Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Tilos osztálypénzt szedni

Nők Lapja Cafe
Létrehozva: 2012. augusztus 17. 15:27
Szinte minden iskolában elvárják, pedig az oktatás ingyenes; nem kérhetnek kötelező pénzt a szülőktől.

Nők Lapja Café: Tilos osztálypénzt szedni
  1. 2012. augusztus 17. 20:1326.

    Egyébként meg nem értem ezt a minden évben zajló mizériát.

    Tény, hogy nem kellemes arccal vállalni egy szülői értekezleten azt, ha nem tudjuk kiszorítani a havi x forintot, de akkor szavazzunk titkosan.

    A pénz kezelésére nyissanak a szülők számlát, ne egy, hanem több szülő kezelje a pénzt és a papírboltban kapható, 300 ft-os átvételi tömbből származó példánnyal igazolja mindegyikük, hogy átvette az összeget.

     

    előzmény:
    Nők Lapja Cafe (1)
    2012-08-17  15:27
  2. 2012. augusztus 17. 19:4325.

    Jól kezelve az osztálypénz hasznos lehet. Nálunk botrányba fulladt a  dolog a gimi végére. Nem a szülők szedték be a  pénzt, hanem az osztályfelelős csaj. Nem bankba tette, hanem a fiókba otthon. Fénymásoló papíron kívül semmire nem kellett költeni belőle, mindig mindenre (kirándulás, nőnap, mikulás, tisztasági csomag, stb.) külön gyűjtöttünk. A gimi utolsó évében aztán gondoltuk, hogy legalább a ballagási egyennyakkendőre, a tablóra és a tanároknak szánt búcsúajándékra elég lesz. Hát nem volt. Kifizette a csaj a nyakkendőket és kész. A számonkérés botrányosra sikerült, arra hivatkozott, hogy sokan egy fillért sem fizettek (ebben volt némi igazság, és mit ad isten, pont a tehetős szülők gyerekei nem fizettek), viszont még így is többnek kellett volna lennie, mint amennyi a nyakkendők ára volt, de nem tudott a pénzzel elszámolni, inkább hisztizett egyet, és hogy nagyobb szánalmat keltsen, gyorsan két hétre beteget jelentett. Csak a jóisten tudja, hogy az a 4-5 valóban szegény osztálytárs hogyan oldotta meg, az utolsó évi bazi sok költséget....

     

    előzmény:
    Nők Lapja Cafe (1)
    2012-08-17  15:27
  3. 2012. augusztus 17. 19:4024.

    Ez a cikk erősen ferdít, mi több:azt sugallja, hogy az iskolák saját céljaikra szabályosan kicsikarják az oztálypénzt.

    Mindeközben ezt a szülők szazhatják meg, az összeget is és ők kell gyűjtsék.Nem tanítónéni új szoknyájára kell, nem is krétára.A gyerekre.Kirándulásra, programokra és sorolhatnám.

    előzmény:
    Nők Lapja Cafe (1)
    2012-08-17  15:27
  4. Torolt_felhasznalo_487131
    Torolt_felhasznalo_487131
    2012. augusztus 17. 19:3123.

    Nálunk gimnazistaként az osztály tanulóiban volt annyi empátia, hogy gond nélkül többet is beadtunk, hogy a maradék kettő baromi rossz helyzetben lévő osztálytársunk is jöhessen velünk kirándulni, és kapja azt, amit mi. 

    Ez legyen életed legnagyobb kiadása.  

    előzmény:
    Nők Lapja Cafe (1)
    2012-08-17  15:27
  5. Torolt_felhasznalo_634765
    Torolt_felhasznalo_634765
    2012. augusztus 17. 18:0422.
    Nálunk visszakapja az addig befizetett pénzt a kimaradó, vagyis elméletben visszakapja, gyakorlatban meg pl. az idén megbukók már az elején sejtették szerintem, hogy ez lesz, mert egyetlen fillért sem fizettek, szóval nincs mit visszakapniuk. Hangsúlyozom, ez nem is osztálypénz, hanem szülők közös megegyezése közös gyűjtőszámláról a végzős kiadásokra.
    előzmény:
    zsebordog (18)
    2012-08-17  17:59
  6. 2012. augusztus 17. 18:0121.

