Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

,,Megbántam, hogy főállású anya voltam"

Nők Lapja Cafe
Létrehozva: 2013. július 22. 07:38
Csak a családnak élni: fantasztikus, odaadó dolog, vagy mártírszerep, amibe belefárad a család? Érintetteket és véleményalkotókat kérdeztünk.

Nők Lapja Café: ,,Megbántam, hogy főállású anya voltam\"
  1. 2013. július 22. 12:3726.
    Ha valaki TANUL a végén akkor nem kiesik. Maximum kezdő lesz.... ez is olyan butaság hogy nem lehet újrakezdeni itthon. Miért ne lehetne? Nem csak az ugyanazért haladók mentalitás van...
    előzmény:
    abak (17)
    2013-07-22  11:41
  2. 2013. július 22. 12:3325.
    Egyetértek . Pont ezt gondolom. Nevetséges az egész "munkázás"...
    előzmény:
    ÁgicaT (18)
    2013-07-22  11:42
  3. Torolt_felhasznalo_345241
    Torolt_felhasznalo_345241
    2013. július 22. 12:2324.

    Az ilyen típus villámgyorsan talál magának egy másik eltartót.

    Legalábbis ismerek ilyet... szerencsére nem túl közeli ismerős. 

    előzmény:
    mikro (22)
    2013-07-22  12:02
  4. Torolt_felhasznalo_268437
    Torolt_felhasznalo_268437
    2013. július 22. 12:2023.
    Szar a világ, nem lehet egy seggel két lovon ülni, de kell két ló, lehet még több is.
    előzmény:
    Nők Lapja Cafe (1)
    2013-07-22  07:38
  5. 2013. július 22. 12:0222.

    Amit írtam, azt elsődleges szempontnak tartom. Nem volt és nem is lesz a 10évet otthon töltő nőnek önálló keresete. Annyi meg végképp nem amivel gyerekeket tud eltartani és háztartást fenntartani. Mi a fenét csinál ha az Zura lelép? Nyugdíja sem lesz, oszt majd a gyerekei tartják el vagy ki?

    Bezárva 10 évig néhány gyerekkel az valóban egy jó nagy beszűkülés. Egy percig sem kivételes, hogy a gyerekek úgy vélekednek az anyjukról, hogy szinte fogalma sincs semmiről ami a világban történik. Honnan is lenne? Mos, főz, vasal, takarít, gyerekekkel tanul oszt ennyi.

    előzmény:
    TJ1117 (14)
    2013-07-22  11:10
  6. 2013. július 22. 11:5621.

    ez nem jó példa... nem azért nem tartják sokan munkának, hanem mert ezen tevékenységek nagy része természetes, a jólétünkkel, biológiai szükségletünkkel összefüggő feladatok...

     

    ..hogy eszünk, hogy gondoskodunk arról, hogy legyen ennivaló, hogy elrakjuk a holminkat, tisztálkodunk, magunk körül tisztaságot tartunk...

     

    jó esetben a pár tagjai ezt önállóan megteszik maguk körül, mielőtt összekerülnek (persze. vannak kivételek.)

     

    amikor összekerülnek, akkor az a normális (szerintem), ha ezt közösen folytatják, s nem nevezik ki egyiküket, hogy a másik gondozójaként folytassa az életét

     

    ha megszületik a gyerek, arról természetesen gondoskodni kell, de sztem ezt sem tekintik sokan munkának. mer a munkát egy idő után abba lehet hagyni, van pihenőidő, szabadság, míg a gyereknevelés állandó, 24 órás, 365 napos szolgálat, ezért nem munka, hanem inkább életfeladat.

    előzmény:
    ÁgicaT (20)
    2013-07-22  11:47
  7. 2013. július 22. 11:4720.

    A munkahelyemen pont most volt egy ilyen szituáció egyébként:

    Van egy adott feladat, amiért korábban plusz pénzt lehetett kapni. Amíg ez így volt, addig a feladatot végző kollegina úgy állította be a dolgot, hogy óóóóóóriási áldozatot hoz, hogy ő ezt munka időn kívül elvégzi.

    Most szűkűlt a keret, már nem jár érte pénz, de a feladatot el kell végezni. Így viszont már nem is olyan óóóóriási dolog ez, a kollegina ezért átpasszolta nekem, mert szerinte simán belefér a munkaidőmbe, ráadásul a kisfőnök is pont ezt az álláspontot képviseli.

     

    Azt gondolom, hogy egy munkahelyen is gusztustalan álláspont az, hogy pénz jár érte = nagy munka, nem jár érte pénz = nem is munka.

     

    Miért lenne ez másképp otthon? 

    előzmény:
    abak (17)
    2013-07-22  11:41
  8. 2013. július 22. 11:4519.
    jav. sokan
    előzmény:
    abak (17)
    2013-07-22  11:41
  9. 2013. július 22. 11:4218.

    Igen, erről már ment itt szájtépés több ízben is, hogy akkor definiáljuk már a munkát, mert nem lehet leszűkíteni a munkahelyen végzett kereső tevékenységre - szerintem.

     

    Aki otthon van, mos-főz-takarít, és úgy általában visz egy háztartást, az igenis munka.

