Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Gyalogos a zebrán

Torolt_felhasznalo_692608
Torolt_felhasznalo_692608
Létrehozva: 2008. november 21. 10:07

Sziasztok!

Azért nyitom ezt a topicot, hogy elmeséljem a tegnapi esetünket.

 

Délidőben jöttem hazafelé a pici fiammal. Egy négysávos úton kell átkelnünk, lámpa nincs, csak középen járdasziget. Szépen megálltunk, vártuk, hogy áthaladhassunk a zebrán. A forgalom nagy volt, az autók jöttek sorra. Egyszer csak a belső sávban megállt egy autós, jelezve, hogy átmehetünk. Miután vannak rossz tapasztalataim ebben a szitációban, igen habozósra vettem a figurát és nem indultam el azonnal.  Főleg, hogy a babakocsit magam előtt kellett tolnom. Láttam, hogy az autós mögül már indulnak ki, hogy mellette elmenjenek. Mert mit nekik a Kresz vagy egy-két gyalogos. Erre az autós a következőt tette: fogta magát, és elfoglalta mindkét sávot, nehogy valaki mellette elrobogva elüthessen minket. Ez annyira meglepett, ilyet még nem tapasztaltam senkitől. Szerintem hihetetlen bátorságra vall, mert a saját autóját és talán önmaga épségét is kockáztatta miattunk.

Köszönet neki, valószínűleg megmentette az életünket! 

  1. 2008. november 21. 10:5951.
    Ja. Azóta próbálok figyelni. De Pesten annyi mindenre kellene figyelnie az embernek (autósnak, gyalogosnak egyaránt), hogy nem lehet nem hibázni. :( A kulcsszó a tolerancia lenne, mindkét részről. De nálunk sokan csak a végleteket ismerik. :(
    előzmény:
    zsaki71 (41)
    2008-11-21  10:46
  2. 2008. november 21. 10:5952.
    Na, hát akkor meg mit magyarázzuk túl a dolgokat, alapvetően egy véleményen vagyunk, nem? MIndenkinek a szabályok betartása mellett, a kellő és elvárható figyelemmel kell közlekednie.
    előzmény:
    fata (49)
    2008-11-21  10:57
  3. 2008. november 21. 10:5953.

    Nem semmi. Tényleg megmentette az életetek. Egyszer én is jártam így. A sarkon beforduló újgazdag ficsúr egy centin múlt, hogy el ne üssön. A túloldalon parkolt egy hatalmas terepjáró, benne egy hatalmas kopasz, kigyúrt óriás. Mikor meglátta, hogy majdnem elütöttek (ugrottam egy nagyot), kiszállt és "kicsit" meglegyintette a ficsúrt, majd a következő verbális erőszakhoz folyamodott: "hát majdnem elütötted a kiscsávót, hát jó legyél, különben megb***lak kisköcsög"

    néztem nagyot, hogy mik vannak

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_692608 (1)
    2008-11-21  10:07
  4. 2008. november 21. 11:0154.
    Bocsi, de ezt miért Te "okoztad"?
    előzmény:
    fata (49)
    2008-11-21  10:57
  5. Torolt_felhasznalo_258520
    Torolt_felhasznalo_258520
    2008. november 21. 11:0255.

    Én nem félek a zebrán. Mert tudom,hogy a zebra nem azt jelenti, hogy körbenézés nélkül leléphetek, (!) hanem azt, hogy itt talán picit jobban figyelnek az autósok. Nem számítok arra, hogy azonnal megállnak, inkább megvárom, míg biztonságban átmehetek az autók után.

     

    Ha három-négy autó halad egymás után, utána szünet, nem tudom miért kellene bármelyiknek megállni a zebránál, szennyezve a környezetet, fogyasztva a benzint, ki tudom várni azt a pár másodpercet.  Ha meg akkora a forgalom, hogy nem lehet kivárni a szünetet a sorban, tegyenek lámpát.

    idézet:
    fata (26)
    2008-11-21 10:31:39
    Pedig jobb félni, mint megijedni!!
    előzmény:
    fata (26)
    2008-11-21  10:31
  6. 2008. november 21. 11:0556.

    Azért, mert a másik egy türelmetlen fajankó nem te vagy a hibás. Ő vágott ki mögüled, mert képtelen volt kivárni, amíg a mellékutcából besorol a forgalomba.

