Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Ne félj, mesélj!

Torolt_felhasznalo_157816
Torolt_felhasznalo_157816
Létrehozva: 2005. augusztus 17. 10:21

Kedves Mindenki! V. Kulcsár Ildikó várja a segítségeteket! 

 

A Nők Lapja 36. számában szeretnék vitát kezdeményezni egy olyan témáról, amelybe - akaratom ellenére -  lassan belefulladok...A "Ne félj, mesélj" rovatomba érkező levelek között annyi a gyerekvállalás körüli gondokról szóló, hogy  erről írni kell! Arról van szó, hogy rengeteg szép, tanult, munkájában sikeres lány a magánéletében csöppet sem sikeres. És közülük sokan döntenek úgy - harminc felett -, hogy egyedül vállalnának gyereket (hiszen ketyeg a biológiai óra) A leendő cikkem főhőse nem akarja - ősi női módszerrel - átverni az aktuális kedvesét, inkább mesterséges megtermékenyítéssel szeretne  teherbe esni. Kérdéseim: 1. Miért nem találnak társra  szép és okos lányok? 2. Lehet egyedül vállalni gyereket? 3. Szüljön-e mesterséges megtermékenyítés eredményeként egy egyedülálló nő? 4. Eljöhet-e egy olyan világ, amelyben mi, nők olyannyira önállósulunk, hogy már senki sem csodálkozik azon, ha kizárólag a magunk felelősségére szülünk?

Kérem, írjatok, kíváncsian  várom a válaszaitokat!

  1. Torolt_felhasznalo_280696
    Torolt_felhasznalo_280696
    2006. november 22. 18:58344.

    szia, ez a topik már nagyon elhalt, gyere át az index szülői munkaközösség anyák egyedül topikjába:

    http://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9114525&la=40168106

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_377783 (343)
    2006-10-30  15:19
  2. Torolt_felhasznalo_377783
    Torolt_felhasznalo_377783
    2006. október 30. 15:19343.
    Sziasztok sorstársak!
    Szeretnék csatlakozni Hozzátok. Egyedülállóként mesterséges megtermékenyítéssel szeretnék gyereket vállalni. Úgy tudom a törvény módosításával erre lehetőség nyílt. Ebben szeretném segítségeteket kérni, hátha valaki ezt már végigjárta.
    Privi is jöhet.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  3. Torolt_felhasznalo_280696
    Torolt_felhasznalo_280696
    2006. augusztus 25. 15:25342.

    kedves jelenlegi és leendő egyedülanyák!

    páran összegyűlünk egy kicsit ünnepelni, most, hogy végre él és működik az egyedülálló nők lombikjogáról szóló törvény. kedd este 8-kor a vista caféban gyűlünk össze.

    readonlyk, rejtőzködők és egyebek! akinek van kedve, tartson velünk, koccintsunk erre a dologra, megérdemeljük! :-)

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  4. Torolt_felhasznalo_280696
    Torolt_felhasznalo_280696
    2006. június 28. 18:48341.

    sziasztok,

    jó hír: megszületett a végrehajtási rendelet-tervezet ahhoz a törvényhez, mely engedélyezi az egyedülálló nők lombikját július 1-től. a feltételeK: 2 független orvosi vélemény a meddőség megállapításához az eü-i okokból kért beavatkozásnál, ill. a reprodukciós kor végéhez való közeledés miatt kért eljárásnál pedig a tb nem finanszírozza a beavatkozást. sztem mindkettő elég korrekt kompromisszum. ha valakit érdekel a pontos szöveg, jelezze és elküldöm neki.

    hamarosan pezsgőzünk!!!! :-)))

    most választoltam a levelekre, elnézést, ritkán járok erre!

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  5. Torolt_felhasznalo_280696
    Torolt_felhasznalo_280696
    2006. május 5. 18:21340.

    szia, írtam neked a megadott címre az indexes emailemről.

    kata

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_994698 (339)
    2006-05-04  22:15
  6. Torolt_felhasznalo_994698
    Torolt_felhasznalo_994698
    2006. május 4. 22:15339.
    Szia Kata!

    Szeretnék én is csatlakozni. Hogyan tehetem ezt meg? Kérlek írj a mamamaci2006@citromail.hu címre!

    Előre is köszönöm!

