Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

A telefon, mint játék?

wyctorya06
Létrehozva: 2019. Április 5. 13:34

Mint minden anyuka, én is szeretnék majd mindent megadni a hamarosan születendő gyermekemnek. Viszont a tényleges kérdés, hogy vajon mit lehet, és mit nem lehet játékként adni egy kisgyermeknek? Ahhoz, hogy egészséges, boldog és intelligens kisgyermek, fiatal majd felnőtt lehessen, pontosan a szülőnek hogyan is kellene viselkednie?


Nemrégiben ugyanis felfedeztem azt, hogy barátnőm 2,5 éves kisfia úgy nyomkodja az okos telefont, mint én 23 évesen. Annak ellenére, hogy írni és olvasni még értelemszerűen nem tud, könnyedén feloldja a telefont, felismeri az ikonokat, tudja, hogy mikor hova kell kattintani és mintha a világ legtermészetesebb dolga lenne, akár hosszú perceken, vagy akár félórákon-órákon át képes vele/rajta játszani. Ha jól tudom, akkor egy ennyi idős gyermek akár már 40-50 szót is ismer, amiket már akár mondatokba is képes foglalni, de mivel ez a kisfiú sokszor inkább telefonozik és sajnos sokszor akár idegen nyelvű gyermek videókat néz az interneten, sokkal kevesebb szót tud, amiket mondatokba alig foglal. Sokszor tényleg alig lehet érteni, hogy mit is szeretne pontosan. 


Volt olyan alkalom, mikor az én telefonommal szeretett volna játszani, s mikor közöltem vele, hogy nem, iszonyatosan elszomorodott az arca. (A telefonomat kb. 1,5-2 hónapja hoztam ki a Telekomtól, részletre. Ára meghaladja a 100.000ft-ot) Sajnos többször láttam a kisfiú kezében az édesanyja mobilját is.


Sőt, ami engem a legjobban elszomorít az a tudat, hogy a pár hónapos kistestvére mellett is felfedeztem egy használaton kívüli Samsung típusú okos telefont. 


Kicsit utána jártam már a témának, és a "szakemberek" szerint egy ennyi idős korban nem szabad telefont adni a kezébe. Szerintem lemarad a gyerekkor szépségeiről, örömeiről, egy virtuális világban fog felnőni, ahol nincsenek érzelmek, empátia, se semmi olyan, amit esetleg a későbbiekben tudna használni.


Ti mit gondoltok erről? Szerintetek mikor érdemes telefont adni egy gyermek kezébe?

  1. 2019. június 16. 14:2258.

    Abszolút hibás gondolat, hogy egy 1-2-3 éves gyereknek telefonnal kellene játszania. Valóban sokaknál előfordul a fejlődés belassulása és a beszédkészség kialakulásának az elhúzódása. Eleve nem szabad rá szoktatni őket a használatára, mert később leszoktatni vagy megvonni az eszközt csak nagyon sok konfliktus árán lehet. Ha hasznos játékot szeretnénk a kicsiknek adni ami le is köti a figyelmét, akkor érdemes a fejlesztő játékok közül válogatni. Viszont ezek a gyerekjátékok se úgy működnek, hogy csak oda tesszük a gyerek elé aztán játssz vele hanem eleinte meg kell mutatni nekik a használatát, ebben a korban a gyerekek másolnak minket. Jó példával kell előttük járni. 

  2. Torolt_felhasznalo_748578
    Torolt_felhasznalo_748578
    2019. Április 17. 04:3257.

    Idáig csak olvastam. Megjegyzésem a témához, hogy nem a telefon a hibás.

  3. 2019. Április 12. 13:2156.

    A telefon, elektromos kütyü tényleg veszélyes, olyan, mint a drog, a saját gyerekeimen látom, elkövettem én is hibákat ezen a téren. Viszont a megkésett beszédfejlődés nem hinném, hogy csak ezzel függ össze. Az én 3 évesem is prímán kezeli az okostelefont, 2 évesen angol gyerekdalokat hallgatott folyamatosan, a szókincse 5-6 évesnek megfelelő, nagyon választékosan beszél, és angolul tud 10-ig számolni és ismeri az alapszíneket, úgy, hogy erre sosem tanítottuk. Vannak értelmes játékok is, de alapvetően függőséget tud okozni a belőle jövő inger, ezért tényleg veszélyes.

  4. 2019. Április 11. 12:0954.

    szia!


    Payne: Egyszerűbb gyermekkor c. könyvét tudom ajánlani, abban nagyon jó útmutatások vannak arra vonatkozóan, hogy mit (ne) adjunk meg a gyerekeinknek, ha igazán jót akarunk nekik :)


     

  5. 2019. Április 10. 19:5553.

    No látod, ugyanarról beszélünk.


    És ha egy gyerek ezt látja, ezt a példát sajátitja el akkor nincs baj a kütyühasználattal.

    előzmény:
    cabron (52)
    2019-04-10  08:08
  6. 2019. Április 10. 08:0852.

    Igen, valahogy így. Még a vadidegennel való pötyögés sem gáz, ha az ember azonnal ki tud szállni, amikor a helyzet úgy kívánja. 


    Én nem vagyok fent közösségi oldalakon, engem az ilyesmi idegesít. Fórumozni szoktam időnként. 


    A férjem pl. tegnap megnézett a neten valamit az ő érdeklődésének megfelelően, én egy kicsit fórumoztam, aztán amikor vége lett annak, amit nézett, kérdeztem, tervez-e megnézni egy másikat is (ezek ilyen kis 20-30 perces előadások), mondta, hogy nem, így fórum kikapcs, és együtt megnéztünk egy filmet.


    Akkor van baj, ha az ember valamiért úgy érzi, hogy a pötyögés állati fontos, és a másik legyen megértő, neki is kell a magánszféra. Csak nem veszik észre, hogy ezek akár órákat is elvehetnek egy nap egymástól. És ez a gáz, nem az időnkénti, szükséges egyedüllét (már akinek szükséges, nem mindenkinek az).

    előzmény:
    Nikita 666 (50)
    2019-04-09  21:30

Címlap

top