Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Win vagy Mac?

maraaa
Létrehozva: 2010. december 13. 13:00

Sziasztok!

 

Tudom, hogy ezek a topikok nem élnek sokáig, de mivel ilyen kérdést nem találtam, gondoltam megkérdezem új topikban.

Szóval:

Szeretnék új laptopot venni. Eddig egy 13”-os MacBook-om volt, totálisan meg voltam vele elégedve, a memóriája bővítve lett és nagyobb winchestert vettem bele, mert 2 év után kihalt. De most már 5 éves és szegény úgy érzem kiöregedett, lelassult, most már meg is engedem neki, hogy nyugdíjba vonuljon, maximálisan kiszolgált és imádom. 

A kérdésem az lenne, hogy mit lenne érdemes vennem most? Maradjak a MacBook-nál, vagy MacBook Pro? Azt néztem, hogy 13”-os MacBook pro nem sokkal tud többet a MacBook-oknál. A MacBook-om fehér, iszonyúan néz ki, műanyag védő volt rajta, de csak karcosabb lett.
Amire használom: Általános irodai progik, DVD, levelezés, intenzív internetezés, kis grafika (Illustrator és Photoshop).

Második kérdés: Maradjak a Mac-nél, vagy inkább váltsak Win-re? 

Aki tud, válaszoljon! Nagyon köszi!

 

Szép napot!

  1. Torolt_felhasznalo_721863
    Torolt_felhasznalo_721863
    2010. december 13. 15:2226.

    Ingyenes Avast vírusirtó és ingyenes ZoneAlarm tűzfal fut az összes gépen, és nem nyitunk meg ész nélkül semmit és nem telepítünk ész nélkül semmit (no skype, no msn és társai :-) ). Valamint rendszeresen lefut az Ad-Aware és a Spyware Terminator, mindkettő szintén ingyenes. ;-) Pár havonta újrahúzzuk a gépeket, de ezt megtennénk akkor is, ha történetesen mac lenne, tehát ebben nincs is különbség. Megjegyzem, a vírusirtó sem szokott vírust találni, valószínűleg eléggé járatosak vagyunk már ezen a téren és elég eredményesen szűrjük, mit lehet megnyitni és mit nem. :-))

     

    Úgy látom, tényleg eléggé elfogult vagy a mac irányába (ez nem baj), ilyenkor tényleg nem érdemes váltani, hiszen prekoncepcióval indítasz eleve, és az apró "hibákat" személyes sértésnek fogod venni, valamint idővel még jobban megutálsz mindent, ami nem apple. :-)))))

     

    Sérült, meghibásodott vinyó esetén adatmentő szoftver használata javasolt,de ebbe nem megyek bele, ez már nagyon hosszú téma, ráadásul nem is tartozik a topik tárgyához. :-)))))

     

    (Win7-től nekem is hidegrázásom van az XP után... :-D)

    előzmény:
    maraaa (20)
    2010-12-13  14:19
  2. Torolt_felhasznalo_741718
    Torolt_felhasznalo_741718
    2010. december 13. 15:0225.
    Nekem 2 éve DELL laptopom van, és azóta "esküszöm" a márkára. Gyakorlatilag csak szuperletívuszokban tudok róla beszélni. Win XP van rajta, és teljesen jó. Amióta megvettem, még nem volt fagyásom :)
    előzmény:
    maraaa (22)
    2010-12-13  14:27
  3. 2010. december 13. 14:4224.

    Igen, tudom, még az irodai XP-re is bonyolult volt visszaszokni.

    Csak azt nem akarom, hogy amikor mondjuk megnyitok először egy Illustratort, akkor utána a Photoshop megnyitásánál behaljon. 

    Az otthoni PC-men ezt még megkísérelni is alig merem 

    előzmény:
    roegby (23)
    2010-12-13  14:37
  4. 2010. december 13. 14:3723.

    Amire te használod, szerintem tökmindegy melyik oprendszert használod. A vasat pedig látod a leírásban milyen erős.

     

    Szerintem aki nem játszik nagy erőforrás igényű játékkal, annak egy közepes erejű gép több mint elég. Oprendszertől függetlenül.

