Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Betegszállítási gondok

Torolt_felhasznalo_412193
Torolt_felhasznalo_412193
Létrehozva: 2016. május 27. 19:56

Egy hónappal ezelőtt a párom szerencsétlenül lépett, és eltört a lába. Mind a két csont eltört /sípcsont, és a szárkapocs csont is/. A mentő percek alatt a helyszínen volt, ellátták, beszállították, a műtét még aznap megtörtént./Külön kiemelem, hogy hálapénzt az operáló orvos nem fogadott el!/


A gondok akkor kezdődtek, mikor közölték, hogy négy nappal a műtét után haza kell menni. /!/ Kapott járókeretet, és viszlát... aki átélt ilyet, az tudja, hogy egy frissen műtött láb - vagy egyéb testrész - napokig, olykor hetekig - milyen fájdalmas. Kötözésre, varratszedésre már nem a sürgősségi mentő vitte, hanem a betegszállító - ami hat órán belüli szállítást végez - ha kijön a lépés.


Odaszállításkor ez még rendben is volna, de a gipszlevételkor már nem hat, hanem nyolc órán keresztül várta hiába a kocsit a párom. Járókerettel a beteg gyakorlatilag mozgásképtelen, a büfé bezárt, a mellékhelyiségek állapota pedig... siralmas. Már késő este volt, amikor közölték, hogy elképzelhető, hogy aznap nem is tudják hazavinni.


Ekkor lépett be a képbe a betegszállító hiéna. Visszaélve a mozgásképtelen, idős betegek kiszolgáltatott helyzetével, a taxis tarifa másfél-kétszeresének megfelelő ősszegért vitték volna haza öreg este nemcsak őt, hanem más beteget is. /Többüknél nem is volt annyi pénz/ Felajánlották, hogy lemondják a betegszállítást - erre egyébként még a beteg sem jogosult, csak az azt megrendelő orvos - és a betegszállító mentős diszpécserrel összejátszva elintézték volna a szállítást, ha a párom nem fog gyanút akkor, mikor elkérték a mentős utalványt. 


Végül taxival kellett a hazaszállítást megoldani. Minden érintettnek felhínám a figyelmét arra, hogy a visszaszállítással gondok lehetnek egészségügyi intézményben végzett kezelés után. Bár maga a beavatkozás csak pár percet vesz igénybe, órákat kell várni a betegszállító mentőre, és előfordulhatnak visszaélések. 


 

  1. 2016. május 29. 10:2626.

    Valahogy így ahogy mondod!

    előzmény:
    eda-1952 (24)
    2016-05-29  10:00
  2. 2016. május 29. 10:2325.

    Ezt a pénz dolgot már nem akartam írni, pedig amit egy betegszállítónak ad az töredéke a taxi költségnek 

    előzmény:
    eda-1952 (23)
    2016-05-29  09:51
  3. 2016. május 29. 10:0024.

    Na próbálj egy kicsit figyelni a hétköznapi emberekre is:


    - Még ma sincs mindenkinek autója, nyugdíjasnak meg főleg. (és sok nyugdíjasnak azért nincs, mert felméri, hogy legalább ő tegye le  a kocsit, ha már mások még totyakos 80 évesként is veszélyeztetnek másokat!)


    - Ha előreláthatólag hetekig, hónapokig kell valakit kontrollra hordani, akkor az ember előre utánanéz a lehetőségeknek.Ha nem volt még ilyen gondja és csak egy gipszlevétel, akkor simán elhiszi, hogy háziorvos megrendel, másik orvos gipszleszed és már viszik is haza. Ettől még nem hülye és gondatlan az illető!

    előzmény:
    KN18 (19)
    2016-05-28  22:32
  4. 2016. május 29. 09:5123.