    Üdv:
    Móni
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_280696 (336)
    2006-03-06  11:40
  7. Torolt_felhasznalo_280696
    Torolt_felhasznalo_280696
    2006. március 10. 20:11338.

    szia, írtam neked!!

    kata

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_197443 (337)
    2006-03-06  16:39
  8. Torolt_felhasznalo_197443
    Torolt_felhasznalo_197443
    2006. március 6. 16:39337.

    Szia Kata!

     

    Szeretnék kapcsolatba lépni Veletek.

    Kérlek jelentkezzetek, köszönöm!

    jasna111@freemail.hu

    Judit

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_280696 (336)
    2006-03-06  11:40
  9. Torolt_felhasznalo_280696
    Torolt_felhasznalo_280696
    2006. március 6. 11:40336.

    hátha még valaki jár erre!

    kedves egyedülálló nők, leendő vagy gyakorló szingli mamik, readonlyk és aktívak!

    a múlt évben együtt sikerült kiharcoltnunk azt a törvénymódosítást, hogy egyedülálló nők is részt vehessenek aszisztált reprodukciós eljárásban, amennyiben ezt koruk vagy egészségi állapotuk indikálja.

    mivel a módosítás csak idén július 1-ével lép hatályba, és a törvényhez kapcsolódó részletes szabályozás most van kialakulóban, szeretnénk, ha csapatunk, és mindazok, akik szeretnének végre legálisan részt venni itthon aszisztált reprodukciós eljárásban, beleszólhatnának ebbe a folyamatba. rajta akarjuk tartani a szemünket az ügyön, mert vannak olyan aggodalmak, melyek szerint a részletes szabályozás során a kapcsolódó rendelkezésekkel esetleg szűkíteni szeretnék a most kinyitott lehetőséget.

    ezért rendszeres találkozókat tervezünk, hasonlóan a tavalyi évhez, hogy összejöhessünk, és megbeszéljük az ügyeket. többen jelezték, hogy már érdeklődtek meddőségi centrumokban, de ott bizonytalanságot és tájékozatlanságot tapasztaltak. mások esetleg pozitív híreket tudnak megosztani velünk. terveink szerint a minisztériumi képviselőktől is sikerül kinyerni információt a dolgok állásáról és megosztani veletek. ad abszurdum a választások nyomán esetleg várható fejleményekre is fel tudnánk így készülni.

    ezt a felhívást elsősorban olyanoknak írom ide, akik csak olvasnak minket. őket kérem, hogy jelezzék, milyen módon tudjuk őket elérni. (email cím)

    azoknak, akikkel kapcsolatban vagyunk, elküldöm emailben is.

    üdv,

    kata

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  10. Torolt_felhasznalo_280696
    Torolt_felhasznalo_280696
    2006. február 5. 21:36335.

    sziasztok, bocs, régen jártam erre, amikor leült a topik, azt hittem, el is süllyedt.

    demazoni jól mondja, július 1-vel lesz hatályos a törvény, de addig még sok idő és egy választás is lesz. :-( és közben faragják a végrehajtási rent, meg a kapcsolódó szabályokat, úgyhogy még távolról sincs vége a meccsnek. sajnos a hivatalnokoktól nem sok jót várhatunk, ők majdnem megfúrták az egészet, a politikai akarat ellenére, és most kampányidőszakban lehet, hogy csöndben meg is teszik. dolgozunk rajta, hogy ne tehessék.

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  11. 2006. január 25. 22:49334.
    Szia Aranyalma!

    Már más is érdeklődött, de még nem érdemes próbálkozni. Bár megszavazták, a törvény csak júliustól lépne hatályba. Egyedüllállóként addig nem is fognak fogadni sehol sem, hiszen most még a korábbi törvény szerint járnak el. Még akkor sem, ha te igazoltan a meddő kategúriába tartozol. Nem is tehetnek mást, meg van kötve a kezük. Még beutalóval sem fognak felvenni és addig semmilyen vizsgálatot nem is végezhetnek.

    Ha a Kata estleg nem válaszolna én majd küldök infót a fejleményekről, hogy mikortól érdemes próbálkozni.

    Jó éjt!


    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_197443 (333)
    2006-01-24  13:22
  12. Torolt_felhasznalo_197443
    Torolt_felhasznalo_197443
    2006. január 24. 13:22333.

    Szia Kata!

    Január folyamán próbálkoztam már az egyedülálló nők lombikprogramjának kapcsán két meddőségi centrumban is, de még csak nem is fogadtak, hárították a kérdést. Rossz érzésem van. Remélem nem azt jelenti ez, hogy mégsem szavazzák meg a törvényt? Te mit tudsz róla?

