Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Makrobiotika

Torolt_felhasznalo_971046
Torolt_felhasznalo_971046
Létrehozva: 2003. szeptember 1. 21:53
Most olvastam Mina Dobic: Gyönyörü életem ("...Hogyan lettem makkegészséges a makrobiotika segitségévél ?") c. könyvét. Van valakinek tapasztalata a makrobiotikàval kapcsolatban ?
  1. 2004. január 30. 13:1226.
    Bocsát Hreka az Horeka akart lenni.
    Nagyon örülök, hogy átnézel erre is. Nem én indítottam s úgy láttam vasárnap törölték volna ezért próbálkozom a beírással, meg valahol mindíg érdekelt ez a fajta táplálkozás minden furcsasága ellenére. Illetve sokkal kevesebb a furcsaság ha jobban utánaolvas az ember, s azokra is van magyarázat. Hátha jár erre olyan is aki szakács nélkül is így táplálkozik ::))
    előzmény:
    otletes (24)
     
  2. 2004. január 30. 13:1025.
    igazán felírhatna valaki példaként egy pár napos menüsort:)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  3. 2004. január 30. 13:0624.

    Szia Hreka!
    Én is hasonlókat olvastam a fehérje szükségletről:
    A fehérje igényt újabban 1g* testsúlykilogrammban tartják indokoltnak, ez 50 kg embernek 50 g vagyis 5dkg, de 100 kilós egyén estén is csak 10 dkg fehérje amit bőven lehet gabonából és hüvelyesekből fedezni.
    előzmény:
    horeka (23)
     
  4. Torolt_felhasznalo_300085
    Torolt_felhasznalo_300085
    2004. január 30. 11:1323.
    Kedves Zizi02!

    A fehérjékkel kapcsolatosan szeretném eloszlatni a félelmedet: a csecsemõ alaptáplálékát jelentõ anyatejben (s ilyenkor a gyors növekedés miatt ténylegesen magasabb a fehérjeszükséglet) a fehérjék aránya csak 1, 1 %, a felnõtt szervezet fenntartásához, ennek kevesebb mint fele szükséges. Az energia-bevitel további részét más, elsõsorban monoszacharidokban gazdag tápanyagokból kell beszereznünk, mert a fehérje a három alaptápanyag közül (fehérje, zsír, cukor) a legkedvezõtlenebb és a legkevésbé gazdaságos üzemanyag. A szükségtelen felüli fehérjefogyasztás a vér és a vizelet savasodásával jár együtt, vagyis az egész szervezet savanyúvá válik. A bõsége fehérje táplálkozás a vérben a karbamid, a húgysavak és a kreatinin mennyiségét emeli, s ha ez rendszeressé válik, megzavarja a vese és máj méregtelenítõ funkcióit, az egész vértisztító mechanizmust és egy sor "civilizációs" betegséget idéz elő.
    A vér ammónia tartalmának növekedése, amely a légzés elhanyagolását is jelenti egyben, a szellemi-gondolkodási funkciókat rontja, szellemi fáradékonyságban, az idegek és izmok ingerlékenységében mutatkozik meg.

    A hüvelyes+gabona étel teljes értékű fehérje. A National Geographic csatornán volt egy műsor a shaolin szerzetesek neveléséről. A gyerekek, akik 4-5 éves korban, vagy néha még korábban kezdik a tanulást szigorúan vegetáriánus ételeken nevelkednek, és mégis olyan erősek (fizikai és lelki értelemben egyaránt) és mozgékonyak lesznek, hogy ha nem látom a saját szememmel nem hiszem el, hogy miket képesek megcsinálni.

