Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.
Nincs bölcsödei hely!!!
Sziasztok
Gondolom elég sok anyukát érint, hogy nem vették fel bölcsödébe a gyereküket. Az ok: nincs hely. Persze, hogy nincs, mikor nagyon sok anyuka beadja bölcsibe a nagyobb gyerekét, ezzel elvéve a helyet a tényleg dolgozni kényszerű anyuka előtt. Engem ez teljesen felháborít, most én kényszerülök magánbölcsödét keresni, habár az se nagyon van, és ott sincs hely, meg persze nagyon drága!!!
Nem lehet ez ellen tenni semmit????
Hány éves kortól lehet menni hozzátok? Nekem a Deák tér jó lenne közlekedésileg, de nem a kerületben lakunk, a munkahelyem van ott. Ez nem gond?
Kislányomnak keresnék magánbölcsit, aki most 18 hónapos.
Várom válaszod!
Két közel azonos korú testvér jól eljátszik egymással.Én nem bírnám azt a kettős mércét,hogy otthon vagyok,az egyiknek biztosítom az otthon melegét,az másikat meg bedobom a közösbe.
Ráadásul a nagyobb testvér számára ez kettős teher,hisz nem elég megbirkózni az alap féltékenyéggel és trónfosztása miatti fájdalommal, ténylegesen elűzetik a paradicsomból.
Megdöbbentő szembesülni a való élettel,de 37 éves koromra csak benő már a fejem lágya.
Nem ajánlani akartam, bár lehet hogy ebből sokan "tanulnak". Sajnos ez az igazság, csak leirtam, hogy hogy működik.
A félreértések elkerülése miatt, én nem igy próbálkoztam. Valóban megyek vissza dolgozni.
Igen,akkor minek kérik a munkáltatóit?És ha az óvónők pontosan tisztában vannak,hogy kinek dolgozik és kinek nem az anyja,akor miért nem a dolgozót helyezik előtérbe?Esetleg időszak ielelnőrzéseket tartani, hogy tényleg folyamatos-e a munkaviszonya.
Szerintem azoknak kellene szégyelleni magukat,akik tudván tudva átverik az ovikat.
Nem egy példát tudok,amikor anya el megy munkahelyre,1-2 hét után otthagyja és otthon marad. De akkor már gyerek a bölcsiben van.Mit várunk a politikusoktól,amikor a kisember is lop-csal,ahol tud?Ezért tart itt ez az ország,mert máshol is van probléma,de ezt a z országot, már gúzsba köti a kuorrupció.
Nem messze tőlünk van egy bölcsi, amíg gyesen voltam, délelőti sétánkon gyakrna mentünk arrafelé,eszméletlen mennyi gyereket hoztak el már 11--12-kor is.Van aki csak beadja 9-kor-11-kor megy érte,hogy közben plázázzon, shoppingoljon és ezzel azoktól veszik el a helyet,akik dolgozni mennének vissza.
Még egyszer mondom-én hoztam fel a témát- nem általánosítok,de sajnos nem egyszer hallottam már, hogy óvónő nagyon finoman célzott arra, hogy néminemű bankjegy-tömeg ellenében talán-talán........
Úgy lehet ilyenkor szerezni munkáltatóit, hogy bemész a melóhelyedre, hogy te majd szeretnél visszamenni dolgozni, ősszel-télen, valamikor. És ők adnak. Beviszed a bölcsibe, felveszik a gyereket. Időközben vagy már akkor is terhes leszel. És nem mondod vissza a jelentkezést, hanem ősszel viszed a gyereket és beszoktatod. Azt mondják az ovónők, hogy nekik nincs jogosultságuk elküldeni azt a gyereket, akinek az anyja otthon van kisebbel.
Vagyis az ősi magyar módszert ajánlod,simliskedni-átverni-jogosulatlan előnyökhöz jutni.
Szia!
