Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Családi ház vs. panellakás

sziszi0528
Létrehozva: 2015. június 9. 11:41

Sziasztok!


 


Azért indítom ezt a topikot, mert nagyon kíváncsi vagyok rá, hogy kinek mi a véleménye azzal kapcsolatban, hogy hol jobb élni: családiban vagy panelban?


 


Leírom az eddigi tapasztalataimat:


 


22 évig éltem panelban. Előnye volt, hogy alacsony a rezsi, könnyen tisztántartható, rendet csinálni/tartani sem nagy ördöngősség, ebből kifolyólag több szabadideje van az embernek, kényelmes (főleg ha az ember több mindent csinál: dolgozik+tanul+gyereket is nevel esetleg). Viszont bezártságérzésed lehet, ha kifogod a rossz szomszédokat, akkor azok igen közel vannak, közös parkoló, játszótér, zajos is lehet...


 


6 évig laktam családi házban anyósomékkal, ennek is megvan a maga előnye és hátránya. Előnye, hogy nyugalom van és csend, "zöldövezet", saját udvar és kert, tarthatsz állatot (nem feltétlen tehénre gondolok :) ), grillezhetsz-süthetsz kedvedre. Viszont hátránya, hogy magasabb a rezsi, állandóan van mit csinálni rajta (ez a soha-véget-nem-érő folyamat), a rendcsinálásnak, pakolásnak, takarításnak szinte soha nincs vége és mondjuk itt is ki lehet fogni idióta szomszédokat (nálunk a szomszéd disznót tartott nagyon mocskos körülmények között, a patkány meg ott lófrált a mi udvarunkon...).


 


A családi házas véleményemet úgy írtam, hogy mi tényleg nagy házban laktunk, kb 180 nm-es, kétszintes ház volt, emlékszem egy nagyobb takarításnál csak egy nap volt maga a 11 ablak+redőny+9 ajtó lemosása+függönymosás-vasalás. A takarításnak, rendcsinálásnak soha nem volt vége, mert ahogy haladtam az emeletről lefelé, mire végeztem, majdhogynem kezdhettem újra.


 


Most panelban lakunk fél éve a férjemmel, de egyszerűen nem bírom megszokni, pedig azt hittem ez nekem meg sem fog kottyanni, hiszen ott nőttem fel, de belátom így, hogy van viszonyítási alapom, teljesen másképp látom a dolgokat. Én azon a  véleményen vagyok, hogy sem panel, sem NAGY családi ház, hanem egy olyan kis aranyos házikó (80-100 nm max), aminek van rendes udvara, de az sem az a túlzott nagy, hogy legyen idő egymásra is, ne legyen égbeszökő a rezsi, meg rendben is tudjam tartani.


 


Várom a véleményeket!

  1. 2015. június 10. 08:5451.

    Szerintem nagyon egyeni kinek mi jon be. S sokat fugg attol is, hogy mit szeret csinalni szabadidejeben.


    Aki a sutogetest, nagy barati eszegetest szereti, annak nagyon jo egy kert, ahol sokan elfernek. De aki hetvegen inkabb kirandul, mindig mashol van, annak jobbara csak nyug. 


    En panelban nottem fel. Elso sajat lakasunk, sok albi utan tarsashazi lakas colt kozos kerttel. Nos en nem vagyok az a fajta, aki jol erzi magat a tobbi anyukaval a homokozo szelen. Igy tesomnal voltunk folyamatosan a gyerekkel. Ahol sajat kertben, sajat jatszoter volt. Igaz a munkam is odakotott. A jatszoterre a nagymama vitte a gyereket, mig mi dolgoztunk. 


