Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.
Alvás, altatás
sziasztok!
a következő gondommal kapcsolatban kérnék tanácsot véleményt:
kisfiam márciusban született. az alvás kezdetektől fogva jól ment neki, egyedül el tudott aludni. a gondok nyáron a nagy melegben kezdődtek, mikor is elalvás előtt nagyon nyügi volt, és azzal a felkiáltással, h. biztos szomjas adtam neki egy kis cicit. mára ez úgy elfajult, h. anélkül nem akar elaludni, jobban mondva azon "lazul" el...
régebben úgy volt, h. letettem, ujj be és alvás.most akkor szopizza az ujját h. megébred.
7 hetes kora óta átaludta az éjszakát, mostanság éjfél-1 között majdnem minden éjjel felébred, szopizik egy kicsit és alszik tovább.
már forog, majdnem mászik, foga még nincsen.
mit tanácsoltok, hogyan tudnám visszaállítani a régi "rendet"?
ha valaki volt így, mi lesz, ha már nem lesz tejcike?
ne értsetek félre, nem teher a szopiztatás, csak 6,5 hósan közel 9 kg már, tehát éjjel tuti nem éhezik meg, na meg már egyszer ment az egydül elalvás..
köszönöm előre is..
lehet, h. csak holnap tudok jönni, ne hargudjatok, ha addig nem jelentkezem...
puszi
Jól van, be ne kapj már!
Szerintem is mindenki nevelje úgy a gyerekét, ahogy akarja. Azért a sírnihagyást már egyetlen szakember sem ajánlja, hidd el, elég sokat olvastam a témáról. Kivéve persze pár "elvetemültet", mint az Aludj jól gyermekem, meg a Suttogó szerzőit, és ezek szerint a te könyved szerzőit is. Láthatod, hogy nem csak nekem, sokaknak nem tetszik ez a módszer. Attól még te csinálhatod így, de azért mások leírhatják a véleményüket.
A cicin altatás és a későbbi falánkság közötti összefüggésről még nem olvastam, de nagy marhaság, csak gondold végig. (Ha cumizik, az jobb? Ha a tápszeres üvegen bóbiskol el, az jobb?) A csecsemő elemi igénye a szopás (mell, cumisüveg, cumi), ezzel született, és csak 1,5-4 éves kora között növi ki. A cicin altatás semmivel nem rosszabb, mint a cumi, vagy a hüvelykujj szopása.
Ha elolvastad az egész első hsz-omat, akkor nyilván az is kiderült belőle, hogy az "alvástanítás" kezdetén is a 20 perc sírdogálás során 3-4 percenként bementem a babámhoz, simogattam, nyugtatgattam. Tudhatta, hogy nem hagytam magára, nem hinném, hogy emiatt elvesztette volna a bizalmát.
(Egyébként ugyan a "módszer" leírásánál erre nem tértem ki, de én speciel nem emeltem a belátogatások közötti időtartamot, maradtam 3-4 percnél. Az alvás előtti "játék" nálunk a nappaliban történik, és amikor már álmos a fiam, ásítozik, dörgöli a szemét, akkor teszem be az ágyikójába, simogatom, éneklek neki egy altatódalt, aminek a végén már alszik is.)
Ja, hintaszék, hogy ez nekem nem jutott eszembe! Tényleg azt gondolod, hogy nem próbáltam? Remek Kikás relaxfotelünk van. Amint leültem, rögtön sírni kezdett. Ha a karomban elaludt, utána már esetleg leülhettem, de volt, hogy felébredt rá, újra mászkálás. Ha már elaludt, akkor napközben nem tehettem le, mert rögtön felébredt. Ha azt akartam, hogy kialudja magát rendesen, mozdulatlanul ültem a fotelben. Hasfájós lévén sokat sírt az első két hónapban, ezért állandóan ölben volt. Sokszor annyi időt sem tudtam magamra szakítani, hogy egyek, mert nem akartam letenni, sírni hagyni. Naponta sok-sok kilométert mászkáltam vele a lakásban, tényleg iszonyatosan fájt a hátam. Bocs, de szerintem ez nem volt tartható. Mivel napi 8-10 órát aludt, szerintem az ő érdekét is szolgálta, hogy megtanult az ágyában aludni.
Ugyanis igazából nem tréningezésrő van szó, hanem tanulásról, a korábbi társítás helyett új elalvási módszert tanult meg.
