Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Családi ház vs. panellakás

sziszi0528
Létrehozva: 2015. június 9. 11:41

Sziasztok!


 


Azért indítom ezt a topikot, mert nagyon kíváncsi vagyok rá, hogy kinek mi a véleménye azzal kapcsolatban, hogy hol jobb élni: családiban vagy panelban?


 


Leírom az eddigi tapasztalataimat:


 


22 évig éltem panelban. Előnye volt, hogy alacsony a rezsi, könnyen tisztántartható, rendet csinálni/tartani sem nagy ördöngősség, ebből kifolyólag több szabadideje van az embernek, kényelmes (főleg ha az ember több mindent csinál: dolgozik+tanul+gyereket is nevel esetleg). Viszont bezártságérzésed lehet, ha kifogod a rossz szomszédokat, akkor azok igen közel vannak, közös parkoló, játszótér, zajos is lehet...


 


6 évig laktam családi házban anyósomékkal, ennek is megvan a maga előnye és hátránya. Előnye, hogy nyugalom van és csend, "zöldövezet", saját udvar és kert, tarthatsz állatot (nem feltétlen tehénre gondolok :) ), grillezhetsz-süthetsz kedvedre. Viszont hátránya, hogy magasabb a rezsi, állandóan van mit csinálni rajta (ez a soha-véget-nem-érő folyamat), a rendcsinálásnak, pakolásnak, takarításnak szinte soha nincs vége és mondjuk itt is ki lehet fogni idióta szomszédokat (nálunk a szomszéd disznót tartott nagyon mocskos körülmények között, a patkány meg ott lófrált a mi udvarunkon...).


 


A családi házas véleményemet úgy írtam, hogy mi tényleg nagy házban laktunk, kb 180 nm-es, kétszintes ház volt, emlékszem egy nagyobb takarításnál csak egy nap volt maga a 11 ablak+redőny+9 ajtó lemosása+függönymosás-vasalás. A takarításnak, rendcsinálásnak soha nem volt vége, mert ahogy haladtam az emeletről lefelé, mire végeztem, majdhogynem kezdhettem újra.


 


Most panelban lakunk fél éve a férjemmel, de egyszerűen nem bírom megszokni, pedig azt hittem ez nekem meg sem fog kottyanni, hiszen ott nőttem fel, de belátom így, hogy van viszonyítási alapom, teljesen másképp látom a dolgokat. Én azon a  véleményen vagyok, hogy sem panel, sem NAGY családi ház, hanem egy olyan kis aranyos házikó (80-100 nm max), aminek van rendes udvara, de az sem az a túlzott nagy, hogy legyen idő egymásra is, ne legyen égbeszökő a rezsi, meg rendben is tudjam tartani.


 


Várom a véleményeket!

  1. Torolt_felhasznalo_397210
    Torolt_felhasznalo_397210
    2015. június 9. 14:1326.

    miskolc


    nem leszel akkor enelcés szomszédom


    pedig árulnak egy elég jó kérót


     

    előzmény:
    sziszi0528 (22)
    2015-06-09  13:38
  2. Torolt_felhasznalo_383651
    Torolt_felhasznalo_383651
    2015. június 9. 13:4725.

    Igen, sokan ebbe  a hibába esnek.A suvickolás lesz az  életük.Nagy baj.Tudni kell fontossági sorrendet felállítani.


    Nem kell minden hónapban minden ablakot megpucolni és főleg nem mindent egyszerre, stb...........


    Gondolom attól még nem elhanyagolt a lakás mert nem csillog - villog minden.  Vagy csak halványan.


    És ha valakinek nem tetszik, az csinálja meg.Adj a kezébe egy rongyot és tisztítószert  és ugraszd neki .......


    Egy dolgot soha nem szabad elfelejteni: a ház van értünk, nem mi vagyunk a házért.


    Ha ezt nem veszed figyelembe, rabszolga maradsz örök életedre.Tuti!


     


     


     


     

    előzmény:
    sziszi0528 (1)
    2015-06-09  11:41
  3. 2015. június 9. 13:4724.