     

    Tehát olyat használjon, amihez hozzászokott. Én még a win7-et is utálom, xp-hez szoktam évekig, ebben (win7) meg soha nem találok semmit.

     

    Most képzeld el, aki egy mac után kezdi használni.

    előzmény:
    maraaa (22)
    2010-12-13  14:27
  5. 2010. december 13. 14:2722.

    Köszi, de látod épp ezért kutatok közvéleményt, mert lehet, hogy egy i7-es Win-es ezerrel veri a Mac-et.

    Ha esetleg mégsem Mac, akkor mik azok, amik megbízhatóan működnek és mi az, amit meg se nézzek?

    Amúgy a biztonságra én is figyelek, spamek és idióta levelek rendesen vannak szűrve.

     

    Nagyon köszönöm a segítségeteket, jó több véleményt hallani!

    előzmény:
    roegby (21)
    2010-12-13  14:22
  6. 2010. december 13. 14:2221.

    Néhány évig használtam mac-et (kiadvány szerkesztés) nekem azt is sikerült jó párszor megborítani. :)

    Szóval én win párti vagyok, a win laptopot is mac árkategóriában veszem (most egy i7-es figyel a táskámban) így pont annyira stabil, mint amire a mac-esek  verik magukat.

    Nem céges gépeimen már vírusirtó sincs, mert nem nyitok meg ész nélkül semmit. Az utóbbi két évben egyetlen vírus se volt a gépeimen! 

     

    Ennek ellenére azt mondom, ha te a Mac-et szeretted meg, mi a fenéért kellene váltanod?

     

    Vegyél mac-et!

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_588037 (0)
     
  7. 2010. december 13. 14:1920.

    Köszi, hogy megosztottad a tapasztalataid!

    Most már én is mentek időnként külső vinyóra. 

    Én azt tapasztaltam, hogy nincs probléma a Mac-es oprendszerrel, gyártanak ők is progikat azokra a célokra, amikre nekem kell. 

     

    Egyértelmű, ha grafikus lennék én is inkább egy jól felszerelt win-es gépet használnék fele árért. 

     

    Azért gondolom nem mindenféle vírusírtó nélkül használod a gépeid!

    Lassan a Mac-eken is elfér a vírus írtó.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_721863 (19)
    2010-12-13  14:13
  8. Torolt_felhasznalo_721863
    Torolt_felhasznalo_721863
    2010. december 13. 14:1319.

    Most teljesen elfogulatlanul, csupán a tényeket leírva: laptopunk 6 éves, inteles. Sem vírus-probléma, sem fagyás, sem vinyócsere, sem akkucsere, sem semmi más baj nem volt vele. Mostanában (nagyjából egy éve) egész nap megy, mivel az asztali gépemet lenyúlták a gyerekek. Reggeltől estig működik, 6 évesen, az ég világon semmi baja. Igaz, új korában sem volt olcsó, de óccsót egyébként sem vennék, akár mac, akár intel. Az asztali gépeinket elnézve a helyzet nagyjából ugyan ez. Sem vírus, sem fagyás, sem vinyó, sem semmi baj velük, bár ezek a gépek is a felső árkategóriába tartoznak. Igen, dolgozunk a gépekkel, nem is keveset és nem is akármit, az összes gép használatban van minden nap reggeltől estig.

     

    Egyszóval: nálunk csak erős, felső kategóriás gép jöhet szóba, ekkor viszont már nagyon nem mindegy, hogy 400ezerbe kerül a gép, vagy másfélszer ennyibe... Arról nem is beszélve, hogy a hajam az égnek áll, ha valami nem fut a gépemen, csak mert apple. :-)))

     

    Ja, adatmanetésre külső vinyót érdemes használni, és akár hetente menteni azt, ami nagyon fontos - duplikálva. Ebben nem hagyatkoznék a gépre, meg arra, hogy a szaki mit mond. :-))))))) De ez már más tészta...

    előzmény:
    maraaa (18)
    2010-12-13  13:54
  9. 2010. december 13. 13:5418.

    Na igen, teljesen igazad van.

