Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.
Orrszívás-kell vagy nem?
Előre is elnézést kérek a gusztustalan témáért a gyerektelenektől, emlékszem én is undorodva olvastam az ilyen topikokat, amíg nem volt babám :)
Szóval a 8 hónapos kisfiam most először beteg, nem vészes, csak egy kis nátha, nem lázas, étvágya és kedve jó. Viszont szívni kell az orrát, ami felér egy közelharccal. Van pumpás, elektromos és porszívós. Sajnos csak ez utóbbi szedi ki rendesen a trutymót, és persze ettől pánikol a legjobban a baba. Viszont orrszívás után úgy látom, hogy megkönnyebbül, kap rendesen levegőt, és valóban elég sok cucc kijön szíváskor.
Csak nem vagyok benne biztos, hogy ezzel jót teszek. Eddig mindenhol azt hallottam, olvastam, hogy le kell szívni a váladékot, különben komolyabb problémák (pl arcüreggyulladás) jönnek. Viszont egy németországi egészségügyben dolgozó ismerősöm szerint az ottani gyerekorvosok nem ajánlják az orrszívást, csak az orrcsepp, vagy orrspray használatát. Orrspray-t mindig használok szívás előtt, de attól nem jön ki a cucc, vagy csak az "eleje".
Szóval a gyakorlottabb anyukáktól szeretném kérdezni, hogy ők mit tapasztaltak? Jobb ha mindig kiszívjuk a gyerek orrát, mert könnyebben gyógyul, vagy inkább hagyni kell, hogy magától megoldódjon a dolog?
Előre is köszönöm a válaszokat.
Kérdezted, mi szólhat ellene.
Tudod, már írtam, hogy mellette vagyok, nálunk az fordul elő néha, hogy olyan sokszor szívjuk, ha náthás, hogy megpattan egy ér az orrában, és ilyenkor nem merem tovább szívni.
Szerintem sokan azt hiszik, hogy a porszívó erejével szív. A dobozára is rá van írva, hogy ez nem így van, a cső lecsökkenti a szívóerőt.
Érdemes saját magadnak kipróbálnod. Én kipróbáltam, és tényleg lehet úgy szívni, hogy tök szar érzés.
Az orrspray bizony a szemükbe mehet véletlenül. Picikéknél elég az orrcsepp is, pl Otrivin, sima fiziológiás sóoldat van benne. A sprayből pedig nem kell a legismertebb márkát megvenni, mert nagyon drága. Óriási a kínálat a tengervizes spray-kből, fele árból is meg lehet úszni.
Az eukaliptuszos dolgoknak esetleg járj kicsit jobban utána, pl sokan nem ajánlják kisgyerekeknél, sem mellkas kenésére, sem párologtatóba.
A Baby Luuf balzsamot használtuk kiegészítő kezelésként, de csak a hátára, és a negyedórás wellness masszírozás után lemostam. Ettől jobban tudott aludni, és amíg kenegettem, legalább úgy éreztem, hogy teszek valamit a kis náthás takonypócomért.
Szerintem nem kell elkerülni az orrszívást, ez inkább az alapkezelés. Sok bajnak vehetjük elejét, ha a bentlévő cucc nem tud felülfertőződni.
Nálunk a kúp és a szirup is nehezen megy. Még a szirup adagolócsövéből csak-csak hajlandó bevenni, de kanálból, kiskupakból kizárt. :)
Kösz mindenkinek a válaszokat. Szerintem akkor azt teszem ezután is, amit eddig, igyekszem egyéb dolgokkal elkerülni az orrszívást, de ha látom, hogy nem kap rendesen levegőt akkor mindenképpen kiszívom.
Igazából csak addig rossz a művelet, amíg csinálom, az pedig néhány másodperc. Utána megszeretgetem, ringatom a kisfiamat és rögtön megnyugszik, sőt, röhigcsél, és úgy látom olyankor élvezi is, hogy végre rendesen kap levegőt.
