Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Bodza, eper, málna...

catharina
Létrehozva: 2011. május 17. 14:04

Sziasztok!

 

Nálunk már virágzik a bodza, lassan itt az eper és a málna szezonja is. Szeretnék idén minél többet elraktározni ezekből a finomságokból szörp, lekvár, dzsem, stb. formájában. Így várok mindenféle hasznos tanácsot, finom receptet! Tudom, hogy a különböző befőző cukrokkal és más "csodákkal" csak egyet rottyan a fazékban és kész is az akár száz évig elálló lekvár, de én elsősorban a hagyományos recepteket részesítem előnyben. A minimális tartósítószerrel - vagy akár anélkül - készült finomságokat. Úgyhogy várom a jól bevált praktikákat, finom enni-és innivalókat!

 

Köszönöm,

 

 

catharina

  1. 2011. május 18. 15:3542.
    Na én is így jártam! Egyszer készítettem málnaszörpöt, és megerjedt. Ma sem értem, mi volt a baja. Jó sokáig takarítottam utána, mert kilőttek a dugók az üvegekből...
    előzmény:
    krnem (40)
    2011-05-18  15:25
  2. 2011. május 18. 15:3341.

    Ja értem.

    Én nem igazán szeretem az ízét, de lehet, hogy ez a mennyiség nem érződik ki belőle.

    előzmény:
    krnem (40)
    2011-05-18  15:25
  3. 2011. május 18. 15:2540.

    Hogy véletlenül se legyen semmi baja. Az eredeti recept nem írja, viszont akkor több szalicil kell.

    Egyszer olyan málnát kaptam, ami nem volt teljesen frissen szedett. Elkészítettem a szörpöt, aztán az üvegben erjedésnek indult. Azóta nem kockáztatok. 

    előzmény:
    nutoc (36)
    2011-05-18  11:24
  4. 2011. május 18. 14:5639.
    Köszi, kipróbálom
    előzmény:
    antironia (38)
    2011-05-18  14:50
  5. 2011. május 18. 14:5038.

    szerintem bármelyik nagyobb boltláncban lehet kapni....

     

    http://www.edhaas.hu/index.php?option=com_whp&controller=termek&id=144&Itemid=62&kategoria_id=28&lang=hu

     

    pagedown a lap legaljára, van róla kép is.

     

    Létezik 2:1 és 3:1 változatban is - azokhoz kevesebb cukor is elég.

     

    Én a simát használom, és kilónként 25 dkg cukrot adok hozzá.

    előzmény:
    nutoc (35)
    2011-05-18  11:19
  6. 2011. május 18. 14:2337.
    Ez eltehető télre is? Vagy pár napon belül meg kell inni? Én bodzából mindig csak olyan szörpöt készítettem, amit meg is ittunk hamar.
    előzmény:
    TücsökBogár (33)
    2011-05-18  07:18
  7. 2011. május 18. 11:2436.

    Borkén miért kell hozzá?

    Savanyúságnál ropogósabb marad a zöldség, de szörpnél nem tudom, mi lehet a jelentőssége.

    Nagyon jól hangzanak a bodzás receptjeid is.

    előzmény:
    krnem (29)
    2011-05-17  19:54
  8. 2011. május 18. 11:1935.

    Hol veszed  a Quittint?

    Ez egy kész, csomagolt valami?

    Eperhez pont jó lenne, mert abból muszáj a levet is dzsemesíteni.

     

     

    előzmény:
    antironia (23)
    2011-05-17  19:18
  9. 2011. május 18. 11:0034.

    Ez az, köszönöm, pont ilyen receptre vágytam

     

    Gyerekkoromban a Börzsönyben volt nyaralónk.

    Az ország legnagyobb málnásai azon a részen voltak.

    Ahogy olvastam a leírásod, hallottam lelki füleimmel, ahogy a bőszoknyás nénike mondta anno: - " jól összemáncsoljuk a málnát és hágyjuk egy éjszakát állni"

     

    Az idén úgy néz ki, végre több málnánk lesz a kertben, mint amennyit képesek vagyunk  röptében leenni a bokorról. 

    Úgyhogy reszkess Szobi, rajtgépben áll a konkurencia!

     

    előzmény:
    csutak51 (21)
    2011-05-17  19:06
  10. 2011. május 18. 07:1833.