    Amúgy gyalogosokra is nagyon sok rossz példát lehetne mondani sajnos. Lámpás kereszteződésnél zöld lesz az autóknak, indul a forgalom. Gyalogos fogja magát és lelép a járdáról, futva cikázik az autók között. Nem értem, miért nem lehet kivárni, amíg elhalad a forgalom, és zöld lesz a lámpa? 

    előzmény:
    fata (49)
    2008-11-21  10:57
  7. 2008. november 21. 11:0657.

    Szia!

     

    Tényleg nagyon rendes volt az autós! Viszont dühítő, hogy egyébként nem tudtatok volna átmenni.

     

    Amióta kampányolnak a tv-ben a gyalogosokért, azóta egy pici javulást látok, többen átengedik a várakozókat a zebránál. Általában én is autóval közlekedem, én szinte mindig megállok a zebráknál. Sokszor majdnem belémjönnek hátulról...

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_692608 (1)
    2008-11-21  10:07
  8. 2008. november 21. 11:0658.
    betartana az ember ha engednek masok. egy jo ideje nem Mo. elek itt az hogy a zebra fele kozelito embernek megallsz az magatol erthetodik. nem kell ott alljon a zebranal hanem csak kozelit fele es megallok. minap Mo.-on voltam. ugy-e mar megszoktam a lassu es nyugodt kozlekedest. zebranal megalltam 50et betartottam a varosba. hat mondanom sem kell hanyszor huztak ram, dudaltak le es mutogatak szepeket nekem ugy hogy ket gyerek nezte a hatso ulesrol. szo szerint halalfelelmem volt a kozlekedesbe.
    előzmény:
    PowerG (52)
    2008-11-21  10:59
  9. 2008. november 21. 11:0759.

    Jogilag nem, de én is hibás vagyok, mert főúton haladtam, tehát nem kellett volna megállnom. Meg mindegy, hogy hibás vagyok-e jogilag, az érzés ugyanaz, és elég pocsék, mert mégiscsak én is benne voltam jócskán. :(

     

     

    előzmény:
    Szellőlány (54)
    2008-11-21  11:01
  10. 2008. november 21. 11:0960.
    Erről beszélek. Még fel kellene nőni a jó autókhoz, rossz utakhoz, és ahhoz, hogy vannak bizonyos szabályok, amiket illik betartani. De ismétlem, ez nem csak a közlekedési morálra értendő. Az élet más területein sem vagyon "eurokonformok"
    előzmény:
    csipor1 (58)
    2008-11-21  11:06
  11. 2008. november 21. 11:1061.
    vagyon=vagyunk
    előzmény:
    PowerG (60)
    2008-11-21  11:09
  12. 2008. november 21. 11:1962.

    Én például azt vettem észre mostanában, hogy (természetesen megállok a zebránál.) amikor átengedem a gyalogost és az nem mer jönni...

    Integet, hogy menjek má' tovább, ha meg átkel a zebrán szalad mint az őrült.....

     

    Pedig én kivételesen erre különösen figyelek, mert volt már egy két "kalandom" gyalogosként a zebrán...

     

    Sokszor csinálják, hogy zöld a lámpa, a kanyarodó autó meg olyan közel jön, hogy szinte súrolja a térdemet a lökhárító..

    Ilyenkor DIREKT lassabban megyek!

    előzmény:
    Luna* (2)
    2008-11-21  10:11
  13. 2008. november 21. 11:1963.

    Én az autósok oldaláról nézem és néha tényleg én is félek, mikor megállok a belső sávban a zebra elött és a külső sávban, meg mint a barmok, mennek tovább az autók.

    Egyszer egyébként majdnem elcsaptak így elöttem egy gyalogost

     

    De minden elismerésem ennek a vezetőnek  És sjanos, hogy ezt kell mondenom, de nekem nem jutott volna eszembe, ellenben én tényleg lelassítok a zebránál és átengedem a gyalogosokat

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_692608 (1)
    2008-11-21  10:07
  14. 2008. november 21. 11:2064.
    Szinte már hihetetlen, hogy vannak még ilyen emberek. Példát vehetne róla mindenki. merthogy ugye elvileg a szándék is elsőbbséget élvez....
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_692608 (1)
    2008-11-21  10:07
  15. Torolt_felhasznalo_258520
    Torolt_felhasznalo_258520
    2008. november 21. 11:2465.
    ez jó--eurokonformok! 1 hete szemtanúja voltam itt Bretagneban, amikor a zsandár 90 €uros bűntető csekket nyomott a mozg.korlátozottaknak fenntartott parkoló helyen jogtalanul parkoló autósnak a kezébe! Autós belátta, hogy vétett, nem magyarázkodott, eltette a csekket és talán be is fizette azóta (TUTI!)!!
    előzmény:
    PowerG (60)
    2008-11-21  11:09
  16. Torolt_felhasznalo_531587
    Torolt_felhasznalo_531587
    2008. november 21. 11:2766.