    Szép Napot!

    horeka
    előzmény:
    zizi02 (22)
     
  5. 2004. január 30. 11:0222.
    egyenlőre örülök, hogyha munka után hazaérek és a gyerekekkel lehetek egy kicsi, nem vágyom ki a konyhába, ráadásul kissé válogatós
    Másrészt nekem is kevésnek tünt az a fehérjemennyiség, nem ehetek minden nap hüvelyeseket, a szóját pedig nem szeretem:(
    Szóval az hogy kiegyensúlyozott étrendez állíthassak össze, kéne aki megcsinálja helyettem.
    Gondolom Madonnának is hasonló meggondolásból van szakácsa:)))
    előzmény:
    otletes (18)
     
  6. Torolt_felhasznalo_845758
    Torolt_felhasznalo_845758
    2004. január 30. 10:5321.
    Azt hiszem, a mértékletesség volna a táplálkozásban is a cél+ a rendszeressés. Sok embernek nem beilleszthető a rohanós életmódjába ez az irányzta és persze az ehhez hasonlók sem.
    Persze az is igaz, hogy mindenki a sa ját egészségének és jó közérzetének a "kovácsa". De ha olyan dolgokra kényszerítjük a szervezetünket, amihez nem szokott vagy alapvetően nem kívánja, azzal nagyobb bajt csinálunk szerintem.
    Sok más dologra is érdemes volna odafigyelni.
    Azzal max. egyetértek az otthon, jól és szeretettel megfőzött étel jobb, ízletesebb, mint pl. egy étteremben.
    A nyersanyagokról pedig nem hiszem, hogy lehetnek színtiszta bio termesztésűek, mert azokat is földbe kell tenni, a levegő éri, a vízzel meg locsolják, ami közül néhány eleve szennyezett.
    Úgyhogy itt is, mint általában minden területén az életnek, az arany középút a követendő, szerintem, és a teljes szkepticizmus és fanatatizmus sem célravezető!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  7. Torolt_felhasznalo_300085
    Torolt_felhasznalo_300085
    2004. január 30. 10:2720.
    Sziasztok!

    Csatlakoznék pindpandurhoz, és szerintem nem olyan bonyolult a dolog: az étkezés kb fele gabonákból készült étel legyen, + az évszaknak megfelelő gyümi, zöldség, és hetente legalább egy szer hüvelyes étel. Télen hideg van, inkább meleg ételt javasol (azt is kiván az ember) nyáron meg nagyrészt nyers ételeket. Tavasz a csírák, böjtök ideje. A paradicsommal és a burgonyával Natália azért javasolja, hogy bánjunk "óvatosan" mert az étel nemcsak anyagból, hanem információból is áll és az éjjel növő növények- állítólag- negatív infot is hordoznak. (Ezzel egyébként Béky László, aki maga is makrobiotikus elvek szerinti táplálkozást javasolja sem ért egyet, könyvében leírja, hogy személyesen beszélt erről Kushival, akit meggyőzött arról, hogy nálunk, Magyarországon ezek elhagyása nem praktikus - bocs, most fejből írom, ha fontos, pontosan utánanézek a könyvből)
    Ami még fontos, hogy tartósítószeres, mirelit, és nálunk nem termeszthető zöldséget, gyümölcsöt minél ritkábban együnk, ha mégis fogyasztunk déligyümölcsöt (leginkább akkor már a citrom ajánlható ezek közül) akkor a héját semmiképp se használjuk fel, mert azon az érést és a szállítást segítő vegyszerek vannak- hacsak nem a bioboltban veszed.
    Egyébként a Kövesdi Natália is többször leírja, hogy ha valaki eddig hetente hétszer evett húst hússal, és csak egy étkezést felvált valami egészségesebbel, már sokat tett magáért.

    Az tény, hogy én is külön főzök-sütök magamnak, és ez bizonyx idő+ energiaigényes, de az is jó érzés, hogy TUDOM mit tartalmaz az étel és a szeretettel készített étel + pozitív, gyógyító, energetizáló hatású.

