Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Ketnyelvu a gyerek

babasi
Létrehozva: 2006. május 1. 22:26

Sziasztok,

talan volt mar ilyen topik, de erdeklodnek, vannak e tapasztalataitok a ket nyelven beszelo kisgyerekekrol. Ha az apa is mas nyelvre tanitja a gyereket, meg az anya is,(szuletesetol fogva) mennyi ido utan tudja elvalasztani a gyerek a ket nyelvet egymastol? Es gondot okoz-e oviban, iskolaban, hogy a gyerek ket nyelven beszel?

Tapasztalatokat, hozzaszolasokat elore is koszi 

  1. 2006. május 2. 00:2626.

    ez aranyos  

    ha már ilyen a téma, elmondom, hogy én meg ki voltam akadva, amikor az anyósom mesélte, hogy az após első házasságából való fia, aki Németországban él, NEM TANÍTJA MAGYARUL A GYEREKET!!!!! Bejött a gyerek az anyósékhoz a lakásba, és köszönt, hogy Tschüss! És ráadásul nem is akarják magyarul tanítani.   Én ezt nem értem  

    előzmény:
    babasi (22)
    2006-05-01  23:58
  2. 2006. május 2. 00:1825.

    Eva,nagyon erdekes a cikked, a tobbieknek is ajanlom

     

    Hm ...kerdes: Ha angol nyelvkornyezetben el a gyermek,igy nem megy az "r" hang porgetese,hogy lehet vele gyakoroltatni,es foleg,hogy egyaltalan kell-e? Nem fogja-e megzavarni,es nem kezdi-e majd az angolban is porgetni a hangot? Gondolom,ha otthon elnenk,akkor sem menne a porgetes,hisz itthon csak magyarul beszelunk vele,szal hallja a "rendes" magyar beszedet nagyon sokat,megsem porget.

     

    előzmény:
    ujzéva (17)
    2006-05-01  23:24
  3. 2006. május 2. 00:1424.

       

     

    előzmény:
    babasi (22)
    2006-05-01  23:58
  4. 2006. május 2. 00:0923.

    Szia,

    Az en tapasztalatom is az, hogy siman megtanulja a gyerek a nyelveket. A nagyobb gyerekünk 4 eves es 3 nyelven beszel. Az anyanyelvet es apanyelvet parhuzamosan sajatitotta el, a harmadikat pedig kicsit kesöbb tanulta meg olyan 2,5 evesen. A nyelveket nem keveri szepen külön valasztja az anyanyelvet, az apanyelvet es az orszag nyelvét, ahol elünk.

    előzmény:
    babasi (1)
    2006-05-01  22:26
  5. 2006. május 1. 23:5822.

    Most beszeltem parommal, hogy milyen aranyosak vagytok, mennyit segitettetek. Most ujra kedvet kapott a nyelvtanulashoz A kedvenc szava a `boci`, kover nokre hasznalja  A tehen nem all a szajara

    Kicsit szegyenlem, ilyenre tanitom  

    előzmény:
    hilad (21)
    2006-05-01  23:54
  6. 2006. május 1. 23:5421.
    Én is irigylem aki egyből ennyi nyelvvel indul neki az életnek.
    előzmény:
    babasi (20)
    2006-05-01  23:43
  7. 2006. május 1. 23:4320.
    Nekem is volt egy baratnom, Belgiumban szuletett, eleve angolt, nemetet, franciat tanult az iskolaban. Eljott Magyarorszagra, megtanult magyarul, mar akkor beszelt kicsit gorogul is. Otthon pedig elvegzett egy spanyol szakos fosulit. Nagyon jo annak, aki ennyi nyelven beszel.  
    előzmény:
    hilad (19)
    2006-05-01  23:41
  8. 2006. május 1. 23:4119.
    Egyik rokonom aki kint élt svájban volt a 3 nyelvű tudás. Otthon természetesen csak magyarul volt szabad beszélni. A gyerekek egymás között sjváci németet beszélték és tanulták a franciát.
    előzmény:
    babasi (16)
    2006-05-01  23:19
  9. Torolt_felhasznalo_770932
    Torolt_felhasznalo_770932
    2006. május 1. 23:2818.

    KOSZI 

    hat egymas kozott mi angolul beszelunk, de a sziszivehez csakis kizarolag magyarul....ra sem allna a szam ha idegen nyelven kene  beszeljek hozza....meg aki jol beszel az is honnan tudna idegen nyelven gyerek mondokakat, kiszamolokat??

