Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.
Újraélesztés
Sziasztok!
Arról beszélgettünk ma, hogy ha az utcán összeesik mondjuk az anyukám (aki szerencsére makk egészséges), akkor lenne e valaki, aki hívná a mentőt és mondjuk újraélesztené,ha arra lenne szükség.
Tervezik az iskolákban, hogy tanítani fogják- pl nagyon sok ember még mentőt sem tud rendesen hívni.
Ti voltatok már ilyen helyzetben? És tudtok mentőt hívni? A gyerekeitek tudják?
Éles viták nélküli beszélgetést szeretnék.
Idézet a www.sos24.hu oldalról: AZ ESETEK JELENTŐS RÉSZÉBEN CSAK A SZEMTANÚ LAIKUSOK ÁLTAL MEGKEZDETT ÉS A MENTŐ MEGÉRKEZÉSÉIG FOLYAMATOSAN VÉGZETT ÚJRAÉLESZTÉS ESETÉN VAN A BETEGNEK ESÉLYE A TÚLÉLÉSRE!
http://www.sos24.hu/index.php?option=com_content&task=view&id=82&Itemid=30
Van egy példabeszéd, melynek szereplői: Mindenki, Valaki, Bárki és Senki. Ismered?
A probléma egy véletlenszerűen összeverődött csoportban felerősödik, mivel a felelősség kimutathatatlanná válik, a külső indítású felelősség megoszlik, és ezért csak a belsőleg indított személyek fognak elkezdeni cselekedni.
Úgyhogy igenis hősies dolog, egy szociálpszichológiai gátlás esetén megtörni a gátlást. A hősök mindig is ilyenek voltak. Csak nem mindig fizikai az akadály, néha csoportlélektani.
pár hete egy ember a metrón halt meg, és a kutya nem foglalkozott vele!!! majd egy nő nem bírta már tétlenül nézni, hogy milyen szinten érdektelenek az emberek, megállította a szerelvényt, és intézkedett.
De nem ketten ültek a metrón.
Pár éve nekem is volt egy ilyen sztorim, én voltam az egyetlen (majd később egy orvos srác), aki segített, mindenkinek sürgős ablakon kifelé bámulhatnékja lett éppen... Szerencsére nem kellett újraéleszteni, de a sztori elég kalandos volt így is. A fickó a Nyugatinál vesztette el az eszméletét, ugyan szóltam, h ne menjen tovább a metró, de végül továbbment, utána a mentős diszpécser b@szott le, hogy miért engedtem (mintha rajtam múlott volna), végül a Nagyvárad térnél tudott elcsípni minket a mentő, de utána minket rángattak és tartottak ott a metró biztonsági szolgálata a forgalomirányítóval együtt, mert galád módon percekig fenntartottuk a forgalmat. Még én éreztem magam megalázva. Fenyegettek jegyzőkönyvvel, rendőrséggel, ha nem ugrunk be egy épp induló szerelvénybe, akkor nem tudom mi lett volna a vége a sztorinak.
Ettől függetlenül legközelebb újra megtenném. (Csak már rutinosabban lépnék le, ha kell..)
Tökéletesen egyetértek.
Nagyon nagy drukkban lennék én is, pedig anno enyém volt a 2. "legjobb" reanimálás azon a biz. vizsgán :-)
"pár hete egy ember a metrón halt meg, és a kutya nem foglalkozott vele!!! majd egy nő nem bírta már tétlenül nézni, hogy milyen szinten érdektelenek az emberek, megállította a szerelvényt, és intézkedett.
De nem ketten ültek a metrón."
Remélem csak rosszul fogalmaztál, és nem így volt, ahogy írod, és nem azért intézkedett a nő, mert már nem bírta tovább nézni, hogy senki más nem tesz semmit! Mégis milyen hozzáállás ez? Nem azért kéne intézkedni, mert az a valaki rosszul van? Mielőtt megmozdult volna, ugyanolyan birka volt, mint mindenki más, arra várt, hogy hátha valaki megmozdul helyette, hogy ne neki kelljen letörnie a körmöcskéjét intézkedés közben! Aztán jóízűen szidja a többi embert. Hát köszi, szerintem ez nem olyan hősies
Nagyon sokat gondolkodtam már rajta. Szerintem a célravezető megoldás az lenne, ha legalább 4-5 alkalommal kapna mindenki oktatást.
1. óvodában
2. általános alsó tagozat
3. általános felső tagozat
4. középiskola
5. jogsi (ha szerez)
Persze minden alkalommal ki-ki a maga szintjén. Talán így leülepedne felnőtt korára mindenkibe annyira a dolog, hogy már készségszinten tudja a tennivalókat. Mert 1 alkalom olyan, mint halottnak a szentmise.
ezaz, erre gondoltam, ezt akartam idézni, csak nekem már nem tudom, hol a .pps
Ez nem a mások életmentéséről szól, de egyedül is kerülhetünk bajba.
