek olyan szerepe lenne, hogy akié a legszebb tojás, az a szívünknek legkedvesebb. A lányok is a legszebbetadják szívük kedvesének, a fiúk tojásai között is kitűnjön a többitől, ezzel jelezvén a fiúnak: a lánynak tetszik a srác.

Szeintem erről kéne szólnia és nem a pénzről. Ez egy olyan hagyomány lenne, amivel kifejezzük: ki és mennyire fontos számunkra. Éppen ezért tettem a Szeressünk csoportba.
  1. 2007. Április 6. 16:0026.
    Mi öcséimmel egyszer mentünk délután, amikor Vecsésre már csak addigra értünk ki. Na akkor sok ismerőst és rokont meglocsoltunk délelőtt, mindenhol örültek nekünk (két öcsém és én), és ezek után mentünk Vecsésre. Ott odaálltunk a kerítés elé és beszólogattunk, hogy hahó. Erre néznek bentről gyanakodva (rég nem láttak minket ) és mondják, hogy "hova má ilyenkor?" Mi meg ott álltunk mosolyogva, mint tejbetök, és amikor megszólaltunk, hogy mi vagyunk, azonnal ölelgettek, meg etettek-itattak... nagyon örültek ám nekünk.
    előzmény:
    judy22 (18)
    2007-04-06  15:51
  2. 2007. Április 6. 15:5925.

    aztán magyarázkodhatnak otthon anyunak  

    köszi a tippet  

    előzmény:
    Mykee (24)
    2007-04-06  15:58
  3. 2007. Április 6. 15:5824.
    Aztán egyszer magukra löttyintik a kölnit, amilyen "ügyetlen vagy" És máris nem mernek locsolni.
    előzmény:
    fórumozok (22)
    2007-04-06  15:56
  4. 2007. Április 6. 15:5623.
    Akkor mégis van keletje a tojásoknak!! Mivel a te házad, és te szokásod, a vendég igenis igazodjon a szabályaidhoz.
    előzmény:
    Gaabee (17)
    2007-04-06  15:50
  5. 2007. Április 6. 15:5622.

    nem mernek  

    a meglett korú pasik az igazán bátrak  , azt gondolják nekik mindent lehet  

    előzmény:
    Mykee (21)
    2007-04-06  15:55
  6. 2007. Április 6. 15:5521.
    Akkor pedig rohangálnod kell.. Mondjuk nem lenne rossz egy kis nyakláncon egy apró üvegecske, ami nem is mutat rosszul, (nem nagyra gondoltam!) és célzás, hogy abból kéred... Bár oda már nem mernek nyúlni a pasik, de még esetleg erotikus is lehet.
    előzmény:
    fórumozok (16)
    2007-04-06  15:47
  7. 2007. Április 6. 15:5320.
    Egy kicsit off, de helyeslem a szigorúságod. Off, mert mint én a mobillal: munkaidő után csak akkor hívjanak cégesen, ha pénzt adnak, buliba hívnak, vagy nyertem a lottón... Azért vagyok bent 8 órát, hogy akkor dolgozom. Slussz.
    Tehát jó, hogy időhöz kötöd és ezt előre tudatod is a potenciális látogatókkal. Ha meg olyan jönne, akire nem számítasz és kedves neked, azt hiszem tehetsz vele kivételt.
    előzmény:
    Gaabee (13)
    2007-04-06  15:40
  8. 2007. Április 6. 15:5119.
    Ne is!! És tessék rászoktatni a rokonokat a locsolkodásra. Ha nem jönnek, akkor a következő látogatásukkor meg kell nekik mondani, hogy
    " vártalak ám titeket húsvétkor... Készültem tojással, meg ennivalóval, de ha ti engem nem is tartotok ennyire..." És lehet álsértődöttséget színlelni. Ha meg erre megsértődnek, ne is jöjjenek.
    Ja és egy másik trükk: ha szép tojásokat festesz, fényképezd le őket. És aki nem jött el, dugd az orruk alá, hogy kaphattak volna belőle.
    Sajnios mostanában ez olyan, mint a vállalkozások: előbb bele kell feccelni, akár több léven át, mire rájönnek, ez nekik jó és kell, utána viszont már más is rákap. Addig sajnos pénzbeleölés (kaja és tojások), meg türelem.
    előzmény:
    baklava2 (12)
    2007-04-06  15:39
  9. 2007. Április 6. 15:5118.
    12 után már a lányok locsolnak!
    előzmény:
    Gaabee (13)
    2007-04-06  15:40
  10. 2007. Április 6. 15:5017.

