Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Kitehetik a bölcsiből?

N?k Lapja Café
N?k Lapja Café
Létrehozva: 2011. március 13. 08:03
Mi történik, ha a bölcsődés gyereknek kistestvére születik? Járhat ezután is bölcsibe? Maradhat délutánig, vagy elvárhatják, hogy anyukája hazavigye őt ebéd után?

Tovább a cikkre...
  1. 2011. március 13. 15:45101.

    Én kiskorkülönbség párti vagyok, és nem azért jár közösségbe a nagy, mert zavar itthon. Nyáron itthon tartottam egy hónapig, és amikor őjra vittem családi napközibe, meglátta az épületet, felsóhajtott, és csak annyit mondott: "Na, végre játszhatok!"

     

    Azt gondolom, ettől még ésszel vállaltuk a gyerekeket, de a nagy, attól, hogy van itthon egy kistestvére, még ugyanúgy rendelkezik igényekkel, mint a kortársai.

    előzmény:
    Ladybird (100)
    2011-03-13  15:41
  2. 2011. március 13. 15:41100.

    Ezért mondom én, hogy ésszel kell a gyerekeket vállalni.

    Nekem 5,5 év van köztük. Nekem ez így volt jó.A nagyobb már közösségbe járt, mindkettőnek meg tudtam azt adni, hogy napközben csak vele foglalkoztam, aztán ha a nagy hazajött az oviból, akkormeg nagyrészt vele.Ráadásul addigra meg már megismerekedett elég sok víreussal,bacival így a kicsire sem hozta haza.

    előzmény:
    Panndi (98)
    2011-03-13  15:29
  3. Torolt_felhasznalo_634765
    Torolt_felhasznalo_634765
    2011. március 13. 15:4199.

    Sziasztok!

     

    Úgy gondolom, hogy akinél egyáltalán szóba jön a bölcsőde-kérdés, azoknál a gyerekvállalás maga is egy tudatos, előre megtervezett dolog kellene, hogy legyen. Éppen ezért szerintem korrekt dolog (LENNE) egy-két évre előre gondolkodni, és ha valaki kisebbet szeretne a már meglévő bölcsis korú gyermeke mellé, akkor be sem adni oda, hogy ne legyen kitéve a beszoktatom-kiveszem tortúrának, ill. hogy ne vegye el a helyet a valóban dolgozó, ill. már újabbat szülni egy-két éven belül nem akaró szülők gyerekei elől.

     

    Két konkrét példa a saját városrészünkből (védéki város, kertvárosi rész egyetlen bölcsivel közel s távol). A szomszédasszony tudván tudta, hogy kis korkülönbséggel szeretne gyerekeket, ennek ellenére - letagadva ezt - beadta a bölcsibe a gyerekét, és a gyerek most is jár, hogy már megszületett a kistesója. Nemrég találkoztam egy volt évfolyamtársammal, kézenfogva sétált a kicsijével. Kérdem tőle, hogy mi újság, mondja, hogy éhenhalás szélén tengődnek, mert szeretett volna visszamenni dolgozni (szeretett volna! hja... hát muszáj lett volna...), de nem vették fel az ominózus bölcsibe a gyerekét, mert már egy évvel előtte is helyhiányra hivatkoztak, és a várólista még most sem ért véget... szóval otthon tengődnek.

     

    Szóval ha volna egy kis gerinc meg empátia a szülőkben, akkor azért ezt is szem előtt tartanák, hogy másnak ettől a megélhetése forog kockán. Azt meg ne is mondjam, hogy szomszéd nő szuper anyának tartja magát, aki még azt is  megadja a nagyobbjának, hogy mivel "igen okos kislány", hát a társasági életből se maradjon ki, járhasson közösségbe. Ja, hogy más meg kb. éhezik emiatt? Az hol az ő gondja???