HIRTELEN EGY ERŐS FÁJDALMAT ÉRZEL A MELLKASODBAN, AMI KISUGÁRZIK A KARODRA ÉS ÉRZED EGÉSZEN A NYAKADIG. NEM TUDSZ MEGMOZDULNI, LE VAGY BLOKKOLVA. A LEGKÖZELEBBI KÓRHÁZ 10 KM-RE VAN TŐLED, AZ UTAK BEDUGULVA, CSÚCSFORGALOM VAN NEM TUDSZ IDŐBEN ODAÉRNI.
MI A TEENDŐ ?
ESZEDBE JUT AZ ELVÉGZETT ELSŐSEGÉLYNYÚJTÁS TANFOLYAM, DE OTT SENKI NEM MAGYÁRAZTA EL NEKED, MIT TÉGY ABBAN AZ ESETBEN, HA AZ ÁLDOZAT, TE MAGAD VAGY!
HOGYAN ÉLJ TÚL EGY INFARKTUST HA EGYEDÜL VAGY?
SEGÍTSÉG NÉLKÜL. ANNAK A SZEMÉLYNEK, AKINEK LEÁLL A SZÍVVERÉSE VAN MÉG 10 MÁSODPERCE AZ ESZMÉLETVESZTÉS ELŐTT.
TEHÁT MI A TEENDŐ?
VÁLASZ:
NE ESS PÁNIKBA, HANEM KEZDJ EL ERŐSEN KÖHÖGNI. LÉLEGEZZ MÉLYEKET ÉS KÖHÖGJ HOSSZAN, MINTHA FEL KELLENE VALAMIT KÖHÖGNÖD.
ISMÉTELD A LÉLEGZÉST/KÖHÖGÉST ADDIG, AMÍG A SZÍVED EL NEM KEZD ÚJRA DOBOGNI...
A MÉLY LÉLEGZET OXIGÉNT JUTTAT A TÜDŐBE. A KÖHÖGÉS PEDIG „LÖKÉST” AD A SZÍVNEK, HOGY ÚJRA KEZDJEN DOBOGNI, ELINDÍTVA EZZEL A VÉR ÁRAMLÁSÁT.
ÍGY A SZÍVVERÉS ÚJRA FELVESZI A NORMÁLIS RITMUST ÉS VAN IDŐ A ROHAMMENTŐ HÍVÁSÁRA.
(107)
Ezt egy PPS-ből másoltam ki, és igen jó tanács, ha egyedül vagyunk bajban. Nem is tudtam, hogy a rohammentő hívása 107. Igaz ez, vagy elütötték?
az a "vicces" az egészben, hogy bár kötelező a segítségnyújtás, de oktatni sehol nem oktatják. Pedig jó lenne. Amúgy a mentőhívásnál:
Telefonszám: 104 vagy 112
Fontos, bár nem tudják sokan, és valaki említette a Barátok közt sorozatot.... azt hittem, elsírom magam, volt egy jelenet, ahol azt a csajszit elrabolták, talált egy mobilt, és nem tudta a PIN kódot...
A SEGÉLYHÍVÓ SZÁMOK SIM KÁRTYA NÉLKÜL IS HÍVHATÓAK A MOBILTELEFONOKRÓL
Szóval, a mentőhívás:
1. szabály, amíg fel nem veszik, várni kell, mert sorakoztatja a bejövő hívásokat a központ, így ha újra és újra tárcsázol, nem kerülsz a kezelőhöz hamarabb...
Mit kell mondani:
MI történt?
HOL történt?
HÁNY sérült van?
MILYEN sérüléssel?
MŰSZAKI MENTÉS szükséges-e?
A hívó ELÉRHETŐSÉGe
Ezt persze csak azután tudod megtenni, hogy körülnéztél.
MIELŐTT mentőt hívnál, 2 dolgot kell tenned:
1. tájékozódás (mi történt, hány sérült, milyen sérült, kell-e műszaki mentés)
2. baleseti helyszín biztosítása (nehogy újabb baleset történjék, lezárni a kereszteződést, lecsapni a biztosítékot, elzárni a gázcsapot, stb. helyzettől függően)
3. ekkor lehet hívni a mentőket, tűzoltókat, rendőrséget, akárkit.
Én nem hasonlítanám össze a kettőt, mert az egyik gyakorlati tudás, a másik elméleti! A valószínűségszámításra nincs szükségem az életben, az elsősegélynyújtásra van. Ettől függetlenül jó, hogy mindkettőt tanultam, de ha a matekot elfelejtem, az nem gáz. Ha a sebkötözést, az adott esetben gond lehet.
Ha már tanítják az elsősegélynyújtást, akkor azt ne áltsuliban (vagy ne csak áltsuliban) tegyék, hanem középsuliban is, következetesen és folyamatosan. Hogy ne felejtsék el a diákok, mire kikerülnek.
elvileg akinek van jogsija, annak illene tudni, hiszen az eü. vizsgához tanították, de én pl. már nem emlékszem rá túlságosan. ha éles lenne a helyzet, lehet, hogy előjönne, de nem biztos.
