Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.
Még hogy nincs! Akkor mia kirsch? (pálinka ) és a pfläumli:? ez szilva a másik cseresznye és tesznek bele biza......
Gruyére sajtot szerintem a Fény utcai piacon lévő sajtosnál tuti lehet kapni. De sajnos nem olcsó....
siman kihagyhato mindkettö. az alkoholt potolhatod zöldsegkockas level vagy feketeteaval, ugyanolyan jo lesz.
a fem CSAK az un. kinai fondühöz jo. olaj rotyog benne, hajszalvekonyra szeletelt hust sütnek ki benne (villara szurni, beleallitani, 1 percig benne hagyni).
a CSEREPBEN csak sajtot lehet kesziteni. elöször a le, utana aprankent a sajt. forditva összeall.minden darab kenyerrel meg KELL keverni, különben odaeg. a legvegen a kicsit lesült retegre tojast ütni, felmelegiteni, felkaparhgatva isteni. ha sok marad, masnap remek melegszendvicsnek.
a KIS TEFLON a csokifondüe. gyümölcsöt martanak bele (nem kell benne hagyni).
Szia!
Hol veszitek a fondühöz való sajtot??
üdv
Allegra
Szóval kerámia kéne, én is erre gondoltam.
Húsfondü?? Ilyenről még nem hallottam, de már látom, olajban sütik a húsdarabkákat, és mártásba mártják, ha kész. Mondjuk kissé más történet a sajtfondühöz képest :)
ami engem leginkább érdekelne, hogy milyen anyagú edény az ideális? Vas vagy kerámia?
Sajtfondühöz kerámiaedény való, húsfondühöz pedig fém.
Igen, kábé én is így tudom a fondü lényegét. Ami soha ki nem felejthető a dologból, az a szerecsendió, és a pálinka/vodka (nem tudom melyik az igazi, de mindegy)
Nomeg egy kicsit nehéz eltalálni a tökéletes állagot.
Ami engem leginkább érdekelne, hogy milyen anyagú edény az ideális? Vas vagy kerámia? Nekem van készletem, de a lábos ilyen vacak teflonos volt, és elkezdett szépen leválni a teflon, ami a kajába kerülve nem ad hozzá az élvezeti értékhez.
Úgyhogy kéne valami edényke most nekem, de ha lehet, nem akarnék egy komplett készletet venni.
Nekem olyan cuccom van,hogy tud villannyal és spirituszkockával
azaz metakockával is üzemelni?
Lényeg,hogy egyenletesen adja le a hőt ..
Fokhagymával kidörzsölöm az edény alját,aztán fél deci vodkát
(ez semleges) aztán egy deci fehérbort és legalább háromféle sajtot ,füszereket!
Piritott kockával mártogatni együtt,hogy megtiszteltesésnek vedd,hogy egy tálból étkezhetsz velem,ez a lényege a fondükészítésnek :-))
Szia, mi külön fondühöz való sajtot szoktunk venni. Azzal a tuti. Más fajtával nem működik, mert túlságosan megolvad és nem ragad rá, vagy egyszerűen a sajt nem jól viselkedik...
Feltörök vagy egy fej fokhagymát, amit beleteszek a fondü edénybe. Bele a sajt és mehet a melegítés. Egy kis szeszt is szoktunk bele tenni, asszem cseresznye pálinka (vagy rum?) kell bele a nagy könyv szerint, de ezt annyira nem tudom, mert a párom intézi :D
Tálaláskor borsot szórunk bele és csemegeubival és pirítottkiflidarabokkal tálálju. Isteni! Imádom!
A másik kedvencem a húsfondü! A csokit még nem próbáltam, de nem is vagyok olyan édes szájú.
szia ebabarka!
nekem van egy kipróbált receptem, idén szilveszterre is ez lesz a menü...négy sajt fondü, mindenféle hozzávalóval
Sziasztok!
A múlt héten megpróbálkoztam a sajtfondü elkészítésésvel----> a végén a kutya ette meg :( Ehetetlen volt. Keserű és nagyon folyós volt.
Azt gondolom, hogy keserű a cseresznyepálinka miatt lehetett, folyós pedig a kevés keményítő miatt...
Szerintetek?
Esetleg megosztanátok velem a sajtfondü elkészítésének titkát?
Előre is köszi a hszk-t! :)
Érdemes visszaolvasnod a topikban. Nem sok oldal, viszont jó ötleteket találhatsz benne.
A sajtokat egyszerű élelmiszerboltokban szerezzük be, ugyanis ezek nem speciális fondü-sajtok, hanem hétköznapi, ill. sajtkülönlegességek keveréke.