Ha már kutatási, statisztikai adatokkal jött valaki, már nem emlékszem, ki hozta fel, úgy megemlíteném, hogy más kutatók meg azt állapították meg, hogy a cicivel altatott babáknál az evés-alvás társítás miatt alakul ki az, hogy kamasz és felnőtt korukban nyugtatásképpen, bánatukban, idegességükben esznek. Semmilyen módszer nem tökéletes, nem tudsz olyat csinálni, hogy ne legyen egy olyan tábor, akik megköveznek érte.
De tudod mit, mindenki azt gondol rólam, amit akar, én úgy látom, hogy kisfiam kiegyensúlyozottabb, vidámabb, aktívabb, mióta rendesen alszik, ezért nem tartom magam szörnyetegnek, amiért erre rászántam magam. Mindenki döntse el maga, hogyan rontja el a gyereke nevelését!
Ezt te írtad, nem én:
Nem tudom, mekkora törést okozott szegény babámban, hogy két napon keresztül sírdogált 20-15-10 perceket, ebben igazad van. Mindenesetre múlt hét hétfőn kezdtük a "tréninget", és csütörtökön már a napi 5 alvásból csak egynél sírt, azóta elvétve sírogat, akkor is főként pocakfájás okán, mert "puki" után megnyugszik.
1: Nem tudom, hogy feltűnt-e, de nem csak én reagáltam erre úgy, ahogy. 2: Most azt írod: "igenis reagálok minden sírására"...
Most akkor hagyod sírni, vagy nem? Döntsd el. Az első idézett hsz-ból az jött le, hogy igen, akár 20 percet is. Elég sokan reagáltak neked erre hozzám hasonlóan.
Akkor mégis csak igazam volt, hogy aki hagyja sírni a gyerekét, az az anyai ösztönének mond ellent, hiszen te is azt írod, hogy a másik szobában zokogtál. Akkor ez mire jó?
A mi hátunk is fájt, elhiheted...Erre találták ki pl. a hintaszéket.
Felesleges ilyen-olyan indokot kitalálni a gyerek sírnihagyására, akár 5 percig is, soha nem a gyerek, hanem az anya érdekét szolgálja, nyilvánvaló, nem?
Én nem vagyok szuperanya, de a sírnihagyásos módszerbe beleborzongok, ez van! És nyilván mások is, olvasd el, hányan írták ugyanazt, amit én.
Imádom, hogy te itt szívtelen anyának bélyegeztél pár kiragadott mondat alapján! Mit tudsz te arról, hogy az első két napon, míg sírt, én a szomszéd szobában zokogtam?! Az, hogy nem sír, nem hinném, hogy a kommunikáció beszűntetését jelentené, mert igenis reagálok minden sírására. De az alvásnál most úgy működik, hogy amikor látom rajta, hogy már álmos, leteszem az ágyikójába, behunyja a szemét, és alszik, vagy pár percen belül elalszik, amit én megvárok mellette ülve, simogatva őt és énekelve neki. Nem pedig az van, ahogy gondolom, te elképzeled rólunk, hogy leteszem, ott hagyom, és 20 perc múlva alszik csak el, és addig csak azért nem sír, mert úgy gondolja, hogy úgyis felesleges.
Mellesleg nálunk nem cicin elalvás volt a szokás, hanem ölbevéve mászkálás vele, ami egyre gyarapodó súlya mellett eléggé megterhelte a hátamat, baromira fájt, úgyhogy nálunk egészségügyi kérdés is lett az ágyba szoktatás.
De te csak ítélkezz bátran, biztos te vagy minden anyák legjobbika! Amihez őszintén gratulálok!
Nagyon cuki
sok örömet és boldogságot
kedves mindenki!
köszönöm szépen mindenkinek a hozzászólást!
döntöttem, a picurra hallgatok és nem a hurrogókra! majd lesz valahogy, a lényeg h. Ő jól érezze magát!!!Sírni hagyni én sem hagyom soha az ifiurat, sőt nem is akarom önuralomra szoktatni!
és egy gyors kép a vitánk tárgyáról
puszi
Hidd el, többen vannak, akik nem hagyják sírni a gyereküket, és nem dresszírozzák alvásra a szerencsétlent sírnihagyással. Alapvető anyai ösztönnek is ellentmond, nem csak a kisbaba igényeinek. Kevesen vannak - hála a Magasságosnak - ,akik képesek annyira uralkodni az anyai óvó-védő-babusgató ösztönükön, hogy képesek percekre sírni hagyni a gyereküket. Ez a sírnihagyásos elmélet már nagyon régen megdőlt különben is. Régi, rossz, elavult, kifejezetten káros módszer. Nem is értem, hogy miért vannak még olyanok, akik hisznek ebben.
