Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Yermekem fejlodese

edeseim
Létrehozva: 2008. november 2. 18:27
Sziasztok.A csaladommal elkoltoztunk Magyarorszagrol Angliaba es van egy 18 honapos kisfiunk!Abban szeretnem a segitsegeteket kerni,hogy adjatok tippeket,otleteket,hogy hogyan segitsem a gyerek szellemi fejlodeset!Otthon nem volt problema minden adta magat,mert a tobbi gyerektol mindent elleshetett,amire azt lehetett moindani ,hogy fejlesztette a udasat!De itt  nincsenek egyenlore mas  gyerekek csak sokkal nagyobbak es meg keves jatekot tudtunk neki veni,amivel  lefoglalhatjuk es tanul a veluk toltott ido alatt!Szoval mit tehetnek hogy  jol is erezze magat es tanuljon is uj dolgokat?Az otthoni sracok mar  kicsivel elore haladottabbak mint o!De mig otthon voltunk o volt az ugyesebb es az okosabb!Egy honapja vagyunk itt,de ez alatt nem mutatott semmi ujat a kicsi!Segitsetek mivel segithetnem a picikemet?Elore is koszonom!
  1. 2008. november 4. 20:1752.
    Hat koszonom megprobalok mindent!Itt elegge messze vagyunk a varostol ahol  tobb mint valoszinu,hogy mindenre lenne lehetoseg,de megprobalok mindent!koszonom a sok jo tanacsot!koszonom!
    előzmény:
    Caithleen (42)
    2008-11-04  12:22
  2. 2008. november 4. 19:2551.
    Akkor szerencses tipus a kislanyod. Nalunk nem ez a helyzet, ezert az aggodalom egyreszt jogos volt reszunkrol, masreszt arra sarkallt bennunket, hogy sokmindenben hozzaigazodjunk. De nem banjuk, mert nyilvan a legjobbat akarjuk neki.
    előzmény:
    pilcsi (50)
    2008-11-04  17:56
  3. Torolt_felhasznalo_770932
    Torolt_felhasznalo_770932
    2008. november 4. 17:5650.
    Az enyém úgy veszi, ahogy jön. Ha megyünk oviba az jó, ha nem azis jó... a lényeg az, hogy legyen aki szórakoztassa, hogy az én vagyok, vagy éppen az apja, esetleg a nagyanyja, vagy az ovistársak az nem számít... Én is sokat aggódtam egy időben - pont mint a topikindító - de aztán rájöttem felesleges...
    előzmény:
    Caithleen (49)
    2008-11-04  16:53
  4. 2008. november 4. 16:5349.

    En nagyon nem birnam az ingazast, az tuti...

     

    Szerintem iskolaskortol nagyon felerosodik a peer pressure, a kortars kozosseg vonzasa, akkortol mar nemcsak az iskola toleranciaja, de a gyerekede is kerdeses lenne. Az enyem 4 eves koraig olyan maganak valo volt, hogy azt hittem, egy kis maganyos farkas lesz belole, nem kellettek a gyerekek, most meg el-hal ertuk, es azt hiszem, nagyon nagyot artanek neki vele, ha pl. megprobalnam kimozditani az imadott osztalyabol. Igy mi mindenkepp helyben szeretnenk maradni egy par evig.

    előzmény:
    pilcsi (48)
    2008-11-04  16:06
  5. Torolt_felhasznalo_770932
    Torolt_felhasznalo_770932
    2008. november 4. 16:0648.

    Nálunk én kapok néha munkát Magyaroszágon, ilyenkor pakolom a gyerkőcöt és irány haza. Apuka továbbra is kint dolgozik, de van amikor őt is hivják még innen is nyugatabbra... Szóval mi hárman kis családommal jelenleg nem is két, hanem háromlakiak vagyunk...

     

    Ennek megvannak az előnyei. Multikulti, nyitottság, változatosság. Meg a hátrányai: sokat vagyunk távol néha egymástól és elég magas a telefonszámlánk... A gyerek élvezi a legjobban. Bevallom én a legkevésbé. Apuka is elvan ezzel. Mi otthon csak magyarul beszélünk.

