Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Mit jelent az Advent?

Violetta29
Létrehozva: 2003. december 1. 20:33
Sziasztok
A rádioban hallottam egy érdekes kérdést. Tulajdon képen mit is jelent az "Advent"? Mármint maga a szó, és honnan jön? Tudja valaki?
  1. 2003. december 2. 11:5926.
    Utánanéztem.
    Két lexikonban találtam adatokat az első "alkalmazással" kapcsolatban:
    1. Révai lexikon 1996-os kiadás szerint 1860, berlini árvaház
    2. Katolikus lexikon, szintén 1996-os kiadás: 1840 egy evangélikus lelkész Vihemben az imaszobában egy kocsiszekeret lógatott le a mennyezetről

    Mindekettőn 24 kicsi fehér gyertya volt, mert még nem volt színes gyertya. Aztán 4 nagyobb gyertya, és a kicsik mellettük, ma pedig csak a nagy gyertyák maradtak.
    A többi uaz, mint már írtam. . .
    előzmény:
    Kitty.. (21)
     
  2. 2003. december 2. 11:1925.
    Szia.
    Sopronban van egy plébánia, ahol gyakran megfordultam :a kertvárosi. Ott bizony a liturgia szerint gyújtják a gyertyákat. . .
    A harmadik vasárnap az örvendezés vasárnapja, ez onnan ered, hogy a régi, latin miserendben az volt a mise első szava, hogy Gaudete, azaz Örvendjetek!
    Ilyenkor a miseruha is rózsaszín, amit a pap visel.
    Felvillantjuk azt az örömet, ami ránk vár.
    Az utolsó gyertya szalagjának pedig azért lila aszíne, mert még 24-e este is régen vigilia, azaz virrasztás volt, tehát még böjti nap. ( Ezért van az éjféli mise is, ez oldja fel a böjti időszakot. . . )
    Még ma is munkanap. . .
    Az első ünnepnap hivatalosan 25-e.
    Ekkor viszont már az összes gyertya ég.

    előzmény:
    Kitty.. (22)
     
  3. Torolt_felhasznalo_352798
    Torolt_felhasznalo_352798
    2003. december 2. 11:1124.
    A rózsaszín gyertya a harmadik. Amit Coors leírt, az a teljességgel helytálló és pontos.
    előzmény:
    Kitty.. (15)
     
  4. 2003. december 2. 11:0923.
    Aha. . . végül is akkor bármikor lehetett, csak ilyentájt azért elég hideg van Izraelben is, esik is, nem egy ideális állapot egy istállóban való szüléshez!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_108430 (14)
     
  5. 2003. december 2. 10:5722.
    Neked nem furcsa egy kicsit?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_114646 (20)
     
  6. 2003. december 2. 10:5521.
    Én Sopron környékén lakom, és rengetek templomot látogattam már meg, még kirándulásaim alkalmával is. .
    Mosonmagyaróvár, Kőszeg, Kapuvár, Csorna, Győr környékén is ezt úgy mondják, ahogy itt nálunk. . .
    Nekem egy picit nem áll össze. .
    A 2 lila után egy rózsaszínt gyújtani, és utána még egy lilát?
    Érdekes. . . .
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_114646 (19)
     
  7. 2003. december 2. 10:5320.
    Így nem tudok mesélni. . .
    Fogalmam sincs, neked mi vicces, és mi nem. Min nevetsz, és min nem. . .
    :-)
    előzmény:
    Kitty.. (18)
     
  8. 2003. december 2. 10:5119.
    Mégegy különbség:
    a harmadik vasárnap szoktuk a rózsaszín szalagos gyertyát gyújtani.
    Ez a reménység színe, amivel (mármint a reménységgel) megajándékoz bennünket Krisztus a két hét böjti, ill bűnbánati időszak után.
    Legalábbis Budapesti templomokban így hagyományozódik. . .
    :-)
    előzmény:
    Kitty.. (15)
     
  9. 2003. december 2. 10:4418.
    Honnan veszed, hogy árvaházban készítették, és nem volt még színes gyertya??
    Ezekszerint, Te nagyon sokmindnt tudsz róla, akkor mesélj!!
    De ha lehet, ne olyant, amin csak nevetek, köszi
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_114646 (17)
     