A kúp dologhoz még hozzászólnék: nálunk nagyobb szadizásnak számít, ha szájon át akarok neki beadni valamit, nagyon finnyás a drágám :)
Viszont ha az alsó végéről közelítem meg, azzal soha semmi problémája nem volt, még soha nem sírt a kúp behelyezése, vagy lázmérés miatt. Persze észreveszi, hogy valami történik ott lennt, egy pillanatra megáll, aztán nyugodtan magabiztosan pakolászik tovább a pelenkázón. Olyan is volt, hogy éppen sírt, de amikor betettem neki a lázmérőt, akkor abbahagyta. Kis perverzSzóval szerintem ez gyerekfüggő. Ha látnám, hogy nem tetszik neki a dolog, akkor én is próbálnék más megoldást keresni.
Szerencsere az en gyerekeim ugy latszik nem hajlamosak az ilyesmire, (pl arcureggyull vagy fulfajas), mert sose volt ilyen gondunk, de ha rendszeresen pl a fulere huzodna a natha vagy nem segitenenek ezek a parologtatos es mellkasra kenheto kremek, akkor lehet en is szivnam az orrukat, hatha az is segit alapon.......
Igen, az ember elmondja, csak egy parhonapos, de meg egy 1-masfel eves sem sokat ert abbol amit mondasz neki, tehat vegulis nem erti meg meg, hogy az o erdekeben fogod le.
Vannak gyerekek, akik nem bírják a szirupot, amúgy nem hánynának, csak a gyógyszertől, legalábbis az enyémek előszeretettel tették, így inkább kúpot adtam.
Ja, egyébként itt is javasolják, hogyha a 2 hónapnál fiatalabb babád láza 37,8-at eléri vagy a nagyobb gyerek láza 41 fölé megy, akkor hívd ki az orvost vagy vidd be ügyeletre.
Nyilván megijed, ha lefogod és szívod az orrát. Szerencsére a gyerekek nem túl gyakran betegek, és még mindig jobb néhány orrszívás, mint utána a fül felszúrása.
Én elmondtam mindig mi fog történni, miért csinálom, igyekeztem gyorsan végezni, közben is és utána is beszéltem hozzá, babusgattam, vigasztaltam.
Ha annyira rossz élményként maradt volna meg, akkor nem csinálná már magának, hanem félne tőle.
Én ezt nem tartom olyan drastzikusnak, ha amúgy a gyerek egészséges, és soha nem kerül kórházba, sem semmilyen beavatkozást nem kell nála végezni (pl. hörgőtükrözés, könnycsatorna átmosás - nem kellett megcsinálni, csak elméletileg fölmerült).
Igen, amikor hany, akkor tenyleg jobb lehet a kup. Node a hanyast sokszor hasmenes is kiseri es akkor meg mindegy hogy kup, vagy szirup.....
Kerima, a kup is megterheli a majat, a paracetamol alapu szirupok pedig kimeletesek a gyomornak.
Nekem az orrszivasban ez a lefogas resze riaszt el, mert egy ilyen pici gyerek meg nem erti meg, hogy azert "kinozza" anyu, hogy jo legyen neki......tehat en azon az allasponton vagyok, hogy ha nem muszaj, vagy nem szukseges, akkor en inkabb nem terhelem ezzel.....emlekszem a nagynak egyszer adni kellett antibiot es akkor kellett lefognom, hogy be tudjam fecskendezni a szajaba. Hat az is nagyon rossz elmeny volt (nekem). Vegul en torolkozobe csavartam be, hogy ne hadonasszon.
Igen, a fulpucolasnak itt is ellene beszelnek a ful-orr-gegeszek, mert tenyleg gyulladast okozhat. Nekem egyszer okozott is....azota csak a legkulso reszt szoktam ovatosan megtorolgetni, azt ami kijon es latszik.
Köszi, Eda:) Pakold bele ilyen heti gyógyszeradagolóba, legyen szem előtt, és nem felejted el! Én így teszek, mert különben elfelejteném.
De naponta 1 szemet?
Köszi a válaszodat:)
Az én középsőm is ilyen volt: nagyon korán megtanult orrot fújni, ő is kicsivel több volt, mint másfél. Szintén azért, mert utálta az orrszívást.
A legkisebb és a legnagyobb már nem (volt) ilyen.