     

    A gyereket azért nem viseli meg talán annyira, mert még ovis korban van. Ha iskolás lesz, szerintem változtatnunk kell ezen. Meg nem hiszem, hogy van iskolarendszer amelyik tolerálná ezt.  De az még 2-3 év...

    előzmény:
    Caithleen (47)
    2008-11-04  14:37
  6. 2008. november 4. 14:3747.

    Persze, az ugy mas, hogy tovabbra is ki van teve a gyerko a masodik nyelvnek! De az ingazas nem viseli meg? Vagy meg nem jar kozossegbe? (Ti is Anglia?)

     

    Annak idejen tobb olyan tanitvanyom, vizsgaztatottam volt, akik eveket eltek kint, de aztan hazajottek, es minimalis hasznalhato nyelvtudasuk volt.

     

    Akik meg kint elnek huzamosabb ideig, ott a magyarert kell harcolni. Nalunk itthon nem beszelunk angolul, de a mesek, kozos olvasas hol angolul,hol magyarul tortenik, a kisfiu valaszt, epp mit szeretne. Mostanaban kicsit tobb az angol, hiszen az ajanlott olvasmanyokat is gyurjuk, amik termeszetszeruleg angolul vannak.

     

    De szerencsere egyelore nem vettem eszre semmit a magyarjaval kapcsolatban. Meg oda is figyelunk, hogy a korosztalyanak megfelelo magyar irodalma se hanyagoljuk el.

    előzmény:
    pilcsi (45)
    2008-11-04  14:23
  7. Torolt_felhasznalo_770932
    Torolt_felhasznalo_770932
    2008. november 4. 14:2546.
    Igazad van, mármint a kétnyelvű gyerekek tekintetében. Én is valami hasonlót akartam írni, hogy lemaradhat a gyerek, de nem törvényszerű. Engem inkább riogattak ezzel "szakemberek". De valóban megoszlanak a vélemények.
    előzmény:
    Caithleen (42)
    2008-11-04  12:22
  8. Torolt_felhasznalo_770932
    Torolt_felhasznalo_770932
    2008. november 4. 14:2345.

    Igen megmaradt. Elég sok.

    Mi kétlakiak vagyunk jelenleg. Tehát a gyerek néha kint van, néha Mo-on. Mondjuk ez sokat segít. Szerintem ha teljesen hazamennénk, azaz csak magyar közegben lenne évekig akkor elfelejtené. 

    előzmény:
    Caithleen (44)
    2008-11-04  14:17
  9. 2008. november 4. 14:1744.
    Pilcsi, az erdekelne, hogy vajon a lanyodnak megmaradt valami az idegennyelvbol a kint toltott idokbol? Vagy o meg tul pici volt, amikor mar haza is mentetek?
    előzmény:
    pilcsi (41)
    2008-11-04  10:59
  10. 2008. november 4. 13:2643.
    Es meg a kozvetlen szomszedsagot kene felderiteni. Vannak kisgyerekesek? Esetleg maganyos nenik? (Utobbi a beszelgetes gyakorlasa szempontjabol johet jol...)
    előzmény:
    Caithleen (42)
    2008-11-04  12:22
  11. 2008. november 4. 12:2242.

    Nem tudom, mennyi alappal rendelkezel, de a sogornom anno szinte nulla nemettel es ket kisgyerekkel otthon a tevebol tanult meg bamulatos szinten nemetul, amikor kikerult Nemetorszagba. (Igaz, akkor mar beszelt egy idegennyelvet szinte tokeletesen.)

    En nem vagyok a tevezes hive, mi nem is nezunk, de erre esetleg jo lehet. (Szappanoperak.)

    Ahogy eszrevetted, ez sajna igy is van. Itt Angliaban nem divat a jatszoterezes olyan szinten, mint nalunk. A jatszohazakban pedig nem annyira egyszeru az ismerkedes. Ezert valoban egy csoporthoz erdemes tartozni. Irta Pilcsi elottem a baba-mama csopotokat, ami valoban hasznos lehet, es mivel egy viszonylag allando tarsasaghoz tartozol, konnyebb ismerekedni, osszejohetsz egy-ket anyukaval, akikkel aztan szervezhettek kozos programot.

    Terkepezd fel a kornyeketeken, ha bizonytalan vagy, talan annyiban tud segiteni a ferjed, utana mar szerintem megy magatol.