  10. 2003. december 2. 10:3617.
    Eredetileg, amikor az első advaenti koszorút készítették egy árvaházban még seholse volt lila, meg rózsaszín gyertya.
    Tudod, csak a pápa tehet olyan kinyilatkoztatásokat, amit nem illik megcáfolni!
    :-)
    előzmény:
    Kitty.. (16)
     
  11. 2003. december 2. 10:3216.
    Olvastam a történetét, és misén az Atya is ezt mondta, amit Én leírtam. . .
    Az eredeti 3 lila, egy rózsaszín gyertya, és lila szalaggal van átkötve. . .
    Ez az eredeti!!!!!!!!!
    Ugye, azért egy pap beszédét nem cáfolod meg?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_114646 (9)
     
  12. 2003. december 2. 10:2815.
    Mikor az első gyertyát meggyújtjuk, Szűz Mária életére gyermekkorára, tanulásaira kell emlékeznünk. . .
    A 2. gyertya jelentése, mikor Mária megtudta, hogy Istentől fogantatik. .
    Azt tudnunk kell, hogy Mária még nem volt József törvényes felesége Józsefnek, ezért tartania kellett attól, hogy megkövezik, hisz József okkal gondolhatta volna, hogy Mária házasságszegő. . . 3. gyertya:Mária elutazott 3 hónapra Erzsébet rokonához, de Neki sem beszélt a terhességről. . . Mikor visszatért Józsefhez, már lehetett látni, hogy terhes, de még ekkor sem mondta el, hogy mi történt, arra várt, hogy Isten segítsen. . .
    A 3. éjszaka Isten megjelent József álmában, és elmondta, hogy Mária tőle fogantatott, nem követett el bűnt. . Ez a 3 lilagyertya története. . .
    A rózsaszín gyertya a 4. , ekkor Jézus születésére emlékezünk. . . .
    előzmény:
    Violetta29 (8)
     
  13. Torolt_felhasznalo_108430
    Torolt_felhasznalo_108430
    2003. december 2. 08:3414.
    Nem ünnepek voltak, hanem összeírás, és mindenkinek a születése szerinti helyre kellett mennie, ezért voltak tele a fogadók, és ezért nem jutott nekik hely, csak az istállóban.
    előzmény:
    Hadasa (5)
     
  14. 2003. december 1. 23:5413.
    Refr. : Harmatozzatok Egek
    Felhők hullasatok esőt
    És küldjétek a Megváltót

    1. Ne haragudj ránk, Urunk és Istenünk
    Ne emlékezzél meg többé bűneinkről,
    Íme szent városod pusztává lett,
    és pusztán áll Sion hegye
    Óh, mily elhagyott Jeruzsálem!
    Rombadőlt szentélyed és fennséged háza
    Ahol Atyáink éneke áldott Téged

    Harmatozzatok Egek. . .

    ( 2. Ezt majd a jövő héten. . . )

    Amikor este az első gyertyát meggyújtjuk, hagyomány szerint ezt az éneket énekeljük, minden gyertyával egyel több versszakát.
    előzmény:
    Coors (12)
     
  15. 2003. december 1. 23:3512.
    “Liturgikus ünneplés: Négy adventi vasárnap van. A szentírási olvasmányok az egyes vasárnapokon a következő témákról szólnak: éberség Krisztus várásában (1. vasárnap), megtérésre való felszólítás Keresztelő Szent János prédikációja által (2. vasárnap), az Előfutár tanúságtétele (3. vasárnap) és Jézus születésének hírüladása (4. vasárnap). A harmadik vasárnapnak külön neve is van: Gaudete vasárnap. (örömvasárnap) Ezen a napon a hosszú készületi időben megfáradtakat bíztatja az Egyház: “Örvendjetek mindig az Úrban! Ismét mondom: Örvendjetek! Mert az Úr immár közel van hozzánk!“ (Introitus, Fil 4, 4). Az öröm a miseruha színében is látszik: a viola rózsaszínre változik. Az oltárt virággal, a szentmisét orgonajátékkal díszíthetjük.

