Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

MIből futja karácsonyra?

KoronczayLilla
Létrehozva: 2010. november 18. 12:42

Kedves fórumozók!

Arról írunk cikket, vajon miből futja karácsonyra a családoknak ebben a nehéz gazdasági helyzetben. Kérlek, osszátok meg velünk  ötleteiteket, hogyan lehetne ezt a helyzetet megoldani, hogy végül mégis szép ünnep kerekedjen.

Köszönöm a commenteket!

Koronczay Lilla

  1. 2010. november 23. 22:10317.

    Nem,a legegyszerűbb ilenkor a papától elkérni azt a pénzt,amit rászán és majd én megveszem:)))Én pl  megkérdem a férjem,mennyit szánsz ajándékra,ő mondja xezret és akkor majd én megveszem magamnak:))))Az ő pénzén természetesen:))

    Azoknak,akik azon ájuldoznak,hogy tömve a bavásárlókocsi a Tescoban: kérem,oda nem egy csomag papirkáért megy az ember,oda elmegy havi kétszer és akkor tényleg teletöm mindent.Olyan dolog ezen kiakadni,mintha azon akadnál ki,hogy a strandon   bikiniben vannak:))

    Egy 4 fős családnak pedig, ha két hétre bevásárol,az alaphangon 20.000 ft és semmi luxus nincs benne. 

    Tavaly karácsonykor 10%-kal kevesebbet váásroltak az emberek,mint két év.

    Válság sajnos van és ne csak a pesti bevásárló-központokat nézegessétek,menjetek le egy nógrádi kisvárosba cumbajspil 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_667442 (215)
    2010-11-18  18:36
  2. 2010. november 21. 21:27316.

     

    Szép estét Midnyájatoknak!

     

     

    Végigolvastam a topikot, sok elgondolkoztató hozzászólás volt, sok igazsággal és féligazsággal.

     

    lehet, hogy megbotránkoztatlak benneteket, de:

     

    - én karácsonykor sem szeretem jobban a családtagjaimat,

    - máskor is sokat vagyunk együtt,

    - ajándékok is kerülnek születés -, névnap, házassági évfordulók,

      gyereknap, stb.

    - gasztronómia  is van.

     

    Akkor mitől is más a karácsony????  Nekem 2 ilyen ünnep van, ami eltér a többitől. Ez a Húsvét és a Karácsony. Egyrészt a bibliai történettől, másrészt az egyszeri és semmi máshoz nem hasonlító " körítéstöl " és ez kizárólag a dekoráció, a meseszerűség, a készülődés izgalma, a látvány.  Ezek nem kerülnek olyan sokba. Enni máskor is kell, ennek egy terítés bőven megadhatja az ünnepi jellegét, hozzátartozik az ajándék is, de ha tudunk rá szánni időt és egy kicsit előrelátóak vagyunk - ehhez kell egy kis élettapasztalat is - egy cigaretta árából s tudunk meglepetést varázsolni. A díszités is lehet  fenyőág  - 24 -én este, de előtte is adnak az árusok gallyakat -, otthonfőzött szaloncukor - 1l tej és 1 kg cukor - , patogatott kukoricafűzér,  kivágott papírdíszek s sztaniollal, krepppapírral  bevont gömbök /papirgalacsinok bevonva  /. Az én gyerekkoromban nem lehetett pl. szaloncukrot kapni a kis szabolcsi faluban, ahol laktunk, a csokipapirokat egész évben kisímítottuk és elraktuk, abba csomagoltuk az otthon főzött szaloncukrokat.

     

    Bármilyen kevés is a jövedelem, az ünnepi díszítést soha nem szabad  elhagyni, mert gyerek -, felnőttlelket egyaránt felmelegít. A legfontosobb pedig hogy a gyereknek mindig, minden körülmények között legyen a fa / ág alatt  egy becsomagolt ajándék, még ha az egy mandarin vagy narancs is, ha csupán egy színes, vagy ollóval kivágott / csipkézett / papírba van csomagolva is.