    Sziasztok!

     

    Velem ez az eset kb. 10 éve történt Csepelen, de azóta sem felejtem el.  A Kossuth-Völgy utca kereszteződésnél szerettem volna átmenni a zebrán a két pici gyerekemmel. Megállt egy autós - egy skodás hölgy gyerekkel, de nem léptem le, mert a másik oldalon még jöttek és nincs középen járdasziget. Ez volt a szerencsém!

     Jött egy Kamaz és láttam, hogy a fickó lehajol vmiért. A Skodát átlökte a zebrán. Pont ott álltam volna a gyerekekkel. Szegény nőt sajnáltam, mert ő rendes akart lenni, de velünk ki tudja mi történt volna.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  17. 2008. november 21. 11:2867.

    Szép volt, amit ez az autós csinált. Ritka az ilyen!!! Igazi fehér holló!!! Lenne kinek példát venni róla!!!!! De a topic indítóról is, mert mostanában kevés szabályosan közlekedő gyalgost is látni. És annyira jó hallani, hogy vannak pozitív példák!!!!

     

    Én mindkét oldalon (gyalogos és sofőr) is jelen vagyok, és igyekszem úgy közlekedni mindkét verzióban, hogy betartom a szabályokat. De sajnos sofőrként (meg gyalogosként is) a gyalogosoktól is sok olyan dolgot tapasztalok, amitől a guta ütöget! Sajnos rengetegszer van olyan, hogy a gyalogos minden további nélkül sétál át a piroson (ilyen minden nap tömegestől látok, ha gyalog megyek hazafelé - és a 4 sávos Külső-Szilágyi útról beszélek!!), vagy úgy lép le a járdáról, hogy körül sem néz, csak megy és ha rádudálnak még meg van sértődve, pedig az autós figyelmén múlik csak, hogy nem történik baj. Na, persze ott a másik oldal is, az eszetlen autósok, akik úgy szágulanak át a zebrán, mint ha autópályán lennének.  

    Összefoglalva: mind a két oldalnak volna mit tanulnia az egymásra figyelésről!!! Egyáltalán a közlekedésről. És hatalamas tisztelet a kivételnek!

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_692608 (1)
    2008-11-21  10:07
  18. 2008. november 21. 11:3268.

    Igen, a gyalogosnak van elsőbbsége, de azért még körülnézhetne! A buszmegállóból elinduló busznak is elsőbbséget kell, adni, meg kell állni (!) az autónak. Vidéken ahol nincs buszsáv, ez úgy néz ki, hogy a busz körülnézés nélkül megy vissza a forgalomba, hiszen elsőbbsége van, gondolja ő. Az, hogy én már a busz mellett mentem, hiszen nem látszott rajta, hogy el szeretne indulni (index,stb) az meg nem érdekli. Van egy csomó szabály az életben, ami csak akkor működik, ha kölcsönösen odafigyelnek egymásra az emberek. Gyalogos-zebra problémára a kedvenc példám: Megyek haza délutános műszak után kocsival. Rajtam kívül senki nincs az utcában szemmel láthatóan. Elég hosszú, egyenes rész, sehol egy autó. (Szfváriaknak mondom, hogy a Várkörút teljes hossza, sőt még a Prohászka is, és tényleg én vagyok az egyetlen autóval közlekedő). Szóval megyek szép nyugodtan, amikor fekete kabátban körülnézés nélkül lelép a gyalogos a legsötétebb kereszteződésben. A kereszteződés úgy néz ki, hogy két zebra egymástól kb 10 méterre, egy balról becsatlakozó út előtt és után. Az első kereszteződés annyira ki van világítva, mint az Andrássy út karácsonykor, a másodiknál viszont már sötét van, mert egy nagy tiszafa leárnyékolja a kereszteződést. Tényleg nem lehet látni, ha valaki lelép a járdáról sötétben. Akár mennyire lassan megyek. És ez nem egyedi eset! 10-ből 9-szer valaki kilép az autó elé, és nem ugyan az az ember. Max. 2 másodpercet kellene várnia a zebránál, sőt ha kettőt lassabban lép, akkor nem kell várnia. Nem, ő lelép, hiszen elsőbbsége van! 