Nem is akartam elhinni, meg a gyerekekkel foglalkozó nagynénje sem...))) De nagyon utálta az orszívózást, illetve inkább azt, hogy lefogták...))) Persze nem teljesen egyedül csinálja (most két éves), hanem odatartjuk neki felváltva mindkét orrlyukhoz és gyönyörűen fújja, most már ha érzik, hogy tele van, kéri is a zsepit.
Nekem is napi egyet kéne szednem D-vitaminból, mert a laborlelet szerint a szint a gyalogbéka feneke alatt van. Be is szedem, ha éppen eszembe jut.
Ugyan nem tőlem kérdeztél, de válaszolnék.
D-vitamin szükséges, hogy a kalcium jobban fel tudjon szívódni.
Amúgy is átértékelték a d-vit. szükségességét. Most már a 14 éves fiamnak is kell adnom, nem csak az 5 és 2 éves lányaimnak.
Másfél évesen ki tudta fújni az orrát?? Nagyon ügyes volt! Nálunk is kézi orrszívó volt még abban az időben. Jó volt az is:)
Nem ide vágó téma, bocs, de azért kérdeznék tőled. Úgy emlékszem, te is szedtél csontritkulásra gyógyszert. D vitamint is kaptál? Én eddig nem. Most egy új orvoshoz mentem, és ledöbbent, hogy D vitamint nem szedek, és írt fel. Ami aggaszt: napi 1 szem. A betegtájékoztatóban meg azt olvasom, hogy heti 1-2 szem. Nálad hogy volt?
Szia! Jobb ha mindig használsz orrszívót, ezzel megelőzhetsz súlyosabb, elhúzódó betegségeket. Ahogy te is írtad, pl. arcüreggyulladást, vagy tüdőgyulladást.A váladék lenyelése még hányást, hasfájást is okozhat a babának, tehát mindenképp orrszívás.
Nekünk az elektromos orrszívó vált be (igaz nem olcsó), ugyan olyan hatékony, mint a porszívós változat, és még a hangja is kellemesebb. Sőt ha elutaztunk valahová, akkor is magunkkal tudtuk vinni:)
Kisfiam már 5 éves, most már maga csinálja, szerencsére nem is volt fül- és arcüreggyulladása. Sokat segített ez a kis szerkentyű.:)
Kedves Babyface!
Mint többen előttem leírták, én is az orrszívást javaslom. 6 hónapos volt a gyerkőcöm, amikor elkapott egy vírust.
Az első 2 napban üvöltött, a 3.-ban kezdte el megszokni a szívást (vagy beletörődött, hogy úgy is megcsinálom).
Ha már nem sír, akkor viszont törekedj arra, hogy kinyissa a száját szívás közben. A porszívó legkisebb szívásával csináld (ha állítható). Ha nagyon erős a szívás, akkor ne fogd be a másik orrlyukat, egyébként egy-egy pillanatra érdemes befogni, mert akkor több trutyi jön.
Sok sikert, az elsőtől majdnem frászt kaptam, de hamar hozzászoksz, hogy lefogd a gyerkőcöt.
Edina
Ahogy te is írtad, ha nem szertnéd, hogy arcüreggyulladása legyen a kicsinek vagy esetleg ráhúzodjon a fülére, akkor porszívózni kell rendesen. Hiába hadakozik szegény, csak jót akarsz neki. Ennyi.
Ha nem barátkozik meg vele, akkor később már 2 emberes feladat lesz....nem elkeseríteni akarlak.
Kedves topikindító, nem olvastam el a hozzászólásokat (most nincs időm), viszont mindenképpen akarok reagálni.
Gondolom te is voltál már náthás. Képzeld el, hogy nem fújhatod ki az orrod, csak csepegtetsz bele, aztán annyi. Ugye hogy nagyon rossz lenne? Szerintem legalább ennyire rossz ez a kisgyerekeknek is.
Szia!
Én 2 gyermekes anyukaként és eü. dolgozóként is orrszívás párti vagyok! Nekünk is csak az porszívós vált be, pedig többfélét is próbáltunk!
