Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Rápisil az ágyra a kutya

maki333
Létrehozva: 2013. február 13. 09:10

Sziasztok!

 

Egy számomra elég kellemetlen problémában szeretném a tanácsotokat kérni. 6,5 éves ivartalanított máltai szuka kutyusom van. Mióta nálunk van (3 hónapos korától) szobatiszta, csak a pelusra pisilt mindig. Mikor pici volt a lakás összes helyiségében le volt neki rakva 1 pelus, de már évek óta csak 1 db van a bejárati ajtónál, amire azért van szükség, mert elég pici 1,8 kg és ha nagyon nagy hó van,vagy szakad az eső, akkor nem megyünk le, de ezzel soha nem volt gond, mindig tudta hogy a pelusra bármikor elvégezheti a dolgát, és ha sétálunk, akkor pedig lennt is pisil/kakil.

 

A probléma kb 2 hónapja kezdődött, amikor észrevettem hogy a kanapén az ágytakarón van egy pisifolt....úgy gondoltam csak véletlen baleset, hiszen soha nem pisilt csak a pelusra...kimostam, ecetes vízzel áttöröltem a kanapét is, majd hetekig semmi ilyesmi nem történt. kb 3 hete viszont megint észrevettem a pisifoltot, és azóta rendszeres a dolog, heti 2-3-szor biztos előfordul...emellett ugyanúgy használja a pelust is, és csak akkor csinálja ha nem vagyunk otthon. Direkt figyeltem mostanában ha otthon vagyunk eszébe sem jutna az ágyra pisilni...egyszerűen nem értem mi történhetett...nem történt semmilyen változás a kutya életében, nincs többet egyedül, mint a 6 év alatt bármikor, szóval tehetetlenül állok a probléma előtt...Ok, tudom kizárhatnám a szobából és akkor nem pisilné le az ágyat, de én meg akarom szüntetni ezt a problémát, és egyszerűen nem értem hogy miért lassan 6,5 évesen kezd el ilyeneket csinálni????? Ja, és az még fontos lehet hogy nem össze-vissza pisil az ágyon, hanem mindig ugyanoda, mindig ugyanott találom meg a foltot a takarón :( pedig tényleg nagyon alaposan letakarítom..

 

Kérlek segítsetek, adjatok ötleteket szerintetek miért csinálhatja, és mi lehet a megoldás? Egyre bosszantóbb ez a probléma, nem akarok minden nap ágytakarót mosni...:(

  1. 2013. február 15. 08:17116.

    Legyen mondjuk a kanapé, amit nem használhat. Vagy az ágy. Döntsétek el!

     

    Tanulja meg, hogy TI döntitek el, hogy hova mehet, mit használhat. 

    Nem tudom hogyan zajlik az etetés, de oldjátok meg úgy, hogy TI megvacsoráztok, azt ő szépen végigvárja, majd utána kap ő is. 

    Ebből is tudni fogja, hogy ki hol ál a ranglétrán.

     

    Ne az a cél, hogy ne pisiljen a kanapéra, hanem, hogy elfogadja, ő az utolsó a sorban.

    És akkor majd nem fog a kanapéra pisilni. :)

    előzmény:
    maki333 (113)
    2013-02-14  16:51
  2. Torolt_felhasznalo_395009
    Torolt_felhasznalo_395009
    2013. február 14. 20:47115.

    1.  ne  haragudj, mit  ertesz  az  alatt,    hogy  "mi  a  fajtam"....

     

    2.--  Hogyan  tudod  a  fiaidat  osszehasonlitani  egy  allattal??

      de  tudod  mit???  KERLEK,  ne  is  valaszoljal!!!

     

    legyen  szep  napod.

     

     

    előzmény:
    klára13 (100)
    2013-02-14  13:53
  3. 2013. február 14. 19:14114.

    Jajj !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    É s Te a földön alszol ??????????????????????????

    előzmény:
    pantheras18 (98)
    2013-02-14  13:31
  4. 2013. február 14. 16:51113.

