Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

A telefon, mint játék?

wyctorya06
Létrehozva: 2019. Április 5. 13:34

Mint minden anyuka, én is szeretnék majd mindent megadni a hamarosan születendő gyermekemnek. Viszont a tényleges kérdés, hogy vajon mit lehet, és mit nem lehet játékként adni egy kisgyermeknek? Ahhoz, hogy egészséges, boldog és intelligens kisgyermek, fiatal majd felnőtt lehessen, pontosan a szülőnek hogyan is kellene viselkednie?


Nemrégiben ugyanis felfedeztem azt, hogy barátnőm 2,5 éves kisfia úgy nyomkodja az okos telefont, mint én 23 évesen. Annak ellenére, hogy írni és olvasni még értelemszerűen nem tud, könnyedén feloldja a telefont, felismeri az ikonokat, tudja, hogy mikor hova kell kattintani és mintha a világ legtermészetesebb dolga lenne, akár hosszú perceken, vagy akár félórákon-órákon át képes vele/rajta játszani. Ha jól tudom, akkor egy ennyi idős gyermek akár már 40-50 szót is ismer, amiket már akár mondatokba is képes foglalni, de mivel ez a kisfiú sokszor inkább telefonozik és sajnos sokszor akár idegen nyelvű gyermek videókat néz az interneten, sokkal kevesebb szót tud, amiket mondatokba alig foglal. Sokszor tényleg alig lehet érteni, hogy mit is szeretne pontosan. 


Volt olyan alkalom, mikor az én telefonommal szeretett volna játszani, s mikor közöltem vele, hogy nem, iszonyatosan elszomorodott az arca. (A telefonomat kb. 1,5-2 hónapja hoztam ki a Telekomtól, részletre. Ára meghaladja a 100.000ft-ot) Sajnos többször láttam a kisfiú kezében az édesanyja mobilját is.


Sőt, ami engem a legjobban elszomorít az a tudat, hogy a pár hónapos kistestvére mellett is felfedeztem egy használaton kívüli Samsung típusú okos telefont. 


Kicsit utána jártam már a témának, és a "szakemberek" szerint egy ennyi idős korban nem szabad telefont adni a kezébe. Szerintem lemarad a gyerekkor szépségeiről, örömeiről, egy virtuális világban fog felnőni, ahol nincsenek érzelmek, empátia, se semmi olyan, amit esetleg a későbbiekben tudna használni.


Ti mit gondoltok erről? Szerintetek mikor érdemes telefont adni egy gyermek kezébe?

  1. 2019. Április 5. 20:0326.

    Én nem adnék a gyerekek kezébe telefont  - de már KÉSŐ....Nem lehet letiltani őket róla, mert már lassan az ISKOLA is eszközként használtatja a számítógépet....AKI NEM TUDJA KÉSZSÉG SZINTEN KEZELNI  a modrn cuccokat   -   LEMARAD!!!

    idézet:
    Kövesdiági (23)
    2019-04-05 17:25:22

    Én másképp mondanám.


    Akiknek a "modern" cuccok egy létforma, azok LEMARADNAK az életről.


    Ha valaki iskolakezdésre még nem tud a kütyükkel bánni az még nem baj, majd megtanulja. Erre való az iskola. Régen (?) az ABC-t az első betűtől tanitották. Most elvárják hogy a kis 6 évesnek legyen egy szg.-es alapismerete?


    Ez elég bizarr.


    A kis 3 éves két darab nyomorult LEGO kockát nem tud egymáshoz illeszteni, de már telefonnal játszik? Milyen világ ez, merre tart az emberiség? Egy kisgyerekkel sétálni, szaladni kell, beszélgetni, homokvárat épiteni, labdázni, autózni és babázni, ezektől fejlődik az agya nem pedig attól, hogy kész dolgokat tálalunk elé. Sok szülő amikor a gyereke eléri a felnőttkort, nyugodtan vehet a kölyöknek műpéniszt vagy művaginát, mert a gyereke soha nem fogja megtanulni hogy hogyan alakitson ki egy épkézláb párkapcsolatot.

    előzmény:
    Kövesdiági (23)
    2019-04-05  17:25
  2. 2019. Április 5. 18:5825.

    Én ebben a korban meg semmiképp nem adnék a kezébe mobilt.


    Később lehet, én nem vagyok a teljes tiltás hive.  A 7 évesem most épp itt jatszik. De a jutubozast korlátozom, mert csak a minecraftozós gyökereket nézne napestig. 


    Ja és nem zavar ha morogna, tegye, szíve joga. 


    A 2 évesnek még rendszer kell, időbeosztás, akkor nem esik ki a komfort zónából. A telefon csak beszippantja és tokre elveszít minden időérzékét. (ami ebben a korban igencsak szegényes)


    Mindent megadni amugy is butaság,  legyen boldog gyerkőc és te legyél boldog anyuci. 

