Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Tegezés/magázás

szjklari
Létrehozva: 2011. június 21. 14:49

Mostanában sokszor került szóba itthon a tegeződés/magázódás. Nagy gyerekeim vannak - középiskolások - , elég nagy baráti körrel, a fiam udvarol is. Ezek a gyerekek, fiúk, lányok vegyesen, sokszor megfordulnak nálunk, nagyon helyesek, olyanok, akiknél eszembe se jutna, hogy ne engedjem barátkozni velük az enyémeket. Ők is érzik, hogy szeretettel látjuk őket, jól el is szoktunk beszélgetni, hülyéskedni velük. Azt hiszem, a párom és én , mai szóval élve, elég lazák vagyunk e tekintetben.

Először a férjem részéről vetődött fel, hogy tegeződjünk össze ezekkel a gyerekekkel. Én ezen jól gondolkodóba estem. Mondjuk a lányom most érettségiző barátnőjével megtettük a ballagásán. 

Közben láttam, hogy az unokatestvérem lányának a barátja (szintén ilyen korú srác), már tegeződik az unokatestvéremmel (vagyis a leányzó anyukájával.) Ellenben amikor az én nagyfiam a barátnőjééknél járt, és ott is azt mondta neki az anyuka, hogy tegezze nyugodtan, itthon a nagyszülők jól kiakadtak: micsoda anya az ilyen?!

 

Hozzáteszem: olvasmányaimból tudom, hogy egyrészt a magyar nyelvben sem volt eredendően magázás, ez csak pár száz éves "találmány"; másrészt ha az angolszász nyelveket vesszük alapul, abban meg nem is létezik. Mai világunkban úgy látom, egyre jobban előtérbe kerül a tegeződés. 

 

Kíváncsi vagyok, kinek mi erről a véleménye: kikkel tegeződtök, lehet-e ez udvarias, ront-e valamit a tekintélyen stb.?

  1. 2011. június 21. 15:5226.
    Igen, ÉN ajánlom fel.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_907450 (22)
    2011-06-21  15:48
  2. 2011. június 21. 15:5125.

    Én azt gondolom, hogy lehet, hogy pont azzal, hogy felajánlod nekik, hogy tegezzenek, érezni fogják, hogy bizalmat szavaztál nekik és egyenrangú partnerként (tehát nem mások kicsi, buta gyerekeként) tekintesz rájuk. Ebben a korban szerintem majdnem minden tini erre vágyik. Szerintem veszíteni nem veszítesz vele, főleg, ha szimpatizálsz velük. Ha ebbe a csapatba egy olyan keveredik be, aki aztán elrúgja a pöttyöst, tuti, hogy a többiek is ki fogják közösíteni és lekopik a társaságról.

     

    Ajánld fel nekik, akinek ez nem megy, úgyis mondani fogja.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  3. 2011. június 21. 15:5124.
    Az a baj, hogy még mindig nem érted. NEM IDEGENEKRŐL beszélek, hanem ismerősökről.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_907450 (23)
    2011-06-21  15:50
  4. Torolt_felhasznalo_907450
    Torolt_felhasznalo_907450
    2011. június 21. 15:5023.
    "

    Aki akar tegeződjön, aki akar magázódjon, kinek mi a kellemesebb.  "

     

    Ez nem igy van, mert pl. vadidegenként belépnél egy hivatalos helyre és letegeznéd az ott ülőket, akkor annyit gondolnának rólad: mekkora egy unintelligens tahó pl.

    előzmény:
    bababetű (21)
    2011-06-21  15:48
  5. Torolt_felhasznalo_907450
    Torolt_felhasznalo_907450
    2011. június 21. 15:4822.

    A gyerekek tartós barátaitól sem fogadom el a tegezést, kivéve attól akinek én ajánlom fel a tegezés lehetőségét.

     

    Mostanság nevelgetem a középsőmet le a "jónapotozásról" jó napot kívánokra. Ez a téma elég aktuális nálam most..

    előzmény:
    bababetű (19)
    2011-06-21  15:46
  6. 2011. június 21. 15:4821.

    Én is ezt mondom:

     

     "A tiszteletet nem a tegeződés v magázódás adja..."

     

    Aki akar tegeződjön, aki akar magázódjon, kinek mi a kellemesebb. 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_850563 (11)
    2011-06-21  15:21
  7. 2011. június 21. 15:4720.