    Érdekes módon ő sokkal engedékenyebb a kutyával, mint én...emlékszem anno, mikor még csak terveztük hogy lesz kutya, abban sem voltam biztos hogy szeretni fogja, de nem szereti, imádja...ezakkor sem mehet így tovább, tegnap már végre hallgatott rám, és nem foglalkozott a  kutyával amikor hazajött, amíg az meg nem nyugodott...Lili teljes döbbenetben volt, nem ezt szokta meg, de hamar beletörődött, én azt hittem  hogy min. 10percig fogja nyomni az "örömhisztit", de nem, pikk-pakk megnyugodott, és akkor már foglalkozott vele a párom is...remélem lesz valami értelme a dolognak hosszútávon..

    előzmény:
    orchideak (110)
    2013-02-14  16:39
  5. 2013. február 14. 16:43112.

    Ertem en...Arra utaltam, hogy ebben a korban szoktatni, vagy leszoktatni dolgokrol nehez.

    Gondolom megnezettetek a dokival...hogy nincs a vesejevel vagy a holyagjaval baj. De mint emlitettem, csinalja Csak, mert....eppen olyanja van.

    előzmény:
    maki333 (109)
    2013-02-14  16:35
  6. 2013. február 14. 16:41111.

    Úgy látszik, KisLinda is képben van.

    Hallgassatok rá.

    Dominancia-területjelző szagnyomhagyó viselkeés, nem bepisilés. Nem kell rászoktatni újra a szobatisztaságra, hanem főnökké kell válni.

    Magabiztos, határozott, nyugodt, következetes soha nem dühös gazdi, aki átveheti az alfa szerepet. És akkor abbahagyja a jelzéseket.

    előzmény:
    kislinda (97)
    2013-02-14  13:18
  7. 2013. február 14. 16:39110.
    Nagyon megertem a parodat...Egyszeruen nem tudtam volna megtenni, hogy ne reagaljak a ragaszkodasara. Mikor mentem a lanyomert az iskolaba, vittem magammal. Az olemben ult vezetes kozben /tudom, veszelyes, buta dolog/ Egyik mancsa a volanon...Idonkent hatrafordult, megnyalta az arcomat es fulig ert a szaja. "segitett:"vezetni. Nem tudtam neki ellenallni...
    előzmény:
    maki333 (59)
    2013-02-13  11:19
  8. 2013. február 14. 16:35109.

    nem, félreértettél, ez az ágyra pisilés nem hat éve tart, hanem kb 1-2 hónapja, és az utóbbi 2 hétben volt csak az hogy hetente többször is:( Azelőtt 6 évig nem volt ilyen problémánk..

     

    Nekem szerencsére már azt eszi, amit adok neki, legyen az táp, nedves konzerv, vagy csirkehús..nem tudom, egyszer csak megjött az esze, és már nem finnyázott tovább

    előzmény:
    orchideak (104)
    2013-02-14  16:15
  9. 2013. február 14. 16:30108.
    Mikor Muffy pici volt, egy tenyernyi...mi is betettuk egy "play pan"-be /jatszoka/ mikor nem voltunk otthon. Az ajto elott vart bennunket...kiugrott belole.
    előzmény:
    irenehavas (81)
    2013-02-14  00:35
  10. 2013. február 14. 16:27107.
    En is igy tudom, allitolag a "megszegyenitesen" tul, a szaglasat is befolyasolja. /igen, nekik is van lelkivilaguk...Keretik nem megskalpolni /
    előzmény:
    klára13 (85)
    2013-02-14  03:08
  11. 2013. február 14. 16:24106.
    Mit keres az ágyon a kutya ?????
    idézet:
    szizsuzsóka (89)
    2013-02-14 05:24:59
    Zsuzsam...Ilyen pici kutyat nem lehet nem-felengedni.
    előzmény:
    szizsuzsóka (88)
    2013-02-14  05:24
  12. 2013. február 14. 16:22105.
    Szemlesutve bevallom, Muffy a fejem folott, a parnan aludt. Mikor agyba mentem, mivel pici volt, a hatso labara allt, ala kellett nyulnom, hogy felsegitsem. Ha leultem mindjart mellem feszkelte magat...hogy a testmeleget erezze. Mikor felvettem, fejet a vallamra tette es nagyot sohajtott. "ez a legjobb hely a vilagon".  Mar 12 eve nincs velem, ma is hianyzik.
    előzmény:
    maki333 (93)
    2013-02-14  11:58
  13. 2013. február 14. 16:15104.