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_686442 (1)
    2011-03-13  08:03
  4. 2011. március 13. 15:2998.
    Hát nem tudom. Szerintem nem hülyeség azon aggódni, hogy ha kiteszik a bölcsiből az addig szívesen odajáró gyereket, akkor mi lesz vele. Mert esetleg az a gyerek szeret odajárni, esetleg hiányoznak neki a gondozónénik, a gyerekek, a játékok, stb.
    előzmény:
    itoth2777 (97)
    2011-03-13  15:27
  5. 2011. március 13. 15:2797.
    Én mondjuk nem értem a cikket. Nálam is egy év egy hónap van a két gyerek között, de eszembe sem jutott volna a nagyobbat bölcsibe adni, csak azért hogy a kicsivel könnyebben legyek otthon. A három év alatti gyereknek valóban nincsen szüksége a társaságra, teljesen felesleges bölcsibe adni. Meg szerintem hülyeség azon aggódni, hogy azzal, hogy otthon tartja felrúgja a bölcsi által kialakított rendet. A kicsi lehet örül, hogy nem kell reggelente korán mennie, hanem otthon a kis megszokott környezetében anya mellett lehet. Alapvetően nyavalygásnak tűnik az egész. Érdekes módon én az anyukáknál inkább azt tapasztalom, hogy inkább otthon maradnának a picivel ameddig lehet, és nehéz nekik bölcsibe adni, ha mégis dolgozni kell menni. És az is igaz, hogy egy hároméves már olyan mint egy kis szivacs és érdeklik az újdonságok. Nekem nehéz reggelente, hogy megfőzzek plusz még mellette sétáljunk és még esetleg beleférjen egy kis rajzolás, festés, gyurmázás is. erre jó az ovi. Viszont az ovi meg kiábrándító, hogy mennyire kiégettek az óvónők. Tisztelet a kivételnek és köszönet a munkájáért, aki tényleg a gyerekekért dolgozik!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_588037 (0)
     
  6. Torolt_felhasznalo_401565
    Torolt_felhasznalo_401565
    2011. március 13. 15:2596.
    Egy percig nem állítottam, hogy kolbászból van a kerítés. Nem, nem éltem soha Angliában, de van itt jópár fórumozó, aki ott él és ők maguk mondták el, hogy nem éri meg visszamenni melózni, mert drága a bölcsi/ovi és a fizetése arra menne el. Így jobban megéri otthon maradni, mert a férje fizetéséből kijönnek simán és nem magas keresetű apuka, hanem átlag.
    előzmény:
    silviHemel (86)
    2011-03-13  14:00
  7. 2011. március 13. 15:2595.

    Most kellene megírnom a Gyesről elmondó nyilatkozatot, mivel kisfiam második születésnapja után visszamentem dolgozni. Hó vége a feladási határidő.

    Sajnos sem a közvetlen főnököm, sem a HR nem tud 9 órásnál rövidebb időtartamú munkakörben foglalkoztatni, kivéve a 4 műszakban dolgoznék.
    Bölcsödébe fel sem vették a gyerekemet, mivel van neki dolgozó apukája és anyukája. Családi napközit fizetünk tízszer annyiért, mint amibe a bölcsödei ellátás kerülne.
    A munkáltatóm oldaláról megvan a szóbeli erőteljes támogatás a család és gyermekvállalás mellett. Más sincs. A kolléganő, akinek a céghez visszatérő anyukák támogatásával kellene foglalkoznia csak annyit mondott, amikor rákérdeztem, hogy létezik-e valamilyen támogatás, illetve dolgoznak-e rajta: Gondoltál volna el gyerekszülés előtt azon, hogy hova teszed a gyereked.

    Vannak nagymamák is a képben évente párszor. Eljönnek születésnapra, névnapra, illetve évi egyszer kétszer... 
    A szülés utáni depresszión már túl vagyok. A legrosszabb az volt, amikor hiába hívogattam a barátnőket, kolléganőket, hogy jöjjenek el hozzám beszélgetni, babázni. Még egy-két alkalommal az itthonlétem elején hajlandók voltak rá, de sok a dolguk, mindenki karriert épít, így nincs ideje a barátokra.

    Amikor az élettér leszűkül a környező utcákra, amiket be lehet járni babakocsival, plusz a játszóterekre és a mindenképp szükséges bevásárlásokra, akkor nem csodálkozom, ha az anyukák bármire képesek, csakhogy megszabaduljanak a gyereküktől.
    Egyszerűen hihetetlen élmény volt, amikor a családi napköziben otthagytam a kisfiamat s végre gyerek nélkül mehettem valahová, ami nem a család ellátásával kapcsolatos dolog volt.
    Mondjuk a beszoktatással kapcsolatban jó előre ideges voltam, hogy micsoda hiszti lesz, ha anya nélkül kell ottmaradnia valahol. De nem volt hiszti, sőt a második napon a napközi tulajdonosa mondta, hogy nyugodtan elmehetek, hiszem a kisfiam láthatóan jól érzi magát. Nem ő érezte rosszul magát, hogy anya otthagyja, hanem én amiatt, hogy ennyire nincs rám szüksége a gyerekemnek. Még a mai napig is boldogan rohan be a napközibe reggelente, alig győzöm utólérni, hogy átöltöztessem a benti ruháiba.
    Néztem magánbölcsödét is, ami pár ezer forinttal olcsóbb lett volna, csak az üvőltő, kapálózó gyerekemet nem tudtam berángatni az ajtón, illetve amikor sikerült, akkor hisztizve menekült kifelé.