    Mielobb sajat hazat szerettunk volna. Meg kutyakat. Eleg hamar meg is lett, de csak 80 nm. Ezt en nagyon kevesnek talalom 4 fore, ahhoz, hogy mindenkinek meglegyen a megfelelo elettere. 3 normalis meretu halo, egy nappali, dolgozo etkezo, konyha, ket furdo nem fer el szerintem 80 nm-re. Ezert bovites lett, de mivel sok minden adott volt, igy kis hozzatoldas es tetoterrel az alap 180 lett, ami ha a tetot belevesszuk, akkor kisebb.Ez mar elheto. Idonkent nagy is :) ( most mar vegkepp nagy, de szeretjuk) de jo, h kulon hatalmas tombolo helyiseguk volt a gyerekeknek es kozel 20 nm alapteruletu szobajuk, ami ugyan tetoteri, tehat csapott igy valojaban kisebb. Igy toltottek kisgyerekkorukat. A bejaras tenyleg  macera volt az iskolaba, de ez az ara a jo levegonek, szabadsagnak. Aztan megint koltozes, sorhazba ( munkahelyvaltas, ez berlemeny) . Itt fura volt, h a szomszed latja mit eszel a teraszon.


    Ismet koltozes. Most mar a gyerekek nagyok, mar csak egyik van velunk. Lakas van. 125 nm. ket halo, egy dolgozo, ami vendegszobanak is jo, ket furdo, nappali etkezovel, konyha. Kis erkely. Ez pont kenyelmes. Nem kicsi egyik helyiseg sem. Kellemes. De a kert idonkent hianyzik, bar vitathatatlan, h tobbet setalunk azota, miota lakasban elunk (  a kutyak miatt is). Viszont nyaron meg mindig a hazba megyunk hosszu idore :) a kert tenyleg nyug. Sok a melo vele, vagy fizet az ember.  S mindig van valami karbantartas is. 


    A rezsi korulbelul egyforma, igaz nagyon sok km van koztuk... Igy nehez osszehasonlitani. A munka egyertelmuen a hazon tobb. Takaritasban is. Jobban behordjuk a piszkot az udvarrol, a kutyak tobbet ki be maszkalnak. Mig a lakasba mire felerunk mar nem is koszos a ciponk :) viszont amig a haz videken van, kevesebb auto, por, a lakas a belvarosban, lathatoan tobb a por a butorokon es hamarabb koszolodik az ablak pl. 


    Igazabol egyre inkabb arra hajlok, hogy a kesobbiekben, amikor mar egyik gyerek sem lesz velunk, egy normalis meretu lakas ( nem a belvarosban) es egy nagy terasz lesz a megfelelo a mindennapokra. 


     


     

    előzmény:
    sziszi0528 (1)
    2015-06-09  11:41
  2. 2015. június 10. 08:0350.

    Durva... De ez nem a nagy ház, hanem a 6 fő miatt van. Mi csak ketten a gyerekkel, lakás egész nap üres, du hazaérünk minden úgy van ahogy reggel hagytam - nincs mosogatnivaló, morzsa, szétdobált ágynemű. De ez a házban is így van. Hat emberre rengeteget kell keccsölni, gyakorlatilag online.

    előzmény:
    sziszi0528 (46)
    2015-06-09  17:26
  3. 2015. június 9. 20:3049.

    Miert nem veszel ki egy szep lakast  valahol  a  Varosliget  kozeleben,---havi  berlet  2  haloszobas  + nappali   +  ebedlo,  es  2   furdoel,  cseledszobaval ,  nem  is  nagyon  draga..........

    előzmény:
    sziszi0528 (1)
    2015-06-09  11:41
  4. 2015. június 9. 20:0148.

    tapasztalataim szerint életritmustól függ, hogy melyiket érdemes választani.


    Kertesben nőttem fel. A szüleim folyton a kertben voltak hétköznap délután. Hétvégén plusz a telek. Gyerekként is kaptam munkát a kertből, így fiatalként már tudtam, hogy egy kert mennyi munkát ad.