    És tudom, hogy a Mac is iszonyat drága, de volt, hogy 15 órát használtam egy nap, a belét kidolgoztattam és egyszer ment tönkre benne a vinyó. Arra meg azt mondták itthon az Apple-nél, hogy 2 évente érdemes vinyót cserélni minden típusú gépben, hogy ne veszítsünk hirtelen adatot.  Azóta betartom, nem is volt gond.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_721863 (17)
    2010-12-13  13:49
  10. Torolt_felhasznalo_721863
    Torolt_felhasznalo_721863
    2010. december 13. 13:4917.
    Na, pont ezekről beszélek én is. Egyrészt sem háttértárnak, sem pedig semmi másra, mint internetezésre nem használható. Erre viszont sokallom az árát. Kétségtelen, szerelmes lettem bele az első pillanatban, de megvárnám, míg kezeli a flash-t, míg fut rajta a fotoshop, míg egy egeret tudok hozzá csatlakoztatni, és még egy pár apróság, mint pl. a fele ár. :-)))) Csecsebecsének túl drága. :-(
    előzmény:
    maraaa (16)
    2010-12-13  13:45
  11. 2010. december 13. 13:4516.
    Ott van pl. a Samsung Galaxy Tab. De annak sem Win-es az OP rendszere sajnos. Egy fokkal talán praktikusabb, mint az iPad, könnyebben elfér egy kézben. Legalábbis az ismerőseimnek ez a véleménye. Bár persze nekem, totál elfogult Mac-esnek az iPad is nagyon tetszik. De ennyit nem tuti, hogy adnék érte, még USB sincs rajta.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_721863 (13)
    2010-12-13  13:39
  12. 2010. december 13. 13:4215.
    A 17"-est azért nem egyszerű cipelni... batár nagy!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_741718 (10)
    2010-12-13  13:33
  13. 2010. december 13. 13:4114.

    Oké, fagyásom nekem is volt Mac-el, de annyiszor nem akadt, mint egy Win. Meg kevésbé vesznek el az adatok egy fagyásnál.

    És higyjétek el, hogy tényleg nem felvágás miatt hoztam létre a topikot és nem azért kérdezgetek, csak erről még nem nagyon beszélgettem másokkal, kíváncsi voltam, hogy én vagyok-e túl elfogult, vagy más is imádja a Mac-et... 

    Azt hiszem picit többet költök rá és talán egy 15"-os lesz.

    A 13"-as egyszerűen nem éri meg. ennyi erővel újra húzom a meglévőt, kicsit felfrissül és húzza még a 6. évében is.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_741718 (10)
    2010-12-13  13:33
  14. Torolt_felhasznalo_721863
    Torolt_felhasznalo_721863
    2010. december 13. 13:3913.

    Nem alapból ítélem el, az viszont tény, hogy számomra sokkal nehézkesebb egy apple gép használata, mint a win-é. Nem egy, nem két program van, ami nem hogy nehézkesen, de sehogy nem fut a mac-en, ettől pedig a hajam az égnek áll(na).

     

    Nézd, az apple rengeteget fejleszt, sokszor nagyon jó dolgokat. Élenjáró az újítások terén, lásd iphone, ipad és társai. Egyet viszont nem lehet elvitatni a win-től: a használhatóságát és az árát. Egyrészt nem vagyok hajlandó ugyanazért a termékért másfél-kétszer annyir fizetni (ezért nincs ipad-em sem: várom a következő generációt, ami remélhetőleg nem apple lesz), mint egy másik gépért. Másrészt szeretném, ha minden futna a gépemen azok közül a programok közül, amiket most használok. Ez viszont apple gép esetében nem lehetséges.

     

    A pcforum-on senki nem fogja letépni a fejed, főleg nem a mac miatt. Sőt, ha utánaolvasol, talán még topikot sem kell nyitnod,  mert a témát már tárgyalták előtted páran. Szóval csak rajta, számítástechnikai kérdésekben kompetensebb, mint az nlc. :-))))))

    előzmény:
    maraaa (7)
    2010-12-13  13:26
  15. 2010. december 13. 13:3712.