    igen. ismerem ezt a pénzes szokást, de mi valahogy még régen hozzászoktattuk a locsoloinkat a szokásainkhoz, s a nem nagy összeghez, igy tudják ki mire számithat. s pénzt is csak a kicsik kapnak. egy 18 éves nem.

    kb 20-25 pirostojás fogy évente... ennyi a locsoloink szama. pedig egyre öregebb tyukok vagyunk   ráadásul hárman!!  

    előzmény:
    Mykee (14)
    2007-04-06  15:44
  11. 2007. Április 6. 15:4716.

    saját kölnivel (parfümmel) nem futkározhatok egész nap a kezemben  

    elkapnak a folyosón, kiskonyhában, tárgyalóban aztán már zúdul is a fejemre a "krasznajamoszkva" rosszabb esetben pimaszul a dekoltázsomba   

     

    előzmény:
    Mykee (15)
    2007-04-06  15:45
  12. 2007. Április 6. 15:4515.
    A kollégák? Rá kell szoktatni őket, hogy küldjenek köremailt. Most is az volt nálunk: küldtem a nyilvános listára egy képeslapot a lányoknak.
    Vagy jön a saját kölni kéznél tartása.
    előzmény:
    fórumozok (10)
    2007-04-06  15:33
  13. 2007. Április 6. 15:4414.
    Na ez lehet az oka, hogy nem járnak át locsolni? Hogy apróságokat adtok nekik? Na az ilyenek ne is menjenek hozzátok, aki a pénzért menne.

    Szomorúan be kell valljam, én is már csak a nagyszüleimet locsolom meg, mert akihez elmennék, vagy elutazik, vagy messze lakik. Ráadásul a pároméknál szintén a pénzes hagyomány miatt már nem is tartják meg a húsvétot, én is hétfőn elutazom velük, persze locsolkodás után... De náluk is sajnos a rokongyerekek azért jönnek, hogy pénzt kapjanak, és ha nem azt kapják, akkor jön a családi sértődés (!!!). Vicc. Inkább akkor nincsenek otthon.
    előzmény:
    Gaabee (9)
    2007-04-06  15:32
  14. 2007. Április 6. 15:4013.
    elfelejtettem megirni, hogy örzöm a hagyományokat, de szigoru vagyok. szigoruan 8-12-ig. korábban nem vagyok hajlando felkelni, 12-kor meg megyek hajatmosni. s utána... na utána kegyelmezzen annak, aki meg akar locsolni.   ezt persze minden ismerösöm tudja  
    előzmény:
    judy22 (11)
    2007-04-06  15:37
  15. 2007. Április 6. 15:3912.
    Hú, most a topicod hatására belelkesültem. Én nagyon szeretem a húsvétot, tartjuk is a hagyományokat, viszont én is azt vettem észre, hogy évről évre kevesebben jönnek.Persze azt gondolom magamban, hogy biztos velem van a baj. Arról már nem is beszélek, hogy hagyományos technikával festem a tojásokat, hagymahéjjal, vöröskáposztával, írókázva, szóval 1 napot eltöltök vele. Aztán mindenki csak legyint a munkámra , pedig elhiheted, hogy festek olyan tojásokat, mint amit a vásárban árulnak 800 forintokért...
    Idén úgy alakult, hogy nem megyünk haza, de azt hiszem, hogy venni fogok egy szép világos kendőt, holnap elmegyek piacra tojásért, és megcsinálom életem első saját sárgatúróját. És a tojásfestést sem hagyom ki, juszt se.
    előzmény:
    Mykee (1)
    2007-04-06  15:07
  16. 2007. Április 6. 15:3711.
    Ezt kéne hogy mindenki csinálja!!
    Én hiába festek tojásokat,nem fogadják el(pedig egész jól festek ),vagy a ház elött eldobják.
    Van olyan is hogy az ismeretlen gyerekek csöngetnek engedjük be őket,pénzért locsolnak!
    A részeg szomszéd bácsikról ne is beszéljünk.