    Az egyenruhát a szülők szavazzák meg, nem az iskola... nehogy már a tanárok legyenek hibásak néhány rongyrázó tinimaca miatt, akinek apu meg anyu nem tud nemet mondani...

     

    Az ajándékot se a tanárok veszik, hanem a szülők. 

     

    Ezért aztán ott, szülőin kellett volna ezt elmondanod... viszont sajnos a többség dönt, és nem mindenki gondolja át, a mellette ülő vajon ugyanazt bírja.e fizetni, amit ő. (van, ahol az 5 gyerekes család beküldte a tankönyvpénzt, hogy tudják, van egyke az osztályban, akinek sokkal nagyobb szüksége van az ingyen könyvre). 

    előzmény:
    zsebordog (12)
    2012-08-17  16:32
  7. Torolt_felhasznalo_567762
    Torolt_felhasznalo_567762
    2012. augusztus 17. 18:0020.

    Itt írta valaki, hogy az osztálypénz azon gyerekek iskolai programjának a  támogatására is szolgál/hat, akiknek a szülei nincsenek vidám anyagi helyzetben. Sőt, nagyon szomorú helyzetben vannak.

    Én ezzel egyetértek. Nem a gyerek tehet arról, hogy nagyon nehéz helyzetbe került a család anyagilag. És nem lenne szabad a gyereket kihagyni ezen okok miatt pl. az osztálykirándulásból.  

    Az, hogy a szülő gyűjtöget otthon, szintén megoldás. Viszont egy osztálynyi gyerek mégis egy közösség. 

    előzmény:
    tamtamtam (15)
    2012-08-17  17:46
  8. Torolt_felhasznalo_634765
    Torolt_felhasznalo_634765
    2012. augusztus 17. 18:0019.
    Ezért is bízzuk ennek eldöntését a szülőkre. Nálunk nem lehetne másra osztálypénzt szedni, ezt is csak akkor, ha a szülők úgy döntenek, hogy előre gyűjtenek inkább, és nem egy összegben fizetnek majd utolsó évben. Hozzánk többnyire nagyon szegény családok járnak, akik azért döntenek úgy, ha úgy döntenek, hogy gyűljön négy év alatt, mert nagyon jól tudják, hogy egyébként képtelenek lennének félretenni bármennyit, mert mindig van valami szükséghelyzet, amikor egyébként elköltenék. És tényleg minimális összegről van szó, de természetesen így is van, aki nem fizet. Ezt csak a többiek szempontjából tartom igazságtalannak, mert ő is elballag valahogy, meg ő is rajta van a tablón stb... Egyebekre ki se nyitjuk a szánkat. Ezt is csak a tapasztalat mondatja, hogy akinek nincsenek saját megtakarításai, mert nem képes gyűjteni, és valljuk be, amikor egyik gyereknek cipő kell, a másiknak meg télikabát, de közben már a fűtéssel is tartozik a család, akkor jobb, ha néha befizet egy ötszázast a közös számlára, és akkor már mégse lóg ki annyira a lóláb, őt is elviszi az osztály a vállán...  A ballagásra virágot (hogy legalább egyetlen csokor legyen a kezében) meg max. összedobunk neki mi, tanárok. Volt már ilyen: nem egy.
    előzmény:
    tamtamtam (15)
    2012-08-17  17:46
  9. 2012. augusztus 17. 17:5918.

    Arról nem is beszélve, hogy vannak gyerekek, akik nem is járnak végig ugyanazzal az osztállyal, mert mondjuk elköltöznek, vagy csak egyszerűen másik iskolát találnak maguknak. Olyankor mi van a ballagási pénzzel, visszakapja? Ha igen, milyen arányban?