    Előre is köszi szépen

     

    Judit

     

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_280696 (331)
    2005-12-14  18:17
  13. Torolt_felhasznalo_626231
    Torolt_felhasznalo_626231
    2006. január 20. 21:10332.
    Hogy is van ez?
    Ott van a20 éves nő,szép,kivánatos,minden nő álma,a férfiak versengenek a kegyeiért,az aznban túl snassz duma lenne egy szép fiatal hölgynek,hogy jó a popsid édes,kellesz nekem,úgyhogy bevetik a lovagok a :szép a lelked kicsim,dumát,aztán jön minden,aminek jönniee kell,hawaii,dj,napfény,ha megundja kiscica keres új pasit,mért is ne,minden pasi őkörülötte forgolódik,mindnekinek ő kell,ez van most is és igy is marad örökre,hiszen megmondták neki,hogy aszép lelke miatt szeretik és a lélek hallhatatlan
    12 év múlva,:32 éves vagyok,de nem tudom miért,de nincsen pasim,de mért,én most is annyira bombajókivánatos scaj vagyok,mint 12 éve,igen és a lelkem is szép,igen,régen is megmondták,hogy a gyönyörű lelkem miatt visznek külföldtre luxusutra..most meg multkor láttam a régi pasimat,hogy egy 20 éves cicával flörtölt egy menős helyen,méregdrága koktélokat szürcsölgetve,minek kellett nekem anno azt a pasit dobni,most én pöffeszkednék a villájába,ez a hülyegyerek meg mit eszik azok a kis tré nőn?na jó fiatalabb 12 évvel,de nem lehet,hogy ez a apsi oylan,hülye,hogy neki ez számit,egyébként is nekem van diplomám,hogy érhet fel ehhez anak a kis füfkének az örjitően sima,babaarca,a férfiak hogy lehetnek ennyire barmok......
    én meg itt csücsülök hót egyedül,na jó ott vana szomszéd Petya,akibnek telke van ,meg Béla,akinek autószerelő-műhelye va,igen,anum is mondja,hogy mindekttő jó választás lenne talááán............


    .nadeeeeeeeeee,ÉN aki szuperpasikkal nyaraltam,Én,aki Mauritisura jártam nyaralni,Én,akit luxuskoktélokkal itattak,én csak nem fogok lealacsonyodani araa szintre,hogy a Balatonon horgásszak Petyával.........na neeeeeeeeeeeeeee,várok a hercegemre..aki 190 cm 85 kilo,5 diplomás,hullára keresi magát(kár,hogy aziyleneknek 20 éves nő kell))))
    nade,mindegy16 évvel ezelőtt is beneveztem a mishungaryre,mért ne lehetnék jövöre 33 évesen is szépségkirálynő..mért ne??szép lelkem van és slusszz
    előzmény:
    eszteer (3)
    2005-08-17  10:45
  14. Torolt_felhasznalo_280696
    Torolt_felhasznalo_280696
    2005. december 14. 18:17331.

    GYŐZELEM!!!!!!!!!!!!!

    TEGNAP A PARLAMENT MEGSZAVAZTA AZT A MÓDOSÍTÓ JAVASLATOT, AMELY ENGEDÉLYEZI A LOMBIKPROGRAMBAN VALÓ RÉSZVÉTELT AZOKNAK AZ EGYEDÜLÁLLÓ NŐKNEK, AKIK MEDDŐK, VAGY A REPRODUKCIÓS EGÉSZSÉGÜK AZ IDŐ ELŐREHALADTÁVAL OLY MÉRTÉKBEN ROMOLHAT, HOGY TERMÉSZETES ÚTON NEM LEHET GYEREKÜK.

    (a tv. végszavazása még hátravan, tehát jövő hét szerdán még szavaznak az egészről, de nem valószínű, hogy az egész tv-t leszavaznák.)

    pont egy éve küzdünk azért, hogy ez megtörténjen. szinte napra 1 éve, december 10-én, a TASZ 10. szülinapján kezdtünk bele.

    mindenkinek nagyon-nagyon hálás vagyok minden segítségért, azoknak, akik írtak róla, azoknak, akik résztvettek a vitákban, hiszen rengetegen vettek részt a társadalmi vitában, ami itt az index, a Nők Lapja Café, a TV2 fórumain zajlott, valamint 8 héten keresztül folyt a Nők Lapja hasábjain, és több élőben megrendezett vitán

    közben a TV2 egy felmérést is készített: az AC Nielsen közvélemény kutatása szerint az emberek 93%-a (!) gondolja azt, hogy lehessen egy egyedülálló nőnek is gyereke, akár mesterséges megtermékenyítéssel, is, ebbe az államnak nincs joga beleszólni. ugye meglepő adat? engem is meglepett. úgy látszik, az embereknek sokkal jobban helyén van a szíve és az esze, mint néha gondolnánk!