    Hát tény, 180 négyzetméteres házhoz, már elkel a segítség takarításban. mondjuk szerintem 55 höz is... én hívok, és jónapot. nyilván kell azért rendet tartani, meg van mindennapos, konyharendbetétel, söprés, ilyenek. De nagyobbra  hív az ember házhoz.


    Mondjuk én is egy olyan max 120 négyzetmétert képzelek el. Sőt, a z 55 ön is ellennék, csak legyen kert:) De simán lehet,h ogy panelben öregszem meg mostmár.

    előzmény:
    sziszi0528 (22)
    2015-06-09  13:38
  4. Torolt_felhasznalo_397210
    Torolt_felhasznalo_397210
    2015. június 9. 13:4623.

    például az ilyen jó pesten


    csak a bibi, hogy garázs nincs


    a parkot amikor csinálták, nem raktak agyatlanul alá legaláb 6 szint garázst


     


    ÉS a rezsi nagyon nem mindegy


    nálam most 22fok van, úgy hogy klíma nincs, egy havernőmnél lakóparkos kéróba ami ugye a panelnál sokkal jobb energiahatékonysággaúnak kellene lenni


    megy a klíma a 22 fokért, kábé 150forint óránként a + villany


     

    előzmény:
    sziszi0528 (21)
    2015-06-09  13:27
  5. 2015. június 9. 13:3822.

    Capuccino, nekünk speciel nem sok gond volt a kerttel, inkább a nagy házzal. A férjem bizonyos időközönként lenyírta a füvet, a fák - mivel már nem fiatalok voltak - elvoltak maguknak, hozták a gyümölcsöt, amit örömmel szedtünk össze, meg faltunk be :), meg annyit csináltam, hogy hétvégente körbesöpörtem a járdát meg a hidat, meg a kutyakennelben végeztem egy nagyobb takarítást, de lényegében ennyi volt. Szép zöld pázsit mindig, néhány fa, meg a kutyák :).

  6. 2015. június 9. 13:2721.

    Eperke, az a lakás már majdcsakhogynem ház méretű... :), ha tágas, meg egyedül is vagy a gyerekekkel, teljesen megértem, hogy Neked ez vált be!


    phangan, a közlekedés nálam is fontos, most ingázok (napi 1-1 órát), de néha már ez is a tűréshatáromat súrolja... Azért is szeretnék közelebb költözni Miskolchoz, hogy ne kelljen annyit utazni, de mégis nyugisabb helyen legyek.


    Pest ebből a szempontból is más, ott keményen rá kell számolni az időt az utazásra, képzeld, nekem volt egy ismerősöm, ő mesélte, hogy napi 2 órát utazik Budapest egyik végéből a másikba és 2 órát hazafelé. Szerintem az is kegyetlen, és városon belül volt, csak pont a két majdnem legtávolabbi végén...

  7. 2015. június 9. 13:2620.

    szerintem ez nagyon egyéni. laktam ilyenben is olyanban is. Most panel. Nagyon jó helyen, minden a szánkban, nincs alattunk lakó, parkok, az erkély előtt fák, nyáron is hűvös van... De: nincs kert!


    Igen a kerttel munka van. álladóan molyolni kell benne valamit, szárazságban locsolni a kútból, kapálni, karbantartani, fát metszeni ha van mit, füvet nyírni... Nekem hiányzik a saját gyümölcs, a virágok, stb. akkor is ha meló. Meg hiányzik a kiülök a kertbe, tavasztól őszik kinnt enni stb. azért hiába itt is fák alatt ülünk nem ugyanaz.


    Szóval szerintem akármilyen kényelmes egy panel, egy "falusinak" sose lesz az igazi. Én úgyvagyok vele, hogyha egyedül lennék, még ok lenne. de családdal... hát...


    De más meg ide költözik dir3kt. nekünk is van több szomszédunk aki szert itt. gyerekkkel!!  amit eperke ír, itt a játszótér, stb.