    Lédienn, ismered  a viccet, hogy jár, csak nem jut?..))) Amúgy igazad van,ez vidéken is így működik. A kért időben jön a betegszállító, kisérő mehet vele. DE onnantól nem stimmel a mondanivalód, hogy soha nem fordul elő, hogy visszafelé annyit kell várni... dehogynem, sőt ki is van írva, hogy így működik!  Ezt viszont ki  lehet védeni azzal, hogy az ember ad borravalót a szállítóknak.. és ez az az összeg és tett, amivel egyetértek. Erkölcs? Majd akkor, ha normális fizetésükért kell kedvesnek és gondoskodónak lenni a beteggel..ez van..(((

    előzmény:
    Lédienn (5)
    2016-05-28  13:05
  5. 2016. május 29. 08:4422.

    Bagoly nyugdíjas, tehát az idő végtelen szabad számára


    Mint írtam nekem a nővéremnek és a sógoromnak 1,5 éven át kellet megoldani az anyukám szállítását heti 2 alkalommal 50 km távolságból. mindannyian dolgozunk....


    Apósom végtelen egyszerü segédmunkás volt egész életében, anyósom takarítónő, ma már közel a nyolcvanhoz. Nincs és sosem volt autójuk, Tudásban, tájékozottságban, szerintem fényévekre bagolytól. De még soha életükbe nem kerültek ilyen kiszolgáltatott helyzetbe. Alapvetően vannak anyagi tartalékaik nem várt eseményekre. Ha én vagy a férjem adott esetben -pl. baleset, mert volt már rá több példa- hirtelen nem tudunk a segítségükre lenni, akkor is meg tudják oldani a helyzetet. És igen volt már, hogy egyik jött a mentővel, betegszállítóval a másik meg távolsági autóbusszal, aztán itt a városban meg tömeg közlekedett.


    Én mindíg arra gondolok ilyenkor, hogy nekem hogy esne, ha egyedül lennék, kiszolgáltatottan. 

    előzmény:
    Carpaccio (20)
    2016-05-28  23:20
  6. Torolt_felhasznalo_412193
    Torolt_felhasznalo_412193
    2016. május 29. 06:2421.

    Addíg, amíg nem vagy ilyen helyzetben, nemigen tudod "körbejárni" a történetet, legfeljebb elkisérhettem volna, ha előre tudjuk, mi vár rá. Persze ekkor tömegközlekedési eszközzel /távolsági busszal/ a mentő után kellett volna menni odafelé, és ha jól működik a szállítás, visszafelé is. 


    A betegszállítás megrendelésekor fel kell volna tüntetni, hogy fekvőbetegről, vagy ülni tudó betegről van-e szó. Csípőprotézisnél szerintem evidens a fekvés, ezt bizony eltolta a háziorvos. /A mi esetünkben is pontosan ez történt az első esetben, de menet közben módosíttattuk a megrendelést/


    Egyébként kedves KN18 pontosan azért "irogatok" a Fórumba, hogy azok, akik még nincsenek képben, tájékozottabbak legyenek.

    előzmény:
    Dnanga (16)
    2016-05-28  21:28
  7. 2016. május 28. 23:2020.

    Valakinek nincs autója, pénze vagy ideje, mert pl. nem engedik el adott napra a munkából.

    előzmény:
    KN18 (6)
    2016-05-28  13:25
  8. 2016. május 28. 22:3219.

    Miért is? Talán nem ebben a valóságban él? Nyugdíjas férfiként női topicban van ideje posztolgatni, aztán számlákat, adatokat gyűjtrni, hogy fellépjen a betegszállítók ellen. Ezt a energiát mind fektethette volna a körülmények felmérésébe, egy zökkenőmentes gipszlevétel megszervezésébe. Mert nem magamutogatás számít ám a szeretteinknek, hanem az ahogyan bánunk vélük.

    előzmény:
    Dnanga (18)
    2016-05-28  22:05
  9. 2016. május 28. 22:0518.

    De a topik indítónak nem volt ideje "körbejárni a történetet".

    előzmény:
    KN18 (17)
    2016-05-28  21:49
  10. 2016. május 28. 21:4917.

    Szerintem ezzel a helyzettel mindenki tisztában van, hogy ilyen állapotok uralkodnak. Ha ez ellen akarok harcolni, akkor sem a hozzátartozómat teszem ki tortúrának, hanem magam indítok kezdeményezést.