    az a legjobb ha mindenki az anyanyelven beszel a gyerekhez, babahoz 

    előzmény:
    ujzéva (17)
    2006-05-01  23:24
  10. 2006. május 1. 23:2417.
    Nagyon jól gondolkozol! Így kell! Te magyarul, a párod spanyolul, s majd az oviban angolul :-) és máris három nyelven tud a gyerek! Csak házon belül nem szabad keverni, mert az okozhat gondot, ha az anyuka-apuka egyszer így, egyszer úgy szól!
    előzmény:
    nixy18 (14)
    2006-05-01  23:10
  11. 2006. május 1. 23:1916.
    Hat nagyon orulok, hogy ilyeneket irtok. Biztos nehez lesz csak egy nyelven beszelni vele, mikor a parommal angolul kell, hogy beszeljek. De majd o is tanul a kicsivel mar most is elkezdte a magyart tanulni, halad o is elore, lassan de biztosan. 
    előzmény:
    bobi79 (15)
    2006-05-01  23:14
  12. 2006. május 1. 23:1415.
    Az én párom is külföldi, a lányaink 4, és 2,5 évesek. Ő angolul beszél velük én magyarul. De a gyerekek csak magyarul beszélnek, pedig értenek mindent amit az apjuk mond nekik. Mondjuk valószinű azért van így mert ő az egyetlen a környezetükben aki angolul beszél, de az biztos hogy sokkal fogékonyabbak lesznek a nyelvtanulásra.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  13. Torolt_felhasznalo_770932
    Torolt_felhasznalo_770932
    2006. május 1. 23:1014.

    SZIA

    NEKEM KETNYELVU A ILLETVE LESZ A KISLANYOM...

    mi mexicoban elunk, a parom idevalosi, tehat az anyanyelve spanyol, en pedig csak magyarul beszelek vele, mondokak, enekek stb.....mostanra mar megerti nagyjabol az allatokat...ja a kicsim 13 honapos....

    ugy tervezzuk, hogy ovodaig megtanulja a 2 anyanyelvet, aztan ovodaba elkezd angolt tanulni, es a suliba meg valaszthat maganak egy nyelvet 

    előzmény:
    babasi (1)
    2006-05-01  22:26
  14. Torolt_felhasznalo_474676
    Torolt_felhasznalo_474676
    2006. május 1. 23:0813.

    Szia!

    Nalunk meg csak a nagy (4 eves) beszel 2 nyelven. A kicsi (2,5 eves) velem van itthon. Erti az apanyelvet, reagal ra, de beszelni (folyanatosan) nem tud rajta. Magyarul megallas nelkul nyomja a szoveget. Ha ra jon, hogy a beszelo partnere nem erti a magyar nyelvet akkor mutogat. Tehat mar o is megkulonbozteti a 2 nyelvet! A nagy sem keveri a kettot. Velem ill. a tesoval magyarul szovegel, kozben - parhuzamosan ezzel - az apjaval is karattyol. Szerintem az a lenyeg, hogy az elejetol kovetkezetesen csak 1 nyelvet hasznaljon vele a szulo. Akkor is ha ez nem mindig konnyu. Van ovistarsa aki bizony keveri az apa es az anyanyelvet. De ott az anyuka is keverte a kettot...

    előzmény:
    babasi (1)
    2006-05-01  22:26
  15. 2006. május 1. 23:0412.
    Szia!

    A kislányunk még alig múlt másfél éves. Az anyanyelve magyar, az "apanyelve" pedig japán. Egyelőre a beszédben nem választja el a két nyelvet, mert még alig beszél, viszont mind a két nyelvet megérti. Mond már szavakat. Kiválasztja az egyszerűbbet és azon a nyelven használja.

    Arra felhívták a figyelmemet, hogy valószínűleg később fog elkezdeni beszélni, mint az átlag.

    És tényleg volt erről topic, több is. Szerintem érdemes beleolvasni:

    http://www.nlc.hu/forumkifejt.php?forumid=5 0737
    előzmény:
    babasi (1)
    2006-05-01  22:26
  16. 2006. május 1. 23:0311.
    Ja, látom, az ovit kérdezed még. Catherine jár angol bölcsibe, és eddig nem volt semmi gond. Igaz, azt mondták a bölcsiben, ők támogatják a kétnyelvűséget, nyugodtan csináljunk nekik kisszótárt, de eddig nem volt rá szükség. 
    előzmény:
    emma33 (10)
    2006-05-01  22:59
  17. 2006. május 1. 22:5910.

    Szia, az én kislányom kezdettől fogva szét tudja választani, és megérti mindkettőt. Most 2 éves, a férjem angol és Angliában élünk, de én csak magyarul beszélek vele. Ő először mindent azzal a szóval nevezett meg, amit könnyebb mondani, most már mindkettőt mondja. Nagyon aranyosan kombinál!

    Pl. csinál magának szóláncokat: "why-why-why-vaj-vaj-vaj-butter-butter-potty-potty-bili", í gy játszik. Neki természetes, hidd el.

    Lényeg, hogy mindkét szülő MINDIG a saját anyanyelvén beszéljen a gyerekhez. A többit rá lehet bízni, majd összerakja ő. Nem kell javítgatni meg kényszeríteni, de érdemes beszerezni egy csomó magyar könyvet, kazettát, meg magyar dalokat, mondókákat tanítani neki. Természetesen kell hozzáállni, akkor neki is az lesz.