    Egyszerűen szerintem egyik se jobb vagy rosszabb, más. kinek a pap, kinek pappné.


    mindenhol el lehet lenni.

  8. 2015. június 9. 13:1719.

    Szia!


    Laktam már panelban, téglában és többféle kertes házban is. Hosszabb távon a zöld miatt én kertes házban tudom magam elképzelni. És de jó lesz a gyereknek, hogy kimehet, a konyhából és nappaliból rá is lehet látni a kertre. Sajnos nem volt keret egy önálló telken levő házra, így meg kellett alkudnunk, és osztott telkesünk van. Van még egy ház tehát a telkünkön, akikkel annyi kapcsolat van, mintha sima szomszéd lenne, tehát egyelőre nincs velük gond, de hát azért nyilván jobb lenne önálló. 


    Viszont van egy kis kert, garázs, fedett veranda a szuper hintaágyammal. :) Grillezünk hónapokon át, meg napozunk. 86nm-es, tehát pont jó, nem túl kicsi, nem túl nagy kategória. Rezsit sem mondanám soknak, közös költség eleve nincs, ami nekem mindenhol egy tízesnél kezdődött a nagy semmire. Egyébként most új fűtésrendszerünk is lesz idénre és lecseréltük a nyílászárókat plusz eleve szigetelve van a ház, nem mondanám, hogy több a rezsi, mint egy panelban. 


    Közlekedés, hát ez fontos, mert szerintem hiába vagy zöldben, ha este olyan sokára érsz haza és csak hétvégén élvezheted ki. Ebből a szempontból nehéz volt a keresés, de a belváros 35-40 perc alatt elérhető, a 3-as metró 10 percre van. Ha kicsit megalkuszunk és plusz 20 percet bevállalunk (per út), akkor már önálló telkes házat vehettünk volna. De a napi max másfél óra bkv-zás a tűréshatár határ, ami eleve nem kevés, de sajnos Pesten tök átlagos... 


    Ha panel, akkor viszont csakis erkéllyel! 

    előzmény:
    sziszi0528 (1)
    2015-06-09  11:41
  9. Torolt_felhasznalo_397210
    Torolt_felhasznalo_397210
    2015. június 9. 13:0618.
  10. 2015. június 9. 13:0317.

    Igen, írtam is a bejárást, gyerekem ovis, velem autózott reggel-este 1-1 órát. Nekem is elég volt. Pláne télen, sötétben utáltam.


    Meg azt is írtam, hogy egyedül vinni egy házat kerttel, hát nem volt leányálom. Én naon jól tudom érezni magam lakásban, sőt. Lemegyünk a lakótelepen a játszóra, csomó gyerek, homokoznak, hintáznak, fociznak. Ott a nagy udvaron max én rúgtam vele a labdát, már ameddig bírtam...

    előzmény:
    abak (13)
    2015-06-09  12:52
  11. Torolt_felhasznalo_397210
    Torolt_felhasznalo_397210
    2015. június 9. 12:5716.

    energiabesorolás


     

    előzmény:
    sziszi0528 (12)
    2015-06-09  12:51
  12. Torolt_felhasznalo_397210
    Torolt_felhasznalo_397210
    2015. június 9. 12:5515.

    de olyan hitványakat kapsz amire valag rezsid lesz télen


    egy JÓ ház rezsije 10%-a csak a ma modernek számító a+


    a szar régiekre meg az a+nak is 3szorosa


     


     

    előzmény:
    sziszi0528 (8)
    2015-06-09  12:41
  13. 2015. június 9. 12:5214.

    A családi ház nem egyenlő a csönddel, nyugalommal. Attól én is frászt kapnék. Én egy budapesti külső kerületben élek, főútvonalon, hál ég nem hallom hogyan nő a fű

    előzmény:
    Eperke2222 (10)
    2015-06-09  12:47
  14. 2015. június 9. 12:5213.

    Budapest agglomerációjában szerintem inkább az onnan való bejárás az, ami gázos és időtrabló.