    Édesanyámnál 76 évesen diagnosztizálták a csont rákot. 6 hónapos vizsgálat sorozat után, egy év kemoterápián is túl van. Minden második héten 2 nap volt a kezelés 52 héten át. Körbejártuk a történetet, egy magán betegszállító cég 50km oda 50km vissza útért kért volna 8 ezer ft-ot. Ezt nagyon sokan igénybe veszik és klasszisokkal olcsóbb mint egy magán taxi.

    előzmény:
    Dnanga (16)
    2016-05-28  21:28
  11. 2016. május 28. 21:2816.

    Nem mentőről beszélek, hanem betegszállítóról. Ha rajtam múlik, tíz perc alatt hazaszállítottam volna, mint ahogy tettem is  a második kontroll után. Az meg azért kellett, mert a háziorvostól kezdve a kontrollt végző orvosig mindenki azt mondta, hogy egy csípő műtött beteget fekve kell szállítani, nem nagyon tenne jót neki egy autóülésen kuporognia. Ehhez képest a betegszállítóban is egy ülésen kuporgott két és fél órán keresztül. Szóval az ember nem azért bízza a hozzátartozóját a betegszállítóra, mert  szemét és nem törődik vele, hanem a legtöbb esetben azért, mert vagy nincs módja szállítani, vagy nem lehet autóval szállítani. Hidd el, az az ember vagyok akinek fontos volt a szüleje. Én még sokakkal ellentétben (mint olvasom,) arra is hajlandó lettem volna, hogy eltartsam, mint ahogy kiváltottam a gyógyszereit, orvost fizettem neki, számlákat is ha kellett, kaját, gyümölcsöt édességet vittem nekik még télen is, szóval nem sajnáltam tőlük semmit. De nagyon sokan még ezt sem tudják megtenni értük. Ha azt állítod, hogy mindenkinek meg kell oldania  a betege szállítását, fingod sincs róla, hogy manapság mennyiből élnek meg emberek.
    A másik oldala a dolognak.
    Ha a beteget hazaküldik Pénteken, de papíron Hétfőig, Keddig a kórház állományában van, hogy több napot eltudjanak számolni az OEP felé, nehogy már a hozzátartozó legyen a szemét, ha igénybe veszi a szállítást.
    Egy bennfentes ismerős mondta, hogy a betegszállító cégek annak idején egymás alá ígértek, ahogy csak tudtak, mert nem indult  olyan rossz üzletnek a betegszállítás, és ezért fuvaroznak annyi beteget egyszerre, amennyit csak tudnak egy körben. Viszont az útvonal elszámolás, minden betegről  lakhely- kórház, vagy kórház- lakhely viszonylatban van elszámolva.

    előzmény:
    KN18 (14)
    2016-05-28  20:34
  12. Torolt_felhasznalo_412193
    Torolt_felhasznalo_412193
    2016. május 28. 21:1015.

    A beteg visszafelé történő utazását nem a háziorvos, hanem a kezelő intézet orvosa rendeli meg.


    Ez minden esetben így van. Bizony, olykor 6-8 órát várni kell. A kezelést az Országos Baleseti Intézetben végezték /Bp, VIII Fiumei út/ ott éjszakára benntartották volna, de drogosok, friss felvételesek, stb. közé került volna egy falat ennivaló nélkül. 


    Mikor szembesítettem a Mentőszolgálat diszpécserét azzal, hogy tisztában vagyok a jogaimmal, egyszerűen megszakította a vonalat. A hangfelvétel valószínüleg megvan - persze lehet hogy "véletlenül" letörlődött - birtokomban van a taxi számlája - rajta az időpont, stb. A betegszállító utalványon a hiéna ráírta, hogy lemondva - persze ez alapján is lehetett volna kereskedni, de nem ez a cél. A célom a topikkal az volt, hogy felhívjam az esetre azok figyelmét, akik ilyen cipőben járnak.