"...a sírni hagyás hatékonynak tűnhet rövid távon,, de azért hagyja abba a jelzést, mert nem kap választ, segítséget a bajára.a bizalmát veszíti el..."
Mélyen egyetértek.
Nem tudom, mekkora törést okozott szegény babámban, hogy két napon keresztül sírdogált 20-15-10 perceket, ebben igazad van.
Mindenesetre múlt hét hétfőn kezdtük a "tréninget", és csütörtökön már a napi 5 alvásból csak egynél sírt, azóta elvétve sírogat...
Ezt írod te.
Mindig ledöbbenek, amikor azt olvasom, hogy vannak, akik képesek egy kisbabát sírni hagyni, nem hogy 20-15-10 percre , de akár 5 percre is...
Már csak egyszer sír csütörtöktől? Nyilván beletörődött szegény, hogy hiába sír, hiába próbál meg kommunikálni veletek. Tudod, az ilyen sírnihagyott babák sokkal rosszabbul kommunikálnak később is, ezt már kimutatták, pl. később kezdenek beszélni. Mivel már egészen kicsi korától leszoktatjátok a kommunikációról, hiszen nem fogjátok a jelzéseit. A sírás nála a legerősebb jelzés: rosszul érzem magam, foglalkozz velem, félek, veled akarok lenni, csak ott tudok megnyugodni.
szia, akkor van egy normálisan működő babád!:) ez a normális alvás-érés folyamata, h az eleinte átalvó manók is elkezdenek fölkelni. szuper, h szopival visszaalszik, a keléseknek sok oka lehet: fog,( ha nem látszik is, a fogcsírák mocoroghatnak) mozgásfejlődési ugrás, napi ingerek, anya ellenőrzése, megvan-e még:) és olyan jó hozzábújni!8 hós kor körül jön majd a szeparációs szorongós időszak, amikor még jobban kelhet esetleg. szuper, h szopival kínálod, erre nem rászoktattad, ez erre is van kitalálva!olyan fehérjék vannak a tejben , amik segítik az elalvást, másrészt maga a szopó mozgás is segíti azt a befelé forduló állapotot, ami az elalváshoz kell. szóval ez nem az éhséggel függ össze általában, a szopi nem csak kaja nekik, hanem altató, nyugtató, mamiíz:).nem kell egyedül elaludnia egy picinek, neki biztonságra van szüksége az elalváshoz. az idegrendszer érettsége szükséges ahhoz, h elaludjon minden nélkül majd.( ez kb 1-1,5 éves kor után lehet ) a sírni hagyás hatékonynak tűnhet rövid távon,, de azért hagyja abba a jelzést, mert nem kap választ, segítséget a bajára.a bizalmát veszíti el .
sokat segíthet, ha minél közelebb alszotok egymáshoz, akkor kevésbé ébred meg a manó, mert gyorsan tudsz reagálni.
a tejci addig van, míg szopik a pici,előre azon kár aggódni , mi lesz hónapok v évek múlva. egyszercsak a csak szopival elalvó gyerekek is elalszanak maguktól.
bababarát könyv : W Sears-éjszakai gondoskodás
http://www.kismama.hu/baba/mitol_lesz_jo_alvo /3639/
http://www.kismama.hu/baba/hogyan_alszik_miert_nem _alszik/2190/
a túlélsben sokat segíthet, ha napközben lepihensz a manóval, v néha hétvégén apa kel föl vele reggel, te tovább alhatsz, v elmegy vele sétálni,akkor pihensz.
Missbl igazad van a ringatás stb. terén
..a bibi akkor van,amikor a gyerek már pl 7,5 hós,vagy 8,5 hós..és egyre nehezebb..és még sorolhatnám a hónapokat..aztán egyszer csak anyuka begőzől mert fáradt,depis ideges..és az elmult pár hónap alatt felcseperedett kisbabája már 1 éven felüli,és még mindig ringatni,babusgatni,netán éjjel szoptatva kell elaltania,mert tapasztalat hiján nem tudja hogyan lépjen ki ebből az ördögi körből
Sziasztok!
Az Aludj jól gyermekem c. könyvet a nagyfiamnál alkalmaztam,de nem sarkosan..ahogy az ő illetve a mi életvitelünkhöz jó volt..sokmindent kipróbáltam,de azt hogy a cicin aludjon el,na az kizárt Erre a célra tökéletesen megfelelt a cumi(Igaz,Csabi nem cumizott,Réka igen,nincs ezzel gond szerintem)
Máig sem bántam meg...Csabi most 9 éves volt.