    Az első lakásom így egy másfél szobás 4 emeletes téglaházban volt. Főállás, mellékállás és tanulás mellett bőven jó volt, szinte csak aludni jártam haza. Közben spóroltam sokat.


    Komoly kapcsolat, házasság, terv a ház vásárlásra. Exem kertesházat akart, lakótelepen nőtt fel, menekült onnan. Fogalma nem volt a kertről, szerinte a füvet nyírni kell, oszt' jó az. Hehehe!


    Kertes ház lett. Munkák maradtak, plusz a nagyobb ház, kert, gyerekek. Az egyetlen nagy előnye az volt, hogy nem kellett játszótérre mennünk és a kerti medence 2 nyár alatt behozta az árát, ha a strandbelépőket számolom.  Na meg az, hogy otthon ment a munka, miközben a gyerekek jól érezték magukat. Volt fű, meg hintaágy, meg minden istenharagja, csak időm nem volt élvezni. 12 óra meló után még neki állni kertlocsolásnak éjjel fél 11-ig. Másnap újra meló.


    18 év után tipli. Most 70 m2, nem panel, parkos társasház első emelete, terasszal. Normális parkolóhellyel. Szomszéd csak fölöttem van, ha van. Parkot kertész teszi rendbe, teraszon "kertészkedem" - fél óra szöszmötölés és rendben van. Gyerekek nagyok, két állásom megmaradt, de van olyan délutánom, amikor szó szerint nem csinálok semmit. SZABADIDŐ. Olvasás, hobbi, sport, barátnőkkel ráérős ez-az, reggeli sokáig alvás, ami azelőtt nem volt. Most ez illik bele az életem ritmusába, vagyis ez esik jól. A kert egy negyedállás volt egy hónapban. Szinte boldogság volt egy ilyen nyári esős este, mint a mai, mert kihagyhattam a locsolást és "normális" estém volt.


    Hiányzik a kertes ház - néha, ez a lakás lesz az ugródeszka. De csak akkor, ha már nem lesz vagy akarok ennyi munkát. Akkor jöhet majd újból a kertészkedés öröme.  Mert volt benne öröm is, amikor megdicsérték a 28 tő rózsám, a buxusaim, a gyümölcsfák termését, a nyáron is szép füvet vagy a sziklakertem. Csak én nem láttam így. Ritka volt, ha egy reggeli kv-val kiültem csak úgy vagy esténként a hintaágyból néztem a csillagokat. A hólapátolás sem volt vészes, csak néha, amikor azzal feküdtem és azzal keltem.


    Ha most hullára akarom magam kertezni, akkor megyek Anyuékhoz a haciendára, ott mindig van mit csinálni.


    Anyagilag biztosan spórolás, hogy nincs kert. Egy kert szinten tartására is kell költeni. Vagy egyszer sokat, vagy sokszor kicsit.


     

    előzmény:
    sziszi0528 (1)
    2015-06-09  11:41
  5. 2015. június 9. 17:5647.

     En kertes hazban szeretek elni, de laktam panelban is, meg teglaepitesu ketszintes lakasban is. Szamomra nem kerdes, nekem fontos a kert, hogy legyenek kint faim es viragaim, hogy ki tudjak ulni a zoldbe, hogy a hazam falai is csak az enyemek legyenek...... Pedig a teglalakas nagyon privat volt, semmit nem hallottunk at a szomszedbol, es tagas is, magas mennyezettel, volt hatso ajto is, kis privat teraszos resszel, tehat nagyon szuper volt, amennyire szamomra egy berhazi lakas szuper lehet. En nem gondolom, hogy olyan nagyon sokkal tobbet kell takaritani a nagyobb hazat, mert egy nagyobb hazban tobb olyan resz van amit kevesebbet hasznal az ember. Pl most van 3furdoszobank, de abbol tulkepp csak kettot hasznalunk, egyiket mi a ferjemmel, a masikat a gyerekek, a harmadikat ritkan vendegek. Tehat a harmadikat ritkan, es a masik kettot se kell annyira surun takaritani, mint amikor csak egy furdoszobank volt, mert azt szinte naponta kellett suvickolni, hisz mindenki es allandoan azt hasznalta. Vagyis egy nagyobb haz lassabban koszosodik el, mint a kicsi. 