    Én is konzervatívabb vagyok ilyen szempontból. Egyetemen a 26 éves tanársegéddel is magázódunk, de volt olyan is, hogy egy másik, nem több 30- nál, felajánlotta a szemináriumi csoportnak, hogy a fiúkkal tegeződik, a lányok meg döntsék el, hogy hogy kényelmesebb.Nekem a magázódás felelt meg, mert mégis csak oktató, és nincs személyes kapcsolatunk.

     

    Viszont van egy dolog, ami speciel engem nagyon zavar...Párommal 3 és féléve vagyunk együtt, együtt is lakunk már két éve, a szüleivel mégsem tegeződhetek miközben párom testvérének a barátja már fél év után tegezte őket.

    Családi eseményekre sokat kell mennünk, és nagyon zavaró, hogy mindenki tegeződik a másikkal, csak én nem, ráadásul a személyesebb dolgokról is mindig beszélgetek a szülőkkel, anyukájával napi szinten beszélünk telefonon, szóval nem is arról van szó, hogy nem ismernénk annyira egymást...

     

     

    Szóval szerintem van egy pont, ami után a magázódás kényelmetlen tud lenni. Egy személyes, napi, heti szintű kapcsolat esetén szerintem inkább a tegeződést kellene választani,pláne, ha nem egy 20 és 80 éves emberkéről van szó, hanem korban közelebb vannak egymáshoz. 

      

    előzmény:
    szjklari (1)
    2011-06-21  14:49
  8. 2011. június 21. 15:4619.

    IDEGENnel szemben igen.

     

    De a gyerek tartós barátaival szemben....

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_907450 (16)
    2011-06-21  15:40
  9. Torolt_felhasznalo_907450
    Torolt_felhasznalo_907450
    2011. június 21. 15:4518.
    Ha kollega, de fiatalabb, viszont magasabb pozicióban van mint te, akkor kijár neki a magázás, egészen addig, mig ő fel nem ajánlja-mint kollega.
    előzmény:
    szjklari (17)
    2011-06-21  15:42
  10. 2011. június 21. 15:4217.

    Lehet, hogy voltak már ezzel kapcsolatos topicok, vagyis nyilván voltak, csak én egy jó ideje egy bizonyos topic miatt szoktam ide feljönni, mert arra futotta az időmből, most viszont jobban ráérek, ezért nyitottam ezt az újat.

    Még hosszab topicindítót is írhattam volna, sok esetről, tegezősről, magázósról egyaránt. Igaz az is, hogy ifjoncként, olyan tizenévesként meg az volt a megtisztelő, hogy azok a felnőttek,. akik gyerekként tegeztek, egyszer csak elkezdtek magázni, pl. a szembeszomszéd bácsi. (Néha zavarban is volt ilyenektől az ember.)

    Az, hogy a fiatalabb a boltban letegez, engem is irritál,és pl. én tanár vagyok, a tanítványaim szülei közül csak nagyon kevesekkel tegeződöm, mert valahogy az a viszony sztem ezt kívánja meg. Nem valami különleges tiszteletet várok el csak azért, mert én tanár vagyok, csak tisztábbnak érzem úgy.

     Kollégákkal enkem egyértelmű a tegeződés. Nagyon zavart, amikor az iskolánkba új igazgatónő került, ráadásul fiatal is, és magáztatta magát.

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  11. Torolt_felhasznalo_907450
    Torolt_felhasznalo_907450
    2011. június 21. 15:4016.
    Számomra a magázás tiszteletadás, akár a kornak, akár a titulusnak. Idegen emberrel szemben meg alapintelligenciához tartozik.Szerintem.
    előzmény:
    szjklari (1)
    2011-06-21  14:49
  12. Torolt_felhasznalo_738421
    Torolt_felhasznalo_738421
    2011. június 21. 15:3115.

    Sziasztok!