    Ha látom, akkor megállok a gyalogosnak a zebra előtt! De csak ha látom, hogy van ott valaki. (Pont halottak napján ütöttek el egy gyalogost, sötétben, aki a temetőbe ment volna, fekete kabátban, és nem a zebrán ment át. Pedig nem volt messze.)

    De, hogy egy pozitív példát is meséljek: Fehérvár egyik legforgalmasabb útján, csúcsforgalomban, két zebra között (!) próbált átjutni egyidős néni az úton, amit rádásul éppen felújítottak, sávlezárás, meg minden ami kell. Amikor az egyik útépítő észrevette a nénit, leállította a forgalmat mindkét irányba, a másik munkás pedig karonfogta a nénit és átkísérte. Senki sem dudált vagy kiabált. De láttam már ilyent autóstól is, hogy karonfogott valakit és átkísérte.

    A párom mindíg azt szokta mondani, hogy elsőbbsége annak van, akinek megadják. (Érdekes, a trabantommal sehol nem volt elsőbbségem. Az ugyan annyi idős, de kétszer akkora Renaulttal már van!)

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_612721 (29)
    2008-11-21  10:37
  19. 2008. november 21. 11:3369.

    Jól mondod, ez lenne a kulcsmondat: MINDKÉT fél figyeljen oda...

     

    Nem tagadom, az autósok is megérik a pénzüket, de tudjátok hányszor látok néniket keresztben átsétafikálni az úton 50 m-re a zebrától? Csak mert akkor 100m-t kerülniük kellene... vagy simán átsétálnak a pirosjelzésen is. A gyalogosok sem szentek...

     

    Igenis, a gyalogos is nézzen körül, mielőtt lelép az úttestre, mert bármi történhet. Nem egymásra kellene mutogatni, hanem MINDENKINEK egyformán odafigyelni a közlekedésre.

    előzmény:
    PowerG (36)
    2008-11-21  10:44
  20. 2008. november 21. 11:3470.

    Megelőztél!

     

    Pontosan ezt akartam én is mondani!

    előzmény:
    velinda (68)
    2008-11-21  11:32
  21. Torolt_felhasznalo_612721
    Torolt_felhasznalo_612721
    2008. november 21. 11:3871.

    Termeszetesen a gyalogos is nezzen szet,a gyalogos is tartsa be a kreszt,mert ra is vonatkoznak szabalyok.De itt elsosorba a kocsiknak kell betartani,foleg a zebranal.Azt a fat ami learnyekolja az atkelohelyet,bekene jelenteni,hogy vagjak ki mert balesetveszelyes.

     

    Kicsit nezz vissza a topicban.Svajcban pl.nem neznek szet a gyalogosok,mert tudjak, hogy nem kell felniuk.

     

    De hat ugye mi meg fenyevekre vagyunk svajctol. 

    előzmény:
    velinda (68)
    2008-11-21  11:32
  22. 2008. november 21. 11:4172.

      Legyen ennek a sofőrnek a neve !!!....a fehér holló ! A zebrán átt kelvel én is csak a fehér hollókkal akarok !!!! és szeretnék találkozni !!!

    előzmény:
    fiesta30 (67)
    2008-11-21  11:28
  23. Torolt_felhasznalo_770932
    Torolt_felhasznalo_770932
    2008. november 21. 11:4373.

    Na, a többség azért itt is rendes, betartja a szabályokat, marhák, bunkók pedig mindenhol vannak. Biztos vagyok benne, hogy még ott is, ahol te élsz.

     

    Mindent összevetve, akármilyenek is a magyarok, a legszégyenteljesebb tulajdonságunk mégis az, hogy amint külföldre kerülünk valamilyen oknál fogva, rögtön olyan nagyra tartjuk magunkat, hogy magyar fórumokon  kritizáljuk a hazánkat, a honfitársainkat, ha kell, ha nem.  Ez tényleg nagyon ciki. 

     

     

    előzmény:
    csipor1 (58)
    2008-11-21  11:06
  24. Torolt_felhasznalo_612721
    Torolt_felhasznalo_612721
    2008. november 21. 11:4674.
    En Magyarorszagon elek,de en is kritizalom a magyarokat,vagyis azt a reteget akik megerdemlik.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_476173 (73)
    2008-11-21  11:43

Címlap

top