    Most egyszerre, ennyi, ha van kérdésetek, igyekeszem válaszolni.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  8. 2004. január 30. 09:3919.
    sobb=jobb
    előzmény:
    otletes (18)
     
  9. 2004. január 30. 09:3818.
    Hát szakácsom sajna nekem sincs, igaz a makrobiotika szerint sokkal sobb ha magadnak főzöl, marad ez vigasztalásul ::)))
    előzmény:
    zizi02 (17)
     
  10. 2004. január 30. 08:5617.
    de engem igen csak nekem sincs szakácsom, hogy összeállítsa az étrendet és bejárónőm, hog yállandóan a piacra szaladgáljon.
    Ja és a gyerekeim 100x annyi gyümölcsöt esznek, mint zöldséget:(, kétfélét meg nem fogok főzni
    előzmény:
    otletes (16)
     
  11. 2004. január 30. 07:1216.
    Lassan jön a fűnyíró és elvész így ez a pár hozzászólás, és a topic is . . . . . . . . . . . .
    Balga felhagytál a próbálkozással.
    Én most olvastam újra Mina Dobic könyvét.

    Mást nem nagyon izgat a téma ugye?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  12. Torolt_felhasznalo_971046
    Torolt_felhasznalo_971046
    2003. szeptember 2. 09:1915.
    Koszonom szepen, mar eddig is sokat segitettetek !!! Az interneten meg keresgelek NEWSTART es Kövesdi Natalia témaban. Belgiumban elek, kb. itt is az terem , ami Magyarorszagon. En is amondo vagyok, hogy mindent csak esszel es meggyozodessel csinaljunk. Ezert is kertem tanacsot, mielott fej nelkuli tyukkent belekezdenek valamibe, amit nem igazan ismerek. . .
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  13. Torolt_felhasznalo_108430
    Torolt_felhasznalo_108430
    2003. szeptember 2. 08:4714.
    Valóban van olyan irányzata is, amit a többiek írtak, amely a japán makrobiotikára alapul, és ennél az alapanyagok beszerzése bizony nehézkes. Ugyanakkor a makrobiotika egyik alapelve eredetileg az, hogy azt edd, ami a te környezetedben megterem, mert a szervezetednek erre van szüksége. Így azért könnyebb és olcsóbb is. Magyarországon (bár úgy látom, nem itt élsz) Szepesi Dóra - Horváth Éva, és Kövesdi Natália könyveit ajánlom. Szerintem ez az egyik legkiegyensúlyozottabb étrend (alapvetően nem vegetáriánus, bár nem ajánlják a sok húst). És valóban nagyon jó, de itt is szem előtt kell tartani, amit - szerintem - mindennél: mindent csak ésszel, és figyeld a szervezeted jelzéseit.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_971046 (10)
     
  14. 2003. szeptember 2. 07:4313.
    Szia!
    kb. 6-7 éve, hogy Budapesten az ÉLetfában Kövesdi Natáliánál voltam kétnapos makrobiotika tanfolyamon.
    Főztünk is helyszínen, akkoriban meg is jelent ezzel kapcsolatos receptkönyve, amely nagyon csinos, és hasznos tanácsokkal tarkított, sok receptes könyve.

    Nos nekem leginkább a zabpehelykása változatai, meg a finon köles leves lett a kedvencem, de rájöttem, hogy nekem ettől sokkal jobban hiányzik a gyümölcs, és a zöldség aránya, mint amennyi a gabonáké.

    Tehát így találkoztam 4 éve egy másik módszerrel is NEWSTART a neve. Magyaroszágon Hencidán van egy üdülő jellegű szanatóriumféle, ahol el leht sajátítani a nyolc alappillérből álló életmód lényegét: napfény, tiszta víz, levegő, étkezés, mozgás, önuralom, pozitív gondolkodás, stb-it és közben főzni is megtanítanak, illetve felmérik az illető egészségi állapotát.
    Ők gyógyszerek nélküli gyógyulásokra álltak be ezen módszerek megválasztásával.
    Én magam pedig fogyókúra nélkül 9 hét alatt 12 kg-ot fogytam.