    Párom sem jár el locsolni,csak nagyon kevés helyre,az én nógatásom miatt.
    előzmény:
    Gaabee (9)
    2007-04-06  15:32
  17. 2007. Április 6. 15:3310.

    A munkahelyi locsolkodásról mi a véleményed?

    Amikor meglett korú kollégák járják végig az irodaházat és locsolják körbe a kolléganőket. Nap végére elég illatos kis virágszálak vagyunk az irodában  Utána meg üljek buszra, menjek boltba, postára, ügyetinézni, esetleg gyerekért stb.  

     

    előzmény:
    Mykee (3)
    2007-04-06  15:14
  18. 2007. Április 6. 15:329.

    de a fiuk-férfiak többsége nem is jár locsolni.

    én 33 éves korom ellenére otthon ülök a növéremmel és anyukámmal, jönnek is a locsolók, mert tudják, hogy otthon vagyunk. még szegény apukám legénykori barátai közül is jön 1-2... meg sok rokonkisfiu.

    de más ismeröseink elhuznak kirándulni. alig ismerek valakit, aki otthon maradna, söt, sütne, tojástfestene.. én büszke vagyok rá, s igenis maradok, s örzöm a hagyományt.

    a pénzért locsolás meg.. hát igen... mi keveset adunk, igy hozzánk senki nem az ezresekért jár... mi inkább aproságokat osztogatunk  

    előzmény:
    Mykee (1)
    2007-04-06  15:07
  19. 2007. Április 6. 15:328.
    A pia az másért van, sajnos azt azért adják, hogy vendégül lássák. És a tojásfestés meg elmaradt. Pedig mondom: annak is elég nagy jelentősége kell, hogy legyen. Ha pedig pénzt adnak neki, akkor meg kel mondani a rokonságban, hogy pénzt nem fogad el a gyerek, és persze ott van veled mindig, hogy sutyiban se kapjon. Én kábé 10-12 éves korom körül kezdtem pénzt kapni, amolyan zsebpénzként, és persze jól esett, mert anyu nem mindig adott, és így vehettem rajta édességet. De akkor már tudtam mire jó! És akkor már volt annyi eszem. Bevallom, gyerekként először én is nehezen vettem, hogy pénz helyett már megint tojást kapok, de aztán rájöttem a saját eszemmel. És meg is indokolták. Tehát van egy szakasz, amikor pénz van, kikerülhetetlenül, de ez már olyan korban legyen (ha már nincs más kiút), amikor már érti a gyerek mire jó.
    Tehát mi, felnőttek szoktatjuk őket rosszra.
    Ha megmondanánk, hogy a gyerek nem kér pénzt és ha mégis kap, nem hozzuk többet, akkor tuti nem adnak, vagy sértődjenek meg, de te így neveled. Kész. És ha máshoz el tudtok később menni, és a pénzeshez meg be se néztek, akkor elgondolkodnak.
    előzmény:
    judy22 (6)
    2007-04-06  15:25
  20. 2007. Április 6. 15:277.
    Éppen ezért, mielőtt még teljesen elsorvadna ez az ünnepünk, kéne a gyerekek nevelésével visszaszoktatni magunkat. Mind szülői oldalon példát mutatni, mind a gyereket nem a pénzre nevelni.
    Apropó, bemásolok ide egy ma kapott szöveget, vannak benne jó tippek.

    "Hát igen...

    Valahogy az ember ezzel is úgy van mint minden ünneppel. Készülődik,
    süt meg főz meg minden.