     

    A szeretteiddel való együttlét a meghitt pillanatok  boldogságának megosztása  egymással.

      

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_960800 (0)
     
  3. 2010. november 19. 23:59315.

    Szerintem a lényeg, hogy annak a családnak jó legyen úgy, ahogy csinálják.

     

    Nálunk elsősorban a testvéremék akarták, hogy csak a gyerekek és csak szülinapra kapjanak ajándékot (pedig én állok a legrosszabbul anyagilag), én meg úgy vagyok vele, hogy ha nem, hát nem. Nekem jó, mert jóval kevesebbet kell költenem, és a gyerekeimre több jut.

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_798270 (301)
    2010-11-19  18:21
  4. 2010. november 19. 23:46314.

    Bocsi már késő van,

    kedven helyett kedvenc, és

    akark helyett akarok

    már nem tudok gépelni sem ilyenkor.

     

    előzmény:
    finiske70 (313)
    2010-11-19  23:11
  5. 2010. november 19. 23:11313.

    Szia

    Újság és könyv mániás vagyok én is mint sok előttem szóló fórumozó. Akár antikváriumból is de könyvet elég ''sokat" vásárolok.

    Vannak kedven havi lapjaim és heti is egy, ez pont a Nők Lapja.

    Nem a reklám helye,de mindig megveszem és a család elolvassa. Oda akark kilyukadni,hogy ha kéred nagyon szívesen küldök Neked Nők Lapját. Ha irsz egy címet, postázom.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_885964 (131)
    2010-11-18  15:09
  6. 2010. november 19. 22:32312.

    Tudtam és vállaltam, hogy az ősz és a tél nehezebb időszakom lesz, és elsősorban a munkáról meg a takarékoskodásról fog szólni. Felkészültem rá (és a család is), hogy az év végi ünnepek most szerényebbek lesznek. De annál szebb lehet majd a nyár...

    előzmény:
    KoronczayLilla (1)
    2010-11-18  12:42
  7. 2010. november 19. 20:22311.

    Hát az idén még a tavalyinál is szerényebb karácsonyunk lesz..

    Idén csak a 8 éves lányunknak veszünk ajándékot (egy márkásabb hátizsákot fog kapni, abban fogja hordani az edzőcuccát).Másra nem fogja idén futni( a táskára is max 7 ezer ftot fogok költeni). Férjemmel az idei lesz az első év, hogy nem veszünk karácsonyra semmit. ddig az elmúlt 10 évben vettünk mindig egy nagyobb ajándékot amit kineveztünk családi ajándéknak. Az idén semmit enm fogunk venni.

    Karácsonyi menü is képlékeny még. Sikerült vennem házi kacsát 1500 ftért darabját, azt fogom megsütni. Mellé krumplipüre lesz. Ezenkivül lesz töltöttkáposzta egy nap, és lesz 1 nap sült hurka-kolbász is. Sütinek lesz almás morzsás süti, meg csinálok házi  sajátkészitésű túróból, bolti rétestésztából túrós rétest.  Ennyi. Üditő,alkohol nem lesz. Lesz helyette meleg tea.

    Ráadásul férjem úgy néz ki, hogy a karácsonyi 3 napból kettőn dolgozni fog. De nem bánjuk, mert azért dupla fizetés jár, és most sajna minden pénz nagyon számit.

     

    És úgy látom az ismerőseim nagyobb része is az idén szerényebb karácsonyt fog tartani, ha egyáltalán tart karácsonyt...

    előzmény:
    KoronczayLilla (1)
    2010-11-18  12:42
  8. 2010. november 19. 20:20310.
    Ja, és hogy miből? Nővéreim vették eg az ajándékokat, és egyik felét novemberben fizettük, másik felét decemberben fogjuk kispórolni a fizetésünkből. 
    előzmény:
    csupi85 (289)
    2010-11-19  17:28
  9. 2010. november 19. 19:41309.