    Kistestvér tervben van, de csak akkor lehet szó róla, amikor már óvodás lesz az én imádni való nagyfiam. Sajnos.

    A szomszédok is ugyanebben a cipőben járnak: mivel ők és a férjeik is dolgoznak ezért egyikőjük sem jogosult az állami bölcsödére, szóval mindenki fizet valami magánbölcsödének vagy családi napközinek.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_686442 (1)
    2011-03-13  08:03
  8. Torolt_felhasznalo_401565
    Torolt_felhasznalo_401565
    2011. március 13. 15:2294.

    Hát, most mondjam azt, hogy az ilyen 30 millás autósok azok, akik minimálbérre vannak bejelentve, ingyen kapja a kaját a bölcsiben, mert ő "rászorul", akkor nem spórolásról beszélnék én, hanem inkább pofátlanságról.....

     

    És ha telik hetente műkörmösre, fodrászra, félévente új 100.000-es telefon, az nem hiszem, hogy spórolásból nem adja magánba.

    előzmény:
    silviHemel (85)
    2011-03-13  13:55
  9. 2011. március 13. 15:2293.
    De ő tényleg mereszti!!! Ilyen indokai vannak, hogy neki kella  bölcsi, mert nem tud tőlük takarítani, meg ruhát próbálni a butikban. Nincs kisebb gyerek....
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_544962 (73)
    2011-03-13  12:21
  10. 2011. március 13. 15:2192.

    Miért rossz a bölcsőde?

     

    Témához hozzászólva, sztem nem tehetik ki, de ha van egy kis jóérzés az anyában,akkor nem foglalja dolfozó nők gyerekei elől a helyet. 

    idézet:
    Ladybird (47)
    2011-03-13 09:45:11

    Nincs benne jóérzés és elfoglalja,nyugodj meg,sőt ,megmagyarázza magának,hogy ő a szuper,mert ő cicializálja a másfél éves gyerekét.

    tengerész22

    Ha azt feltételezzük, h azért nem mindenki kamu munkáltatóit visz, akkor igenis a dolgozóké, dolgozni szándékozóké a bölcsöde, nem a gyereknevelés nyűgét megúszni akaró anyukáké.

    Ne feltételezd:)

    előzmény:
    Ladybird (47)
    2011-03-13  09:45
  11. 2011. március 13. 15:0391.

    Nem olvastam el az összes hsz-t, ezért bocs, ha már írta valaki. A bölcsőde és az óvoda között az a lényegi különbség, hogy míg a bölcsi az eü hatáskörébe tartozik, és kimondottan a dolgozó anyák gyerekeinek a felügyelete a feladata, addig az ovi az oktatás hatásköre, és a felügyelet mellett az iskolai előkészítésben vesz részt.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_686442 (1)
    2011-03-13  08:03
  12. 2011. március 13. 15:0390.

    Ezzel én is egyetértek.

     

    De ha egy kisgyerek már jár bölcsibe, és közben születik meg a kistesó, akkor szerintem nem szép dolog kitenni. Értem én, hogy kell a férőhely, de az a pici gyerek meg már megszokott egy rendszert, amibe szerintem nem jó belekavarni.

     

    Persze az is igaz, hogy a kicsik könnyen alkalmazkodnak mindenféle helyzethez.

     

    Nekem nem jártak bölcsibe a gyerekeim, a nagy jár családi napközibe, mivel oviba nem vették fel (a kistesó miatt nem vették fel, persze). Persze amikor vállaltuk őket, azt is vállaltuk, hogy több kicsi gyerek lesz itthon, de egy három éves gyereknek igenis kellett már a társaság, így heti három délelőttöt családi napköziben tölt. Heti 12 órát :) Ettől nem érzem magam rossz anyának.

     

    Másfél év van a két nagy között, most két év lesz a középső és a kicsi között, de remélem, a nagy három évesen már mehet majd oviba...

    előzmény:
    bájdövéj (88)
    2011-03-13  14:30
  13. 2011. március 13. 15:0289.

    Ez mind szép és jó lenne,ha nem tudnék sok-sok anyukát,aki már holnap dolgozna,de nincs helya bölcsiben,mert  gyedes anyuka megőrül otthon kettővel.