     

    31 éves anyuka vagyok és van egy 6 éves lányom. A József Attila Lakótelepen(Bp. IX.) lakunk, én itt születtem és a lányom is itt van bejelentve. A házi gyermekorvosunk Dr. Ventilla Márta, aki az én gyerekkoromban is a háziorvosom volt. És most jön a lényeg: amikor gyerek voltam, a háziorvosom tegezett, most, h anya lettem, átment magázóba(tegezés az ő részéről 1x fordult elő, amikor kislányom 3 éves volt, itthon voltam vele, mert magas láza volt és fájlalta a fülét. Amikor lementem a háziorvosunkhoz, éppen a helyettes volt ott, de amikor visszamentünk, akkor pont ő volt ott péntek délután és akkor tegezve szólt hozzám). A mai napig a keresztnevemen szólít(egyébként Edina vagyok), akár tegez, akár magáz, de az is előfordult, hogy "anyukának", "anyunak" vagy "anyucinak" hívott. Nekem ez utóbbi nagyon szokatlan volt, hiszen gyerekkorom óta ismerem őt.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  13. Torolt_felhasznalo_850563
    Torolt_felhasznalo_850563
    2011. június 21. 15:2714.

    dehogy ad. 

    - menjen a fenébe

    - menj a fenébe

    egyre megy. 

    előzmény:
    Passenger (6)
    2011-06-21  15:04
  14. 2011. június 21. 15:2413.

    Engem is idegesít, ha eladó, pincér, taxis, akármilyen szolgáltató letegez, amikor én jól hallhatóan, tisztán artikulálva magázódom. Majd én eldöntöm, hogy vagyunk-e olyan bizalmas viszonyban, na...

    előzmény:
    ninamyers (12)
    2011-06-21  15:22
  15. 2011. június 21. 15:2212.

    Én elég konzervatív nézeteket vallok, szeretek magázódni. Bár a gyerekem még bölcsis, szerintem a középiskolai barátaikkal nem fogok tegeződni, persze ha fiatal felnőttkorukban lesz tartós párkapcsolatuk, vagy igaz barátjuk, azzal igen.

     

    Munkás éveim kezdetekor, egy-egy munkanapon több száz emberrel is találkoztam, 15-16 éves kortól magázódva szólítottam meg őket. Szerintem így jobban meg lehet adni a tiszteletet.

     

    Halálom, amikor belépek egy üzletbe a 36 évemmel, hangosan jó napot kívánok-kal köszönök, a 20 éves eladó lányka/fiú pedig jobb esetben sziát mond, rosszabb esetben odavet egy hellot.

       

    de attól szép az élet, hogy nem vagyunk egyformák, így totál megértem, ha valaki jobban szeret tegeződni akár tizenévesekkel is.    

    előzmény:
    szjklari (1)
    2011-06-21  14:49
  16. Torolt_felhasznalo_850563
    Torolt_felhasznalo_850563
    2011. június 21. 15:2111.

    az ellentettje is igaz:

     

    minek tegeződni?

     

    a barátnőmmel spec magázódunk - néha 1-1 tegező kedveskedő mondat kivételével - ,de nem zavaró,meg nem is távolságtartó. 

    A tiszteletet nem a tegeződés v magázódás adja... 

    előzmény:
    bababetű (4)
    2011-06-21  14:57
  17. Torolt_felhasznalo_918489
    Torolt_felhasznalo_918489
    2011. június 21. 15:2010.

    Egyetértek veled. Arról nem is beszélve, hogy így sokkal könnyebb egy bizonyos távolságot megtartani másoktól. Az egész világ ugyanis nem haver... A magázódás remekül meghatározza két ember egymáshoz való viszonyát.  

     

    Tegyük hozzá: azok 70-80%-a, aki azt hiszi hogy magázódik, valójában "teccikel".  Miért olyan nehéz megtanulni magázódni?

     

    Attól senki nem lesz fiatalabb, bár sokan úgy képzelik, ha összetegeződik a nála jóval fiatalabbakkal.

     

    Annál bosszantóbb meg nincs, amikor egy férfi kezdeményezi a  tegeződést egy nővel szemben. 

     

    előzmény:
    Passenger (6)
    2011-06-21  15:04
  18. Torolt_felhasznalo_807121
    Torolt_felhasznalo_807121
    2011. június 21. 15:089.

    Errol mar annyi topic indult hogy az csak na. Ha visszakerestel volna kielegithetned kivancsisagodat.

    Kerdesedre  : helyzet/ember/ szokasrendszer/ hierarchikus szabaly fuggo.

    előzmény:
    szjklari (1)
    2011-06-21  14:49
  19. 2011. június 21. 15:078.

    Szia! 

    Sztem jó példa az, ahogy apukám megengedte, hogy a pasim (azóta férjem) tegezze őt. Mondjuk mi késő gyerekek vagyunk, a párom akkor volt 25 éves, apukám meg 62 éves. A nővérem esküvőjén volt, apu odament hozzá egy pohár itallal, kezet fogtak, és azt mondta neki: Tegezz kérlek, egészen addig amíg megadod a kellő tiszteletet és szólíts János bácsinak.