    Jé! Ilyet még nem hallottam. Hol van az a "nálunk"?

     

    előzmény:
    alyobi (308)
    2010-11-19  19:02
  10. 2010. november 19. 19:02308.
    Nálunk van még egy kedves szokás, Mikor indul az Advent kiteszünk lisztet a konyhában és egy nagy befőttes üveget. Amelyik gyerek jó volt, este tehet a lisztből egy nagy kanállal egyet a befőttes üvegbe. Ez a  "jóságliszt". Ebből készül Karácsonyra a kalács. Míg kisebbek voltak izgulva kérdezgették: Nagyi! ma jó voltam?  /mindig azok voltak!/  Már 16 éves a legnagyobb, de még mindig szereti  ezt játszani!
    előzmény:
    KoronczayLilla (1)
    2010-11-18  12:42
  11. 2010. november 19. 18:53307.

    Nálunk könyv az ajándék. Mindenki szeret olvasni, aztán meg cserélünk, kölcsönadjuk egymásnak. Unokáknak gyűlik a saját kis könyvtár, mindig van kedvenc mese, vagy a nyelvtanuláshoz való, következő évi uticél, amit aztán kölcsön tudunk adni, ha más is oda megy a családból. És van egy hobbym,  foltvarrás valakinek mindig készül valami. Ha valaki nagyon vágyik valamire, akkor szól. Esetleg akkor összeadjuk a pénzt. De pénzt soha nem adunk. Nálunk simán megy a dolog, senki nem adósodik el,kaptam már 5oo forintos fényképalbumot a lányomtól, aminek nagyon örültem, mert akkor így állt anyagilag. Az ételeket megbeszéljük, mindenki megfőzi amit szeret, vagy jobban, gyorsabban tud. A bejglit én sütöm, tavaly nagyon sok lett, szóltak. Idén felét sütöm. Nincs görcs.

    Ha "csak" fényképet kapnék, akkor is jó lenne, én sem szeretem kirakni, minimális van a lakásban, de akkor egy albumba tenném, téli estén biztos szívesen nézegetném.

    Szinte mindennek tudunk örülni, amit szeretettel adnak!

    előzmény:
    KoronczayLilla (1)
    2010-11-18  12:42
  12. 2010. november 19. 18:45306.

    Szia!

    Abból a majdnem 27000ft-ból,(huszonhétezer),amit havi bérként államunk és kormányunk a költségvetésből júttat nekünk...Vigye el az ördög! 

    előzmény:
    KoronczayLilla (1)
    2010-11-18  12:42
  13. 2010. november 19. 18:45305.

    Van egy nagyobbacska malacperselyünk. Ha 200Ft-ost kaptam vissza, az beledobtam. + a párom is. 1-1 alkalommal ez nem egy nagy összeg, de az év folyamán így egy eléggé baráti összeg gyűlt össze. A pénzből vesszük a fát, az összes ételt-italt, és az ajándékokat. A gyereknek főleg, a felnőtteknek inkább apróságokat. Bevált, jövőre is így teszünk, nincs "gond" év végén.

    előzmény:
    KoronczayLilla (1)
    2010-11-18  12:42
  14. Torolt_felhasznalo_709922
    Torolt_felhasznalo_709922
    2010. november 19. 18:37304.