Jó ötlet a suliban tanítani, meg mindenféle balesetelhárító, menekülő, stb... stratégiát is kellene tanítani.
(Pl. mit tegyél, ha megtámadnak, ég a ház, égő embert látsz, stb...) De nem csak egy előadás keretében kellene, hanem évekig rendszeresen, tanóra-szerűen.
Én jártam anno vöröskeresztes tanfolyamra, versenyeztünk is, megyei 2. helyezést értünk el. Megtanítottak mindent, a kötözéstől elkezdve az újraélesztésen át a stabil oldalfektetésig. A foglalkozásokat mentősök tartották. Igazi ambubabán gyakoroltunk, vizsgáztunk is.
Szép volt, jó volt. Eltelt huszonX év, én pedig nem hiszem, hogy valakit is újra tudnék éleszteni. Szóval a suliban tanítani ezt - jó szöveg, jó marketing, de ettől 30 évesen már a kutya nem fog rá emlékezni, hogy mi volt, max elméletben. (úgy most is tudom....)
Kiváncsi lettem és rákerestem. Ahogy olvasom újra felfedezték a spanyolviaszt
http://weborvos.hu/egeszsegpolitika/mszp_legy en_tananyag_elsosegelynyujtas/117712/
"Havas Szófia azt mondta, hogy az elképzelések szerint már a 2009-2010-es tanévtől oktathatnák az elsősegélynyújtást az iskolákban.
Ehhez azonban - mint mondta - több tárca együttes munkájára van szükség, és a koordinációval, véleménye szerint, meg kell bízni valakit. Elmondta azt is, hogy elsősorban orvosi egyetemi hallgatókra számítanak majd az oktatásban."
Tényleg a Te idődben kik oktatták?
Szia !
Látom már sokan hozzászóltak a témához. Én csak annyit tennék hozzá hogy az én gyerekkoromban az iskolámban /Diana uti/ kötelezően tanitottak elsősegélynyujtást.Arra már nem emlékszem hogy osztályfőnöki óra keretében vagy növény és élettan órán. Ja és nekünk már 5-ben -6--ban volt a nemi élettel, születéssel kapcsolatos felvilágositás is dia filmekkel illusztrálva.
Ezekre a mai világban még nagyob szükség lenne. Nagyon jó kezdeményezés ha tényleg bevezetik a sulikban.
Maximálisan egyetértek veled, hogy meg kell tanítani elsősorban minden felnőttet, hogy segítsen, ha valaki rosszul van, vagy elesett..
Nagyon sok a közömbös, közönyös ember, nem biztos egyáltalán, hogy közömbös, az is lehet, hogy megijedt, enm tudja mit kell tenni.
A gyerekeknek persze olyan szinten kellene megtanítani, hogy kell segítséget hívni, ha pld.... tűz van, vagy valaki bajba kerül....
Leiwnek igaza van, nalunk a haztombokbe es condokba jonnek apolonok ezt a CPR-t tanitani, es a sulikban is.
Megneztem neked Csokis hol van ez nalatok Pesten is:
http://www.iwi.hu/CPR
A sportmozgások helyszíne – elsősegélynyújtás szempontjából magas rizikójú.
A legtöbb külföldi munkavállaláshoz kötelező az elsősegélynyújtó (CPR) vizsga.
A tanfolyam elméleti és gyakorlati képzéseinek témakörei:
Alapszintű újraélesztési technikák, elsősegély nyújtás, sérültek elsődleges ellátása, speciális, alapszintű rögzítési technikák alkalmazása, CPR tevékenység folyamatos kontrollja és szervezése, Egészségügyi krízis helyzetek kezelésének alapvető pszichológiai módszerei
Ha nagy baj lett volna, akkor tuti, hogy téged is előkapnak... legalábbis itthon.
mert mutogatni lehet, meg én azt nem tudom, nem akarok és a bámészkodás is megy. de ha a saját családból történik valakivel valami, akkor tudják szidni a mentőt, hogy nem ért oda időben, pedig lehet, hogy ő is tudott volna segíteni.
Befejezem, én írtam, hogy nem akarok szitkozódni a topikban...
Így már világos!
Igen, mindenkinek kéne tudni!
Évekkel ezelőtt a tűzoltókat hívtam, anyukámnál voltam vidéken és tőlünk a kb 5. ház hatalmas lángokban égett. Azonnal hívtam a tűzoltókat, mondták, hogy már úton vannak, kaptak több hívást is, de mégsem tudják pontosan, hogy hova kell menniük, segítsünk már nekik...
A szomszédok az ablakból nézék az égő házat, mi mentünk a házban alvókat felébreszteni...
Nemzetközi ovi.
De szerintem ezt mindenkinek tudnia kellene, de legfőkébb az emberek mentalitásán kellene változtatni ami már szinte lehetetlen feladatnak tűnik.... Igazából nincs mit tenni amíg az emberek nagy többsége inkább elfordítja a fejét ha történik valami, vagy max. bámészkodni megy oda......