    A bölcsődét(amely eü-i és nem oktatási intézmény)  a dolgozó anyák gyerekeinek hozták létre,nem pedig azért,hogy anya otthon nyugizhasson otthon.

    A többi kismamával szemben kitolás.

    Amíg ilyen kevés bölcsis hely van,addig igenis,azokét vegyék fel,akik dolgozás miatt kényszerülnek rá.

    Nekem is kis korkülönbséggel vannak,az elején nehéz,de utána nagyon hamar összenőnek és sokkal könnyebb.

    Igen,gyedes anyunak is kell néha kiruccanás,mondjuk heti 2X 2-3 óra ,erre vannak a nagyszülők,szomszédok,barát kismamákkal össze lehet fogni,esetleg szitter,vagy nem ördögtől való gondolat,pl szombat délelőtt apára bízni a gyereket.

    De ehhez nem kell napi 40 órában foglalni a helyet a bölcsiben.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_686442 (1)
    2011-03-13  08:03
  14. 2011. március 13. 14:3088.

    Egyetértek abban, hogy aki bevállalja a kis korkülönbséget, az vállalja azt is, hogy bizony a két kicsivel lesz otthon. Nálunk "véletlenül" alakult így, hogy jön a tesó, de mivel teherbe estem, nem volt kérdés, hogy meg is születik. És igen, ezt a részét is vállaltuk, hogy kettő kicsi lesz, és nyilván nem lesz könnyű, de én be nem adnám emiatt bölcsibe a nagyobbat. Így hozta az élet, meg fogjuk oldani, méghozzá a lehető legjobban :) (egy év két hónap lesz a két gyerkőc között )

     

     

    előzmény:
    tengerész22 (9)
    2011-03-13  08:33
  15. 2011. március 13. 14:0787.

    Én is azon az elven vagyok, a bölcsi a dolgozó szülőké!

     

    Nézzük meg pl. az állam szemszögéből, hogy egy bölcsis gyerek esetében, ha az anyuka otthon van egy kisebb gyerekkel, akkor milyen támogatást is nyújt? Csal.pótlék, Gyes/gyed, s plussz a bölcsőde finanszírozása. Már azt is felháborítónak tartottam, hogy ha vki 2 év után elment dolgozni, kapta a Gyest, s mellette persze az állam támogatta a bölcsödét. (ha jól tudom ez megszűnt, vagy meg fog szűnni - nagyon helyesnek tartom).

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_686442 (1)
    2011-03-13  08:03
  16. 2011. március 13. 14:0086.

    Nem hiszem, hogy nagyon belelatsz az angliai helyzetbe. Itt sincs kolbaszbol a kerites. Igenis a legtobb csaladnak nagyon nagy nehezseg az ovoda kifizetese. Ha valaki mondjuk Tescoban dolgozik mondjuk 7fontos oraberert, de ebbol 4.5font per ora megy az ovodanak, akkor nem igen eri meg visszamenni dolgozni, mert a maradekbol meg le is kell vonnod a munkaba/munkabol valo kozlekedes koltseget.

     

    Foleg egyedulallo anyakent, ha elore akarsz jutni az eletben es nem kapsz tamogatast a gyerek apjatol, nagyon nehez. Nem mindenkinek sikerul munkaba allnia, ha nem sikerul, akkor marad a segelybol eles. Nem feltetlenul azert mert anyuka lusta. Sok embernek bizony diplomaval a zsebeben ott kell hagynia az allasat, mert palyakezdokent ha van gyereked, meg nem keresel annyit, mint akinek van 5-15 ev tapasztalata, es ha nem tudsz megelni, mert teljes munkaidoben dolgozva az ovi koltsegei miatt minusz 4-500 fontban vagy, akkor jobban megeri otthon maradni, nem dolgozni es segelybol tengodni, ami szinten nem sok, de legalabb nem havi 4-500 minuszban leszel, hanem mondjuk csak havi 50-100fontban.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_401565 (84)
    2011-03-13  13:32
  17. 2011. március 13. 13:5585.
    Penzsporlas?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_401565 (82)
    2011-03-13  13:28
  18. Torolt_felhasznalo_401565
    Torolt_felhasznalo_401565
    2011. március 13. 13:3284.
    Csak azt is tedd hozzá, hogy egy családban Angliában, ahol anya, apa 1-2 gyerek van, ha otthon is maradsz, apuka fizetéséből meg lehet élni. Na ezt viszont Mo-on nem lehet....
    előzmény:
    silviHemel (62)
    2011-03-13  10:46
  19. Torolt_felhasznalo_401565
    Torolt_felhasznalo_401565
    2011. március 13. 13:3083.
    Plusz ha már nem is éppen aktív korú, akkor sem biztos, hogy elérhető távolságban lakik.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_679127 (59)
    2011-03-13  10:38
  20. Torolt_felhasznalo_401565
    Torolt_felhasznalo_401565
    2011. március 13. 13:2882.
    Tegyük még azt is hozzá, hogy olyanok is foglalják a helyet, akinek nincs pici, csak 1 gyerek, akit 30 millás autóval visz bölcsibe, mert menni kell napközben vásárolni, szoli, műköröm. Ő miért nem adja magánba? 3 napi keresetéből kifizetné.
    előzmény:
    silviHemel (56)
    2011-03-13  10:29
  21. Torolt_felhasznalo_336401
    Torolt_felhasznalo_336401
    2011. március 13. 13:1781.