Ugyanezzel a módszerrel a most 1 éves Réka lányomat altatom,nem sírós...nyugodt baba volt picinek is,most sincs gond....
Azt gondolom,hogy amig éjjel felkel szopizni,nem is baj..viszont az tényleg addig tartson,amig csak szopik
...ugyanis ha már nem szopik ,nyugodtan elveheted tőle a cicit,és ha sir miért ne adhatnád neki oda a cumit,például?
Hidd el,a cumiról sem nehezebb leszoktatni később a gyereket,mint a ciciről....
Az is félelmed,hogy ha elfogy a tejed,mit adsz neki...amit mindenki más: forralt tej,vagy hipoallergén tápszer..vagy vannak a tejpépek,most már széles a skálanem tudhatod meddig fog szopizni,de ha már a vegyes táplálást is kipróbálod, éjszakára valószinüleg kevesebbszer ébred,és inkább inni kér majd pl. tea vagy viz...
Kedves Mikka_Makka!
A két könyv alapmódszere ugyanaz. Csak míg az 'Aludj, jól ...' szerint az sem gond, ha gyerek összehányja magát, addig az 'Aludj velem', egy kicsit emberbarátabb. Utóbbinak a egyetlen pozitívumát láttam. A könyv végén leírja, hogy mik azok a betegségek, amelyeknek a "mellékhatása" alvászavar lehet.
Egyébként meg saját tapasztalatomról csak annyit szeretnék írni, hogy a legtovább éjszakai is felkelő gyermekem az volt, aki szinte születésétől egyedül aludt el, teljesen magától minden presszionálás nélkül. A leghamarabb átalvóvá vált gyermekem, pedig még jó ideig szopizás közben aludt esténként. Ennek ellenére aludt éjszaka. Szóval részemről az alapfeltételezés, hogy azért sír fel a baba, mert mást tapasztal, mint mikor elaludt, megdőlni látszik.
Szerintem mindenkinek meg van a saját módszere,elve.Bár nem tudom,hogy egy 6,5 hónapos gyereket hogy lehet önuralomra nevelni.
Nekem ez volt a véleményem,ennyi.
Az általad linkelt könyv címe "Aludj jól, gyermekem", míg az általam említett könyvé "Aludj velem!" Bocs. Az "Aludj velem" nem azt írja, hogy hagyd magára, hagy sírja álomba magát, hanem időnként bemész hozzá, és biztosítod róla, hogy nem hagytad el. Nem tudom, mekkora törést okozott szegény babámban, hogy két napon keresztül sírdogált 20-15-10 perceket, ebben igazad van. Mindenesetre múlt hét hétfőn kezdtük a "tréninget", és csütörtökön már a napi 5 alvásból csak egynél sírt, azóta elvétve sírogat, akkor is főként pocakfájás okán, mert "puki" után megnyugszik.
Mellesleg az általam említett könyvet a Madarász utcai gyermekkórház alvásrendelésének orvosai írták, mindketten már nagyszülők, úgyhogy nem hinném, hogy a módszerükkel pszichopatákat nevelnénk.
Szia!
Nagyon jó neked, hogy csak egyszer kell fel az éjszaka, nálunk még nem volt olyan, hogy átaludja az éjszakát, pedig már kéne. Olyan már előfordult, hogy csak 1-szer kellt fel, de az is csak párszor. Szerintem nem kell ezzel különösebben foglalkozni, csak veled szeretne lenni, ez nyugtatja meg. Hiszen nálad nagyobb biztonságban nem is lehetne. Ha pedig nagyobb lesz és elfogy a tejcsi úgy is le kell erről szoknia, az még biztosan nagyon nyűgös időszak lesz, de akkor már nem lesz más választása, addig meg hagyni kell.
Én pont erről a módszerről olvastam az alább lévő kritikát.
Én nem használok semmilyen módszert,megszoptatom,ha éjszaka felkel,az más kérdés,mi lesz ha nem lesz már tejem...
http://www.babanet.hu/lazi/het_temaja/0304.h tm
"Tulajdonképpen csak azért emeltem fel szavam, mert, és ez mind a pszichológusi, mind pedig a saját szakmám mulasztása, úgy látom, ellenpontozás nélkül egyre inkább teret nyer e könyv, amit a magam részéről károsnak tartok, pont a pszichológusnő által felvetett problémák miatt. Egy egész generáció szenved most a "ne vedd fel, ha sír"-divat káros hatásaitól, amelyről már tudományosan is bebizonyosodott, hogy káros és ráadásul még növeli is a sírások számát. Attól félek most jön majd az "aludjjólgyermekem"-generáció. Félek, hogy módszer káros hatásai majd 20 év múlva mutatkoznak, illetve egy kicsit előbb a nevelési tanácsadókban. De a legjobban attól tartok, hogy folytatódik a mamák ösztönös gyengéd viselkedését felülbíráló poroszos gyermeknevelési divat.