    Ha kisgyereked van, akkor problémás az ovi, az iskola, ha a gyerek nagyobb és pl. nem helyben jár iskolába, akkor szintén a közlekedés ami gond.

    előzmény:
    Eperke2222 (10)
    2015-06-09  12:47
  15. 2015. június 9. 12:5112.

    ugyintez.a ezt a mondatodat nem teljesen értettem: "azt elfelejted, hogy egy JÓ ház nem azonos azzal a színvonallal amiben anyósnál laktál valszeg"

  16. 2015. június 9. 12:4811.

    68 m2-es 3 szoba étkezős panelban lakunk most, erkély is van. Kitűnő a beosztása, szobák teljesen jó méretűek, nagy ablakok, külön wc a fürdőtől. Abszolút ideális minden szempontból.


     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_302972 (9)
    2015-06-09  12:41
  17. 2015. június 9. 12:4710.

    Szerencsére csak egyik oldalon van szomszéd (a ház ugyanis még megvan, csak bérbe van adva), másik oldalon marha nagy kert - fák, bokrok, nincs lakó. Csendes környék, kisgyerekes családokkal, nem panaszkodhattam, de nekem a város mégis jobban bejön. Nekem az a csend, nyugi száműzetés volt.

    előzmény:
    abak (6)
    2015-06-09  12:33
  18. Torolt_felhasznalo_302972
    Torolt_felhasznalo_302972
    2015. június 9. 12:419.

    Én is inkább lakásra szavazok.


    A panel nem rossz, csak soknak nem jo a kialakitása. Én pl 53nm-esben lakom, de ebbol 7-8nm tök felesleges. 


    Kertesbe nem mennék, csak ha le van betonozva az egesz kert.

    előzmény:
    sziszi0528 (1)
    2015-06-09  11:41
  19. 2015. június 9. 12:418.

    Tudom, hogy mindenkinek más és más a véleménye, ezért szeretek fórumozni, mert szeretem megismerni mások véleményét arról, ami engem éppen foglalkoztat :).


    Mi Miskolctól nem messze élünk, én nem költöznék Miskolcra, csak valami környező csendesebb településre. Itt annyi előnye van a térségnek, hogy a város vonzáskörzetében (5-25 km-re) egész jutányos áron lehet házat venni, de mégsem esik annyira ki, kocsival sem lehetetlen bejutni, sárga buszok meg elég sűrűn járnak ezeken a vonalakon (10-15 percenként).

  20. 2015. június 9. 12:367.

    21 évig laktam panelban, most 17. éve élek családi házban. Igazad van, a teendőknek nincs vége, de ez elsősorban a kertre értendő. Hisz ha egy nem panel 180 nm-es lakásban laksz ott is napokig tarthat egy nagytakarítás. Ha a jó sorsom engedi sose mennék vissza panelba, isteni most a jó időben esténként kint ücsörögni, akkor befűteni amikor fázok és addig fűteni amíg fázok, nem kell vernem a frissen tapétázott közös falat klumpával hajnali 2-kor, mert már unom a Quantanamera c. nótát, nem kell takarítanom a felettünk lakó idióta kisfiú ablakon kiszórt és hozzám beszálló szemetét, nem kell harcolnom parkolóhelyért......és még hosszan sorolhatnám. Természetesen a családi házas övezet se maga a tökély, számomra viszont a szimpatikusabb életteret jelenti. Egyet még hozzátennék, csak az költözzön ilyen helyre akinek van kedve és szorgalma a kerthez, a szomszédaink ugyan már a föld másik végére költöztek, de nyáron azért nem, mert meleg van, télen pedig azért nem mert hideg van....nem csinálták a kertet. Mindig elhanyagolt, gazos volt.

    előzmény:
    sziszi0528 (1)
    2015-06-09  11:41
  21. 2015. június 9. 12:336.

