Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Nem beszél a gyerekem

botimama1
Létrehozva: 2004. szeptember 19. 18:44
Szerintetek miért nem beszél a gyerekem? Kisfiú, de már három éves elmúlt, és még megsem szólal. Amit mond, az csak 1-2 szó, de csak én értem meg. Az oviba sem beszél, de sokat verekszik, és az ovónénik nagyon ki vannak akadva tőle. Pedig aranyos kisfiú. Mit csináljak?
  1. 2004. szeptember 19. 21:5351.
    Más "tünete" nincs a gyereknek? Azért kérdem, mert nemrégiben voltam egy családnál, ahol két gyerek van, a kisebbik 3 elmúlt és nem beszél. . . Nekem már úgy ránézésre is furcsa volt a gyerek, de ennyi. . . . Nemrég beszéltem az anyukával telcsin, és akkor mondta, hogy most derült ki, hogy a gyereken autista-jelek figyelhetők meg a szakemberek szerint. Most Pestre fogják hordani egy alapítvány segítségével.
    előzmény:
    botimama1 (1)
     
  2. Torolt_felhasznalo_142982
    Torolt_felhasznalo_142982
    2004. szeptember 19. 21:4250.
    Az én fiam soha nem volt fülfájós, a hallásvizsgálatkor voltunk először fülorvosnál. Azt mondták, ez volt a pechünk: ha fülfájós lett volna, és többször felszúrják a fülét, nem gyűlik össze ez a folyadék a dobhártya mögött.
    előzmény:
    zizi02 (47)
     
  3. Torolt_felhasznalo_565100
    Torolt_felhasznalo_565100
    2004. szeptember 19. 21:4149.
    Sziasztok!
    2 fiam van, már nagyok 16 és 13 évesek.
    Amikor az idősebb volt kisgyerek, csak babanyelven beszélt 3 éves koráig. Aztán egyik napról a másikra "beindult". Általános iskolát úgy végezte, hogy magyarból 8. -ig dícséretes 5-ös, szavalóversenyeket nyert, angolból nyelvvizsgát tett 14 évesen. Pedig amíg nem beszélt engem is jól megijesztgettek, hogy talán ez a baja, talán az a baja. Na, jött a kicsi, ő sem szólalt meg, pedig azt mondják a 2. gyerek hamarabb elkezd beszélni, mivel a testvérétől eltanulja. Szinte hajszálra megismétlődött a dolog, 3 évesen kezdett beszélni. Csakhogy mikor suliba került kiderült, hogy dislexiás! Ugye nem kell mondanom, hogy a dislexia szakemberek 80%-a (mert mi aztán végigjártunk egy párat), erre vezeti vissza, hogy későn kezdett beszélni. Kérdezem: a gyerekek azonos genetikai háttérrel rendelkező, édes testvérek. Mindkettőnél megkésett a beszéd, mégis az egyik egy kommunikációs "bajnok" (szaval, színdarabban játszik, nyelveket beszél) a másik jóformán nem tud írni, olvasni. Miért? Az egyik miért, a másik miért nem?! Soha, senki nem fogja tudni megmondani. Egyébként úgy sem lehet élni, hogy az ember örökké azon idegeskedik, hogy ez vagy az az eltérés az átlaghoz képest, vajon minek a jele. Azért javaslom, akinek hasonló gondjai vannak, suli előtt nézesse meg a gyereket dislexia szakemberrel is.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  4. 2004. szeptember 19. 21:3748.
    Ha lustaságból nem beszél( amit nem feltételezek, mert itt az agresszió is jelent valamit. . . közösségben a leglustább gyerek is elkezd beszélni), tehát, ha lustaságból nem beszél, akkor talán jó a nagyi módszere, de ha a hallásával van esetleg baj, akkor csak a helyzetét nehezíti a kicsinek.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  5. 2004. szeptember 19. 21:3447.
    tényleg egyébként fülfájos a gyerkőc?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  6. enn
    enn
    2004. szeptember 19. 21:3446.
    Szia, jó hogy leírtad ezt az esetet, mert nem értettem, hogy hogyan fordulhat az elő, hogy a szülő nem veszi észre, hogy a gyerek nem hall, tehát így :(, nagyon sajnálatos eset és örülök, hogy jól végződött!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_142982 (42)
     
  7. 2004. szeptember 19. 21:3345.
    na most aztán annyi tanácsot kaptál hogy sorsolhatsz melyiket fogadod meg :)))
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  8. 2004. szeptember 19. 21:3344.
    A nagymama ötletét nem tartom jónak, bármennyire is a jószándék vezeti. . .
    előzmény:
    botimama1 (40)
     
  9. enn
    enn
    2004. szeptember 19. 21:3143.
    Valamelyik topikon olvastam, hogy a szülők elmentek két hétre nyaralni az unokát pedig leadták a nagyinál, mivel a nagyi nem értette a speciális nyögéseket és mutogatásokat, ezért kénytelen volt a kicsi beszélni, mire hazaértek a szülők a kicsi beszélt (arra nem emlékszem mennyit, de a lényeg a lényeg :)) )
    Szerintem a jó nagyszülő aranyat ér, ha megteheted és megbízol benne, engedd el egy kicsit, ha nem maradna nélküled akkor úgyis megy a felmentő sereg :)
    előzmény:
    botimama1 (40)
     