Mint ahogy sokan írták, nemcsak a bölcsis hely kevés, de az ovis is. Nekem mindkét gyerekemet elutasították, pedig van valós munkáltatóim, amiben leírja a munkáltatóm (nagy cég, még véletlenül sem apuka vállalkozása), hogy ezév szeptemberétől vár vissza munkahelyemre. Ennek ellenére sem vették fel egyik gyereket sem. Mindeközben két anyukát ismerek, amelyikből az egyiknek nincs munkahelye, viszont a gyerek elmúlt már 3, tesó nincs. A másiknak tesó is van, de munkahelye szintén nincs. Szóval ez van.
Úgyhogy írtam fellebbezést, de már készülök az állfelkopásra.
A másik, amit még nem értek, az az, hogy az önkormányzatok rengeteg új társasházakra, ikerházakra stb adnak ki engdélyt, adnak el telkeket. Nem kevés pénz folyik be. Ekkor már miért nem lehet foglalkozni az ovi bölcsi gonddal? Merthogy többszáz család költözik egy-egy kerületbe, településbe, a legtöbb "szocpolos" (már bocsánat, nem rossz indulattal írom), mindeközben egy új bölcsi sem nyílik.
Katasztrófális.
Aura
Aham,szóval rávered a gyereket a bilire,ha kell,ha nem:)))Két évesen.
Azt nem értem,hogy az is jellzi ugyebár,hogy dolgozó anyáknak van a bölcsi,hogy munkáltatói igazolás nélkül szóba sem állnak veled.Ezért kérdezem tőled és az összes gyesestől,hogy honnan szereztetek?Vagy nem is volt?
Mert mással még munk.iggal sem állnak szóba.
Persze,hogy jár neki is,de ne az övé legyen az lesőbbség, adolgozó mamának a bölcsi létszükség,a gyesesnek meg kényelem.
Valakinek kell dolgoznia,pénzt keresnie és adót fizetnie is.
ez a tényleg kiemelése a dolgozni kényszerülő elött kicsit kinyitotta a bicskát a zsebemben, mert akinek a nagyobbik gyereke még bölcsödés korú, akkor a mamának otthon a kisebbikkel + háztartással van éppen annyi dolga, mintha dolgozna, így a bölcsöde neki is jár. ezt egy nőtől olvasni elég meglepő.
Azt meg lehet tudni hogy melyik ez a város? Vagy ez titok?
Kanadában viszont nem viszi el az állam a kerested kétharmadát adóba,csak az egyharmadát,valamint jóval több férj keres megfelelő mennyiségű pénzt ahhoz,hogy anyu otthon tudjon maradni 1-2 gyerek után örökre,vagy amig a gyerekek nagyobbak nem lesznek.Nálunk elvileg pont azért szed harmamagas adót az állam, hogy abból biztosísa a közszolgáltatásokat.
Kaandában kevesebb közszolgáltatást biztosítanak,de kevesebb adót is vonnak el.
Most nálunk azt elvet próbálják bevezetni,hogy magas adók+ még fizess is.Hadd maradjon több lopni az uraknak.
Meg kellene szüntetni a segélyeket, amelyek a társadalom számára terhes réteg továbbreprodukálását szolgálja csak.
Biztosan. Szélsőséges esetben persze, lehet házat eladni, de nem tesszük, mert milliókat buknánk rajta+a hatalmas 450 ezres szocpol miatt tíz éves elidegenítési tilalom van rajta. Lehetne Polo helyett megint kispolákkal járni, de egyrészt, nem szívrsen tenném bele a gyerekeket, másrészt állati megbízhatatlan, s mint mondtam, a páromnak munkához kell. Pech, hogy cége csak a benzint fizeti, autót nem adnak. Egyébként nem tudom, még min lehetne spórolni. Ruhákat alig veszünk, gyerekek kaptak/örököltek, nekünk szerencsére jó kis ruhatárunk van, mert egy-két éve még nem volt gond, havi egy-két ruhát-cipőt már csak hobbiból is vettem. Fűtésen nem tudunk tovább húzni, 21 fokon ment egész télen, ha lejjebb vettem, gyerek rögtön beteg lett (többe került a gyógyszer). 8 cm-es dryvit van a házon, szigetelt ablakok, energiatakarékos háztartási gépek, nincs további csökkentési lehetőség. Ősszel 50%-os áremelés várható.