Az én lefogási technikám a következő: én ülök, gyerek ül a a bal lábamon, a másik lábammal lefogom a lábát (így a 2 lábam között lesz a lába). Jobb kezét a hátam mögé teszem, ezzel már nem tud kapálózni, a bal kezemmel átkarolom és megfogom a bal kezét. A másik kezemmel szívom az orrát. Érdemes az éppen nem szívott orrlyukat befogni, mert akkor vákum keletkezik és könnyebben kijön a cucc. Újszülött vagy még ülni nem tudó csecsemőnél meg úgy oldottam meg, hogy a babát lefektettem a felsőtestét picit megemelve (nem jó ha teljesen vízszintesen van) és fölé térdeltem, 2 keze a teste mellett és a lábam között (mintha ráülnék) le tudtam fogni a babát.
Le kell fogni a gyereket, akkor nem rúgkapál.
Az orrszívó adaptere egyébként is akkora, hogy lehetetlenség földugni az orrába (max. egy felnőttébe :DD), tehát föl sem sértjük.
A kúp pedig jobb, mint a folyadék. Egyrészt nem terheljük a gyomrát, máját, nem hányja vissza.
Fura, hogy azért nem használnak dolgokat, mert jó pár ember nem tudná rendesen használni.
Nem hűtőfürdő, hanem hűtő borogatás.
Oltásnál simán adtam egy kúpot, megelőzésképpen, főleg mert nyugtat is, de ha lázas betegek voltak, igyekeztem elkerülni a kúpot, ill. csak éjjelre adtam, napközben hűtőfürdő (ha nagyobb), ill. hűtő borogatást alkalmaztam.
Ill. hagytam a lázat is kicsit dolgozni, olyan 38 fokig, hamarabb gyógyulnak.
A láz nem ellenség, nem kell totálisan, azonnal elnyomni.
Sajnos igen, lefogni, ráülni, ő meg üvölt, enyém volt, hogy már öklendezett a sírástól, nem bírtam tovább, átöleltem és együtt sírtunk:)
De kell sajnos, muszáj.
Sziasztok!
Hutchi: a porszívós orszívót nem kell a gyerek orrába ugni, csak az orrnyíláshoz tatani (legalábbis az enyémet). Viszont hallottam nemrég egy rémtörténetet: meghalt egy 1 éves csöppség, mert nem volt jól kitakarítva az orrszívó és felment az agyába egy baktérium. Vagyis jó dolog, csak minden egyes alkalommal fertőtleníteni kell!
Szerencsére túlvagyunk már ezen a korszakon, de még emlékszem a dilemmára. A mi gyerekorvosunk kifejezetten ajánlotta, mondta, hogy először fellazítás, utána szívás. Nekem az volt a legnagyobb para, hogy vajon fáj-e neki, mert hatalmas balhét tudott csapni az orrszívó láttán, és remegve sírt (szerencsére élete első évében nem volt beteg, de még egy kétéves sem igazán vevő ilyenekre). Úgyhogy nekem az jelentette a megoldást, hogy kipróbáltam magamon. Rájöttem, hogy tényleg nem fáj, csak maga a tortúra tölti el félelemmel a gyereket. Úgyhogy végül úgy csináltam, hogy őelőtte is megmutattam magamon, aztán szívókacsere után átadtam a saját kezébe, és ő is csinálta magának. Így haladtunk. De ezt nyilván már nagyobb gyerekkel lehet megcsinálni, párhónapossal nem tudom, mit tettem volna, valszeg lefogtam volna. Én is hallottam olyat, hogy káros, de én se tudom, miért lenne károsabb pl. az orrfújásnál.
A németeket én se venném alapul, él pár ismerősöm NO-ban, és elképesztő, mennyire anti-gyerekközpontú sztorikat mesélnek onnan. Ne a hidegség legyen már a példa. EGy időben egy olyan divat is átjött onnan, hogy ne fürdessük naponta a gyereket, nem olyan koszos az. Ha nem is az, de igenis szokjon hozzá a napi fürdéshez szerintem, váljon kihagyhatatlan igényévé. Szóval én nem dőlök be minden sznob divathóbortnak, mert egy iparilag fejlettebb országból érkezik.