Jókai Klára"
Tapasztalatom nincs ugyan ezen a téren, mert az én manóm még csak 3 hónapos, de egyéb altatási problémák miatt épp most olvastam ki egy okos kis könyvecskét. Aludj velem!
Ez alapján először is arra kéne rávenned, hogy újra egyedül aludjon el, és lehet, hogy ez megoldja a gondot, ugyanis a könyv szerint éjszaka akkor sír fel a baba, ha mást tapasztal ébredéskor, mint amikor elaludt.
A módszer az, hogy leteszed a babát az ágyba, kicsit, 10-20 percet játszol/beszélgetsz vele, énekelgetsz, vagy ahogy tetszik, majd megsimized (én a fejecskéjét és az arcát szoktam simizgetni), jóéjt kívánsz, és kimész a szobából. Erre persze sírni kezd, 3-5 perc múlva (toleranciától függően) bemész hozzá, simogatod, megnyugtató hangon vígasztalgatod kicsit (Anya itt van, vigyáz rád, alukálj szépen, szép álmokat - vagy valami hasonló :) ) és újra kimész. Ezt addig ismételgeted, míg el nem alszik. Kitartó baba esetén ez akár egy óra is lehet! :( Következő napon már kicsit többet kell várni a bemenetelek között 4-6 percet, majd kövi napon 5-7 percet, egészen 10 percig nyújtva, ennél tovább már nem. Általában 2-4 nap múlva már látható az eredmény.
Ha biztos vagy benne, hogy nem éhes, akkor éjszaka is az a módszer, hogy ha felsír, akkor ugyanúgy jársz el, mint esti elalváskor. Tudom, hogy ez nem könnyű, főleg egy reggel dolgozni induló férj mellett, de viszonylag rövid idő alatt elérheted a kívánt eredményt. (Na ez az, ami egyébként nekünk sem megy még - bort iszok, vizet prédikálok -, fél 5 felé rendszeresen felsír a manó, és én cicire teszem, csak hogy a férjem alhasson tovább. :) )
Ha mégis éhség miatt van, akkor minden nap pár perccel kell rövidebb ideig szopiztatni, és jobban odafigyelni az esti evésére, hogy tutira eleget egyen. De ha az éjjeli szopik nálatok csak pár percesek, én sem hinném, hogy éhes lenne...
A fent említett könyvecskét egyébként mindenkinek ajánlom. Elég vékonyka, úgyogy nem okoz különösebb gondot időt szakítani az elolvasására, viszont annál hasznosabb.
Sziaztok!
Én még új vagyok itt.
Az én babám 4 és fél hónapos, eddig jól teltek az éjszakáink bár 2-szer még fel kellt enni. Pár napja viszont 4-szer is felkell, de csak annyira, hogy ringassam egy kicsit. Nem tudom mit tegyek, nem szeretném erre rászokatni, hiszen éjszaka ő is jobban pihenne ha nem ébredne fel állandóan. Nincs valami ötletetek, hogy mit tegyek?
Szia!
Az én kislányom még egyetlen egy éjszakát sem aludt át,pedig 3 hét múlva 1 éves.Ja és cicin alszik el este,tudom ezt nem szabad a legújabb "módszerek" szerint,de engem nem érdekel.Egy idő után beállt az egyszeri felkelésre,de miután egyszerre 4 foga kezdett jönni júliusban ez felborult és most min. 3x kel fel.Nem lehet,hogy a foga jön?A tűnetek hetekkel is megelőzhetik a fogak tényleges megjelenését.
Szerintem aggódni nem kéne ezen.
Ha neked nem teher ez így, akkor miért ne adhatnád neki azt, amire szüksége van? Majd abbahagyja magától, ha már nem igényli.
Ha viszont Neked kellemetlen, akármilyen oknál fogva, akkor mihamarabb keress neki egy másfajta ellazulási taktikát. Biztos, hogy az eleinte nagyobb munka lesz, de ha eléred, amit akarsz, akkor megéri.
Kérdés tényleg, hogy Te mit akarsz. Mert így önmagában az még, hogy azelôtt jobban aludt, mint most, még nem megoldandó probléma.