    Megtanultam kenyeret készíteni, és színtén van egy receptes könyvük, ami kiváló és egyszuerű.
    Budapesten is az Oltalom alapítvány foglalkozik ezzel a módszerrel, s ha jól tudom a könyv is náluk kapható.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_971046 (1)
     
  15. Torolt_felhasznalo_732880
    Torolt_felhasznalo_732880
    2003. szeptember 2. 00:5712.
    Érezni semmi különöset nem éreztem. Olyan vegetáriánus étkezéssel megegyző az egész. Semmi extra. Kb. 1-2 hónapig csináltam, mert az alapanyagok után való futkosást egyszerűen meguntam. Sok elemét még ma is alkalmazom. Nekem az a bajom vele, hogy én nem hiszek (sőt károsnak is tartom) a fehérje teljes megvonást. Semmi fehérje, se sajt, se tojás, stb. Pl nyers paprika itthon nem ehető, mert az Amerikából származik. Az indok (amit nekem mondtak)olyan nevetséges volt: azért nem paprika és paradicsom, mert az éjszaka nő! Mondom, hogy ez hülyeség. A napsütés egyformán éri itt is, ott is. Igen de az időeltolódás. Nem bírtam röhögés nélkül és meggyőzni sem, hogy az a szegély paprika itthon azért nem éjszaka nő, és nem vállal szolidaritást az amerikai rokonával, meg órája sincs. De hal minden mennyiségben. Nem szabad csak spec módon tömni a fogam, mert a mérgezés. . . . Szerintem egy tengeri halban néha több a nehézfém szennyezés, mint egy fogtömésben. Szóval ez nekem sok.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_971046 (10)
     
  16. Torolt_felhasznalo_394653
    Torolt_felhasznalo_394653
    2003. szeptember 1. 23:5311.
    NA UGYE :))))!!!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_971046 (9)
     
  17. Torolt_felhasznalo_971046
    Torolt_felhasznalo_971046
    2003. szeptember 1. 23:4710.
    Mennyi ideig csinaltad ? Es milyen erzes volt ?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_732880 (5)
     
  18. Torolt_felhasznalo_971046
    Torolt_felhasznalo_971046
    2003. szeptember 1. 23:469.
    Igen, nekem is nagyon bonyolultnak es idoigenyesnek tunik. . . Talan nekem is a szakacsomat kene megkerni. . . :))
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_394653 (8)
     
  19. Torolt_felhasznalo_394653
    Torolt_felhasznalo_394653
    2003. szeptember 1. 23:418.
    Hat, hogy foglalkozik-e vele azt nem tudom, de, hogy szigoruan ennek alapjan taplalkozik az biztos. Multkor lattam a TV-ben a szakacsat aki magyarazta a dolgot (nekem tul bonyis, es iszonyuan korlatozott)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_971046 (7)
     
  20. Torolt_felhasznalo_971046
    Torolt_felhasznalo_971046
    2003. szeptember 1. 23:327.
    Nem tudtam, hogy Madonna is makrobiotikaval foglalkozik. Biztosan neki is megvan ra az oka. . .
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_394653 (3)
     
  21. Torolt_felhasznalo_971046
    Torolt_felhasznalo_971046
    2003. szeptember 1. 23:306.
    Ez nagyon erdekes !!! Epp ma vettem ki a konyvtarbol egy konyvet, amit Kushi irt ! Meselnel egy kicsit , akar privatban is ?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_114646 (2)
     
  22. Torolt_felhasznalo_732880
    Torolt_felhasznalo_732880
    2003. szeptember 1. 23:295.
    Én kisérleteztem itthon vele. Elvégeztem egy tanfolyamot is. Az alapanyag beszerzés elég zűrös, és nem voltam elég ötletes. Így aztán szépen feladtam a küzdelmet.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  23. 2003. szeptember 1. 23:184.
    Élénk érd. , élénk csevej. . .
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_971046 (1)
     
  24. Torolt_felhasznalo_394653
    Torolt_felhasznalo_394653
    2003. szeptember 1. 23:063.
    Ha Madonnanak is bejon :))))
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_971046 (1)
     
  25. 2003. szeptember 1. 22:242.
    Fél évig tanultam a Kushi Intézetben az USA-ban.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_971046 (1)
     

Címlap

top