    Szia...

    Nekem is maltai kutyusom volt, Muffy...Elso perctol kezdve a kedveben jartam, nem ette a kutyakajat. Vegul is 12 evig minden nap egy egesz csirkecombot foztem, rizst hozza...Apro falatokra vagtam a hust, ezt ette. CSAK ezt. 8 eves volt, amikor korhazba kerult, muteni kellett /eszrevetlenul elragcsalt  egy fott sertescsontot, a szilankok elzartak a beleit../ A korhazban mar szepen javult, mikor a doki mondta, hogy nem eszik. Mit adtok neki...kerdeztem. Hat nedves kutyakajat. Na ja, nem csoda...Mikor elmondtam, hogy itthon mit eszik, a doki megjegyezte, hogy Szeretnek kutyus lenni nalad.

    A pisilessel kapcsolatban. Nem tudom mas, nagyobb kutyakkal mi a helyzet, de Muffy kiszurasbol, es biztos vagyok benne, hogy figyelem-felkeltesbol a szonyegre, vagy ahova eppen akart, oda pisilt. Mar az orules hataran voltam. Kivittem meg telen is. Konyorogtem neki, majd befagyott a sejhajom...jol el volt, jatszott, de nyista pisi. Behoztam...puff...a szonyegre. A szomszedok szerintem rajtam rohogtek, hallottak amikor "Csillagom,pisilj...Muffykam...pisilj...stb./ Raadasul ha a szonyegbol kiallt egy barmilyen pici szal, addig nyuzta, amig elkezdte bontani.

    Az egeszet azert irom, mert azon tul, hogy nagyon elkenyeztettem /az elso kutyusom volt, imadtam/ azt hiszem ez a fajta erzekenyebb, "rafinaltabb". Tudja, hogy mivel kelti fel a figyelmet. Lehet, hogy tevedek, de en igy hiszem. Probald meg betenni egy nagyobb ketrecbe amig nem vagytok otthon. Nem fog neki tetszeni, de talan nem kell allandoan mosnod, hiszen nem hiszem, hogy 6 ev utan mar komoly valtozas varhato nala.

     

    előzmény:
    maki333 (1)
    2013-02-13  09:10
  14. 2013. február 14. 15:38103.

    De, hidd el hogy tudomásul vettem, teszek is lépéseket az "ügyben" nyilván nem fog menni egyik pillanatról a másikra, de igyekszem/igyekszünk majd...

    Amit az előbb írtál hogy azt csinál a kutya amit akar, az azért hiszed vagy sem, nem teljesen igaz :)

    Valóban sok mindent megengedek neki, de azért ne legyünk már ennyire végletesek...

    Én örülök hogy Te ennyire értesz a kutyákhoz, köszönöm hogy próbálsz segíteni, de azért azt nem hinném hogy mindent annyira szarul csinálnék...

    Az eteésről meg annyit, hogy reggel-este kap enni, (nagyjából ugyanakkor, ok, nem percre pontosan, +-10-15 perc...reggel tápot (ROYAL CANIN x-small adult) este pedig vagy szintén tápot, vagy csirkehúst, főtt májat, rinti alutasakos eledelt...

    Ja, és még mielőtt ebbe is belekötne valaki, azért kap 2-szer, mert pici kutya, és könnyen leeshet a vércukorszintje...(1-2 szer előfordult még régebben)  és ezt állatorvos is így látja jónak. Egyébként a kutya hiába van ivartalanítva, egyáltalán nincs elhízva, a kétszeri etetés ellenére sem.