Pl. lehet trappistából, karavánból, ementáliból, gouda sajtból, Anikóból, rokfortból is (stb. - szinte bármilyen sajtból) készíteni. Pusztán az ízek harmonikussága a lényeg. Erre találsz recepteket a topikban és a különböző fondü-szakácskönyvekben is. De a saját ízlésednek megfelelően is kreálhatsz finomságot. (Én pl. nem szeretem az ementáli ízét, így azt nem szoktam belerakni, de a füstölt sajttal is spórolok. Az Anikót viszont imádom.)
A maradékokból mi mindig külön finomságot csinálunk. Pl. volt olyan, amikor krumpli és hús is megmaradt a sajtszósz mellett. Vettem egy tepsit, beleöntötte a krumplit, rászórta a húst, végül nyakonöntöttem a még forró sajttal. Este csak betolta a sütő, amíg átmelegedett az egész. Eszméletlenül finom lett!
Legutóbb csak sajtszósz maradt. Volt otthony kenyerünk, gyorsan felkockáztam, egy kis sütőedény aljára szórtam. Karikáztam rá hagymát, meg rádobtam egy-két szalmit és gépsonkát. Végül nyakonöntöttem a sajtszósszal. Ebből is vacsi lett: a sütőben megsütöttük. Nagyobb sikere volt a páromnál, mint a fondünek. :)
Sokféle kombináció van még. A lényeg, hogy ne hagyd a sajtszószt megdermedni a fondüben!
Remélem, tudtam segíteni.
A maradékkal mit lehet kezdeni?
rekacskacs: tudtommal 4 fajta fondü van:
1) a leveses (amikor leves fő a fondűben és a abban párolódik/fő meg a rudakra szúrt hús és zöldség)
2) az olajos (az, amit ti csináltatok)
3) a sajtos (amiről ez a topik szól :)
4) és a csokis
Szóval nem voltál annyira rendhagyó. :)
Olajat hevítettünk a táljában, és csíkokra vágott csirkemellet (vagy pulykát) sütögetett mindenki a maga rudacskáján:-) készítettem mártásokat (borsszósz, csípős-fűszeres dolgok. . . ) +salátákat, és nagyon agy sikere volt.
Persze azért némi változtatásokat eszközöltem, úgymint 80 helyett kb 30 dkg sajtot használtam (Gouda, Ementáli, trappista és még néhány maradékból), viszont a többi összetevő mennyiségét a recept alapján vettem (kicsit első látásra híg is lett, de a mártogatások során hamar besűrűsödött). Továbbá aki látott már kukoricakeményítőt valahol, az szóljon, én burgonyakeményítőt használtam, cseresznye helyett birsalmapálinkát (ez sokat dobott rajta egyébként! :)).
A lényeg, amire rájöttem, hogy jobban jár az akinek villanytűzhelye van, mert én gázon próbáltam lehető legkisebb lángon megmelegíteni, és így is 4 perc múlva elkezdett csomósodni állandó kavargatás mellett is. Ekkor persze levettem, és fondügyertyán folytattam. Naggyon finom lett, 3-an ettünk belőle, és ha nem is degeszre, de jól laktunk.
Amúgy a lehűlt sajtszósz újra lehet melegíteni?
Orsibors: nekem öntöttvas fondüm van. . .
Azért egyre figyeljetek: a sajtfondühöz cserépedény kell, a fémedényben secperc alatt megég. Az olajos vagy húsleveses fondühöz viszont a fémedény a jó. Ja, és a sajtfondüt szépen 8-as alakban a villára szúrt kenyérrel kevergetni :-) És aki beleejti a kenyerét, az mosogat :-)
A fele Gruyčre-fele Raclette sajt-kombináció is nagyon jó, csak drága. . .
--------------------------------------------------------- -----------------------
für 4 Personen
Zutaten:
200 g rezenter Gruyčre
200 g rezenter Emmentaler
200 g Appenzeller extra
200 g Freiburger Vacherin
3 ˝ dl Weisswein
1 Knoblauchzehe, halbiert
4 TL Maizena
1 Gläschen Kirsch
1 TL Zitronensaft
Pfeffer
Muskatnuss
Halbweissbrot, in Würfel geschnitten
Zubereitung:
Käse reiben und 2 Stunden im Weisswein einlegen. Caquelon mit der Knoblauchzehe ausreiben.
Maizena mit dem Kirsch anrühren. Käse mit dem Wein und Zitronensaft in das Caquelon geben, unter ständigem Rühren schmelzen. Angerührtes Maizena beifügen, Fondue unter Rühren sämig kochen, würzen.
Ez az eredeti svájci recept állítólag, én még nem próbáltam. (De fogom, ha kapok itthon ilyen sajtokat)Sok sikert hozzá!
A trappistát egyszer próbáltuk, de az betonkeménységű lett a lágy, krémes állag helyett. Pedig volt benne bor.