    Catherine néha fordít kettőnk között, pl. amit mondtam, angolul továbbítja  az apjának, és ha nekem szalad, azt mondja: bocs-bocs, sorry! :-))

    előzmény:
    babasi (7)
    2006-05-01  22:50
  18. 2006. május 1. 22:549.
    Az elmúlt évben írtam a Panoráma Magazinba (www.pano-rama.hu ) egy cikket erről! Akit érdekel egy priviben elküldött e-mail címre elküldöm. Sajnos ide nem tudom feltenni a PDF file-t.

    Sok sikert mindenkinek és minél több nyelven beszélő-értő magyar gyereket a jövé nemzedékébe!!!
    Üdv: Éva
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  19. 2006. május 1. 22:528.
    A gyerkőc profin fogja elválasztani a nyelveket, amikor az szükséges. A volt tanárnőm (magyar) fia svéd lányt vett el, angolul kommunikálnak egymással, és most költöznek öt évre Belgiumba a kicsivel, ami minimum két-három nyelvet jelent még. Őrült jó lehet "alapból" többnyelvűnek lenni  
    előzmény:
    babasi (1)
    2006-05-01  22:26
  20. 2006. május 1. 22:507.
    Jaj hat ennek nagyon orulok, hogy ilyeneket irtatok, megnyugtattatok. Arra gondoltam, ujra elkezdem a nemetet is tanulni, talan meg 3 nyelven is megtanulna  Az iskolaban meg mindenkepp kell majd spanyolt tanulnia, faragunk egy zsenit     De nem akarok kihasznalni, vagy nyomni, csak hat gyerekkent egyszerubb tanulni. Koszi a johireket mindenkinek  
    előzmény:
    frida (6)
    2006-05-01  22:43
  21. 2006. május 1. 22:436.
    Van ilyen ismerősöm, két nyelvűek a gyerekek, és semmi gond nincs ezzel, azt mondják. Sőt, inkább az a rossz, ha a szülő csak olyan nyelven tud beszélni a gyerekével, ami neki (a szülőnek) nem anyanyelve.
    A kétnyelvűségből meg később csak előnye lesz a gyereknek!
    MOndjuk az az érdekes, hogy a szülők is keverik a nyelveket, amikor egymással beszélnek, és lehet, hogy a gyerekek is megteszik ugyanezt. Viszont tisztába jönnek vele, hogy melyik nyelv melyik, és ha valakivel csak egy nyelven beszélnek, akkor nem fogják a másik nyelvet belekeverni.
    Egyszer Vekerdy Tamástól is kérdezett ilyet egy anyuka, ő is azt javasolta, hogy neveljék kétnyelvűnek a gyereket.
    előzmény:
    babasi (3)
    2006-05-01  22:38
  22. 2006. május 1. 22:405.

    Szia

    Nekem több 2 nyelvű gyerekem volt de egyiknek sem vált a hátrányára.

    Volt egy olasz kissrácom. 3 évig kint éltek és ott csak olaszul beszélt. Az anya visszatelepült Mo.-ra. A kisfiú 2 év alatt tökéletesen megtanult magyarul. Én 5 évesen ismertem meg nem is gondoltam róla,hogy más nyelven is tud beszélni. Az anyuka mesélte,hogy csak apjával telefonon volt hajlandó olaszul beszélni de akkor tökéletesen..

    Volt egy kislányunk aki 4 évesen került hozzánk úgy hogy nem tudott magyarul. Félév alatt szépen beszélt velünk.

    Egy arab kisfiú anyukájának ő fordította le 5 évesen,hogy mit mondunk neki. Csak akkor kértünk segítséget az angol tanárunktól ha olyat kellett neki mondani amit a gyerek nem érthetett vagy nem kellett tudnia.

    Ezek voltak az extrémebb eseteink.

    előzmény:
    babasi (1)
    2006-05-01  22:26
  23. 2006. május 1. 22:394.
    Ha kezdettől fogva kétnyelven beszélnek hozzá automatikusan szétválassza magától a két nyelvet nekünk több olyan ismerősünk van ahol több nyelven beszélnek a gyerekek. A fiam barátja picinek finnül és héberül beszélt háromévesen magyar ovodába járt és első osztálytól Amerikai iskolába 8 évesen négy nyelven beszélt .
    előzmény:
    babasi (1)
    2006-05-01  22:26
  24. 2006. május 1. 22:383.
    Meg nem allunk gyerektervezes elott, csak mar most erdekel. Parom elkezdett magyarul tanulni, hogy ertse majd, mit beszelek a gyerekkel, mert en mar kozoltem vele, hogy szeretnem, ha az en nyelvemet is beszelne a gyerek.  De hallottam rola, van hogy iskolaban keverik, es ez rontja a tanulmanyukat, mert a tanarok konzervativak, azt hiszik a gyerek csak hablatyol
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_870020 (2)
    2006-05-01  22:29
  25. Torolt_felhasznalo_870020
    Torolt_felhasznalo_870020
    2006. május 1. 22:292.
    ha ebbe születik bele nem gond.
    a gond akkor van, amikor egyik napról a másikra a szülők másik nyelven szólnak hozzá
    előzmény:
    babasi (1)
    2006-05-01  22:26

Címlap

top