Nem tudom, ti hogy vagytok vele, én már régen nem figyelem egyenként az árakat, de egy heti bevásárlás most legalább 5-6 ezerrel több, mint akár 2007 végén.
oks ezt sem tudom hogy irtäk e ha igen bocsi
szoval minnel elöbb jo lenne ha megjönne a välasz 30 napjuk van erre, abban kell szerepelnie egy indokläsnak, hogy miert nem vettek fel az nem indok hogy nincs hely jogilag ilyen indok nincs......
a következö lepes az hogy bizonyitanod kell hogy a költsegetek sok es hogy ez az oka hogy dolgozni akarsz illetve räkenyszerülsz....
csinälsz egy reszletes bevetel-kiadäs kalkuläciot arrol hogy egy honapban miböl eltek..........
felteve hogy a ferjed nem fel milät keres
szoval ez alapjän ki fog jönni mennyi a megmaradt penzetek egy honapban tessek mindent beleirni az etkezestöl kezdve mindent, majd ha ez megvan fellebezel älltaläban akkora lesz hely hirtelen
szoval mindenkeppen kell kervenyezni, azt nem tudom a fellebezest az önkormänyzathoz kell e benyujtani mint fenntarto, vagy mäsodik körben ujra a bölcsödebe, ezt ott megmondjäk
Nagyon igaz amiket írsz!!!!!!!!
szia nem olvastam de iräsban kerted a felvetelet vagy csak bementel erdeklödni?
Szia Shenonanna!
Dehogy bántottál meg, csupán az az érzésem, hogy félrebeszélünk egymás mellett és azt hiszem továbbra sem érted, mit szerettem volna megfogalmazni, lehet nem írtam elég világosan.
Nem a bölcsödéről írok először is, hanem az óvodáról. Mert ha valaki nem jár be munkahelyre és állambácsitól kap pénzt a gyermekgondozásért, akkor igenis maradjon vele a gyermek 3 éves koráig és ne adja bölcsibe. Ez rendben is van. (Ha van olyan, aki mégis be tudja adni fiktív munkáltatói miatt az persze nem szép, de ez állambácsi dolga, hogy kontrolálja, nem tudok ezzel mit kezdeni, szerintem egyébként nem gyakori - szubjektív véleményem).
De az óvoda az más. Oda, ha a gyerek szeretne járni, legalább fél napra, hadd menjen még akkor is, ha az édesanyja a kistestvére miatt otthon van. Az én esetemben ráadásul a lekezelő stílust nem a 3 évesem beiratásánál kaptam, hanem a 4 éveseménél! Azért ez sem mindegy!
Az anyagi részéről pedig azért írtam, mert nem értem azt a koncepciót, hogy az államnak jobban megérné, ha a gyerekeket bölcsödébe adnák, ahelyett, hogy fizetnék az anyák otthonmaradását, mert ha valaki nem részletekben, de nagyvonalakban utánaszámol, hogy mennyibe kerül egy bölcsöde fenntartása és üzemeltetése, akkor bizony hamar kiderül, hogy jobban megéri az anyáknak osztogatni az alamizsnát. Más kérdés, hogy van aki megteheti, hogy él a lehetőséggel, van aki nem. És persze ez az él a lehetőséggel, mert megteheti, a másik nem, ez is szubjektív.
Hogy érthető legyek nem otthon levők csoportja szerintem kb. így alakul:
1) az egyik csoport egyértelműen nem teheti meg, mert szó szerint felkopna az álla, ha visszamegy dolgozni, akkor is nehezen él meg.
2) A másik csoport azt mondja nem teheti meg, de valójában, ha nagyon összehúzná a nadrágját megtehetné. Ehhez le kellene dolgokról mondania, pl. nem lenne kocsi, bkv-zni kellene és hasonló. Ettől a döntsétől a család nem jó vagy rossz. Ez már szuverén döntés. Élnének rosszabbul, de még éppen kijönnének a pénzből - ők ebből a hóvégi számolgatásból nem kérnek, így anyuka visszamegy dolgozni.