  10. Torolt_felhasznalo_142982
    Torolt_felhasznalo_142982
    2004. szeptember 19. 21:3042.
    Szia Botimama! Így, hogy a fiam most már 10 éves múlt, teljsen megértem az aggodalmadat, és saját tapasztalatom miatt néhány hozzászóló kérdése kissé bántónak tűnik, pedig sejtem, hogy nem rosszindulatból írják. Hozzánk rendszeresen járt védőnő, az orvos is gyakran látta a gyermeket, mégsem tűnt fel egyikőjüknek, hogy itt valami gond lehet, hogy a gyermek 3 éves, és nem beszél. Nekem pedig ő volt az első, nem volt ebben gyakorlatom, hogy mikor gond ha nem beszél. Senki nem gondolt rosszra, hiszen a fiam mindent megértett, s a saját "nyelvén" beszélt is hozzánk. Szerencsére az óvodában így is befogadták, a többiek segítették. 3 és 1/2 éves volt, amikor hallásvizsgálatra kerültünk, s kiderült, hogy rossz a hallása. A dobhártya mögött folyadék gyülemlett fel, így ezen a rétegen keresztül érkeztek hozzá a hangok. Egy rosszul halló is tökéletesen megérthet minket, ha ahhoz szokott. Ő a szavak értelmét nem az általunk kimondott szóhoz hasonlítja, hanem ahhoz, amit ő hall. És az ő "nyelve" nem volt más, mint hogy azt próbálta visszaadni, mondani, amit hallott. Miután úgynevezett "tubust" ültettek a fülébe, kb. egy-két hónap múlva elhezdett igazából beszélni: akkor már a szavak valós alakja érkezett hozzá, s azt próbálta visszaadni. Úgyhogy én is azokhoz csatlakozom, akik azt tanácsolják, menjetek el hallásvizsgálatra, s ne legyen lelkiismeret furdalásod, hogy Ti nem vettétek észre: ez azoknak sem mindig sikerül, akiknek a tanácsára a kisgyermekes anyukák a leginkább számítanának, várnának.
    előzmény:
    botimama1 (1)
     
  11. 2004. szeptember 19. 21:2941.
    egy háromévesnek nagyon kell a biztonság, és ha a nagyi nem logopédus akkor nem kéne erölködnie hogy majd ő megmutatja. ez nem egy hétig hanem sokkal hosszabb ideig tart. nálunk kb fél évig heti 2 óra foglakozás volt az egyik logopédiai a másik mozgásfejlesztés.
    Egyébként nekem logopédus barátnőm mesélte, hogy egy évig foglalkozott a gyerekkel, de az az istennek sem akart megszólalni, aztán egyik napról a másikra hibátlanul, folyamatosan beszélt.
    sok gyerek ilyen "gyűjtögető", és szerintem ehhez sok türelem kell erőltetni nem szabad
    előzmény:
    botimama1 (40)
     
  12. 2004. szeptember 19. 21:0940.
    Ha csokit mondok, azt messziről meghalljaa, nem hiszem, hogy süket lenne. De valaki mondta a mondókákat, azokat nem tudom vele mondani, mert nem figyel, elmegy az ölemből folyton. A nagymama tényleg azt mondta, hogy ne értsük meg amit mond, és el akarja vinni magához az őszi szünetben, hogy majd ő megtanítja beszélni. Nem tudom, mit csináljak, engedjem-e vagy ne?
    előzmény:
    enn (22)
     
  13. enn
    enn
    2004. szeptember 19. 21:0539.
    Olvastad amit írtam??? Akkor légyszi próbálkozz vele még egyszer!
    A társaságot az összefutó szomszédokon, barátokon, rokonokon értettem.
    És valóban, a kicsi érti az angolt is, a portással rendszeresen "beszélgetnek", hihetetlen amire ezek a kicsik képesek szó nélkül :)
    előzmény:
    Napest (38)
     
  14. Torolt_felhasznalo_376787
    Torolt_felhasznalo_376787
    2004. szeptember 19. 20:5038.
    Ezt nem értem. Mindegy, hogy külföldön élsz-e vagy Magyarországon.
    A gyereknek gyerektársaság kell, ezért rendszeresen vinni kell a még nem bölcsis-ovis picurkákat más gyerekek közé, ha más nem, akkor legalább játszótérre.