Viszont pl. a fültisztítás minden formáját pont gégész ellenjavallotta. Szerinte a fül egy öntisztító testrész, tehát spray-seket meg pálcikásokat is gyakran kezel középfulgyulladással, amikor beletuszkolják a fülzsírt a középfülbe.
Most komolyan.
TE nem szoktad kifújni az orrod??
Egyáltalán soha??
Mert a kicsi még nem tudja kifújni, ezért kell neki segiteni, orrszivással.
Az orrcsepp, orrspry jó, de nem orrfújás és orrszivás helyett, hanem mellette.
Ha nyitott vagy ilyesmire...
Nem csak az eukaliptusz jó. A sima disznózsír is , bepácolva a gyereket.
Tehát bekened a mellkasát, és betekered egy sima textilpelenkába. Adj rá egy szorosabb trikót akkor nem csúszik el. Szintén nagyon jól oldja a lerakodott váladékot.
párologtatni is hasznos.
MÉg nem használtam orrszívót, vettem tengervizes orrspray-t, orvosi eszköz, ezt fújtam az orrába, oldalra kell fordítani a fejét és megvárni meg a feloldott takony kicsurog.
Masszív nátha esetén nem tudom mennyire hatékony, de eddig abszolút bevált.
Nekem anno egy gyerekes gyógyszerész apuka javasolta.
A sima pumpás kézi orrszivó végét le kell vágni, ráhúzni a porszivó csőre és aztán jöhet a menet.
Én is úgy fogtam le őket, hogy a lábam közé a fejüket a kezüket meg talppal. Muszáj volt egyedül csinálni, a férjem sokat dolgozott.
Viszont utána megkönnyebül a kicsi.
Amig rendesen meg nem tanulták kifújni addig porszivóztunk.
a szomszédom fia most 15 éves.
Németországban nőtt fel.
8x szúrták fel a fülét, ennyiszer volt kórházban Németországban középfülgyulladással. Már a dobhártyáját is plasztikázni kellett a rengeteg szadizás miatt.
Innentől kezdve nem kérdés hogy kell -e az orrszívás vagy sem.
Már 20 éve is volt orrszívó, én nagyon sokat használtam a gyerekeimnél, hamar megszokták, és kb másfél éves koruktól ők tartották az orrukhoz, szóval semmi szadizás:) még iskolás korukban is használtuk, mert ha bedugul az orr, kifújni se nagyon lehet.
Kiprónáltam én is, mert igen extrémnek tűnt, de nem kellemetlen, csak kicsit furcsa.
Szerintem ez az orrszívó-porszívó egy nagyon jó találmány, és igen, magyar, lehet hogy ezért nem ismerik külföldön sok helyen.
De miért ne használjuk, ha már van?
Nekem még az első gyerkőcnél a védőnő ajánlotta, vettünk is egyet hamar, ki tudja mikor lehet rá szükség. Szerencsére nem sokszor kell használnunk, mert mindkét gyerekem elég jól tartja magát, nem betegesek.:)
De én pl. még egy hosszú hétvégére sem indulok el nélküle a gyerekekkel, ugyanúgy az uti cucchoz tartozik, mint a lázcsillapító kúp vagy a váltás ruha. Soha nem lehet tudni, és tényleg rengeteget tud segíteni.
Én mindig sóoldatos orsprayt használok előtte, az kicsit fellazítja a váladékot, aztán hajrá.
A lányom tényleg nem igazán szerette, őt le kellett fogni, de utána mindig megkönnyebbült. És ne tudjátok meg, hogy mi mindent képest kiszedni ez a kis szerkezet... ha nem látom, el sem hiszem... A fiam nem foglalkozik vele, némán tűri kiskorától fogva, ha szükség van rá. És amióta ő így tűri, azóta a lányom is erőt vesz magán, és ő is rendesen elviseli.:) Fiam most 2 éves, most kezdi fújni az orrát is, de az még nem elég. A lányom 3 és fél éves, és ő eddig képtelen volt orrot fújni, csak jó nagyot szippantani tudott.:( Hiába magyaráztam, mutattam, stb. Most kezd ő is ráérezni, de neki is jó az orrszívás. Épp most kicsit taknyosak, szóval napi 1x úgy látom, szükség is van az orrszívásra.