    Van aki bezárkózik a részeg locsolók elől, vidékre mennek, vagy
    "akárki keres nem vagyok itthon" csatakiáltással rohannak végig a ház
    női tagjai.
    "be ne engedd! engem az a részeg disznó nem fog meglocsolni, hogy még én
    is piát adjak neki"....

    Meg aztán vannak akik semmibeveszik azt, hogy anyuszi hozza vagy éppen
    tojja a tojásokat...nem ...ők egésznap (hölgyekről beszélek) egész
    nap festetik szegény férfiakkal azokat a rohadt tojásokat, és mivel
    nagyon nincs kedved hozzá, összekensz mindent amiért persze jól le
    leszel "szidva" "ennyit sem lehet rádbízni?...menj és főzd meg a
    sonkát...NEEEE inkább ne..hagyj dolgozni"
    Estére a sok festéktől amit magadra kentél úgy nézel ki mint akit
    összevertek! És akkor jössz rá hogy neked nem is áll olyan rosszul a
    piros szín!

    ...azt szeretem amikor azt sem tudod ki de csönget a kapuban, és csak
    amiatt hogy pénzt szeretne locsolni jön. Na az ilyen embereket egyszerűen
    csak el kell küldeni "NEM VESZÜNK SEMMIT!".

    Tehát mindenkinek kellemes húsvéti ünnepeket kívánok!"
    előzmény:
    judy22 (5)
    2007-04-06  15:23
  21. 2007. Április 6. 15:256.
    Öcsém most 10 éves.És azt kell hogy mondjam hogy nem mi neveltük félre hanem az emberek. 3 éves volt(nekem kellett vele menni locsolni,mert apukája utálja a locsolást)és már a csok és a szép tojás helyett pénzt adtak neki.
    És persze hogy a fiuk egy idő után azért mennek.Majd késöbb a piáért!
    előzmény:
    judy22 (5)
    2007-04-06  15:23
  22. 2007. Április 6. 15:235.
    Sajna ez a húsvét dolog már nagyon nem arról szól ami volt.
    Már kislánykoromban is menekültem a tök részeg szomszéd bácsi locsolásától.Van a csoportosan járkáló fiu bandáktól akiknél az volt a cél hogy minnél több pénzt szedjenek össze és a lány minnél nedvesebb legyen!
    előzmény:
    judy22 (4)
    2007-04-06  15:22
  23. 2007. Április 6. 15:224.
    Szia.Nem is olyan régen egy topicon pont erről beszélgettünk.
    előzmény:
    Mykee (3)
    2007-04-06  15:14
  24. 2007. Április 6. 15:143.
    A lányok meg menekülnek otthonról, hogy büdösek lesznek, meg egyebek. És? Mai samponokkal ki lehet mosni, másrészt ez olyan, mint tinikorban a kiszívott nyak: mondhatni minél "büdösebb" valaki még hajmosás után is, egyből dicsekedhetne vele, hogy mennyien jártak nála.
    Aki meg nem szereti a kölnit és ruhát vagy hajat sem szeret mosni, megtölti kedvenc parfümösüvegét vízzel, vagy előveszi kedvenc parfümét, és mielőtt a locsoló belekezdhetne, kezébe nyomja, hogy "ebből szeretném".
    És nem menekülni kéne. És az alapelvből kiindulva, néha meg is voltam sértődve, hogy én elmennék meglocsolni valakit, de ő elmenekül előlem.
    előzmény:
    Mykee (2)
    2007-04-06  15:09
  25. 2007. Április 6. 15:092.
    Még annyit: rosszul nevelünk, mert mit lát a gyerek? Család kihasználja az ünnepet, hogy elmenjen otthonról (karácsony helyett is megtehetnénk!!!), ha meg az apa elviszi rokonságba, akkor pénzgyűjtésre viszi, amitől anyagias lesz a gyerek (nem itt kell elkezdeni!), és azu apróságokat, gesztusokat nem fogja értékelni. Az iskolában és óvodában meg az a kérdés egymástól kedden, ki gyűjtött többet.
    Akkor kérdem én: jól neveljük a gyereket???
    előzmény:
    Mykee (1)
    2007-04-06  15:07

Címlap

top