    Szia!

     

    Ez a mi kedvenc szörpünk bodzából.

     

    Karamellás bodzaszörp. 

    előzmény:
    catharina (1)
    2011-05-17  14:04
  11. 2011. május 17. 22:3932.

    Bocs, száraz dunszt nem volt. Dzsemfix-nél nem kell.

     

    Az eper lekvárt hagyományosan főzöm, mert a dzsemfix használatával eleinte gyönyörű piros, de pár hónap múlva elég ronda se színű, barna lesz. Más is járt már így?

    előzmény:
    myrci (31)
    2011-05-17  22:28
  12. 2011. május 17. 22:2831.

    A bodzavirágos lekvárt én így készítettem:

     

    Cseresznyéből főztem a lekvárt, dzsem fix használatával.

    A bodzavirágokat leöblítettem, majd a virágszemeket leszedtem a szárról.

    Lekvárba a főzés legvégén szórtam bele. Így csak egyet forraltam rajta és üvegekbe raktam, majd száraz dunszt.

    A lekvár ízén épp hogy egy picit lehetett érezni a bodzát. A piros lekvárban jól mutattak a fehér apró virágok.

    előzmény:
    antironia (24)
    2011-05-17  19:21
  13. 2011. május 17. 20:2330.
    Gyerekkoromban a nagymamám mindig rengeteg málnaszörpöt tett el. Meg éppen, amilyen gyümölcs érett, ribizlit, meggyet is. Egész télen ezeket ittuk. Na ez a recept nagyon hasonlít ahhoz, ahogy ő készítette annak idején. Sajnos már nem tudom tőle megkérdezni, de ezt mindenképp kipróbálom! Köszönöm neked!
    előzmény:
    csutak51 (21)
    2011-05-17  19:06
  14. 2011. május 17. 19:5429.

    A szörpöket nyersen teszem el.

    Málna, szeder, ribizli, eper.

     

    2 kg gyümölcs, amit jól összetörök. Hozzáadok 1 kis doboz citrompótlót (vagy a nagy felét), 1 kk szalicilt, 1 kk borkénport, s felöntöm 2 liter vízzel.

    Jól elkeverem, s másnapig állni hagyom. (A kéntől kicsit ideiglenesen kifakul a színe.) Akkor leszűröm, s hozzáadok 4 kg cukrot. Egy napig áll, időnként megkeverem, hogy a cukor felolvadjon, majd üvegekbe teszem.

    Nagyon finom. 

    előzmény:
    catharina (1)
    2011-05-17  14:04
  15. 2011. május 17. 19:5028.

    Azóta végigolvastam a belinkeltet, a hozzászólásokban is leírják ezt, de köszönöm!

    Másoknak is hasznos lehet, amit írsz, a bodza-botanika.

    előzmény:
    krnem (20)
    2011-05-17  18:59
  16. 2011. május 17. 19:4527.

    Igen, azt írtam, hogy nem befőzőcukorral teszem el a lekvárokat, dzsemeket, azt kifelejtettem viszont, hogy évek óta már valamilyen bolti zacskós dzsemtartósítóval, hol ilyet, hol olyat veszek.

     

    Sokkal rövidebb ideig kell főzni, mint hagyományosan, megmarad a szép színe (ami részben a citromsavnak is köszönhető, ami a tartósítókban van :)).

    (Pl a meggyleveshez is, ha kihűlt, teszek némi citromlevet, azonnal mélyebb bordóvá válik a lé, ki lehet próbálni!)

     

    Fejtetőre is fordítom az üvegeket, ahogy írod, de úgy is beteszem a kikapcsolt gázsütőbe.

    Egyrészt dunsztolódik, mert lassabban hűl ki, másrészt, ha másnap nincs időm rögtön betenni őket a kamrába, se foglalja a helyet a konyhapulton.

    előzmény:
    antironia (23)
    2011-05-17  19:18
  17. 2011. május 17. 19:3826.

     

    Bodzalé:
    Egy kilo leszemezett bogyót 1/2 kg cukorral 1 óráig főzöm, azután leszűröm, jól átpaszírozom. / Ez nagyon sűrű./ A levet forrón üvegekbe teszem, és száraz dunsztba hagyom hűlni.
    Hígítva szörpként fogyasztható, de ételfestéknek is kiváló.