  3. 2019. Április 5. 17:3024.

    Nagyon hamar megtanulják


     


    egyébként alsóban - tudtommal - még nem használják


     


    Felsős korra gondoltam- egyébként.. ötödik-.hatodik táján.. amikor már tud különbséget tenni -  kb ilyen korú gyerek egyedül közlekedik már
    ÉS azt is írtam.. alsós korban a szg használat... alapszinten..

    előzmény:
    Kövesdiági (23)
    2019-04-05  17:25
  4. 2019. Április 5. 17:2523.

    Én nem adnék a gyerekek kezébe telefont  - de már KÉSŐ....Nem lehet letiltani őket róla, mert már lassan az ISKOLA is eszközként használtatja a számítógépet....AKI NEM TUDJA KÉSZSÉG SZINTEN KEZELNI  a modrn cuccokat   -   LEMARAD!!!

    előzmény:
    Lillaréka (20)
    2019-04-05  17:13
  5. 2019. Április 5. 17:2222.

    Mikor érdemes telefont adni a gyerek kezébe?


    amikor már arra tudja használni amire való.


     


    A kicsi gyerek kezébe miért kéne telefont adni?
    A totyogó és ovis gyerek testi- lelki fejlődéséhez legfontosabb a szabad játék a levegőn. Télen nyáron, akármilyen időben... igen -hidegben is... a lehető legtöbbet szaladgáljon- másszon, próbálja ki milyen mély a pocsolya, focizzon, ugráljon... stb.. Amit Évi már leírt.. 


    A kisiskolást már lehet tanítani egy- pár dologra a számitógépen.. ők már kaphatnak olyan feladatot - hogy nézz utána az interneten


    Telefon meg ráér akkor amikor egyedül közlekedik. 


     

  6. 2019. Április 5. 17:1621.

    Engem általában megköveznek.. 


    amikor ilyet írok mint amit te


     


    mondván- a csöppség hisztizne és hát anyunak házimunkát is kell végeznie. 


     


    remélem a TI figyelmesen olvasta a kommented. 

    előzmény:
    évi* (15)
    2019-04-05  14:30
  7. 2019. Április 5. 17:1320.

    Pontosan így van


     


    a gyerek csak utánoz


     


    én kifejezetten túlzásnak tartom a Vekerdy- féle szöszt ahol a telefonta droghoz hasonlítja..


    sőt.. még ellenségnek sem kiáltom ki az okoseszközt a szg-t stb


     


    Ha a szülő mértékkel és normálisan használja- arra amire való és nem akkor amikor a gyerekkel foglalkozik.. főleg nem helyette akkor a gyerek számára sem lesz más mint használati eszköz.


     


     


    és nagyon utálom a "példamutató" szülőt aki rátapadva a telójára a gyerekét letiltja róla. Egyszerűen az ilyen szülő nem hiteles. 
    Pont ugyanolyan mint aki tökrészegen cigivel a szájában prédikál a kamasznak, hogy ne igyon és ne bagózzon. 

    előzmény:
    cabron (16)
    2019-04-05  14:55
  8. 2019. Április 5. 16:0119.

    Bos, NM így akartam! 


     

    előzmény:
    antironia (18)
    2019-04-05  16:00
  9. 2019. Április 5. 14:5516.

    Szerintem ovis korig simán járható az, hogy anya apa nem nyomkod és nem néz tv-t, csak, ha a gyerek nincs a közelben vagy alszik. 


    Tv-re is ugyanúgy rátapadnak, mint a nyomkodásra. 


    Én azt "szeretem", amikor a kedves szülők azt mondják, hogy ezekbe a gyerekekbe már genetikailag benne van, hogy ilyen ügyesen bánnak a mobillal. :)Ja, genetikailag... 


    Egy kisgyerek olyan, mint a szivacs, bármit rohadt hamar megtanul. Éppolyan ügyesen fog építő kockázni, mint telefont nyomkodni, ha azt adnak a kezébe.

    előzmény:
    évi* (15)
    2019-04-05  14:30
  10. 2019. Április 5. 14:3015.

    Ezzel az a baj, hogy minél többet nyomkodja, annál kevésbé lesz képes a "való világban" játszani. :-(


    Ovi pszichológus mondta, hogy nagyon sok gyerek van borzalmas állapotban a folyamatos / rendszeres képernyő bámulás miatt, de ehhez nem is kell nagy fantázia: Mitől lenne ügyes, ha nem szaladgál biciklizik, rollerezik, labdázik, rajzol, beszélget a társaival, stb. Ettől csak a hüvelykujja lesz ügyes. Ráadásul semmilyen előnyre nem tesz szert azzal, hogy már olvasás tudás nélkül is kezeli a készüléket. Ezt a "lemaradást" bármelyik nagyobb gyerek egy óra alatt "behozza".