    Egy kertet lehet ugy kialakitani, hogy ne legyen tul sok munka vele. Es szamomra a kerti "munka" az a pici, amit a mi pici kertunkben tenni kell inkabb kikapcsolodas es feltolt. Egyebkent varosi kertes haz a mostani mienk, tehat boltok, varoskozpont es minden konnyen es gyorsan megkozelitheto. Tulkepp "idealis".....jelenleg.....Ami viszont szamomra a legidealisabb es legmegfelelobb lenne, az egy hatalmas birtok (sok fold, szolid haz) egy toparton az erdo kozepeben. De ez en vagyok......

    előzmény:
    sziszi0528 (1)
    2015-06-09  11:41
  6. 2015. június 9. 17:2646.

    Eperke, egy napom úgy nézett ki, hogy hazaértem melóból, elláttam a kutyákat, tengerimalacokat (etetés, itatás, kutyagumiseprés), aztán be a házba, pakolás, mert ugye a fiúk meg sem mozdultak, egy nap többszöri de minimum 5x-i mosogatás (nem egyszer előfordult, hogy a nagy L-alakú konyhapultra nem lehetett már pakolni a sok tányértól meg bögrétől), aztán mosógép indítás (minden nap, de volt hogy egy nap 2x is, ha meg nagyobb mosás volt - ágyneműhúzás, ilyenek - akkor max 8x ment a gép, többet nem mertünk indítani), teregetés, mosott ruha beszedése, vasalása, pakolás a házban (fent az emeleten, lent a földszinten, ezt is egy nap minimum 2x), portörlés, porszívózás az emeleten hetente 1x, a lenti szinten kétnaponta, fürdő-WC tisztítás 2-3 naponta... És ez hétről-hétre, hónapról-hónapra. De sajnos muszály, mert ha elhúztuk pár nappal, rendesen kosz, morzsa, por volt...

  7. 2015. június 9. 16:2845.

    Hajnalban erkezik haza.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_302972 (43)
    2015-06-09  16:09
  8. Torolt_felhasznalo_397210
    Torolt_felhasznalo_397210
    2015. június 9. 16:1744.

    akárhogy nézzük itt nem jó a közlekedés


    busszal se kocsival se az aktív időben


    még emlészam a 70es évek amikor mehettünk át a városon simán mert alig volt kocsi


    de mindegyik nagyváros ilyen téren szar, bár sokkal jobb tömegközlekedés akad


     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_302972 (43)
    2015-06-09  16:09
  9. Torolt_felhasznalo_302972
    Torolt_felhasznalo_302972
    2015. június 9. 16:0943.

    Najó,de az sem elet, ha mindennap hajnalban kell elmenni otthonrol.


    Kollegam is P.vörosvárrol jár be..de a 10es ut miatt mar 6 elott benn ül irodaban.


    Nagykovacsi szinten szar. Rokonaim vannak ott..egy emberöltő mire kikocsikázunk.


    De persze a lenyeg: ahol a lakhandi, onnan gyorsan megkozelithetö legyen a munkahely.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_397210 (36)
    2015-06-09  15:25
  10. Torolt_felhasznalo_397210
    Torolt_felhasznalo_397210
    2015. június 9. 15:3942.

    ugyanaz


     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_219135 (39)
    2015-06-09  15:34
  11. Torolt_felhasznalo_611266
    Torolt_felhasznalo_611266
    2015. június 9. 15:3641.

    Viszont remekül bírom a 40 fokot.  Pluszban.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_219135 (39)
    2015-06-09  15:34
  12. 2015. június 9. 15:3540.