    Mert tegyük fel, hogy nem végzi el anya-apa ezeket, akkor fizetnek érte valakit. Akkor viszont onnantól kezdve az a másiknak már munka lesz, mert nem otthon végzi és pénzt is kap érte. WTF?!

     

     

     

    A cikkhez:

    amerikai anyukáról nem azért van ilyen véleménnyel a családja, mert otthon volt, hanem azért, mert ő maga egy óriási frusztrációként élte meg, nem tudta jól kihasználni az adott időszakot. Egy családnak pedig kevés rosszabbat lehet kitalálni (a szélsőségeket nem számítva), mint egy helyét nem találó, boldogtalan, az élettel elégedetlen, csalódott anyuka.... 

    előzmény:
    Capuccino (16)
    2013-07-22  11:26
  10. 2013. július 22. 11:4117.

    Pedig elhiheted, aki manapság 8-10-12 évre kiesik a munkaerő piacról, annak nagyon nehéz, sokszor lehetetlen a visszatérés.

     

    Sokszor azért, mert addig megszűnik a cég, a vállalakozás, ahol dolgozott.

     

    Munkának tekintheted azt is, ha valaki összetart egy családot, de a fizetés ami érte jár édeskevés.

    Nagyon sokat ezt a "munkát" a kereső tevékenységük mellett végzik, és nem is rosszul.

    előzmény:
    Capuccino (16)
    2013-07-22  11:26
  11. 2013. július 22. 11:2616.
    miért ne lenne? ha a 10 evből az utolsokban pl tanult akkor simán kezdhet akár karriert is épiteni a maradék 25-30ban. amugy én azt is munkának tekintem amikor valaki összetart egy nagycsaládot.. hol sett az a nő ki a munkából?? röhej hpgy nök magyarországon csak a bejárok valahová főnököm vanrendszert tekintik munkának..
    előzmény:
    abak (7)
    2013-07-22  09:09
  12. 2013. július 22. 11:1315.
    Akkor nagyjából jól értelmeztem, köszi.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_495813 (10)
    2013-07-22  10:48
  13. 2013. július 22. 11:1014.

    Ez az egyik szempont. Én a másik szögből nézem a dolgokat: szerintem az a legrosszabb, amikor egy nő képes arra , hogy a saját párját facsarja ki, hogy eltartson 5 embert, csak azért, hogy ő a 8 évessel otthon maradhasson. De azért az természetes, ha apa azért  otthon is  foglalkozik a maradék szabadidejében a gyerekeivel, meg hétvégén cipeli az ásványvizet, mert az a férfi dolga.

     

    előzmény:
    mikro (13)
    2013-07-22  11:04
  14. 2013. július 22. 11:0413.
    Arról már ne is beszéljünk, hogy apuci mondjuk 10 év múlva lelép egy csöcsikével. Anyuci pedig ott marad néhány gyerkőccel és csodálkozva néz a világba...
    előzmény:
    Nők Lapja Cafe (1)
    2013-07-22  07:38
  15. 2013. július 22. 11:0112.

    Egyébiránt egy nagy rakás kamu szöveg a gyerekeimnek 24 órában szükségük van rám..

    Egy 8 éves gyereknek , de már a 3 évesnek is, közösségre van szüksége, nem arra, hogy 24 órában mellette üljön az anyukája.

    A háztartást pedig 3 gyerek és munka mellett is el lehet látni.

     

    Az otthon tud maradni főállású anyaként..persze otthon tud maradni, csak éppen sz@rt sem keres.

     

  16. 2013. július 22. 10:5811.

    Azok szokták ezeket mondani, akik nem tudnak dolgozni, akik nem értenek semmihez a gyerekszülésen kívül és akiket eltartanak..

     

    Van, akinek az élete nem csak attól teljes , hogy gyerekeket szül.

     

    Normális munkahely, (igen nem elírás) 10 év kihagyás után nem veszi vissza a kismamát, mert egy cég nem engedheti meg magának azt a luxust, hogy olyan embereket alkalmazzon akik 10 éve nem vették kezükbe a munkát.

    előzmény:
    Lillaréka (4)
    2013-07-22  07:51
  17. Torolt_felhasznalo_495813
    Torolt_felhasznalo_495813
    2013. július 22. 10:4810.
    A főállású anyaság azt jelenti, hogy a legnagyobb gyerek 18 éves koráig, ill. a legkisebb 8 éves koráig maradhat otthon az anya. Ill. neveljen legalább 3, 18 év alattit, és a legkisebb legyen 8 év alatti.
    előzmény:
    Marmalade (9)
    2013-07-22  10:41
  18. 2013. július 22. 10:419.
    Igazad van ha az éveket nézzük, de nem ilyen egyszerű. Egyrészt egy anya már eleve nehezebben talál munkát, másrészt manapság a legtöbb területen ha csak 1-2 évet is kihagysz elavultnak számít a tudásod, és a tapasztalat a lényeg mindenhol, tehát hiába tanultál pl a gyerek mellett, ha nem szereztél tapasztalatot. Másrészt szerintem a főállású anyaság nem arról szól (de lehet, hogy én értelmezem rosszul), hogy addig marad otthon a nő, amíg oviba nem megy a gyerek, hanem arról, hogy "végleg" otthon marad, tehát a gyerek ovis és iskolás, sőt akár felnőtt korában sem fog dolgozni. Az meg már nem csak 1-3 év kimaradás.
    előzmény:
    Lillaréka (4)
    2013-07-22  07:51
  19. 2013. július 22. 09:428.