    az elmúlt egy évben - összeszámoltam -: több mint két tucat sajtócikk és tévé-, rádióriport, interjú, stúdióbeszélgetés foglalkozott a témával, ütköztetve az érveket, elgondolkodtatva a kétkedőket ezekkel a személyes történetekkel.

    nagyon büszke vagyok arra, hogy részt vehettem ebben, és hogy ezzel egy kicsit civilizáltabb ország lettünk. :-)

    óriási köszönet a TASZ-nak és személy szerint Csernus Eszternek!

    a TASZ (Társaság a Szabadságjogokért) egy emberi jogvédő szervezet, mely nem fogad el állami támogatást. nagyon sokat jelent nekik minden évben az 1%-os támogatás, tehát kérek mindenkit, aki szimpatizált ezzel az üggyel, rendelkezzen adója 1%-ával a TASZ javára. Adószámuk: 18067109-1-42

    (én csak ügyfele, önkéntese voltam a TASZ-nak)

     

     

    még egyszer köszönet mindenkinek és akkor most buli!!!!

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  15. Torolt_felhasznalo_280696
    Torolt_felhasznalo_280696
    2005. december 8. 19:48330.
    tegnap megvolt az eü bizottság ülése és átment a módosító!!! nagy vita volt, de a kormánytöbbség végül döntött és valami ismeretlen oknál fogva a beterjesztő eü min (= gyaklag a kormány) is támogatta, pedig múlt héten a másik 2 bizottságban nem... (ott mondjuk félrebeszéltek...)

    ez még sajna nem jelenti, hogy automatikusan átmegy a házon, mindenesetre kicsit talán tettünk ebben az irányban is, leírtam és odaadtam a sztorimat és az érveinket a frajna imrének, aki a fidesz fő eü szakértője és én ismerem még a régi időkből. hát, megláttyuk... jaj, nagyon izgi....

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  16. Torolt_felhasznalo_280696
    Torolt_felhasznalo_280696
    2005. november 24. 20:14329.
    23.40-KOR KEZDŐDIK! :-(
    előzmény:
    Demazoni (328)
    2005-11-23  22:33
  17. 2005. november 23. 22:33328.


    HOLNAP ESTE A TV2 MUTATÓ C. MŰSORÁBAN AZ EGYEDÜLLÁLÓ NŐK GYERMEKVÁLLALÁSI/ÖRÖKBEFOGADÁSI LEHETŐSÉGÉRŐL (IS) LESZ SZÓ 23:10(15?)-KOR

    NÉZZÉTEK!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_280696 (327)
    2005-11-15  19:48
  18. Torolt_felhasznalo_280696
    Torolt_felhasznalo_280696
    2005. november 15. 19:48327.
    végül ma, tehát kedd este ment le az anyag. holnap fent lesz a tv2 honlapján a videok között.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_280696 (326)
    2005-11-11  17:52
  19. Torolt_felhasznalo_280696
    Torolt_felhasznalo_280696
    2005. november 11. 17:52326.
    NEM MA ESTE, HANEM A HÉTFŐ ESTI AKTÍVBAN (TV2) LESZ EZ A TÉMA, NÉZZÉTEK!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  20. Torolt_felhasznalo_280696
    Torolt_felhasznalo_280696
    2005. november 10. 17:50325.

    a tv2 honlapján letölthető a ma reggeli anyag, amiben kiss marianna és az icsszemes hölgy nyilatkozik. sajnos, dr. katonáné dr. pehr dr. éva megint megismételte azt a téves nyilatkozatát, mely szerint OGY határozat kötelezi a kormányt a lombikban résztvevők körének bővítésére két éves határidővel. nem, ez nem így van, és ezt már a szombati vitán is mondtam neki, hogy tévesen tudja, a 2 éves határidő a petesejt ügyre vonatkozott, a meddőséggel kapcs. csomag benyújtása szept 30 volt. okt. végén be is lett nyújtva, most nov 22-23-án tárgyalják is, egyelőre egy igéretünk van arra, hogy egyéni képvis. mód. jav. -ként beadja valaki az egyedülálló nők ügyére vonatkozót. de a sokdoktoros nevű hölgy, attól tartok egyéni akcióban meg akarja nyugtatni a kedélyeket egy téves közlésssel. amikor először mondta, még azt hittem jóhiszemű tévedés, de ma már nem hiszem. lehet, hogy ez az icsszem policy? nem tudom...

    a műsorban megszólalt varanka mariann is a vita kirobbantója, de valamiért ő a honlapon lévő videoban már nem szerepel...