    Én családi házban nőttem fel, nekem az a természetes élettér, de ennek ellenére laktam két panelban is egyedül, majd a férjemmel kettesben, illetve az első gyerek is oda született. Én nem szoktam köpködni a panelre, mert nagyon jó beosztású, élhető lakásokat is ki lehet fogni, szerettem bennük, hogy a legtöbb nagyon világos a sok, nagy ablak miatt, jó meleg van.


    Viszont a közlekedés nem panel vs családi kérdés. az első lakásunk egy metrómegálló közelében volt, remek volt a tömegközlekedés. A második viszont a város szélén, menetrend szerinti busszal lehetett elérni a metró szélét, no comment. Most egy külső kerületben lakunk családiban, viszonylag jó a közlekedés, mert villamos jár, ami 3-5 percenként követi egymást, de azért 50 percet kell utaznom melóhelyre, nem kevés. Valamit valamiért. Ennek ellenére összehasonlíthatóan jobb, mint az agglomerációban, tudom, mert próbáltam fordítva (3 évig jártam ki Pestről Gödöllőre), ha menetrendhez kell alkalmazkodni, a vonat 30-40 percet késik 2 szem hópehely miatt, az nagyon lélekölő tud lenni.


    Takarítás: szerintem ez nem attól függ, hogy panel, vagy ház, hanem hogy mekkora a lakás, mennyi cucc-holmi van benne és persze hány személy. Én egyébként a panelban is mindig találtam vmi felújítani-valót (férjem nagy örömére), mert nagy lakberendező vagyok.


    Kert: kétségkívül azzal is van munka, de sok öröm is. És a kertet is be lehet úgy állítani, hogy ne legyen vele nagyon sok folyamatos tennivaló, nekünk pl. automata locsolórendszer van, a virágágyások mulccsal vannak beszórva, így kevésbé gazosodik stb.

    előzmény:
    sziszi0528 (1)
    2015-06-09  11:41
  13. Torolt_felhasznalo_611266
    Torolt_felhasznalo_611266
    2015. június 9. 15:3439.

    Dehogy...csak fázós... 


     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_397210 (38)
    2015-06-09  15:30
  14. Torolt_felhasznalo_397210
    Torolt_felhasznalo_397210
    2015. június 9. 15:3038.

    akkor jó nyápic vagy


     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_219135 (37)
    2015-06-09  15:26
  15. Torolt_felhasznalo_611266
    Torolt_felhasznalo_611266
    2015. június 9. 15:2637.

    "nálam most 22fok van, úgy hogy klíma nincs"


     


    Nálam is...de én fázom....

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_397210 (23)
    2015-06-09  13:46
  16. Torolt_felhasznalo_397210
    Torolt_felhasznalo_397210
    2015. június 9. 15:2536.

    reggel 5-6 körül jövök haza este 9 felé megyek el, annyira a forgalom nem érint


    nagykovácsiból még szarabb volna bejárni 6 után


    peremen lakni akkor jó ha a meló is arra van


     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_302972 (33)
    2015-06-09  15:17
  17. Torolt_felhasznalo_611266
    Torolt_felhasznalo_611266
    2015. június 9. 15:2435.

    Sosem laktam panelben, illetve de... ameddig diák voltam, egy négyszobás panelen osztoztunk négyen, közös konyha, közös nappali, két fürdőszoba, külön mosókonyha, és az jó is volt...reggel mentem, este jöttem...csak a saját részemet kellett rendben tartanom. Szünetben meg hazamentem a szülői (kertes) házba.


     


    De ahogy már önálló lettem, párom is lett, valahogy kellett a ház...mindkettőnknek...márcsak azért is mert állatokat szerettünk volna. Na nem malacot .   Kutyát-macskát.


     


    Szeretjük a kertet, szeretünk dolgozgatni benne. Persze hétvégén...hét közben nem igazán futja az időből. A hólapátolás már nem olyan élvezetes, de nem én csinálom.