    Bizony, még a háziorvos munkája is hagyott kívánnivalót maga után - nem fekvőbeteg szállítást kért, és csak utólag módosította - nekem nincsen autóm, a mentő hozzátartozót nem szállít. De a lényeg az, hogy nem készültünk fel ilyen tortúrára! A másik betegtárs - akivel végül egy fuvarral ment a párom haza - nem talált szavakat, nem volt ennivalója, stb. Ha a beteg nagyjából tisztában van a rá váró procedúrával, félig már nyert ügye van. 

    előzmény:
    Lédienn (5)
    2016-05-28  13:05
  13. 2016. május 28. 20:3414.

    Autóval voltál, akkor miért kellett a mentő?

    előzmény:
    Dnanga (13)
    2016-05-28  20:08
  14. 2016. május 28. 20:0813.

    Amikor anyukámat a csípőműtét után kellett kontrollra vinni, a háziorvosunk elintézte a szállítását.Hazafelé viszont várni kellett a betegszállítóra. Délután fél kettőtől vártunk, este fél hatig. Nem hagytuk magára, szereztem enni, innivalót neki, a mosdóba is betámogattuk. Olyan négy felé már én voltam türelmetlen, szóltam a nővérnek, hogy inkább hazavisszük autóval. Azt a kioktató, arrogáns, lekezelő hangot....Mit képzelünk, csak úgy iderendeljük a betegszállítót, majd hagyunk mindent a szarba (!!) és eltűnünk a beteggel? Idejönnek majd a beteg meg sehol, felesleges út lenne nekik, amire senki nem fizet. Tessék megvárni azt a szállítót időben meg fog érkezni. Mit mondjak, majdnem elszégyelltem magam.
    Fél hat után be is futottak, majd "na jöjjön Mamika" felszólítással bepakolták anyámat. Majd előkerítettek még egy nénit,  aki szerencsétlen összepisilte magát a székben, mert mint mondta, nem segített neki senki, a Papa meg otthon fekszik szegény, nem is tudja mit van vele. Hoztak valahonnan feljebbről még két bácsit is és indulhatott is a kalandtúra.Mert az volt! Mentem utánuk autóval, több mint százhúsz kilométert tartott a körút, ami anyámat tekintve csak 7 (!) kilométer lett volna. Kilenc óra után haza is értünk.
    A legközelebbi kontrollnál, már nem vártuk meg a szállítót, előre szóltam, hogy autóval visszük haza. A nővér el akarta kérni a hazafelé útra szóló megrendelőlapot, mert hogy azt le kell adnia a betegszállítónak. Mondom, miért is? Hiszen nem fogják ők hazavinni. Ködös hablaty volt a válasz, meg elszólás, mert nekik ez kell, mert ez után számolják el a kilométert az OEP felé. A vége az lett, hogy a papírt magamnál tartottam, mert volt egy olyan gyanúm, hogy az elnapolt szállítás után is elszámolás történt volna.

    előzmény:
    KN18 (6)
    2016-05-28  13:25
  15. 2016. május 28. 16:4912.

    Azért azt az embert sem kell ennyire megtaposni, aki kénytelen igénybe venni a szállítást. Szerintem egy kiszolgáltatott, beteg ember nem szívesen megy segítséget kérni fűhöz-fához, mert megalázó. Lehet, hogy gyereke nincs is, lehet, hogy messze laknak... És ha van egy ilyen lehetőség, és ez tényleg jár neki, akkor persze, hogy kihasználja. Elég szomorú, hogy tényleg nagyon nehézkes a dolog sok esetben, főleg a hazafelé út. Sokszor nagyon megvárakoztatják a beteget, vagy ha nem is kell sokat várakozni, mert gyorsan összeszedik, akkor meg a hazafelé vezető út szól arról, hogy "ismerd meg hazádat" , sorba mennek egy bizonyos útvonalon, és ha úgy jön ki, bizonyos betegek bizony órákat utaznak hazafelé, pedig nem is laknak messze az eü. intézménytől. Ez sajnos egy általános probléma. És persze, akinek nem tetszik, oldja meg maga, de nem mindenki tudja megoldani sajnos.


    Én mindenesetre sajnálom azt, aki az egészségügyi problémája miatt ilyen kiszolgáltatott helyzetbe kerül.

    előzmény:
    forgoszel (11)
    2016-05-28  16:26
  16. 2016. május 28. 16:2611.