     

    Amiben nem ertek egyet Pilcsivel, legalabbis nem hallottam meg sem pedagoguskent, sem nyelvszakoskent, hogy koztudott lenne, hogy a ketnyelvu gyerekek le lennenek maradva a kortarsaiktol. Egyedul az bizonyitott, hogy ha eleve szuletestol 2 nyelven beszelnek a babahoz, akkor kicsit kesobb kezdHET  el beszelni, mint az atlag. De ez sem torvenyszeru.

     

    Anno mi mar eltunk 4 evet egy masik angolszasz orszagban, ott ovis kornyezetben dolgoztam vegig. Multikulturalis kozeg volt, igy volt alkalmam megfigyelni, mennyire gyorsan sajatitjak el a gyerekek a kornyezetuk nyelvet meg nullarol is. Ezzel tuti nem lesz gond.

     

     

    előzmény:
    edeseim (39)
    2008-11-04  10:43
  12. Torolt_felhasznalo_770932
    Torolt_felhasznalo_770932
    2008. november 4. 10:5941.

    Én is átmentem hasonlón amikor a lányom született és kint éltünk. Nagyon nagy hiba volt amit elkövettem, hogy a négy fal között maradtam és nem mentem emberek közé. Írták itt többen, hogy szinte mindegyik egyházi szervezetnek vannak ilyen baba-mama csoportjai. Szerintem kerekedj fel és keres egy ilyen játszóházat magadnak. A nyelv miatt ne aggódj. A legtöbbet anyanyelvi közegben tanulsz. Az angolok nem annyira távolságtartóak és hidegek, mint ahogy az hírlik. Ha egyszer elmész egy ilyen játszóházba akkor meglátod könnyen és lazán elkezdenek veled beszélgetni. Ne jöjj zavarva, ha valamit rosszul mondasz, vagy nem értesz. Mosolyogj. Mindig mosolyogj és már előre tanulj be egy szöveget magadról. Ki vagy, hogy kerültél oda, mit csinál a férjed, hogy érzed magad Angliában. Fontos, hogy dicsérd őket, mégha nem is érzed mindig otthon magad közöttük... Ha rendszeresen látnak akkor előbb-utóbb, ha nem is mély barátságaid, de legalább egy kis társaságod lesz. Később, meg amikor nagyobb lesz a gyermeked és már óvodába is adhatod, akkor akár valami munkát, vagy valami kurzust is kereshetsz magadnak... Így duplán jól jársz... a gyermeked is fejlődik és te is egyre otthonosabban érzed magad...

     

    Mélyen átérzem, amiket írsz...

     

    S még egy dolog megnyugtatásodra. Én is féltem, hogy a lányom lemarad a fejlődésben, mert köztudott, hogy a kétnyelvű környezetben nevelődő gyerekek, vagyis akiknek a szülei más nyelven beszélnek otthon, mint mondjuk az iskolában, óvodában általában kicsit le vannak maradva a társaiktól... De nem minden esetben. Az én lányom egyáltalán semmilyen lemaradást nem mutat.  

     

     

     

    előzmény:
    edeseim (40)
    2008-11-04  10:46
  13. 2008. november 4. 10:4640.
    Na igen  de a ferjem allandoan melozik es egyedul a kicsivel hiaba megyek mert csak egy ki seta lessz belole vagy a jatszoter ahol ebben a hidegben mar nincsnek es igy nem is igen talalkozom senkivel!ugyhogy meg ha ki mozdulok is  egyedul vagyok!sajnos!es meg nem ismerek itt semmit hogytudjam hova is tartsak!es igazad van persze en is nagyon maganyos vagyok!
    előzmény:
    pilcsi (36)
    2008-11-03  09:00
  14. 2008. november 4. 10:4339.
    Hu de jo neked!En meg ugy erzem sokat fogok vele szenvedni!fogalmam sincs  mivel kezdjem!
    előzmény:
    Caithleen (38)
    2008-11-03  21:49
  15. 2008. november 3. 21:4938.

    Mivel angolszakos bolcsesz (is) vagyok, nem volt akkora gond...

    előzmény:
    edeseim (37)
    2008-11-03  20:29
  16. 2008. november 3. 20:2937.

    en meg nem beszelek angolul es jo lenne de nem megy egyszeruen nem megy hogy felfogom a tananyagoy es bevagjam mer elis felejtem egy het alatt!neked hogy ment?