     

    Sztem tök korrekt volt, a kora miatt nyilván nem Jancsizhatta apukámat, ezért a megszólítás, ill. felhívta rá a fiygelmet, hogy ne egy vállveregetős - bunkó tegeződés legyen belőle. És kidegített helyből a gonból is, hogy akkor hogy szólítsa. A férjem máig emlegeti a szitut 

    előzmény:
    szjklari (1)
    2011-06-21  14:49
  20. Torolt_felhasznalo_158377
    Torolt_felhasznalo_158377
    2011. június 21. 15:057.
    Nem tudom... én úgy vagyok vele, hogy lehet valaki magázódva is tiszteletlen, szemtelen és tegeződve is tiszteletteljes, udvarias. Kifejezetten szeretek tegeződni mindenkivel, és szeretem, ha a gyerekek nem néniznek, hanem a keresztnevemen szólítanak, és én- te viszonyban vagyunk. (jó, tudom, nem vagyok öreg, de a gyerekek, akikkel többnyire dolgozom, már néninek látnak és néniznek is) És ha átlépik a határt, tegeződve is helyrerakom őket.
    előzmény:
    szjklari (1)
    2011-06-21  14:49
  21. 2011. június 21. 15:046.

    a magázódás vmi távolságtartást, esetleg tiszteletet ad.

    gondolj csak bele mi lenne a manapság sem túl sok tiszteletnek örvendő tanárokkal ha még tegezhetnék is őket a tanulók...

    amúgy meg mindenki maga dönti el az illemtan szerint, hogy kezdeményez-e/kezdeményezhet-e tegeződést vagy sem.úgyhogy ha te úgy akarod akkor tegeződj a gyerek barátaival.

    előzmény:
    szjklari (1)
    2011-06-21  14:49
  22. 2011. június 21. 15:025.
    Szerintem "gyerekfüggő" a dolog. Van, aki valóban a bizalom jelének tekinti és megtiszteltetésnek veszi, ha felajánlják neki a tegeződést, mások pedig visszaélnek vele. Mert akárhogy is van, attól azért még nem lesztek haverok (a felnőtt normális esetben nem is ezt akarja elérni vele). Túlzásnak sem, de elvárhatónak sem tartom, hogy tizenéves gyerekek tegezzék a barát/barátnő/haver szüleit. (én pl. szívesebben magázódom olyan helyen, ahol szeretettel fogadnak, mint tegeződöm ott, ahol csak megtűrnek - igaz, nem vagyok már tizenéves)
    előzmény:
    szjklari (1)
    2011-06-21  14:49
  23. 2011. június 21. 14:574.

    Minek magázódni ?

     

    Ha a gyerekem barátai olyanok, akikkel barátkozhat, akkor evidens a tegeződés. Tegeződök is mindegyikkel. 

     

    Majd később, a középiskolában, amikor új lesz az ismerettség, és már idősebb tinik, akkor is fel fogom ajánlani a tegeződést, a baráti körének. A fiúknak is.

     

    Nem attól függ a tekintély, meg a tisztelet, hogy tegeződik-e az ember, vagy magázódik. 

    előzmény:
    szjklari (1)
    2011-06-21  14:49
  24. 2011. június 21. 14:563.

    Már nememlékszem pontosan hány éves voltam,de biztos,hogy 18 alatt mikor a szomszédok (egyben barátok szülei) megengedték nekünk gyerekeknek,hogy tegezzük őket.

    A tekintély, tisztelet ugyanúgy megmaradt.

    Fiam barátai is tegeznek minket,és a fiam is a barátai szüleit.8 évesek egyébként. 

    előzmény:
    szjklari (1)
    2011-06-21  14:49
  25. 2011. június 21. 14:542.

    Egyértelműen lehet udvariasan tegeződni. Nem ezen múlik. Közvetlenebb, egyszerűbb.

     

    Én mégis szeretem a távolságtartást :) Így a magázódást is. Vannak kollégáim, akikkel évek óta dolgozunk naponta együtt, jó viszonyban, mégis magázódunk.

    Nem tudom. Én szeretem.

    előzmény:
    szjklari (1)
    2011-06-21  14:49

Címlap

top