     

    Vannak a nevelésben általános érvényű igazságok, de szerintem vannak olyan dolgok is, amik nem minden kutyára egyformán "ráhúzhatóak"

    pl. azt mondják, hogy ha válogat a kutya, nem hajlandó megenni pl a tápot, akkor leteszed elé, elveszed 10 perc múlva, és ha nem kell neki, akkor annyi, nincs aznap már kaja...előbb-utóbb olyan éhes lesz, hogy úgyis elkezdi enni...ellenben az okosok szerint ha ezt nem így csinálod, hanem igyekszel  a "kedvében járni" akkor soha többé nem lesz normálisan/jól evő kutyád...Na, ez pl. az esetek nagy részében biztosan így van, de én pl. élből meg tudom ezt cáfolni....

    Mikor Lili pici volt, nagyon válogatott, és nem éheztethettem, mert mint már írtam leesett a vércukra, és ha ez akkor történik mikor pl. nem vagyunk otthon, akkor bele is halhatott volna. Én kb 1,5 évig az összes létező kutyatápot, jobb konzervet megvettem, külön főztem a kutyának, kezemből etettem (csak hogy pár falatot bele tudja tömni) szóval mindent úgy csináltam ahogy elvileg TILOS lett volna, és mindezek ellenére 1,5 éves korától a mai napig szinte  bármit megeszik a kutya, a száratápot is minden gond nélkül, csak lerakom elé, egyből megeszi, és ennyi...valamiért egyszer csak elkezdett normálisan enni, pedig megtehette volna hogy ugyanúgy csak az "ínyencségeket" egye továbbra is, de nem.

     A mai napig nincs gond az etetésével, azt eszi, amit elérakok....pedig elkövettem a dologgal kapcsolatos összes hibát amit csak el lehetett követni..és a szakkönyvek szerint mostanra egy még inkább finnyássabb, válogatósabb kutyám kellene hogy legyen, és mégsem így van :)))

    Szóval ezt az egész kisregényt csak azért írtam le, hogy nem biztos hogy csak az a tuti kutyanevelésben sem amit Te/illetve a szakkönyvek állítanak.

    előzmény:
    cabron (102)
    2013-02-14  15:00
  15. 2013. február 14. 15:00102.

    Az a baj, hogy nem akarod tudomásul venni, nektek kell változnotok. A hozzáállásotokon.

     

    Szó volt a másik topikodról is... Nos, a probléma azóta is fennáll, egy tőről fakad, csak máshogy jön elő.

    előzmény:
    maki333 (93)
    2013-02-14  11:58
  16. 2013. február 14. 14:50101.
    Ha nem túl megterhelő, megmondanád, mióta livelsz Canada?
    előzmény:
    irenehavas (81)
    2013-02-14  00:35
  17. 2013. február 14. 13:53100.

      Bizony kedves Lukács, sokat! És boldognak lenni tudó, szorgalmas, remek emberek lettek fiaim. Ma is szívesen tanulok e témában, mert unokáim közelében élek.

     Amúgy figyelmedbe ajánlom hozzászólásomat a Szinetár Dóra házának topikjában, azaz, tudod mit? Idehozom. Mert amint látom, neked is szól! De előre tudom, ismerem fajtádat, hogy csak olaj lesz a tűzre! Sebaj.

     

    Elgurult a gyógyszered?

    idézet: csakmondomamagamét (13) 2013-02-14 06:21:28

        Íme, egy válasz, ami annyira tipikus -  az elcsépelttel inkább nem jellemezném -, hogy érdemes közelebbről szemügyre venni.   

       Az kétségtelen, hogy gyógyszert fogyasztó személyről van szó, hiszen tablettában gondolkodik.   Ennek ellenére miért éri meg vele foglalkozni?   Mert az ilyen hozzászólások gerjesztik a hangulatot, ami néha-néha a fórumot szinte elviselhetetlenné teszik. Mert ez az a tipikus megjegyzés, ami a témáról azonnal áttér a másik személyiségére, vagyis a téma boncolgatása vagy az ellenvélemény helyett megtámadja a hozzászólót. Mint az ötévesek:     

       - Mondtam hogy ...- állítja az ötéves. 