     

    Szerintem is egészségesebb, ha mindenki maga dönti el, hogy akarja kigazdálkodni a költségeket, úgy nincs vita. Mind a ballagást, mind az osztálykirándulásokat. A legjobb pedig az lenne, ha minden szülő és tanár úgy állna hozzá, hogy a lehetőségekhez képest a legolcsóbban meg lehessen oldani egy-egy eseményt, így kevesebben éreznék magukat kellemetlenül...

    előzmény:
    tamtamtam (15)
    2012-08-17  17:46
  10. 2012. augusztus 17. 17:5617.
    mert az index írt róla ma és az nlc nem akar lemaradni :PP
    előzmény:
    Prunus Spinosa (7)
    2012-08-17  16:02
  11. 2012. augusztus 17. 17:5516.

    Gimnázium, havi 1000 ft, külön számlán gyűlik, két szülő fér hozzá. Minden év októberében megszavazzuk az összeget.

    Idén szeretnénk, ha elmennének Németországba kirándulni, ezért többet fizetünk majd, de erről is beszéltünk februárban szülőin,szavaztunk, az iskolai alapítvány is ad hozzá támogatást, közös megegyezéssel nem egyformán kapnak belőle a gyerekek, hanem az ofő tudja, kinek van rá nagyobb szüksége.

     

    MInden évben maradt belőle eddig (8 oszt gimi), a maradék lekötve kamatozik a ballagásra. Ami nem nagy kiadás, mert oké, kifizetjük majd a tánctanárt, de a ruhát évek óta kölcsönkapják a helyi táncklubtól... matrózblúz van, max egyforma szoknyát varratnak a lányok. 

     

    De jó a szülői közösség, és ez sokat számít. 

     


     

     

    előzmény:
    Nők Lapja Cafe (1)
    2012-08-17  15:27
  12. 2012. augusztus 17. 17:4615.
    Én szülőként tökre nem örülnék neki, ha előre kéne fizetni és más kezelné a pénzemet addig, amíg majd eljön a szalagavató meg a ballagás. Jó, beszéljük meg előre, hogy mennyi fog kelleni, de hadd tegyem félre én, hadd kamatozzon addig nekem, majd amikor eljön az ideje, akkor fizetek.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_634765 (14)
    2012-08-17  16:59
  13. Torolt_felhasznalo_634765
    Torolt_felhasznalo_634765
    2012. augusztus 17. 16:5914.

    Tanári szemszögből: a mi sulinkban kifejezetten életveszélyes lenne így, "osztálypénz" címszóval szedni. Ennek ellenére a szülők megszavazhatják a fokozatos gyűjtést, amiből "elmehet" évi párezer forint fénymásolásra meg pedagógus-napi szál virágra, de a többi gyűlik arra, hogy ne egy összegben kelljen finanszírozni végzősként szalagavatót, ballagási öltönyt, érettségi büfét. Ha a szülők úgy gondolják, érdemes ezt négy év alatt összegyűjteni, van "osztálypénz", ha úgy gondolják, nem érdemes, nincs. Tapasztalataink szerint csakis "befizettem-aláírom, kiadom-számlával igazolom" rendszerrel működőképes a dolog, különben az kéri számon a legnagyobb hangon, mire költötték, aki be sem fizette. Hogy a szalagavató, bankett, ballagási dekoráció összege szempontjából kinek mi a reális, az középiskolánként, de főleg szülői háttér függvényében változó. 

     

    Szülői szemszögből: mindig, mindenütt volt, hallgatólagosan, úgy, hogy kiment a pedagógus öt percre, hogy tárgyaljuk meg mi, szülők, mennyi lenne a minimum, merthogy nincs wc-papír, gyümölcs stb. - de ha mégis kéne, akkor legyen... nem ágáltam sose ellene, nyilván az én érdekem, hogy a gyerekem az oviban is egészségesen és higiénikusan élhesse a mindennapjait. 