    Részemről sehogy.

    előzmény:
    KoronczayLilla (1)
    2010-11-18  12:42
  15. 2010. november 19. 18:32303.
    Igen!!!!
    előzmény:
    Sarapod2 (286)
    2010-11-19  17:13
  16. 2010. november 19. 18:31302.
    A szülinap és a névnap az együttléten túl nálunk is ajándékozást jelent. És mégiscsak egyszerűbb adott időben egy embernek valami izgalmas dolgot ajándékozni, mint egyszerre soknak. Én a kiábrándító karácsonyi ajándékozáson azt az őrületet értem, amit manapság csinálnak az emberek. Azzal az ajándékozással viszont semmi gond nincs, amikor adunk egy szép üvegbe töltött házi készítésű likőrt, vagy egy kis doboz mézeskalácsot, vagy egy kis díszt, amit feltehet a fára. Nálunk fotót csak a nagyszülők kapnak, eszembe sem jutna a gyerekeim fényképével bárkit is terhelni. Ők viszont örülnek, főleg az egyik, mert ritkán találkozunk. Szóval én örülök annak, hogy egyre többen érzik a karácsonyt többnek,másnak.
    előzmény:
    Vitosa (296)
    2010-11-19  17:49
  17. Torolt_felhasznalo_798270
    Torolt_felhasznalo_798270
    2010. november 19. 18:21301.
    Nálunk gyerekkoromban soha nem volt szokás karácsonykor mindenkit megajándékozni. Csak a szüleink, és a nagyszüleink vettek ajándékot nekünk, és ők egymásnak. Keresztszülők (nagynénik, nagybácsik, egyéb keresztszülők) csak húsvétkor ajándékoztak. Férjem családjában viszont szokás volt karácsonykor is a tesó gyerekeinek ajándékot venni, úgyhogy azt mondtam, akkor már az én testvéreim gyerekeinek is veszek. És az ajándékozás a középiskolai ballagásig tart (nekem épp most van egy utolsó ajándékosom karácsonyra).
    előzmény:
    Vitosa (296)
    2010-11-19  17:49
  18. Torolt_felhasznalo_351906
    Torolt_felhasznalo_351906
    2010. november 19. 18:13300.

    Mit kezdenék egy rokon gyerek bekeretezett képével?

     

    Sokan azt gondolják, hogy azért mert rokon gyerek, akkor egész évben el vagyunk ájulva tőle és milyen édibédi és biztosan szívesen nézegetnénk otthon a polcon is minden nap. Hát sorry, de nem. Alig van kirakva kép rólunk is, 2 db esküvői, pár nyaralásos kép, de a többi albumban.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_667442 (298)
    2010-11-19  18:03
  19. Torolt_felhasznalo_351906
    Torolt_felhasznalo_351906
    2010. november 19. 18:11299.
    Off: ennél még "durvább" amikora kolléganőd gyerekének a képét kapod karácsonyra bekeretezve, mert milyen "édibéditündibündi"....
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_667442 (298)
    2010-11-19  18:03
  20. Torolt_felhasznalo_667442
    Torolt_felhasznalo_667442
    2010. november 19. 18:03298.
    Hát igen, ezen én is elcsodálkoztam. Én az az ember vagyok, aki kicsit kényelmetlenül érzi magát, ha valaki a kezébe nyom egy fél kiló fotót, hogy nézegessem. A régi családi fotóktól is kiráz a hideg. A saját családom fotóiról beszélek! Mit kezdenék egy rokon gyerek bekeretezett képével?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_798975 (295)
    2010-11-19  17:49
  21. 2010. november 19. 18:01297.

    Nekem tudod mitől ünnek ez a nap? A gyerekeimtől! Engem nem érdekel kapok-e valamit, vagy sem, teljesen mellékes számomra (és a férjemnek is). De amikor látom a gyerekeim arcán az izgalmat, ahogy a fát diszítjük, amikor felöltöznek szép ruhába, amikor odacsempészem az ajándékukat a fa alá, és azon vagyok, nehogy lebukjak. Aztán amikor meglátják a kivilágított karácsonyfát, és a szemük csillog a boldogságtól, meg amikor izgatottan elkezdik megnézni az ajándékaikat (nem túl sok, de az mind olyan, aminek tudom, hogy örülni fognak). Ez jelenti számomra az ünnepet, a karácsonyt: az ő boldogságuk, örömük.