    Az, hogy más nyelven beszélnek, mint ti?Teljesen mindegy. Az én fiam, ha németekkel találkozik, zseniálisan megért mindent, amit mondanak, akárcsak magyarul.
    Ezek a picik még nagyon rugalmasak, alkalmazkodóak, az a legfontosabb, hogy legyenek játszópajtásai.
    előzmény:
    enn (37)
     
  15. enn
    enn
    2004. szeptember 19. 20:4537.
    Arra is gondoltam már, hogy az én kisfiam az apján és rajtam kívül nem igazán hall beszélni másokat és kevés lehet neki az inger, (külföldön élünk) viszont mi mindent megértünk amit magyaráz. Viszont, amikor a játszótérről megyünk hazafelé annyira belelendül a "mondókájába", hogy alig lehet lelőni, szeritem a gyerekeknek kell a társaság, hogy halljon másokat is beszélni, de gondolom otthon élőknél ez nem probléma.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  16. 2004. szeptember 19. 20:4036.
    Jaj még eszebe jutott egy sztori, amit még az anyukám mesélt.
    Volt egy ismerős vagy kolléganő, akinek a gyereke 3 évesen nem mondott egy árva kukkot sem. Egyszer mentek autóval valahová és hirtelen leállt az autó, mire a kicsi megszólalt hátul az ülésébe: Na ez bedöglött.
    Attól kezdve folyamatosan beszélt, holott elötte még csak 1 szót sem mondott ki.
    Szóval vannak szélsőséges esetek.
    Ami sztem a legfontosabb, hogy kizárjuk a halláskásorosodást.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  17. 2004. szeptember 19. 20:3735.
    Nálunk a bölcsiben pont van kint egy kiollózott ujságcikk, ahol egy logopédus mondja, hogy ha egy baba másfél évesen még nem beszél az nem tragédia. Viszont ha egy gyerek, 2 - 2 és fél évesen nem beszél, és a hallása tökéletes, akkor ott szakemberhez kell fordulni, mert el van maradva a beszédfejlődésben.
    Viszont az is tény, hogy ált. a fiúk mindenben késöbb érnek, mint a lányok. A lányom másfél évesen kezdett el beszélni, szinte napról napra többet és többet. A fiam 17 hónapos, de a nővére nevén és az anyán kívül nem mond semmit, viszont megérteti magát.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  18. 2004. szeptember 19. 20:3034.
    De jó, hogy ezt mondod! :)))
    A mi picurink ugyan beszél, pontosabban mond szavakat, néha még össze is fűzi, de egyelőre többnyire saját nyelven kommunikál, nagy-nagy elszántsággal. És tényleg örül, ha úgy teszek, mintha érteném, mi több talán lehet is érteni a hanglejtésből, meg a kis mutaogatásaiból, hogy mit akar feltétlenül elmagyarázni! :))
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_898951 (27)
     
  19. Torolt_felhasznalo_981760
    Torolt_felhasznalo_981760
    2004. szeptember 19. 20:2733.
    Ne aggódj, a fiam majdnem 4 éves volt mikopr elöször beszélt. De azóta is folyamatosan, le sem lehet lőni. Azt hiszem elkényeztettük, mert mindent megmutogatott és ráutaló magatartással elérte hogy megkapja azt amit akart. Na ennek véget vetettem, addig nem kapta meg amit szeretett volna amig nem mondta ki a nevét. (nem kajáról volt szó). Innentől kezdve rohamosan beszélni kezdett.
    előzmény:
    botimama1 (1)
     
  20. 2004. szeptember 19. 20:2732.
    Annak is szántam! :-))
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_705879 (30)
     
  21. 2004. szeptember 19. 20:2631.
    :-))))

    Ezt olyan jó, hogy leírtad!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_898951 (27)
     
  22. Torolt_felhasznalo_705879
    Torolt_felhasznalo_705879
    2004. szeptember 19. 20:2330.
    Ezt jókívánságnak tekintem. Köszi! :)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_253013 (29)
     
  23. 2004. szeptember 19. 20:2229.
    Soha ne legyen szükséged segítségre. Csak ezt kívánom. . . . . .
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_705879 (28)
     
  24. Torolt_felhasznalo_705879
    Torolt_felhasznalo_705879
    2004. szeptember 19. 20:2128.
    Én tisztában vagyok vele, és szerintem Tikktakk is. Így aztán jogunk van így beszélni . . . :)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_253013 (16)
     
  25. 2004. szeptember 19. 20:2027.
    Kedves Botimama!

    Nagyon jó, okos tanácsokat kaptál, a hallásvizsgálattal kell kezdeni a "nyomozást". A GEKKO, és a Mikkamakka játszóház is hozzáértő szakemberekkel segít neked, ha hozzájuk fordulsz.
    Nem tudom, priviben ki mit tanácsolt neked, egyetlen egy dolgot tilos ebben az esetben tenni - és ezt csak azért írom, mert tapasztalom, hogy általánosan elfogadott nézet - szóval: tilos úgy tenni, mintha nem értenéd, amit mond neked. Igenis próbálnod kell megérteni a hablaty szöveget is! Ezzel segíted őt hozzá ahhoz a tapasztalathoz, hogy beszélni JÓ!
    Az, a tünet, hogy agresszív, nagyon beleillik a képbe, sajnos, ha nem értik, amit mondasz, te is agresszív leszel. Ez már egy secunder tünete a szótlanságának, ez jelzi, hogy őt is nagyon zavarja, ez jelzi, hogy értelmileg ép kiskölökről van szó, akinek segítségre van szüksége.
    Írd majd meg, mire jutottatok!
    Szia!
    előzmény:
    botimama1 (1)
     

Címlap

top