    Szeretünk kiülni esténként, és igen, szeretünk húst is sütögetni kint.

    előzmény:
    sziszi0528 (1)
    2015-06-09  11:41
  18. Torolt_felhasznalo_302972
    Torolt_felhasznalo_302972
    2015. június 9. 15:2034.

    Persze vannak jol kialakitott lakások, de akadnak amilyon felesleges zugokkal teli kecok is. Én ellennek kisebben is, mert lattam mar 48nm-es elhetőt. Persze ez a csalad létszámatol is fugg.

    előzmény:
    Eperke2222 (11)
    2015-06-09  12:48
  19. Torolt_felhasznalo_302972
    Torolt_felhasznalo_302972
    2015. június 9. 15:1733.

    Belvarosba semmikepp nem mennek. Az a "moccanni se" kategoria. Föleg, ha vki autoval jár. Én imadom, h reggel-delutan 20 p alatt benn vagyok munkahelyen es vissza, pedig 3 keruleten megyek at. Vagy gyalog legyen a metro ill. sok biciklizés.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_397210 (26)
    2015-06-09  14:13
  20. 2015. június 9. 15:0232.

    Capuccino, hasonlóan gondolom, ahogy Te, ezért is írtam korábban, hogy bőven elég lenne 80-100 nm maximum, de az már a plafon. És tényleg fontos, amit Te is írtál, hogy napi szinten élhető legyen. De azért ne szakadjak meg belé :)

  21. 2015. június 9. 14:5231.

    igen, nagy háznál, sok embernél, pláne a kettő kombinációjánál a napi szintentrtás is nagy meló. Nekünk csak 55 nm, de 4 en vagyunk, jönek mennek a gyerekek játszótér, stb. baártok... napi szinten csak végigsöpörni kétszer alaposan, mert  konyhanappali... hááátt... ... még ezt is (mindenhol padló, hogy könnyen takarítható legyen). Mert én se szeretem ha serceg a lábam alatt.  ezért se akarok nagy házat. fontos azért hogy napi szinten élhető legyen.

    előzmény:
    sziszi0528 (27)
    2015-06-09  14:38
  22. Torolt_felhasznalo_397210
    Torolt_felhasznalo_397210
    2015. június 9. 14:4730.

    akkor nem lesz enelcés szomszédom


    az urad mennyire múszaki?


    mert amiket vázoltam nagyon fontos dolgok


     

    előzmény:
    sziszi0528 (28)
    2015-06-09  14:40
  23. 2015. június 9. 14:4029.

    Hat emberre bizony jó sokat kell mosni meg takarítani, ez így van. Ha egy héten nem takarítasz ki rendesen - úgy, hogy hétközben is persze összesöpörsz, szemetet ki, mosogatás - rendesen kosz lesz. Fürdő-vécé főleg, ennyi ember után.


     

    előzmény:
    sziszi0528 (27)
    2015-06-09  14:38
  24. 2015. június 9. 14:4028.

    Jó a kéró, csak szegény vagyok hozzá :D

  25. 2015. június 9. 14:3827.

    Tudom, hogy nem minden a suvickolás, de azért azt sem szeretem, ha szalad a ház. Mi mondjuk éltünk hatan, azért elég csak annyit mondanom, hogy mosás alkalmával az egyik lepkeszárító csak zoknival és alsógatyával volt tele... Meg ahol ennyien, ilyen nagy térben mozognak, ott kering a por, morzsa, stb, engem meg idegesít, ha serceg a talpam alatt...


    Nekem sem az életem a takarítás, de amit meg kell csinálni, azt meg kell és ha szintentartod, könnyebb dolgod van, mintha elhanyagolod, utána meg tűzoltásszerűen ugrasz neki mindennek... Legalábbis nálam így vált be.

Címlap

top