     

    Hetekkel előtte és utána is még karácsonyi énekeket énekelünk orrba-szájba, mert ők minden porcikájukkal átélik a karácsony csodáját.

     

    És persze ebben a 2 hétben egyikünknek sem kell rohanni sehová, együtt tudjuk tölteni az időt, csak egymásra figyelve. Ettől is más ez az időszak!

     

    előzmény:
    nonamona (262)
    2010-11-19  14:48
  22. 2010. november 19. 17:49296.
    Nálunk még egyszerűbb a helyzet. Évekkel ezelőtt megegyeztünk a testvéreimmel, hogy egymásnak nem adunk ajándékot (úgysem tudnánk olyat venni, ami igazán találó lenne). Aztán utána jött az, hogy miután nem állunk olyan fényesen anyagilag, így a gyerekek is csak szülinapra kapnak ajándékot (elég sok unokatestvér van ahhoz, hogy az már komoly kiadás legyen egy normális ajándék esetén). És ez nekünk bevált. Ettől még ugyanúgy összejövünk, meglátogatjuk egymást, karácsonyozunk, de nem az ajándékon van a hangsúlyt.

     

    Tehát nálunk az ajándékozás így néz ki:

    - anyuék kapnak tőlünk valamit és az unokáktól (az enyémektől valami SK készítettet)

    - anyuék adnak ajándékot nekünk és a testvéreimnek

    - mi adunk ajándékot a gyerekeinknek

     

    Ami az ételeket illeti, szerintem sem kell túlzásokba esni sem a mennyiség, sem az étel típusa tekintetében, és akkor nem okoz majd problémát, hogy miből telik rá.

     

    Sütit többfélét csinálok, de van amit a két testvéreméknek is én sütök minden évben, és a sütik többsége egyébként is kitart szilveszterig, sőt van amit már eleve úgy sütök, hogy szilveszterre is.

     

    előzmény:
    Taisha (245)
    2010-11-19  13:57
  23. Torolt_felhasznalo_351906
    Torolt_felhasznalo_351906
    2010. november 19. 17:49295.

    Bocsánat, nem akarok senkit megbántani, sem pedig veszekedést szítani, de tényleg ekkora dolog odaadni karácsonyi ajándéknak a saját gyerekem bekeretezett képét?? Én is sok ilyet kaptam és megmondom őszintén, hogy karácsonyra elég csalódott lennék, ha egy bekeretezett "rokongyerek" képét kapnám. Mi is kapunk, imádom az unokahugomat, de ők csak úgy ,minden ünnep nélkül küldik a képeket, amit egy albumban gyűjtök és 1 kép az irodámban van kirakva.

    Nekem még nincs gyerekem, de a baráti,ismerősi körömben sem divat ünnepre ilyen ajándékot adni.

    előzmény:
    reginka (264)
    2010-11-19  14:52
  24. Torolt_felhasznalo_667442
    Torolt_felhasznalo_667442
    2010. november 19. 17:46294.
    Nálunk könnyebb az ajándékozás. Mi csak a szűk családnak ajándékozunk, amely elég kicsi. Mi a férjemmel, a lányunk a párjával, és van egy barátnőm, aki 3 éve özvegy, a gyerekei a világ túlsó felén élnek (nem jönnek haza az ünnepre), hát meghívjuk magunkhoz, ne legyen egyedül. Így több jut az ajándékra.  Minden évben felmerül, hogy dobjuk össze a pénzt, vegyünk mindenkinek egy (nagyobb) darabot közösen.  Aztán az ötlet hamvába hal, a lányom lefújja, ő az angyalka, aki felteszi a piros sapkát, beül a karácsonyfa alá, és osztogatja az ajándékot. Ő imádja, ha sok apró meglepetés ajándék van, külön csomagolva. Hát hozzá alkalmazkodunk.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_798975 (288)
    2010-11-19  17:23

Címlap

top