     

    Ironikus szemszögből: Gide írja a Szovjetunióról írott feljegyzéseiben, hogy a Szovjetunióban "nincsenek cselédek", tehát nincs szükség cselédszobára. Következésképp: a Szovjetunióban a cselédek a folyosón alszanak. Ugyanez van az osztálypénzzel is. Nem lehet, de pl. a legnagyobb magyarországi bankhálózatban nyitható "osztálypénz"-számla.

     

     

     

     

     

    előzmény:
    Nők Lapja Cafe (1)
    2012-08-17  15:27
  14. Torolt_felhasznalo_329339
    Torolt_felhasznalo_329339
    2012. augusztus 17. 16:4213.

    Nem szedek osztálypénzt, de a kirándulásokat akkor is ki kell fizetni, tehát az adott program előtt beírom, hogy mennyibe fog kerülni. Én nem is értem ezt az őrületet az osztálypénz körül. Ha nem a szülőknek, akkor kinek kellene kifizetni a költségeket? Én fizessem be a 34 gyereket erdei iskolába? Vagy ki?

     

    Rajzpénzt viszont előre szedek. Évente 3000 Ft/fő. Így a gyerekeknek semmit sem kell beszerezniük. És több dolgot tudok így beszerezni. Mivel ha nyomdafestékre van szükségem, akkor veszek az egész osztálynak egy dobozzal, viszont ha mindenkinek be kéne szerezni, akkor rengeteg festék megmaradna, fölöslegesen. Vagy igen furcsán néznének a szülők, ha azt írnám be, holnapután legyen Ödönkénél 5 dkg méhviasz, meg egy nádszál.

    előzmény:
    Nők Lapja Cafe (1)
    2012-08-17  15:27
  15. 2012. augusztus 17. 16:3212.

    Ha csak annyi az osztálypénz, hogy a papírzsepire, wc-papírra meg az anyáknapi virágra fussa, akkor nem is baj. Csakhogy sok-sok elég friss iskolai élménnyel a fejemben azt látom, a legritkább esetben van erről szó. Ehelyett több tízezer forintos évvégi ajándékokat vesznek belőle osztályfőnököknek, egyenruhát szavaznak meg a ballagásokra, szalagavatókra - így az osztálypénz is ennek megfelelő összegű... Lehet mondani, hogy havi 1000 forint nem pénz, pedig sokaknak az, és ahol több gyerek jár egyszerre iskolába, ott még inkább számít, fejenként mennyit kell adni. A jobb módú szülők azonban nagyon ritkán gondolnak abba bele, hogy ami nekik filléres tétel, az másnak nagyon is kell ahhoz, hogy hónap végén is legyen mit enni.

     

    Az én ballagásom és szalagavatóm X gimnáziumban kb. ötödannyiba került, mint a hógomnak 4 évvel később Y gimnáziumban. Lehet így is és úgy is, sajnos a hangadó szülőkön múlik, mennyire fajul el a helyzet. A többiek meg csönben szégyellik, hogy nekik nincs, és azt számolgatják, hogy gazdálkodják ki a költségvetésből. :(

     

    Egyszóval erre is igaz: mértékkel hasznos, de egy pont után kifejezetten káros a közösségnek.

    előzmény:
    Nők Lapja Cafe (1)
    2012-08-17  15:27
  16. 2012. augusztus 17. 16:3111.

    Szemét tanárok, osztálypénzt szednek, pedig a gyerekemnek jár az az erdei iskola ingyen is...

    Szemét orvosok nem gyógyítanak meg, pedig csak 2 doboz cigarettát szívok naponta és 5 üveg sört gurítok le....

    Szemét BKV, szemét az összes busz és villamos....Nem fizetek a bérletért, mert a szolgáltatás színvonaltalan.