3) A harmadik csoport azt mondja nem teheti meg, de persze simán megtehetné, csak az, amiről neki le kellene mondania egyben azt jelentené, hogy az elért életszínvonalat nem tarhatja és ez a státusz és anyagi veszteség neki nem éri meg. Pl. Két kocsit és az éves szokásos nyaralást már nem tudnák finanszírozni, márpedig nekik arra szükség van. Ettől ők éppen úgy nem jók, vagy rosszak. De erre mondom, hogy szuverén döntés.
Mint ahogy az is, hogy ki miért marad otthon a gyerekével/gyerekeivel.
Ami miatt én bosszankodom, hogy ezt óvodai szinten úgy szelektálják, hogy aki azt a döntést hozza meg, hogy még marad otthon (vagy tegyük hozzá, hogy muszáj, mert egy kistesó csecsemő mellett anyuka bizony nem mehet vissza dolgozni), akkor annak a gyereke már hátrányos helyzetben van beiratkozásnál és ezt erősen éreztetik is.
Ez az én példám, ezért írtam le. Nem vitatémának szántam, inkább tényközlésnek, hogy ez a siralmas magyar helyzet és engem, mint leendő nagycsaládos anyát ez igenis bosszant, éppen úgy, mint ahogyan bosszantja azt, aki menne vissza dolgozni és nem tudja elhelyezni a gyerekét.
Nem az anyákkal van a gond, hanem a koncepcióval és a valós helyzettel (a fizetések, az intézmények befogadóképessége, állapota, az gyermekvállalás hátráltatása ésatöbbi).
Hidd el, én is gondolkoztam azon, hogy visszamegyek mikor a kicsi 2 éves lett. De nem is tudtam volna, így a dilemmám rögtön megoldódott. Kruppos, nem mehet 2 évesen közösségbe, így fulladt eleget, hát még ha mindent összeszedett volna a bölcsiben.
Azért az sem volt véletlen, hogy 2 év korkülönbséggel vállaltuk őket, pont azért, hogy ne csússzak a gyesbe :(
sztem sokan ezért szülnek így ;)
Nekünk sem keres "sokat" a párom. Egyszerűen annyiból kell kijönni, amennyi van. Nem könnyű, nem állítom, s nálunk kevesebből is élnek sokan. Sajnos :-/
Anyukám tanár volt, apukám mentős. Hó végére fillérek maradtak, ha maradtak. Autónk se volt. Most van :) Ennyi a luxus, persze 14 éves Corsa, de gurul :)
Biztos van ilyen is, de én nem a GYED időszakáról beszélek, hanem a GYES-ről, ami független attól, hogy valaki minimálbért vagy 200 ezret keresett előtte. Annak az összege semmire sem elég. Ha a GYES összege is attól függene, hogy mennyi volt szülés előtt a fizu, akkor sokkal kevesebb anya mennye vissza dolgozni a gyerek 3. szülinapja előtt. Persze kivétel mindig van, viszont a nélkülözni senki sem szeret. Ha valaki megszokta, hogy sok 400 ezerből kell kijönnie (200 anya és 200 apa) két embernek, akkor nem csoda, hogy szívja a fogát, ha ez hirtelen 280-ra csökken, viszont 3 felé megy. Ráadásul a szinte hetente többe kerül minden.
Szerintem nem magasabb lesz az életszínvonala, ha visszamegy, pusztán közelíteni fogja a szülés előttit.
Ha a munkavállaló nincs teljes munkabérén bejelentve, akkor nem kell utána annyi járulékot, szja-t stb-t fizetni.
Nem a társasági adó magas Magyarországon, hanem a munkabér közterhei!
Ez nem vmi hatalmas életszínvonal-kérdése.