    Bodzadzsem:
    Egy kg leszemezett bodza, 2dl víz, 80dkg cokor. Erős tűzön főzzük, majd forrón üvegekbe töltjük. Száraz dunsztba tesszük. /Köhögés ellen nagyon jó/.
    Mivel mi nem szeretjük benne a magot, ezért én először cukor nélkül főzöm fel, átpaszírozom, és utána teszem hozzá a cukrot, s főzöm tovább.

     

     Virágából finom üdítő készíthető. (A virágot nem kell megmosni, csak egy kis hideg vízzel leöblíteni, hogy az illatos virágpor megmaradjon. Az utaktól távolabbi helyen érdemes gyűjteni.)

    Egy nagy 5 literes befőttes üvegbe teszünk 60-80 dkg cukrot, a vastagabb száraitól megszabadított virágokat.(6-7 tenyérnyi nagyságút). 1 kis doboz citrompótlót, (lehet helyettesíteni egy kis citromsavval) belekarikázunk egy citromot, s felöntjük vízzel. Elkeverjük, hogy a cukor felolvadjon. Kistányérral lefedjük, s néhány napig állni hagyjuk. Azután leszűrjük, s hűtőben tároljuk. (Ha addig el nem fogyott.)

     

    Szörp télre:

     

    Hat liter vizet felfőzök 3 kg cukorral. Ha kihűlt hozzáadok másfél dkg citomsavat, és ugyanannyi borkősavat, majd 10-12 tenyérnyi előkészített bodzavirágot. Jól elkeverem, s állni hagyom hűvös helyen 4-5 napig. Időnként megkeverem. Leszűröm. Fel szoktam újra forralni, amikor a gázt elzárom, hozzákeverek 1 kk szalicilt, s forrón üvegekbe töltöm. Szárazdunsztban hagyom másnapig.

     
    előzmény:
    catharina (1)
    2011-05-17  14:04
  18. 2011. május 17. 19:3325.

    No, nézd csak! Ami blogot belinkeltem, van benne málnaszörp is!

    http://gigiakonyhaban.freeblog.hu/archives/2007/06/2 9/Malnaszorp/

    előzmény:
    catharina (1)
    2011-05-17  14:04
  19. 2011. május 17. 19:2124.

    Ha már így együtt szerepel a bodza és az eper, azt is leírom, hogy mit NE csináljatok! :-)

     

    Az egyik évben elhatároztam, hogy különleges dzsemként bodzavirágos eperlekvárt főzök. A szokásos módon beáztatott bodzavirágot (3 nap) jól besűrítettem, és ezt kevertem az áttört eperhez. A végeredmény: olyan ázott zokni bukéja lett. :-)))))

     

    Úgyhogy maradok a külön bodzavirág készítményeknél - és külön az eper.

     

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  20. 2011. május 17. 19:1823.

    Érdemes Quittint használni a dzsemekhez! Minimális mennyiségű Na-Be van benne, egy kis citromsav, és természetes almapektin. Nem lesz tőle olyan bolti állagú a lekvár (tudod, ami megáll magában, ha kiborítod :-)))))) ), éppencsak egy picikét besűríti, hogy ne folyjon le a kenyérről. Dunsztolni se kell. Betöltöd az üvegbe - színültig - , rácsavarod a kupakot, fejreállítod kb. 10 percre, aztán vissza, és a konyhapulton hagyod kihűlni. Ennyi.

     

    Nekem még soha nem romlott meg lekvárom.

    Épp a hétvégén vettem elő egy 2003-as baracklekvárt a rákóczi-túróshoz. :-)

     

     

    előzmény:
    csutak51 (19)
    2011-05-17  18:36
  21. 2011. május 17. 19:1422.

    Biztos írták már a többiek is: bodzalekvárt a bogyójából kell csinálni, nem a virágjából. A bogyóra még várni kell... ja, és akkor  ne szedd le a virágját, mert abból lesz a bogyó. :-)

     

    A virágjából bodza zselét lehet készíteni.

     

    Meg persze szörpöt, ivólét... :-)

     

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_150429 (8)
    2011-05-17  15:00
  22. 2011. május 17. 19:0621.