    Szemét posta, mennyit kell várni, hogy feladjam a csekkem.

     

    A sor hosszú lehetne, de valakit mindig szidni kell, ugye?

     

     

    előzmény:
    Nők Lapja Cafe (1)
    2012-08-17  15:27
  17. 2012. augusztus 17. 16:1710.

    Hát ez tényleg egy jó szenya cikk. Egyetlen dologra jó, hogy a nagyszájú, pofátlan szülők alá lovat adjon. Ugyanis sose azok ugrálnak miatta, akiknek nehézséget okoz kifizetni. Meg nem is az gyanúsítja meg a többi szülőt,  mert valóban azok szedik.

     

    Még nem is suliról volt szó, anno a fiam bölcsi beszoktatása idején hallgattam kinn két anyukát. Azon filozofáltak, hogy vajon a beszoktatás idején, amikor hazaviszik délután a gyereket, visszakapják-e az uzsonna árát, illetve milyen disznóság az, hogy ha pelenkás a gyerek, akkor is hozni kell a tisztasági csomagban egy guriga wc-papírt

    Utána meg közvetlenül azon, hogy a gondozónő miért nem hajlandó a gyerekre bugyis pelust adni, ami ugyan dög drága, de hát sokkal csinosabb a gyerek fenekén... 

    előzmény:
    Nők Lapja Cafe (1)
    2012-08-17  15:27
  18. 2012. augusztus 17. 16:129.

    bocsi hogy kiabranditalak, de valoban az

    akkor is ha szulo kezeli

     

     

    azt egyebkent megertem hogy muszaj szedni mert

    a fenntartonak semmire sincs penze (a mi sulinkban is van o.penz)

    de "hivatalosan"  nem lehet szedni es kerni

    barmennyire is a gyerekekre van koltve

    barmennyire is elszamolsz vele

    es barmennyire is szulo kezeli

     

     

     

    előzmény:
    Marcsi175 (2)
    2012-08-17  15:27
  19. 2012. augusztus 17. 16:088.

    "ám előfordul az is, hogy az intézmény „benyeli” a szülők forintjait, és például fogyóeszközöket vesz belőle"

     

    Meg előfordul az is, hogy az ilyen fogyóeszközök (pl. fénymásolópapír) segítségével nem csak annyi tudást kapnak a diákok, ami a minimumra elég, vagyis pl. középiskolában a 20%-os középszintű érettségi megszerzéséhez, hanem annyit, amennyivel legtöbbjük a középfokú nyelvvizsgát is megszerzi még az érettségi előtt, egy részük pedig akár felsőfokút is. És ha egy iskola hosszú éveken, évtizedeken át ilyen eredményeket tud felmutatni, akkor még az is előfordul, hogy a szülők szívesebben fizetnek az iskolának a fénymásolásért, mint hogy néhány évvel később sokkal többet kelljen fizetniük majd a nyelvvizsgára való felkészítésért egy másik intézménynek vagy magántanárnak.

    Mindenesetre a pénzt csak akkor szedik be, ha a szülői munkaközösség ezt előtte megszavazza. Ha nem akarnak fizetni a szülők, akkor ne szavazzák meg, egyszerű.

    előzmény:
    Nők Lapja Cafe (1)
    2012-08-17  15:27
  20. 2012. augusztus 17. 16:027.

    Nem is értem, miért pont most jött elő a téma?!

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_599243 (3)
    2012-08-17  15:38
  21. 2012. augusztus 17. 15:486.

    Nagyon régóta tilos osztálypénzt szedni. Már legalább tíz éve. És tilos fizetős kirándulásra, erdei iskolába vinni a gyerekeket.
    Csakhogy ez őrültség.
    Mert éppen a nehéz körülmények között élő gyerekekekkel tolnának ki, ha ezt az "okos" szabályt betartanák.