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  21. Torolt_felhasznalo_280696
    Torolt_felhasznalo_280696
    2005. november 9. 13:33324.

    PÉNTEK ESTI AKTÍVBAN (TV2) EZ LESZ A TÉMA, NÉZZÉTEK!

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  22. Torolt_felhasznalo_284336
    Torolt_felhasznalo_284336
    2005. november 8. 21:06323.
    szupi pont akkor fogok hazafelé menni autókával
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_280696 (322)
    2005-11-08  15:04
  23. Torolt_felhasznalo_280696
    Torolt_felhasznalo_280696
    2005. november 8. 15:04322.

    sziasztok, ma este 10 és 11 között a petőfi rádióban ez lesz a téma, hallgassátok!

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  24. Torolt_felhasznalo_280696
    Torolt_felhasznalo_280696
    2005. november 7. 17:43321.
    köszönjük. izgi lesz... :-)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_284336 (320)
    2005-11-07  17:29
  25. Torolt_felhasznalo_280696
    Torolt_felhasznalo_280696
    2005. november 5. 15:53315.

    Az esélyegyenlőségi tárca képviselője a donortól fogant gyermekek kérdését a nyílt örökbefogadáshoz hasonlította, amely mint (más országokban is követett) minta, lehetőséget ad arra, hogy a szabályozás során igyekezzenek valamilyen szinten képviselni a születendő gyermek jogát arra, hogy megismerhesse származásának körülményeit. (Ez szerintem az egyik legösszetettebb kérdés ebben az ügyben mint ahogy én is kifejtettem a (hasonló álláspontomat mind az NLC, mind az index megfelelő topikjaiban.)

    A közönség soraiból beszéltek még páran, köztük az egyik azt szorgalmazta, hogy ha a családot védi a társadalom, amire megvan a joga, akkor nézzük már meg, hogy mi ma a család. Miféle konstellációkban élnek emberek, a ’papa-mama-gyerekek-egy-lakásban’ alapesettől rég eltérve miféle hajmeresztő (és az emberek és a gyerekek (!)számára teljesen normális, élhető) formációk vannak és hogy ideje lenne nem a fikciót, hanem a valóságot, tehát a szeretet-teli kapcsolatokkal összefogott egységet tekinteni családnak. Felvetettek a skandináv családmodellt, ahol időben kapcsolt az állam, és az apa szerepének egy részét átvállalta, hogy megelőzze a még drasztikusabb népességcsökkenést. (VKI valamikor ezelőtt még idézett egy adatot, mely szerint utoljára a GYES bevezetése (1967), valamint a Ratkó korszak (50-es évek) idején volt elegendő született gyermek a népesség szinten tartására!)

    Egy lány felállt a hallgatóságból, aki egyedül vállalt gyereket, aki ma már 15 éves (ez a kritikus kor, amikor a kamaszodás a származásunk iránti szenvedélyes érdeklődéssel jár) és elmondta, hogy a fia elmeséli, milyen verziók vannak az iskolában, és van olyan, aki 12 éve nem látta az apját, és hogy ő megdicsérte a mamáját, és azt mondta, hogy egyetért vele, hogy nem várt tovább, hanem vállalta őt így, apa nélkül.

    MOST kész, leállt az agyam, kérem, hogy aki ott volt, tegye hozzá ami kimaradt. Illetve majd én is folytatom, ha még eszembe jutnak foszlányok.

    Összegzésül: egy rendkívül felemelő, megható, kifejezetten jóleső érzés volt ez a mai délelőtti vita, igazán komoly szakmai nagyágyúkkal, még a minisztériumok részéről is a lehető legnormálisabb résztvevőkkel. Mindenki igazán intelligens, nyitott, empatikus volt, én őszintén szólva csodálkoztam, hogy ilyen jó levegőjű, civilizált vitát lehetett lefolytatni… Én biztos már kicsit pesszimista voltam, sok rossz tapasztalattal, mindenféle hátbatámadások és hazugságok folytán, amikkel találkoztam eddig. De ezek szerint az embereknek sokkal inkább helyén van a szívük és az eszük, m

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  26. Torolt_felhasznalo_280696
    Torolt_felhasznalo_280696
    2005. november 5. 15:52314.