Én is kábi 200-at viszek haza, tehát ezután a gyed nekem harmadannyi pénz. Lehet, vkinek ez soknak tűnik, de nálunk a férjemmel nagyjából fifty-fifty a fizu, tehát nincs az, hogy apa, mint nagy patriarcháta eltartja a családot. Van hitelünk, havi 100 ezer. A rezsi havi 120-130 ezer (biztosításokkal, ovis befizetéssel együtt.) Nincs benne semmi luxus, pölö nincs vonalas telefonunk, nincs kábeltévénk, internet is csak hétfő óta, mert készülök szülni és otthonról fogok melózni. Ezzel nagyjából-egészéből ki is végeztük a férjem fizuját.
Biztos vannak csodatévő háziasszonyok, de én nem hinném, hogy meg tudnám oldani 4 ember étkezését, tisztálkodását, gyógyszerezését, pelenka adagját (egyelőre a nagyobbnak is kell éjszakára) havi hatvan-valahányezer ft-ból.
Persze, lehet jönni most a "miért vettünk fel annyi hitelt" dumával (már megkaptam). Jogos. Csakhogy egy részét teljesen váratlanul kellett felvennünk (összetörték a még 5-6 évig használható kocsinkat, autó kell, férjemnek munkaeszköz, de a cég nem biztosítja), másrészt amikor vállaltuk a hitelt még nem emelték meg a járulékokat, nem vetettek ki különadót, nem kötötték (papiron lévő jövedelemhez) a gázártámogatást stb. stb, így akkor úgy tűnt, kényelmesen vállalható a dolog.
Nekem is ez volt az első ötletem, de mindig kapnak számlát, kérés nélkül. Ha a bevétel számlás, akkor miből fizet zsebbe? Nem vagyok könyvelő, lehet, hogy azert megoldják...
Én inkább arra tippelnék, hogy nincs külön gondnok meg kertész meg takinéni, hanem ez csak egy személy. Valószínűleg kevesebb az adminisztációjuk, így nincs főállású intézményvezető egy három csoportos kis intézményben. És konyhásnéni sem kell, mert a rendelt ebédet az egyik gondozó meg tudja melegíteni, amíg a másik a gyerekekkel kezet mos.
Szóval lehet, hogy mutyiznak is egy kicsit, de a szerintem a lényeg a racionalizálás, amit állami intézményekben nem nagyon látok. Ellenben rengeteg felesleges adminisztációt azt igen.
Hogyan lehetet, hogy ők ki tudják, hozni ennyiből, az állami bölcsöde meg nem? Nem lehet, hogy itt (is) folyik a pénz, valami pazarlás történik?
Csak néhány tipp: ugyanaz a helyzet, mint amikor pl.vmilyen korábban állami üzletrészt kiadnak magánkézbe. A dolgozók rögtön minimálbérre kerülnek, a többi zsebből zsebbe. Valóban kevesebből kijön, vezetők verik a mellüket, milxyen jó döntés volt, csak azt felejtik el megnézni, mennyivel csökkren az adóbevétel.
Sajnos én is ismerek olyanokat, akik csak azért mennek melózni, mert előtte 200-at vittek haza (nettó!), s nagy törésnek érzik, hogy csak 70 a gyed. :-o Nekem ugye a fizum se volt ennyi vagy több, szóval a gyed még nem volt akkora érvágás, a gyes azért szinte mindenkinek húzós.
Tapasztalatom szerint is többen mennek vissza már az első év után olyanok, akik megszoktak egy magasabb életszínvonalat és nem akarják lentebb adni...Szóval sokan nem a megélhetésért, hanem inkább a magasabb életszínvonal miatt mennek dolgozni.