    A szitu nálam amúgy ugyanez. Munkahelyen Win, otthon Mac laptop és egy ős Win-es PC.

    Sajna a Mac-ek elterjedésével egyre több a vírus rájuk is, de a vírusölő progik is sorra jelennek meg. Amúgy még nekem sem volt soha vírusos gondom szerencsére. 

     

    előzmény:
    cke (9)
    2010-12-13  13:33
  16. Torolt_felhasznalo_741718
    Torolt_felhasznalo_741718
    2010. december 13. 13:3411.
    ÁÁÁ... nem még = nekem még
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_741718 (10)
    2010-12-13  13:33
  17. Torolt_felhasznalo_741718
    Torolt_felhasznalo_741718
    2010. december 13. 13:3310.

    Mi a gond a 17"-ossal? Végre látni is fogod, amit csinálsz :))

     

    Egyébként magától a Tigertől (nem még az volt) én annyira nem voltam oda... És az is erősen városi legenda, hogy a Mac sosem fagy... Annyi a különbség, hogy nem kis homokóra fog forogni, hanem strandlabda :))

    Illetve tény, hogy a Mac önállóbb a problémakezelésben, és nem futamodik meg gyáván, mondván, "hja, lefagytam, nincs mit csinálni".

     

    De a másik oldal, ezt is érdemes megemlíteni, hogy erősen eltúlozzák a Windows "használhatatlanságát". Elég sok embert láttam már szg-ezni, és azt kell mondjam, az emberek 90 százaléka a saját bénázásának köszönheti, hogy lefagyasztja a gépét... Teljesen koordinálatlanul, meggondolatlanul összevissza nyomogat, aztán csodálkozik, hogy egy idő után a Windows felmutatja a képzeletbeli középső ujját (homokóra formájában).

     

    At mondanám, akinek állandó gondja van a Winnel, az a Macet is ki tudja hozni a sodrából. Van a hozzáértő meg a nem hozzáértő felhasználó, ez utóbbinak tulajdonképpen mindegy, milyen op. rendszert adsz...

    előzmény:
    maraaa (5)
    2010-12-13  13:20
  18. cke
    cke
    2010. december 13. 13:339.

    Szia!

    Mindkét rendszerhez van szerencsém, itthon Mac-em van, munkahelyemen Win. Ha cserén gondolkodnék, újra Mac-et vennék, számomra kezelhetőbb, egyértelműbb, valószínűleg az én agyam zsinórozásához ez áll közelebb.

    De még egy megjegyzés. Míg a munkahelyemen állandóan a vírusok miatt  ....unk, a rendszergazdák telepítgetik és futtatják a vírusírtókat, addig a Mac-en még egy szál ilyen jellegű problémám sem volt. Azt hallottam, ezekre a rendszerekre nem nagyon készülnek vírusok. Persze, lehet hogy tévedek és nekem volt szerencsém eddig, nem vagyok szakértő.

    előzmény:
    maraaa (1)
    2010-12-13  13:00
  19. 2010. december 13. 13:288.
    Azért írtam ide, hátha vannak olyan elvetemült nők, mint én, akik esetleg mindkét rendszert behatóbban ismerik. Az Apple boltokban annyit sem tudtak mondani, mint itt, a beszeljukmac.com oldalon pedig nem túl nagy a sürgés-forgás sajnos :) De akkor kipróbálom, amit te ajánlottál. Köszi a tippet. Bár úgy érzem, hogy ott Mac-es kérdéssel még a fejem is letépik a helyéről...
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_721863 (6)
    2010-12-13  13:26
  20. 2010. december 13. 13:267.
    Ne haragudj, tényleg nem megbántani szeretnélek, de nem bírom, ha elvből elítélik a Mac-et. Én mindkét rendszerben ugyanannyira tudtam dolgozni, a Mac egy picit szimplábbnak, egyértelműbbnek tűnt.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_721863 (2)
    2010-12-13  13:11
  21. Torolt_felhasznalo_721863
    Torolt_felhasznalo_721863
    2010. december 13. 13:266.
    Ezesetben nem értem a kérdésedet. Egy számítógépes szaküzletben hozzáértőbbeket találsz, mint egy női fórumon, ahol majd' mindenki win-t használ. :-)))) Ha pedig merészebb vagy, és valóban utána akarsz olvasni, milyen gépek közül választhatsz, javaslom a pcforum.hu oldalt (ne adj isten internetet, ahol saját magad összehasonlítod azt, amit szeretnél). Garantáltan választ kapsz a kérdésedre olyan hozzáértőtől, aki apple-t használ - ha már a win-es felhasználótól nem vársz más választ. ;-)
    előzmény:
    maraaa (4)
    2010-12-13  13:16
  22. 2010. december 13. 13:205.