    Dr. Soltész Andrea családjogász a gyermek jogáról beszélt, melyre alapul a mai családjog és gyermekvédelem, felhívta a figyelmet arra, hogy a kérdés nem csak az anya, hanem a gyermek jövendő jogairól szól.

    Az Egészségügyi Minisztérium képviselője, (V. ? Dorottya) aki az EM Bioetikai Bizottságának tagja elmondta, hogy szükséges egy társadalmi vitát folytatni, mert olyan bonyolult és összetett kérdésről van szó, amely minden irányban kutatást igényel, és bár érzékelik a társadalmi nyomást a kérdésben, ilyen és hasonlóm vitákat javasolt, hogy a törvény kövesse az életet és ne fordítva.

    Dr. Sándor Judit, bioetikus, jogász elmondta, hogy a 97-es törvény egy ilyen témába rendkívül elavultnak számít, hiszen azóta olyan rohamosan változott mind az orvosi, tudományos háttér, mind (és főleg)  a társadalmi helyzet (utalva itt a közben elhangzó statisztikákra, mely szerint a gyerekek 23%-a egyszülős háztartásban él, stb.). Hangsúlyozta, hogy a törvénynek sürgősen le kell folyjék a társadalmi vitája, ilyen és hasonló összetételű szakértői panelek segítségével. Egyúttal javasolta azt is, hogy bár rendkívül összetett és sokban érzelmi kérdésekről is szó van, ezeket igyekezzünk elválasztani a jogi, etikai, orvosi kérdésektől.

    Szvietovlszky (?) Zsuzsa arról beszélt, hogy egy ilyen kutatáshoz ma már rendelkezésre állnak az eszközök, és pár hónap felmérés után, és újabb pár hónap modellezés után többé-kevésbé kezünkben lehet az a jövőbeli állapot, amely a törvény módosítása és a nők esetleg tömeges egyedülálló anyává válása folyamán előállhat, így előrelátóan és körültekintően lehetne megalkotni a liberálisabb szabályozást.

    Csernus Eszter (TASZ) először arra az álláspontra reagált, hogy mikor kezdenek a nők a fertilitásukkal foglalkozni, meg azzal, hogyan akarnak gyereket. Biztos benne, hogy minden nő azért nem 20 évesen foglalkozik ezzel, mert úgy képzeli, hogy tanul, dolgozik, férjhez megy és majd szépen gyerekei, családja lesz. Csak amikor végigmegy ezen az úton és több-kevesebb kapcsolat után egyedül marad, vagy váratlanul egyedülállóvá válik és már elmúlt 30, vagy 35, akkor döbben rá, hogy a gyerekvállalás váratlanul megoldhatatlan nehézségekkel és nem esküvővel, lakásvásárlással társul. Egyetértett Sándor Judittal, aki azt mondta, hogy teljesen érthető, hogy 20 évesen nem foglalkozik az ember a fertilitásával, álmában sem gondolja, hogy azon kell töprengenie, hogy vajon majd inszeminációval vagy akár lombikkal kell próbálnia majd teherbe esnie. Ne kérjük számon ezeken a nőkön, hogy miért nem törődtek előbb a gyerekkérdéssel.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  27. Torolt_felhasznalo_280696
    Torolt_felhasznalo_280696
    2005. november 5. 15:49313.

    Sziasztok

    Még nagyon friss az élmény, nemrég értem haza a vitáról, a gyerekek alszanak. Fantasztikus volt, én nagyon örülök, és nagyon büszke vagyok, hogy a háttérből mozgatva a szálakat, időközben váratlan szövetségesekre lelve, eljutottunk a mai vitáig.

    Ez az én összefoglalóm, ami értelemszerűen szubjektív. Nézzétek el ezt nekem.

    Először is: a megjelent szakértők mindegyike előtt igazán őszintén: le a kalappal! Mindenki, egytől-egyig komoly intelligenciával, hozzáértéssel és empátiával szólt erről a kérdésről. Nem volt senki, aki bántó, ellenséges lett volna, sem a panel, sem a hallgatóság körében.