    Sőt kifoghatsz egy kedves szomszédot, aki tavsztól őszig minden héten sütögetéssel egybekötött kert partit tart annak minden hang és szaghatásával. Cserébe ősztől tavaszig minden szart eléget a kazánjában, szintén nem túl kellemes szagokkal.

    előzmény:
    Eperke2222 (2)
    2015-06-09  12:02
  22. 2015. június 9. 12:315.

    Mienk egy "köztes" megoldás.


    Kevés lakásos kertes, zöldövezeti tégla társasház.


    Ablakok, erkély a kertre néznek, viszonylag jó szigetelés (nem nagyon hallatszik át semmi a szomszédból), de a fűnyírás és egyéb házzal járó macera nélkül.

    előzmény:
    sziszi0528 (1)
    2015-06-09  11:41
  23. Torolt_felhasznalo_397210
    Torolt_felhasznalo_397210
    2015. június 9. 12:074.

    azt elfelejted, hogy egy JÓ ház nem azonos azzal a színvonallal amiben anyósnál laktál valszeg


    a panel meg nem sorolható a normális lakások körébe


     


    lakásnak az az előnye, becsukom és 2 hónap után se katasztrófa fogad hazaérkezéskor, mint egy kertes esetén


    ha van a lakásnak nagy terasza 30-40m2 akkor a kinti sütögetések mennek, ami jó a jázban


    nálunk a kert gondoztatása egyébként megoldható, DE a city-től nagyon kiesnek, nekem ezért az 1 ért nem kell kertes


    de itt megint csak az ízlések és pofonok


     

    előzmény:
    sziszi0528 (1)
    2015-06-09  11:41
  24. Torolt_felhasznalo_979457
    Torolt_felhasznalo_979457
    2015. június 9. 12:053.

    Ebben a kérdésben minden egyes embernek más a véleménye. Ki lakásban érzi jól magát, ki házban, egyéni igények függvénye, hogy miben élne szívesen az ember. 


    Én éltem panelben (kicsi gyerekkoromban), aztán családi házban, aztán új építésű, kevés lakásos társasházban, most - külföldön - lakásban, otthon családi házban. 


    Ami számomra lényeges: a szomszédok. Családi házunk megvételekor nagyon-nagyon sokat nyomott a latba, hogy nincsenek oldalról szomszédaink. Laktam olyan helyen, ahol imádtam a lakást, de az egyik szomszéd az őrületbe kergetett nemcsak engem, hanem a többi lakót is. Nem kis örömömre szolgált, hogy egy óriási gyökérnek adtuk el a lakást.  


    Ennek a lakásnak is, amiben most élünk, az az egyik legnagyobb vonzereje, hogy a szomszédok olyanok, mintha szellemek lennének.

    előzmény:
    sziszi0528 (1)
    2015-06-09  11:41
  25. 2015. június 9. 12:022.

    Jó téma kapsz majd hideget-meleget:) Panelban nőttem fel, nekem ez volt a természetes és az idegbeteg alattunk lakó szomszédot leszámítva teljesen jó volt. Aztán 100m2-es családi ház nagy kerttel, sok takarítás, fűnyírás na és agglomeráció, bejárástól néhány év után rosszul voltam. Ott a kutya vonyít a szomszédban, mindig szól valamelyik riasztó, a szomszéd vasárnap ebéd után flexel/vágja a fát elektromos fűrésszel, szóval azért csendes persze, de...


    Visszaköltöztünk panelba. Takarítás fele idő. Rezsi kb ugyanannyi. Nincs fűnyírás. Hozzá kell tegyem, egyedülálló anyuka vagyok, szóval a családi ház az "teljes családra" nem ekkora meló mint ha csak rám vár minden plusz a rengeteg autózás.


    És hát ugye nem vagyunk egyformák. Engem nyomasztott a csend, a nyugi, hogy a fű se nő - vagyis csak az:) Most a kanapéról nézem, hogy jön a troli, szirénázik a mentőautó, lámpás kereszteződés, sok gyerekkel teli a szemben lévő játszótér - és imádom.


    Én panel-párti maradok.

    előzmény:
    sziszi0528 (1)
    2015-06-09  11:41

Címlap

top