    Köszi a választ!

    Nekem is nehéz volt átszokni Mac-re anno, de akkor még hatalmas különbség volt a Win és Mac közt. Szájtátva ültünk és néztük, ahogy semmi perc alatt bebootol, stb. De most látom, hogy ismét sokat fejlődött a technika, ezért gondoltam, hogy körbe kérdezek. Ugyanis az Apple boltos kisgyerekek annyira nem felvilágosultak a témában. Hiába próbáltam kérdezgetni, csak néztek nagy bamba tekintettel.

    Amúgy szívem szerint Mac-et választanék, csak mondjuk biztos nem adnék pénzt ugyanazért, ami az én laptopomban van. Viszont a felsőbb kategóriásak már marha drágák Intel i5-i7-el, arról nem is beszélve, hogy i7-es csak a 17"-ban van.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_741718 (3)
    2010-12-13  13:15
  23. 2010. december 13. 13:164.

    Mint azt már írtam, 5 éve Mac-et használok, egyetlen problémám nem volt vele. Grafikázom a laptopon, stb...

    Csak az volt a kérdés, hogy e pillanatban vajon jobban megéri-e mondjuk egy Win-es laptopot venni, mert esetleg sokkal modernebbek, gyorsabbak lettek mint eddig? Vagy többet fejlődtek, mint a Mac, akinek nem jött ki új rendszere néhány éve. Nem vagyok egy ideje otthon a Win-ben. 

    De nem várok más választ egy valószínűleg Win használótól, értem a reakciód.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_721863 (2)
    2010-12-13  13:11
  24. Torolt_felhasznalo_741718
    Torolt_felhasznalo_741718
    2010. december 13. 13:153.

    Én csak a Mac/Win problémához szeretnék hozzászólni. Szerintem ez teljesen egyénfüggő. Ha neked bevált a Mac, nincs értelme váltani. Már csak azért sem, mert a BootCamp nevű programmal simán csinálhatsz rá Windowst, ha arra vágysz :)

     

    Én sokáig Wint-t használtam, de a maces ismerőseim addig rágták a fülemet, hogy szg-váltásnál vettem anno egy Mac Minit.

    NAGYON szerettem, a legmegbízható gépem volt (a mostani DELL laptop előtt :)), de az tény, hogy magával a Maccel és az op. rendszerével meg az egész "gondolkodásmódjával" nekem évek alatt sem sikerült megbarátkoznom, pedig nagyon azon voltam, hogy megszeressem.

     

    Nekem úgy működött a macem, hogy bootolás után feldobott egy ablakot, ahol választhattam, hogy Macra vagy Windowsra megyek be, és én szinte mindig a Wint-választottam. Aztán rájöttem, hogy minek nekem a Mac, ha egy Macintosh gépen is Windowst használok? :)))

     

    Szóval nekem személy szerint nem vált be, és laptopnál már nem is gondolkodtam Macben. De ha neked bevált, akkor szerintem ne válts. 

    előzmény:
    maraaa (1)
    2010-12-13  13:00
  25. Torolt_felhasznalo_721863
    Torolt_felhasznalo_721863
    2010. december 13. 13:112.

    Ha emelt áras életérzést szeretnél korlátokkal, mindenképp Apple. Ha csak simán használni akarod a laptopot, akkor egy mezei is megteszi. ;-)

    előzmény:
    maraaa (1)
    2010-12-13  13:00

Címlap

top