    Én, őszintén szólva, sokkal nagyobb ellentétre számítottam, csodálkozva állapítottam meg, hogy még azok is, akiktől várható lett volna, hogy az egész kérdést (urambocsá a kérdés felvetését is) ellenzik, egyáltalán nem így nyilvánultak meg. Egyetértés volt abban, hogy ezt a kérdést nagyon-nagyon fontos megbeszélni, a jelenség iszonyatos méretekben létezik, és tovább nem söpörhető a szőnyeg alá – hiszen egyedülálló nők tömegei vannak, akik (meddő vagy nem meddő állapotban) egy ponton, 40 felé közelegve akár egyedül is vállalnának gyereket.

    Megpróbálom reprodukálni az egyes álláspontokat. Nem írok le olyat, amit a Nők Lapjában olvashattatok, tehát sem VKI által idézett olvasói leveleket, sem az egyéni történeteket.

    Dr. Sipos Miklós szülész, nőgyógyász elmondta, hogy szörnyű nehéz nemet mondani, amikor őt (és nyilván kollegáit is, a többi meddőségi központban) felkeresik ezek a nők, és ő kénytelen nekik azt mondani, hogy nem teheti, nem segíthet, és ezzel a maga kötelező szerepét eljátszani abban a folyamatban, melyben az állam megfosztja a gyerekre vágyó nőket a gyermek szülés esélyétől, amivel ő nem ért egyet. Ugyanakkor elmondta, hogy még ha meg is nyílik a lehetőség, legyen tisztában azzal mindenki, hogy nem mindenkin tudnak segíteni, a korral egyre romlik az esély és arra biztatta a nőket, hogy ne 37-38 évesen, hanem jóval előbb kezdjenek el utánajárni, ha valami gond van a teherbeeséssel.

    Molnár Judit pszichológus arról beszélt, hogy a fogantatás egy befogadó aktus, amit nagyon nehéz egy olyan helyzetben – pláne tudományos körülmények között produkálni – amelyben a nő egyedül, a másik felet teljesen kizárva, a felelősséget és a jogot is egyaránt csak a saját oldalán tartva (vagy önként, vagy kényszerből) igyekszik teherbe esni,

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  28. Torolt_felhasznalo_284336
    Torolt_felhasznalo_284336
    2005. november 4. 09:21312.

    sajna nem udok menni, mert 12 óraákor holnap leadásom lesz.

    így lemondom, hátha valaki még elmehet a helyemre.

    pedig szívesen találkoztam volna Veled élőben is. 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_280696 (310)
    2005-10-28  18:18
  29. Torolt_felhasznalo_284336
    Torolt_felhasznalo_284336
    2005. október 28. 19:39311.
    ott leszek.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_280696 (310)
    2005-10-28  18:18
  30. Torolt_felhasznalo_280696
    Torolt_felhasznalo_280696
    2005. október 28. 18:18310.
    igen, ott leszek.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_284336 (309)
    2005-10-27  09:14
  31. Torolt_felhasznalo_284336
    Torolt_felhasznalo_284336
    2005. október 27. 09:14309.

    jelentkeztem:-)

    kiderül sikerül-e:-)

    Te jössz?

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_280696 (308)
    2005-10-26  12:44
  32. Torolt_felhasznalo_280696
    Torolt_felhasznalo_280696
    2005. október 26. 12:44308.

    Egyedül vállalnék gyereket

     

    A Nők Lapja vita az egyedülálló nők és a meddő egyedülálló nők mesterséges megtermékenyítéséről ÉLŐBEN folytatódik!

     

    100 érdeklődőt vár szeretettel a Nők Lapja szerkesztősége a vitára, amely 2005. november 5-én, szombaton de. 10 órakor lesz az International Business School-ban (IBS, Budapest II. Tárogató út 2-4.).

     

    A vitán találkozhatnak az érintett minisztériumok szakembereivel, orvossal, szociológussal, jogásszal, női és emberi jogi szervezetek képviselőivel és érintett hölgyekkel, köztük a vitát kirobbantó 37 éves lánnyal.