Szerintem, semmit nem ártunk vele a gyereknek, csak megkönnyítjük az ő kigyógyulását is, és a mi dolgunkat is. Minek várjunk, hogy lesznek-e egyéb szövődmények, ha megelőzhetők? És ez nem gyógyszer, aminek mellékhatásai lehetnek.
Ja, és én direkt kipróbáltam 1x, amikor taknyos voltam, hogy milyen érzés. Hát semmilyen. Megy a levegő az arcüregedben. Nem fájdalmas, nem kellemtlen, sőt, utána tényleg jó!:)
Szerintem, akinek taknyos a gyereke, és még nem tud biztonsággal orrot fújni, az inkább használja, mint ne használja!
Pedig fájhat a füle a takonytól is, náthánál nekünk a gyerekorvos javasolta, a gyenge kamillateát leszűrve cseppenteni, és egy kicsit oldalra fordítani a fejét, hogy az adott arcüreget átmossa, és ha fáj a füle, akkor különös tekintettel arra az oldalra, ezt naponta többször, mert ez csak használ, és az orrcseppet ahányszor szabad, meg a tengervizes orrcseppet, vagy anyatejes babánál maga az anyatej is gyulladáscsökkentő. Nagyon bevált, áldom érte, hogy türelmesen elmagyarázta. Noah egyáltalán nem is aludt pici korától kezdve, ha be volt dugulva az orra, kénytelen voltam vele is szadizni. A kanadai gyerekgyógyászat..hát nézd, kruppra az egyetlen megoldásuk a hideg levegő volt, Calciumról nem is hallottak, küldettem, és vége volt az éjszakai rettegésnek.
Az arcüregek tisztítása fontos, és ennek része az orrszívás mielőtt a kicsi normálisan ki tudja fújni, mert a picik nem is nagyon tudnak szájon át lélegezni, ráadásul a váladék mcsok módon le tud rakódni az arcüregekben, és onnantól van a komoly fejfájás, antibiotikumok, és egyébb finomságok. Akkor inkább gőz, orcsepp, és orrszívás.
Szia-)
Én használtam már nagyon régen, azaz kettő felnőtt úgy, hogy így szadiztam őket. Megúsztunk vele rettenetesen nagy betegségeken túl arcüreggyulladásokat, és biztosíthatlak, semmi lelki traumát nem okozott nekik. Felnőttek, nevetnek rajta, a kicsinél már ők segítettek.
Hát, minket úgy küldtek haza a 2 hónapos oltásról, hogy lehet, hogy belázasodik, de nem kell pánikolni, sem kórházba rohanni, adjak neki kúpot, és ha attól jobban lesz, minden ok. Be is lázasodott, adtam neki kúpot, minden rendben volt.
Hónaljban lázmérést egy kisbabánál... hát az nekem magas lett volna.
De tényleg érdekes amúgy, hogy mennyire ellentétes elveket vallanak a különböző országokban.
Ha egy ilyen pici lazas (3 ho alatti) azt rogton orvoshoz kell vinni vagy korhazba (az orvos is valszeg korhazba kuldene azonnal)......nincs kiserletezes, hogy beadom a lazcsillapitot es varok hat-e.....de azert az eleg ritka, hogy egy ujszulott lazas legyen de ha megis annak alt komolyabb oka van, mitsem hogy otthon kuraljuk kuppal.....
egyebkent a kupot en sem tartom szadizasnak, de sose kaptak azt se, es lazat en digitalissal honaljban merek nekik.
Igen, van, de csak 3 hónapos kortól ajánlottak, szóval újszülöttek esetében leginkább csak a kúp van. De nekünk utána is inkább a kúpot ajánlották, mondván a kanalasat kiköpheti, a kúp viszont általában bent marad :) és gyorsabban is szívódik fel, valamint nem terheli meg a gyomrát.
Egyébként a kúpot, vagy a fenékben lázmérést én nem tartom nagy szadizásnak, legalábbis az én babámnak azzal soha nem volt problémája, ellentétben az orrszívással :)