    Egy gipszlevétel időpontját lehet tudni napokkal, hetekkel előre. Nem igaz hogy abban a nyüves vidéki településen nem lakik egy sógor, koma, szomszéd, vagy falugondnok akivel a hazaszállítást ne lehetett volna leszervezni. Igy járt! Ha valaki meg igénybe akarja venni a betegszállítást az készüljön fel az ilyen esetekre és utólag ne rinyáljon.

    előzmény:
    Melanna (4)
    2016-05-28  09:28
  17. 2016. május 28. 14:4210.

    Gipsz levételről ír t indító, az pedig hetekkel a baleset után van.


    Miért támadás az, ha megkérdezem azt ami az emberek nagy részének természetes? Nekem is van anyukám, meg apósom, meg anyósom és az, hogy egy váratlan eseménynél szükségük van ránk nem sport részükről, de nem is passzió. Mint ahogyan a gyermek, ha védtelen a szüleire támaszkodik, ugyanúgy az időssé, tehetetlenné vált szülő is a felnőtt gyermekeire számít.

    előzmény:
    Lédienn (9)
    2016-05-28  14:17
  18. 2016. május 28. 14:179.

    Tudod,egy mozgásában korlátozott,frissem műtött,fájdalmakkal kűzdő beteget nem célszerű laikusoknak ide-oda rángatni,cipelni és bepasszírozni egy személyautóba.


    Ez eszedbe sem jutott,ugye csak támadsz ezerrel? 

    előzmény:
    KN18 (6)
    2016-05-28  13:25
  19. 2016. május 28. 14:128.

    ..."az ingyenes szállítás jár minden betegnek, ha kezelésre megy, meg a hazautazáshoz, és EZZEL MINDENKI TISZTÁBAN VAN, nagyon is."


    NEM,SAJNOS NEM,SOKAN NINCSENEK  TISZTÁBAN a jogaikkal és azzal sem,hogy mire jogosultak,vagy mire nem. Sok háziorvos sem! Sajnos. Ez a topik is bizonyítja.


    Gyakorlatból tudom,hogy a mentő szállításnak ez a módja amit leírtam és ha a beteg tudja (de sokan nem tudják!) hogy miképp kell ezt intézni,valamint ha a háziorvos is együttműködő,akkor jól működik a dolog. 


    Az sem igaz,amivel a TI-t riogatták,hogy "aznap már nem is jön érte a mentő",ugyanis ez képtelenség. 


    Már csak azért is képtelenség,mert minden járóbeteg rendelés (szakrendelő) legkésőbb este 8-kor bezár. Az üres épületben pedig nem maradhatnak és nem is maradnak betegek. Ezt a szállítás is tudja és elviszi,el kell vinnie a beteget,főleg ha ELŐRE,IDŐBEN rendelik meg a szállítást. 


    Az előfordul,hogy tucatszor kell telefonálni a szállításnak,de vannak eszközei,érvei az orvosnak,hogy presszionálja a szállítást és zárás előtt elvigyék a betegeket.


    Ha kórházi osztályra kell kontrollra mennie valakinek,akkor esetleg előfordulhat,hogy aznap mégsem viszi haza a szállítás a beteget,de ott nincs gond,mert elhelyezik a beteget addig,amíg megérkezik a szállítás.


    Az csak linkség,nemtörődömség,ha a betegnek mégis hiénákat kell horror pénzért igénybe vennie.

    előzmény:
    Kalliopé (7)
    2016-05-28  13:35
  20. 2016. május 28. 13:357.

    Igen, Lédienn, az ingyenes szállítás jár minden betegnek, ha kezelésre megy, meg a hazautazáshoz, és EZZEL MINDENKI TISZTÁBAN VAN, nagyon is.  És bizony, a betegszállítást ha megrendelik időre, a kezelésre befelé még csak jön is időben, hazafelé meg hát, majd egyszer jön, és sokszor bizony kell várni, 6 órákat is. És nem azért, mert az orvos hülye, és mellébeszél, hanem mert megrendelik időre a szállítást, és sokszor már kétszer szólunk rájuk, hogy akkor már mi van, jönnek-e? De akkor is sokszor előfordul, hogy késve jönnek.

    előzmény:
    Lédienn (5)
    2016-05-28  13:05
  21. 2016. május 28. 13:256.