N ezzel az utolsó mondattal nem értek egyet. Mert sokan nem fogják fel, hogy az otthon dolgozik az azt jelenti, hogy otthon DOLGOZIK. A munkahelyemre sem vihetném be a gyereket, mert sok szakmában ez nem ildomos! Ha nekem otthon van egy kis vegyesboltom, akkor a gyerek ott szaladgál az emberek lába között? Hidd el, nálam szó szerint naponta 25-30x csörög a telefon, bevallás időszakban 6-8 ügyfél fordul meg naponta, egyik a másiknak adja a kilincset, akkor dolgozni sem tudok, csak reggel 3-4-től amíg elindulnak az ügyfelek. Nekem sajnos nem telik még alkalmazottra. Ha az ügyfelek azt látnák, hogy szó szerint 5 percenként elszaladgálok pelust cserélni, most várjál, mert etetem a gyereket, altatom, stb, akkor NEM LENNE MÁR ÜGYFELEM. Nem mindenki úgy dolgozik otthon, hogy elvan a kis magányában a kis számítógével meg a nettel, és maga osztja be az idejét. Az, hogy én itthon vagyok, csak helyrajzi kérdés. Van egy külön bejáratú 9 nm-es (!tehát nem vagyok egy nagy vállalkozó!) kis irodám anyám spajzának megszűntetésével, azért, hogy ne kelljen még horribilis bérleti díjat is fizetnem. DE ugyanúgy dolgozom, mintha a szomszéd utcába járnék el alkalmazottként könyvelni. Béreltem én is irodát, amíg bírtam fizetni, akkor nem otthon dolgoztam? Ez szerintem sztereotípia. És más az, aki 3-4 órát dolgozik otthon, amíg a gyerek alszik és mondjuk este, és más az én esetem.
Sok embertől megkaptam már, hogy de jó, hogy otthon vagy, nem csinálsz semmit és dől (?) az pénz. De kíváncsi lennék, aki végignézi egy napomat, hogyan csinálná végig stresszel, meg mindennel.
Ez, ugyanolyan munka, mint bármi más.
Az én lányom olyan, hogy 5 percenként kell leszedni a polcos szekrény közepéről, figyelni rá, mert egy örökmozgó, mikor csinál valami gaiubát.
Nem lehet egy üzelti tárgyalást, vagy akár csak egy komolyabb telefon lefolytatni, hogy közben fél kézzel a gyerekkel foglalkozok. Szerintem ez a gyerek fejlődése szempontjából még rosszabb lenne. Viszont, ha vele vagyok, akkor vele FOGLALKOZOM.
Ha szülőként nézem: Nem kerül sokba a bölcsödei elhelyezés. Nem én fizetem az dolgozókat, a rezsit stb.
Ha önkormányzati szempontból: Akkor tényleg igazad van, azonban az önkormányzat igényelhet támogatást az államtól (sok esetben kap is) az ilyen beruházásokra. Illetve minden önkormányzati ovi, és bölcsi rendelkezik támogatókkal (cégek, vállalkozók, akik így csökkentik az adójukat). Az államnak is jó, mert minél több a munkavállaló annál több vándorol állambácsi zsebébe.
Nem bírálni, vagy megbántani akartalak, ha ezt tettem elnézésedet kérem, de pont azért reagáltam a hozzászólásodra, mert kicsit olyan íze volt, hogy te nem veszed figyelembe, hogy vannak más helyzetben élők is.
Valóban az lenne az ideális, ha minden anya otthon maradhatna a gyerek 3 éves koráig, de ez már sajnos nem az a világ, ahol ezt könnyen meg lehet tenni.
Én továbbra sem értem azokat a szülőket, akik nem dolgoznak (plázásnak ahogy te írtad stb.) és a gyereket lepasszolják bölcsibe vagy oviba. Kivétel persze, a kötelező idő (azt hiszem a nagycsoport kötelező a suli miatt). Szerintem ha egy anya otthon van és nem dolgozik, akkor kötelessége otthon gondozni a gyerekét és nem elvenni a helyet olyantól, akinek muszály dolgozni.
Egyébként én nem ismerek olyan személyt aki megtehetné, hogy otthon marad, de inkább megy dolgozni. Lehet, hogy ezért tér el ennyire a véleményünk.
Tiszteletben tartom a véleményedet, és mégegyszer bocs, ha megbántottalak az enyémmel nem az volt a szándékom.