     

    előzmény:
    Caithleen (34)
    2008-11-03  00:07
  17. Torolt_felhasznalo_770932
    Torolt_felhasznalo_770932
    2008. november 3. 09:0036.
    Szerintem az angolod is könnyebben feljavul, ha közösségbe mész. Sőt. Egy ilyen életszituációban neked lehet, hogy nagyobb szükséged lenne közösségre, mint a gyereknek... Komolyan mondom. Éltem külföldön kisgyerekkel bezárva egy villalakásba egy hegy tetején... Mozduljatok ki!
    előzmény:
    edeseim (15)
    2008-11-02  19:20
  18. Torolt_felhasznalo_770932
    Torolt_felhasznalo_770932
    2008. november 3. 08:5735.
    Szerintem nyugodj meg! Ezek időszakok. A sivalkodás és az összes, amitől te aggódsz. 2-3 éves koráig rád van nagyobb szüksége és csak utánad a környezeti stimulációra. 
    előzmény:
    edeseim (14)
    2008-11-02  19:17
  19. 2008. november 3. 00:0734.
    Igen, itt elunk, mar 3 eve.
    előzmény:
    edeseim (33)
    2008-11-02  23:28
  20. 2008. november 2. 23:2833.

    arra irtam hogy felre ertettel hogy azt irtad hogy "lehet hogy en vagyom tarsasagra"de atobbivel eggyet ertek!ES ti most is itt eltek?

     

    előzmény:
    Caithleen (32)
    2008-11-02  21:47
  21. 2008. november 2. 21:4732.

    Nem ertettelek felre.

    En arrol irtam csak, hogy nem feltetlenul kell mindig "szorakoztatasrol" gondoskodni egy kisgyermeknek, es mindig uj dologrol. Mi felnottek (nemcsak te) hajlamosak vagyunk azt hinni, hogy az a jo, ami uj, vagy hogy mindig mesterseges programok kellenek. Nem, a hetkoznapok egyszeru otthoni tortenesei kellenek, ez ad biztonsagot.

    Ha eddig egesz nap a rokon gyerkokkel szorakozott, akkor persze, hogy most hiatusban erzi magat. Ez is termeszetes. Es ezt az urt persze, hogy nehez potolni. Az sem furcsa, ha visszaesik kicsit a fejlodese.

    Ateltem ezt en is par eve, bar az en kisfiam mar 4 eves volt, amikor Angliaba koltoztunk. Annyibol egyszerubb volt a helyzetem, hogy mi otthon is csak harmasban eltuk az eletunket, nem volt korulottunk sem nagy csalad, sem nagy tarsasag. Tehat ilyen szempontbol nem veszitett a fiam. Viszont mivel idosebb volt, mint a tied, rogton "kotelezoen" kozossegbe kerult, ami nehez dolog azert a nyelv hianyaban. Ezert irtam, hogy a te kisfiad kora szerencsesebb ilyen szempontbol.

     

    előzmény:
    edeseim (29)
    2008-11-02  21:27
  22. 2008. november 2. 21:3431.
    hat igazad van ezeket eddig is csinaltam csak mivel otthon   megvolt neki szokva a sok rokon kolyok ezert gondolom hogy hianyzik neha neki!
    előzmény:
    JoliBaka (6)
    2008-11-02  18:42
  23. 2008. november 2. 21:3030.
    hat koszonom,igazabol nem tanacstalan vagyok csak otthon meg volt neki szokva a minden napos hulyeskedes a tole 1.5 evvel idosebb es 2 evvel idosebb tesokkal es azert aggodok csak mert ugye most hirtelen kiraggadtam a jo kis megszokott kozossegebol!
    előzmény:
    Caithleen (11)
    2008-11-02  19:05
  24. 2008. november 2. 21:2729.
    valamit felre ertettel!otthon minden nap talalkozott az unokatesokkal a szomszed sracokkal es szinte egesz nap szorakozott!erted?nem en szorakoztam!es epp ezert aggodok mert ezeket gondolja!de mindent megteszek erte!
    előzmény:
    Caithleen (17)
    2008-11-02  19:21

Címlap

top