    Nekem 3 fiam van, mindig is nagyon keveset engedtem őket "nyomkodni", de ha engedtem volna, akkor ők is simán rátapadnak.


    Ja, telefont pedig az kap a családban, akinek arra van szüksége: Tehát az, akik egyedül jönnek-mennek a világban. (A 8 évesnek még nincs. Tudom, hogy szeretne, de ennek nem jött el az ideje.)

    előzmény:
    wyctorya06 (9)
    2019-04-05  13:54
  11. 2019. Április 5. 14:2214.

    A gyereknek te leszel a tükörképe azt fogja csinalni amit te. A szokasai, a mozdulatai mind toled fuggnek

  12. 2019. Április 5. 14:0813.

    A legegyszerűbben úgy fogod tudni ezt megoldani, hogy amikor a gyerekkel vagytok, nem néztek tv-t, nem nyomkodjátok a telefonotokat, nem hagyjátok elől. Arra használjátok, amire való. Telefonálásra. Ha a gyerek alszik, akkor be lehet pótolni a fészbúk hiányt stb. Az elejétől fogva így kell hozzáállni, és akkor nem lesz gond. Nyilván halál egyszerű a gyerek kezébe nyomni a telefont, vagy leültetni egy videó elé, mert azzal olyan jól elvan pár órát, de ez ROSSZ.

  13. 2019. Április 5. 14:0312.

    Telefon, tv egy ekkora gyereknek órákon át egyértelműen káros. Az idegrendszerének nem tesz jót a hosszú távú túl gyors, túl intenzív inger (fények, hangok, villódzás stb.).


    Egy 2,5 éves gyerek megnéz napi egy mesét valami képernyőn, az bőven elég. Helyette sokat beszélgetni, játszani vele.

  14. 2019. Április 5. 13:5511.

    Próbáltam kicsit utána olvasgatni, hogy mások mit írnak gondolnak a dologról.


     

    előzmény:
    cool (6)
    2019-04-05  13:48
  15. Torolt_felhasznalo_265455
    Torolt_felhasznalo_265455
    2019. Április 5. 13:5510.

    Akkor hajrá mi.


    Véleménynyilvánítás nélkül én is kiváncsi vagyok mit tanulhatunk erről itt.

    előzmény:
    cool (8)
    2019-04-05  13:53
  16. 2019. Április 5. 13:549.

    Természetesen már említettem neki a dolgot, mielőtt mások véleményét is kikérem. Ő úgy van vele, hogyha szeret vele játszani, akkor hadd nyomkodja. 

    előzmény:
    Csend Ike (3)
    2019-04-05  13:41
  17. 2019. Április 5. 13:538.

    Én is figyelem, mi sül ki ebből.

    előzmény:
    Csend Ike (3)
    2019-04-05  13:41
  18. 2019. Április 5. 13:527.

    Biztos vagyok benne, hogy azért valamilyen szinten figyelmet is akar.

    előzmény:
    sabangela (2)
    2019-04-05  13:38
  19. 2019. Április 5. 13:486.

    "................a "szakemberek" szerint egy ennyi idős korban nem szabad telefont adni a kezébe."

    Kit nevezel "szakembernek"?


    Szerepjáték amit csinál: a gyerek. Utánozva tanul bilibe pisilni, utánozva tanul felöltözni, utánozva tartja a kiskanalat a kezében. Anyja ragad a telefonra, ő is olyant akar tenni, mint anya és nyomogatja. Semmi vész. A még meg sem született tiédnek vegyél gyerektelefont. Ugyanolyan boldogan fod vele játszani.

  20. 2019. Április 5. 13:445.

    Ennemszeretnek mindent megadni valogatas nelkul a gyerekemnek ha lesz. En azt hiszem nagyon fogok arra ugyelni  hogy ne legyen belole konzumidiota .

  21. 2019. Április 5. 13:414.

    Mindent adhatsz a gyerek kezebe amit biztonsagosan tud hadznalni. A lenyeg  a MERTEK!!!

  22. Torolt_felhasznalo_265455
    Torolt_felhasznalo_265455
    2019. Április 5. 13:413.

    A barátnőd mit mond erre?


    Mert ugye először vele beszélted meg a dolgot,hiszen barátnők vagytok.

  23. 2019. Április 5. 13:382.

    Nem a telefonnal van a baj hanem azzal ha ezzel akar barki is kivaltani emberi odafigyelest vagy mesek tortenetek helyett ezzel akarja kivaltani az odafigyelest a foglalkozas.

Címlap

top