     

    Pont a szegény gyerek nem fog eljutni állatkertbe, színházba, kirándulni, ha tilos az osztálykirándulás, az osztálypénz. 

     

    Ezért terjedet el, hogy az osztálypénzt, kirándulási, erdei iskolai díjat "hivatalosan" a szülők szedik vagy egy az osztálynak nyitott bankszámlára fizetik be. Mert az nem tilos, hogy a szülők önként gyűjtsenek kirándulásra, és a tanító/óvónő/tanár önként elkísérje a gyerekeket.

    előzmény:
    Nők Lapja Cafe (1)
    2012-08-17  15:27
  22. Torolt_felhasznalo_511611
    Torolt_felhasznalo_511611
    2012. augusztus 17. 15:405.

    Ó szuper,nagyon,de nagyon színvonalas cikk a Nők Lapjától..Még sok ilyet várok.És az előző mondatom ellenkezőjét gondolom:

     

    Miért kell még jobban lejáratni az amúgy sem presztízs értékű tanári szakmát?

    Valóban jó lenne ha az állam biztosítaná az iskolába a szükséges WC papírt,papírzsepit,szappant a felszerelelést a karácsonyi ajándék,az anyák napi meglepetés készítéséhez.Még jobb lenne,ha biztosítaná minden gyerkőcnek az évenkénti táboroztatást.

    Ja ezt nem tudja felmutatni!

    Akkor ne is fizessen a szülő?

    Ne fújja ki az orrát a gyerek,menjen a bokorba,ne használja a szappant,az anyák napi ünnepségen ne adjon nekem egy szál gerberát.Ez most komoly?!Én is azt szeretném,ha nem kelle osztálypénzt fizetni,csak ha ezt más nem fizeti ki,akkor neki kell... 

    előzmény:
    Nők Lapja Cafe (1)
    2012-08-17  15:27
  23. Torolt_felhasznalo_567762
    Torolt_felhasznalo_567762
    2012. augusztus 17. 15:404.
    Megértem a felháborodásodat, de nem olvastál figyelmesen. Ti megszavaztatjátok, de van, ahol kötelező. A cikk ez ellen emel szót.
    előzmény:
    Marcsi175 (2)
    2012-08-17  15:27
  24. Torolt_felhasznalo_599243
    Torolt_felhasznalo_599243
    2012. augusztus 17. 15:383.

     

     

    Nagyon járatlan a témában a cikkíró.

     

    Évtizedek óta a szülői értekezleteken beszélik/szavazzák meg, szedjenek-e, ill. mennyi legyen az összeg. Okos tanerő a szoc. érában sem maga szedte, most meg már 20-on éve TILOS is szednie, úgyhogy fölösleges a hisztikeltés és a tanárok lejáratásának megpróbálása már akárhányadszor. 

    előzmény:
    Nők Lapja Cafe (1)
    2012-08-17  15:27
  25. 2012. augusztus 17. 15:272.
    Szép napot mindenkinek!
    Marcsi vagyok és tanítok egy általános iskolában! Felháborított az "osztálypénzzel" kapcsolatos cikk! Minden iskolában van osztálypénz, de téves az az információ, hogy a pedagógus kezeli!!! Ahol így van törvénytelenséget követnek el! A szülői munkaközösség három tagja kezeli a pénzt! Szintén törvényellenes " elnyelni" az osztálypénzt! Ebből a pénzből fizetjük az év közben szükséges papírzsebkendőt,wc-papírt, szalvétát! Sok gyerek ennek a pénznek a segítségével jut csak el színházba, múzeumba, kirándulni! Ebből álljuk a Mikulás,karácsony,húsvét apró meglepetéseit! A szülők év elején megszavazzák, hogy legyen, vagy sem! Természetesen ha kirándulni megyünk, csomagolni kell az uzsonnát, de ha ezen a napon iskolában kellene lenni, akkor fizetni kéne az ebédet!

Címlap

top