       - Hülye vagy - érkezik az épületes válasz. És máris kész a perpatvar:

       - Te vagy a hülye!  - Te, te vagy!!!  És a nem cáfoló, hanem hülyéző máris az ötévesek, saját színvonalára süllyesztette a jobb sorsra érdemes fórumot.  

        Mintha hallottam volna, hogy az iskolában tanítani fogják a vita módszertanát. Ez bizony nagyon hasznos lenne. Sok veszekedés elmaradna ha az új generáció megtanulná azt a nagyon egyszerű dolgot, hogy a témánál kell maradni acsarkodás helyett. Persze, gondolom, mindenkinek majd így sem sikerülhet, különösen a humort nem ismerő, gyógyszerben gondolkodóknak megy majd nehezen.    

       Igyekezzünk megérteni szegényeket. 

     

     

     

     

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_395009 (87)
    2013-02-14  04:44
  18. 2013. február 14. 13:4199.
    ill. alszanak
    előzmény:
    pantheras18 (98)
    2013-02-14  13:31
  19. 2013. február 14. 13:3198.
    nálunk is ott alszik
    előzmény:
    szizsuzsóka (88)
    2013-02-14  05:24
  20. 2013. február 14. 13:1897.

    Nem olvastam végig az előzményeket, úgyhogy lehet írták már.

    Alapvetően két okból csinál ilyet egy kutya:

    -szeparációs stressz (ez inkább akkor történik, ha változás lép az életébe, és nehez dolgozza fel, hogy többet hagyják egyedül)

    -dominancia harc (a kutya a főnök,titeket alárendtként kezel, nem tisztel, ezért pisil olyan helyre amiről tudja, hogy nem az övé, de ezzel jelzi, hogy átvette a falkában a vezető helyet)

     

     

     

    előzmény:
    maki333 (1)
    2013-02-13  09:10
  21. 2013. február 14. 13:0796.

    Szia!

    Csak addig olvastam, hogy a párod fölé helyezi magát a kutyus a "falkátokban". Nem tudom kérdezte e már valaki, ha igen, akkor bocs, : Egész véletlenül a kanapénak nem azt a felét szokta lepisilni, a hol a párod szokott üldögélni...? 

    előzmény:
    maki333 (1)
    2013-02-13  09:10
  22. 2013. február 14. 12:5595.

    Nézd, lehet, hogy annak a bizonyos jelentős résznek is van problémája, csak nem nyit róla topikot. Az is lehet, hogy az ágyra felmehet, de a kanapéra mondjuk nem.

     

    Nézegettem más topikodat is, szerintem a kutyátok kvázi azt csinál, amit akar. Ugrálhat a férjedre, felmehet a kanapéra, ágyra, gondolom akárhová.

     

    Enni hogy kap?

     

     

    előzmény:
    maki333 (93)
    2013-02-14  11:58
  23. 2013. február 14. 12:5294.

    A yorki elég nehezen jön rá, hogy hova szabad pisilni.

    Csak úgy szokja meg , hogy kint csinálja, ha etetés után 15-20 perccel sétálni viszed, addig a helyére kell zárni, a saját vackába nem pisil.

    Szóval: póráz, kalap, kabát és kocogjatok sétáltatni. Naponta sokszor , ha lehet, de 3x feltétlenül. Gyors az anyagcseréjük.

    előzmény:
    irenehavas (81)
    2013-02-14  00:35
  24. 2013. február 14. 11:5893.

    Akikk lakásban tartanak kutyát, azért azok egy jelentős része felengedi az ágyra is, nem hinném hogy ennek köze lenne a problémához..amire rápisil az a nappaliban lévő kanapé, nem pedig a hálóban lévő ágy.

    A kanapén nincs senkinek oldala, mindenki ül, ahova éppen tud/szeretne

    előzmény:
    cabron (92)
    2013-02-14  10:56

Címlap

top