    Advent idején templomainkban hajnali (Roráté) misét tartanak. Régen az adventi hétköznapokon hajnalban a Szűzanya tiszteletére végezték a misét. Ez a mise a “Rorate coeli desuper” (Harmatozzatok egek onnan felülről) szavakkal kezdődött. Ma adventi köznapi szentmisét végzünk, melynek szövege minden nap más. “
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  16. 2003. december 1. 23:2611.
    :-)
    előzmény:
    Coors (10)
     
  17. 2003. december 1. 23:2210.
    Sziasztok!
    Ez az Új Ember oldaláról van:
    Mi az advent?
    ADVENT: A szó az "adventus Domini" latin kifejezésbúl származik. Szószerinti fordításban: az Úr eljövetele; szabadon: Úrjövet
    A karácsony előtti, mintegy négy hetes Jézus-váró időszakot nevezzük így (advent=eljövetel). Az advent figyelmeztet, hogy várnunk kell Jézus eljövetelét: új életet kell kezdenünk, egyrészt a megújulás vágyával, másrészt a szeretet tetteivel.
    Adventben az egyház Krisztus három eljövetelét ünnepli, éli át:
    1. Emlékezünk egy múltbeli eseményre: a választott nép Messiás várására.
    2. A jelenben mi magunk is várunk, és szeretetünk tetteivel közreműködünk (!), hogy Jézus egyre teljesebben megszülethessen bennünk és közöttünk (legalább két keresztény vagy két családtag között), s ily módon környezetünk számára.
    3. Végezetül várakozunk, hogy amikor Jézus eljön majd a világ végén (s ki tudja, melyik nap következik ez be!), készen találjon minket.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  18. 2003. december 1. 22:549.
    Én "Úrjövet"-et találtam az advent konkrét jelentéseként. :-)
    És a még eredetibb adventi koszorún a gyertyák fehérek, a szalagok lilák, ill. rózsaszín!
    A leírást azért meghagyom neked!
    előzmény:
    Kitty.. (7)
     
  19. 2003. december 1. 22:218.
    Légyszives ird le. Édekes lenne tudni!
    előzmény:
    Kitty.. (7)
     
  20. 2003. december 1. 22:157.
    Az advent szó, a 2. eljövetelt jelenti, de, hogy mikor, azt nem tudhatjuk, ezért kell várakoznunk. . . .
    És azt tudjátok, hogy miért van az eredeti advent-i koszorún 3 lila, és egy rózsaszín gyertya?
    Vagy, hogy melyik gyertyának mi a jelentősége?
    Ha nem, Én szívesen leírom, tegnap olvastam el a történetét. . . .
    előzmény:
    Violetta29 (1)
     
  21. 2003. december 1. 21:426.
    Köszi a válaszokat! Akkor most már tudom!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  22. 2003. december 1. 21:035.
    Sztem valamikor szeptemberben, a sátoros ünnepek idején volt. Az egyetlen zsidó ünnep ilyentájt a channuka, de ez akkor még nem létezett. Jó nagy felfordulás - a karácsonyhoz legközelebbi - a sátoros ünnepek, mivel pedig József és felesége kiszorultak mindenhonnét, ez arra utal, hogy ünnepek lehettek, és nem is akármilyenek. De nem a dátum a fontos, hanem az esemény, szerintem is.
    előzmény:
    Nagy (4)
     
  23. Torolt_felhasznalo_661768
    Torolt_felhasznalo_661768
    2003. december 1. 20:584.
    A szó latin eredetű. Advenio azt jelenti, eljönni. Itt Jézus Krisztus második eljöveteléről van szó. Szűkebben a karácsony előtti négy hét várakozása. Várjuk Jézus születésének ünnepét, ami egyébként egyáltalán nem biztos, hogy ezen a napon volt, de ezt jelölték ki rá.
    előzmény:
    Violetta29 (1)
     
  24. Torolt_felhasznalo_182169
    Torolt_felhasznalo_182169
    2003. december 1. 20:473.
    Itt olvastam róla:

    http://adventista. lap. hu/
    előzmény:
    Puma46 (2)
     
  25. Torolt_felhasznalo_182169
    Torolt_felhasznalo_182169
    2003. december 1. 20:452.
    Advent. . Várakozás, mire is?
    Jézus második eljövetelére, de már nem kisdedként, hanem ítélő bíróként:))
    előzmény:
    Violetta29 (1)
     

Címlap

top