     

    Vitavezető: V. Kulcsár Ildikó

     

    Regisztráció október 27-én 9-12 óra között a toth.aniko@sanomabp.hu címen. Az első 100 jelentkező juthat be.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  33. Torolt_felhasznalo_284336
    Torolt_felhasznalo_284336
    2005. október 25. 19:56307.
    na igen ez igen veszélyes, főleg a nemtördömsége. igazi mély sebeket tud ejteni a gyermeken.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_280696 (306)
    2005-10-24  18:35
  34. Torolt_felhasznalo_280696
    Torolt_felhasznalo_280696
    2005. október 24. 18:35306.
    látod ez milyen érdekes... én meg utólag hálát adok az égnek, hogy nem szültem annak a férfinak (bár utálom ezt a kifejezést), akinek oly sokáig akartam. ma egy tönkrement házasság romjain ülnék, egy gyerekkel, akit tönkretesz az apja önzése, nemtörődömsége.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_376826 (304)
    2005-10-24  11:17
  35. Torolt_felhasznalo_284336
    Torolt_felhasznalo_284336
    2005. október 24. 12:28305.

    nem tudom még én sem tartok ott. ennek örülök, mert egyedül vagyok, gy kifjezetten jó még.

    de elképzelhetőnek tartom, h pár év múlva lehet h jön.

    hát igen ez is lehet.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_376826 (304)
    2005-10-24  11:17
  36. Torolt_felhasznalo_376826
    Torolt_felhasznalo_376826
    2005. október 24. 11:17304.
    Értem, én sem kizárólag úgy gondoltam, csak összemosódott a kettő.

    Azt nem tudom milyen lehet, amikor egy nő odáig jut, hogy mindenképpen anyává akar válni, még egyedül is, mert ez nekem valahogy automatikusan együtt alakult az akkori párommal, de biztos vagyok benne, hogy erős késztetés.

    Bennem most egy olyan érzés vetődött fel, hogy a jelenlegi párom bármelyik páromnál érdemesebb lett volna arra, hogy gyereket szüljek neki, de ez már egy lefutott és időből kifutott téma, az érzés csak a szeretet miatt van.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_284336 (303)
    2005-10-24  11:04
  37. Torolt_felhasznalo_284336
    Torolt_felhasznalo_284336
    2005. október 24. 11:04303.

    szia, persze az ember sokkal inkább vállalná apával, de hanem jön nem jön.

    egy dolgoban nem értek veled egyet. Azt írtad, h anyuka nagyon egyedül volt. Többnyire a nők nem azért vállalták a herce-hurcát stb, mert egyedül érezék maguket hanem mert igenis anyukák szerettek volna lenni.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_376826 (298)
    2005-10-22  08:23
  38. Torolt_felhasznalo_376826
    Torolt_felhasznalo_376826
    2005. október 24. 10:01302.
    Egyet értek Veled és nagyon szép, hogy egy ilyen támogató családi kör áll mögötted. Nem mindenki van így ezzel.
    Én csak azt akartam érzékeltetni, hogy számomra mennyire fontos, hogy mindez egy szerető társsal harmóniában történjen.

    Sőt azt is tudom, hogy milyen nehéz (hiába a család odaadó segítsége) még az olyan gyereket is egyedül nevelni, akinek van apukája és tartja is a kapcsolatot rendszeresen az apjával.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_280696 (301)
    2005-10-23  20:31
  39. Torolt_felhasznalo_280696
    Torolt_felhasznalo_280696
    2005. október 23. 20:31301.

    pedig a párhuzam az örökbefogadással teljesen OK és nem is véletlen. azokban az országokban, ahol már nagykorúak az első ilyen módon született gyerekek, ott pontosan a nyílt örökbefogadás mintájára vezetik be lassan és fokozatosan a gyerekeknél a származásukra vonatkozó információkat. mindig a gyerek adott korának megfelelő szinten, és valahogy így, ahogy te is mondod: anya sajnos akkoriban egyedül volt, és nem is volt egészséges, ezért a doktor bácsik segítettek neki, hogy te megszülethess. és így tovább, egészen addig, amíg a gyerek természetesen 'belenő' abba a ténybe, hogy neki nincs ilyen apukája, illetve az, aki ott van, nem a vérszerinti apukája. 

    szerencsére, ha egy megfontolt, érett nő dönt erről, akkor nem egyedül csinálja végig a 9 hónapot, ill. előtte a lombikot. nekem pl. óriási segítséget nyújtott a család, a barátok, igazán mély emberi tapasztalat volt például ezt megélni, hogy mindenki milyen szeretettel és támogatással volt felénk. a keresztanyám, aki apáca volt a rendek feloszlatásáig, azt mondta: a jó isten bizonyára azt akarta, hogy te, aki ilyen gyerekszerető vagy, anya lehessél. ennél szebbet, hogy valaki a saját hitén (illetve az azt uraló egyház bigottságán) túl tudjon emelkedni a szeretet jegyében, ritkán tapasztal az ember.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_376826 (298)
    2005-10-22  08:23

Címlap

top