    Lehet, hogy arra gondolt, de a logikájával kizár mindenkit a bölcsödéből, aki elmúlt két éves és az anyukája dolgozni szeretne. Közben meg veregeti a vállát, hogy milyen jól megoldotta a problémát.  

    előzmény:
    Ladybird (80)
    2011-03-13  13:00
  22. 2011. március 13. 13:0080.
    Szerintem ő a kistesó utáni gyed lemondására gondolt.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_336401 (79)
    2011-03-13  12:50
  23. Torolt_felhasznalo_336401
    Torolt_felhasznalo_336401
    2011. március 13. 12:5079.

    Ha valami nem jár, arról nem tudsz lemondani. Egy két évesnél idősebb gyerek után már nem jár gyed, ergo lemondani sem tud róla az anyuka. És szerinted tök jó a rendszer a rokonod bölcsödéjében, mert hiába lobogtatja a munkáltatói igazolását valaki, ha van egy két évnél idősebb gyereke, akit be szeretne adni, de nem tud lemondani a neki már nem járó gyedről, ergo rokon bölcsijébe nem is veszik fel. Tényleg jó. Kérdés, hogy kinek?

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_517177 (68)
    2011-03-13  11:41
  24. Torolt_felhasznalo_544962
    Torolt_felhasznalo_544962
    2011. március 13. 12:4878.

    ezt a heti két három órát még csak olyanok szajkózták eddig mindig, akiknek jutott heti sokkal több óra... lehet te vagy a kivétel.... de ha tényleg csak heti 2-3 óra jut a, kkor valszeg nagyon nem így beszélnél. vagy esetleg te vagy az extrateherbírású, mindent kibírok, és tökéletesen nevelek, még mosakodni is jut időm anyuka... bocsánat az iróniáért... de ténylegesen ez a véleményem. elég sokan bvannak, akiknek nem azért nem segítenek a barátok, mert nincsenek, hanem mert pl szabadságot kéne kivenniük, hogy segítsenek. te elvárnád ezt a barátaidtól? vagy vannak saját gyerekeik, és ők is úgy oldják meg, hogy nagymama pl hétvégén. de elvárnád, hogy a barátiaid szülei vállalják még be a te gyereked/id is?

     

    igen, igen, ezek ma látező problémák. hja, tudom, akinek nincs egítsége, sok pénze stb, ne szüljön.... mert a munkahelyi munka csak a munka. és ezt nők szájából!!! hol van ebben a családi érték?????

    előzmény:
    zoe999 (75)
    2011-03-13  12:26
  25. Torolt_felhasznalo_544962
    Torolt_felhasznalo_544962
    2011. március 13. 12:3777.

    Mégannyit hozzá fűznék hogy nagyanyáink is elbírtak egy kicsi+ újszülöttet  és akár + tesókat....

     

    én még annyit fűznék hozzá, hogy nagyanyáink korában nem egy nő nevelte egyedül a gyerekeket. hanem az összes közelben lévő nőrokon. teljesen normális volt, hogy nagyszülők, nagynénik, idősebb lnytestvér... szóval nem egy emberre hárult mint ma!

     

    persze mondom, a kényszer, hogy meg tudjon élni egyáltalán valkai, és dolgozni megy, mindent felülír. csak akkor kérem, tessék már ellenőrizni, hogy nem kamuk e azok a munkáltatóik pl. mert a tesósakat kiteszik, akár még az oviból is, ha nem 5 éves sokhelyen, de ha van egy kamu munkáltatói, az mááássss...... na jónapot.

    előzmény:
    gülbahar (58)
    2011-03-13  10:36

Címlap

top