    Előkaparásztam egy Pelle Józsefné szakácskönyvet, ő így írja:

     

    Málnaszörp nyersen

    1 kg átválogatott málnához 1 késhegynyi borkősavat és egy mokkáskanálnyi szalicilt teszünk, a gyümölcsöt összezúzzuk, és 6 dl vizet öntünk hozzá.

    Az egészet egy nagy tüllzacskóba tesszük, a zacskót felakasszuk, alá egy tálat teszünk, így hagyjuk másnapig lecsepegni.

    A gyümölcs leve magától kell, hogy lecsepegjen, a zacskót nyomkodni nem szabad!

    Másnap a lecsepegett minden liter léhez 1 kg cukrot adunk, és addig keverjük, míg a cukor elolvad.

    Szalicilos vízzel, vagy alkohollal kiöblített tiszta üvegekbe töltjük, és szorosan lekötjük, vagy bedugaszoljuk.

     

    Megjegyzés tőlem:

    Pelle Józsefné receptjeit már talán a nagymamád is ismerte, bevált receptek!

    Én is alighanem így tettem el, de rég volt!

     

    Arra emlékszem, hogy a "zacskó"-t én a gyógyszertárban vett többrétegű nagy tüllapokkal helyettesítettem -gondolom, kapható nagy ma is- , amikkel kibéleltem egy nagyobb műanyag zöldségmosó lyukacsos tálat, abba öntöttem lecsepegni. A tálat rátettem egy műanyag vödörre.

     

    A borkősav azért kell bele, mert kioldja jobban a levet a gyümölcsből, helyette lehet citrompótló tablettát is tenni, a szalicil pedig azért rögtön, hogy ne kezdjen erjedni a málna a csepegés alatt.

     

    A visszamaradt málnamasszát áttörtem műanyag szűrőn, és lett belőle kevés málnalekvár. Áttörni félgömb alakú műanyag szűrőt javaslok, hozzá egy levesszedő kanalat, azzal viszonylag gyorsan átpaszírozható kisebb adagokban a massza. (Átpaszírozás nélkül túl sok benne a mag, ha valaki szereti a magos lekvárt, akkor is paszírozza át a nagyobb részt!)

    előzmény:
    nutoc (16)
    2011-05-17  16:03
  23. 2011. május 17. 18:5920.

    Kétféle bodza van.

    Az egyik a fás szárú, ami most kezd virítani. Hatalmasra megnövő bokor, de lehet fának is nevelni. A virágból friss fogyasztásra is lehet üdítőt készíteni, és téli szörpnek is. A szárított virágból készült tea köhögéscsillapításra is alkalmas. A megérett fekete bogyóból pedig lé és lekvár készül. Ezt főzni kell, így nincs semmiféle mellékhatása. Rengeteg ilyen ültetvény van. A lé kíváló természetes ételfesték.

      "Gyalogbodza":Ez a mérgező. Soha nem lesz belőle bokor, augusztus környékén virágzik.

     

    előzmény:
    csutak51 (12)
    2011-05-17  15:25
  24. 2011. május 17. 18:3619.

    Én is (répa) kristálycukorral teszem el, amit elteszek, befőzőcukorral még nem próbáltam. (Gondolom, a cukorról írsz, hogy jobb a "hagyományos?? Vagy tévedek?)

     

    Szalicil helyett viszont már benzoesavas nátriumot (vagy nátriumbenzoát, láttam úgy is leírva NaBe, vis a kémiai nevén).

    Csak keveset, és cukorral összekeverve a lekvár tetejére szórom. Állítólag ez kevésbbé ártalmas, mint a szalicil.

     

    Celofán helyett pedig folpack-fóliát használok, ráteszem az üvegre, és úgy csavarok rá egy csavaros tetőt.

     

    A lekvárokat óvatosan beleállítgatom egy magasfalú tepsibe, és beteszem a kicsit meglangyosított gázsütőbe.

     

    Így hűtöm, a duntszt helyett, ott hűlik másnapig, hiszen a sütő némileg hőszigetelt.

     

    (csak óvatosan kell betenni, mert a forró lekvárosüvegekkel -7-8 db 7 dl-es üveg kb!- teli tepsi jó nehéz!)

    előzmény:
    nutoc (11)
    2011-05-17  15:19

Címlap

top