    Te vagy valamelyik gyereke miért nem vitte el az orvosi kezelésre?


    Miért az egészségügy a hibás azért, ha egy családban nem ez a természetes?

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_412193 (1)
    2016-05-27  19:56
  22. 2016. május 28. 13:055.

    Az "ingyenes" szállítás mindenkinek JÁR TB alapon! Csak ezt kevesen tudják.


    Normálisan ez úgy működik,hogy a szakorvos minden alkalommal leírja pontosan,hogy mikor kell visszamennie a betegnek kontrollra,amit a beteg mindig megkap. 


    Ezután a betegnek vagy hozzátartozójának ezt mielőbb jeleznie kell a háziorvosnak,aki időben(!!) köteles megrendelni a szállítást arra a napra és arra az időpontra,amit a szakorvos leírt!!


    Ilyenkor a mentő szállítás időben elmegy a betegért és szabályosan haza is viszi a betegeket a kezelés után! Soha nem kell erre már 6-8 órát várni Budapesten belül főleg nem,mert a mentőszállítás diszpécsere eleve úgy adja ki,szervezi meg a szállítást,(amit ugye időben,ELŐRE jelez nekik a háziorvos) a munkát,hogy oda-vissza kell szállítani a beteget. Általában u. azok is viszik haza a betegeket,akik elhozták otthonról és valóban,egyszerre több beteget is "begyűjtenek". Ez szervezésben pontosan úgy működik,mint a reptéri kisbuszok,csak azért ugye fizetni kell.


    Vidéken is így kell működnie a szállításnak! 


    Ha a háziorvos ezt nem akarja teljesíteni,ill. mellébeszél,mert macerás,sok adminisztrációval jár számára,akkor meg kell mondani,hogy ez jár(!) minden biztosított betegnek és ő köteles(!) megrendelni minden alkalommal a szállítást,ami INGYENES! Ezt egyébként jól tudja minden háziorvos,de szeretnek mellébeszélni,ijesztgetni a betegeket,hogy sokat kell várniuk,inkább fizessenek taxit stb. de ez nem fedi a valóságot.


    Vannak hivatalosan működő privát mentőszállítók,akik az ár többszöröséért viszik a betegeket sajnos és nagyon arrogánsak. Nem szabad velük menni,csak azoknak,akiknek pénz nem számít,vagy csak végszükség esetén.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_412193 (1)
    2016-05-27  19:56
  23. 2016. május 28. 09:284.

    Ugye?


    Sajnálnak maguktól esetleg többtízezer forintot amibe a taxi kerülne, ugyanis élet nem csak a fővárosban van ám.


    Múltkor egy klinikán várt egy fiatalember8 órát, őt a VIII.-kerből Miskolcra kellett volna szállítani. Nem is értem miért nem rázta ki a mellényzsebből a taxi költséget.


    De, ha már ilyen smucigok ezek a betegek, legalább tüntessük ki a hiénákat, simogassuk meg a buksijukat, hogy képesek még pár bőrt lehúzni az amúgy is nyomorult betegről.


    Tök igazad van

    előzmény:
    forgoszel (2)
    2016-05-27  21:57
  24. Torolt_felhasznalo_412193
    Torolt_felhasznalo_412193
    2016. május 28. 03:103.

    Budapestről vidékre kellett a beteget szállítani.

    előzmény:
    forgoszel (2)
    2016-05-27  21:57
  25. 2016. május 27. 21:572.

    Egyszerűen fogalmam sincs ilyenkor mi jár az emberek fejében, képesek betegen, kínlódva órákon keresztül várni csak hogy ingyen hazafuvarozzák őket a kórházból. Nyolc órát várt az ingyen fuvarra?? Megérdemli az ilyen a sorsát. Nem tudom sajnálni azt aki még saját magától is sajnálja ilyenkor a taxipénzt.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_412193 (1)
    2016-05-27  19:56

Címlap

top