    Végre ez egy jó összeállítás volt, ahol alaposan körüljárták pro- és kontra a témát.

     

    És épp azért tetszik, mert nincs recept. Mindenkinek magának kell megtalálnia (ha van olyan szerencsés és választhat), hogy neki mi a jó, s sajna még akkor is előfordulhat, hogy a család, környezet utólag nem igazolja vissza a döntéseinket.

     

    Tökéletes megoldás nincs, ezért ne is keressük, mert csalódni fogunk.

     

    Ha mégis a lehető legjobbat keressük, akkor abból induljunk ki, nekünk mi a jó. Mert ha mi elégedetlenek és boldogtalanok vagyunk, akkor a környezetünk életét is megkeserítjük.

     

    Anyukám pl. a világ legaranyosabb anyukája volt, akire mindig lehetett számítani gond, baj, elintéznivaló esetén, mindenkinek segített, mindenkinek jutott jó szó, figyelem. Amíg nyugdíjba nem ment. Akkortól nem találja a helyét, mert boldogtalan a szerepben, amit magára testált (de ha mondjuk, hogy ne csinálja, akkor meg megsértődik, hogy nem jól csinálja, azért mondjuk), főzni akar mindenkire, de tulajdonképpen nem szeret főzni, ezért kedvetlenül csinálja. Nem értjük pontosan, miért csinálja, talán az anyja (nagymamám) szerepét akarja átvenni, de ő teljesen más típusú nő, szeret sütni-főzni, abban élte ki magát egész életében, merthogy hivatása nem volt. Anyukám viszont tanult, dolgozott, ezért ez neki nem fekszik. Boldogtalan és rossz így látni, néha a mi életünket is megkeseríti a folyamatos zsörtölődésével. :-(

    előzmény:
    Nők Lapja Cafe (1)
    2013-07-22  07:38
  20. 2013. július 22. 09:097.
    Logikus amit írsz, de azt nem szabad elfelejteni, ha valaki otthon marad 8-10 évre, akkor utána már nem nagyon lesz lehetősége, hogy még 25-30-at dolgozzon.
    előzmény:
    Lillaréka (4)
    2013-07-22  07:51
  21. 2013. július 22. 07:586.
    Pontosan így van.Leírtad, amit még hozzátettem volna a következő hozzászólásomban.
    előzmény:
    Lillaréka (4)
    2013-07-22  07:51
  22. 2013. július 22. 07:565.

    Sajna mennem kell.. de  jót irtál.. 

    sziasztok

    előzmény:
    Csendike (3)
    2013-07-22  07:47
  23. 2013. július 22. 07:514.

    A munkaerőpiacon eltöltendő évek száma, már 40 év minimum..

    Ebből, még 3 gyerek esetén is nagyjából 10 évet otthon lehet tölteni, ha valaki a kicsi gyerekei mellől nem feltétlenül akar munkába loholni. még mindig marad 30 éve arra, hogy dolgozzon.  hogy karriert épitsen..

    Az otthon töltött idő alatt sem muszáj beszükülni. 

    Mindennek megvan az ideje.

    Nem is értem sokszor  miért gondolják az sokan a nők közül, hogy ha nem rohannak vissza a munkába egyenesen a szülőágyról, akkor értéktelenek, vagy lemaradnak valamiről. 

    előzmény:
    hilari (2)
    2013-07-22  07:38
  24. 2013. július 22. 07:473.

    Csak beleolvastam a cikkbe.És igen, jogos a megbánása ennek az amerikai kisvárosi asszonynak.Ugyanis valóban semmit nem ért az hogy otthon volt a gyerkeivel, ha a nevelése eredménye  így nyilvánul meg, ahogy a gyerekei nyilatkoznak.

     

    Máskülönben, itt is és máshol is egy normálisan gondolkodó nő megcsinálhatja magának  "amerikát".Még ha nem is éppen havaj lesz minden, csak érzelmileg és értelmileg is oda kell tennie magát az ügy mellé.

    Sajnálatos és nem biztos hogy a gyerekeiben és a szituációban van a hiba.

    előzmény:
    Nők Lapja Cafe (1)
    2013-07-22  07:38
  25. 2013. július 22. 07:382.
    Sziasztok!
    A cikket jónak találtam. Egyetértek Hadas Krisztinával nálunk tényleg nincs sok választás "ez nem Amerika".
    Valaki vagy kénytelen vállalni a főállású anyaságot vagy dolgozik. Viszont olyanok is biztosan sokan vannak, akik a főállású anyaság mellett dolgoznak. Elsősorban a pénz miatt. Az aki sokáig nem dolgozik nehezen illeszkedik vissza a munkába.

Címlap

top