Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Pelus nélkül

Pepinka
Létrehozva: 2008. október 1. 12:01

Sziasztok!

 

Nemsokára megszületik a kisfiúnk. Hallottam és olvastam Igrid Bauer: Diaper free könyvét. Azokkal szeretnék tapasztalatot cserélni akik gyakorolják a babájukkal a pelenka nélküli életet illetve aki esetleg úgy mint én a babójánál ki szeretné próbálni, hogy is működik a dolog.

Üdv!

  1. Torolt_felhasznalo_255209
    Torolt_felhasznalo_255209
    2008. október 1. 13:3676.

    A természeti népeknek jogger-babakocsijuk meg görkorijuk sem volt, ezért is áldom én a civilizációt.

    A fiam 2 hetes kora óta görkorizunk, és Ő is imádja. Vagy alszik, vagy vigyorog közben, ahogyan finoman rázkódva suhanunk.

    Igen, ugyanezt az időt eltölthetném úgy is hogy egy hare-krisna-kendőben magamra kötöm és caplatok, de pont attól szép at élet, hogy ennyire különbözünk.

     

    És mint írtam, van egy topictársam, aki csinálja ezt a biliztetést, a lány már nem hord pelust (2 hónapos) és a  lány imádja, élvezettel csinálja, szóal tényleg működhet. De mindenkit más tesz boldoggá, ezért sem szabad ítélkezni.

    Én is csak a nehezítő körülményekre hívtam fe a topicnyitó figyelmét, lebeszélni eszembe sem jutna. 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_948340 (68)
    2008-10-01  13:29
  2. Torolt_felhasznalo_266540
    Torolt_felhasznalo_266540
    2008. október 1. 13:3675.

    Pepinka, ez bizony idomitas. persze, biztos van jele annak, hogy pisilni-kakilni kell, es ezt koti ossze a modszer egy hanggal, pl azzal, h pssss... olvastam olyat is a dologrol, hogy kesobb aztan ezzel a psss hanggal ki lehet valtani, h pisiljen-kakiljon, hat ez bizony kokemeny idomitas. a termeszeti nepek kizart, hogy igy, psss hanggal csinaljak. tudod, egesz mas, ha a kisbaba a kemenyre dongolt kunyhopadlora pisilkakil, vagy a gyapjuszonyegre... az anyukak pedig, ha sajat kenyelmi meggondolasukat a baba kenyelme ele helyeznek, akkor nem szulnenek babakat, hidd el, ez valahol eleg kenyelmetlen dolog, es valahol a varandossag elso harom honapjaban esedekes hanyassal toltott delelottokkel kezdodik, nem a pelenkanal. nem hiszem, hogy barkinek a szemere vetheted, hogy csak a kenyelme erdekli, ha pelenkat hasznal. vegigmennek azokon, amiket olyan nagy elonynek irsz, mert ugy latom, ezeken az "erveken" nem sokat gondolkodtal meg:

    "szabadabban mozoghat": ami a mozgast illeti, barmifele bugyor legfeljebb nyolc-kilenc honapos kora korul zavarhatna a babat, ha egyaltalan, mert a fekveshez-forgashoz nem kell olyan irdatlan szabadsag. de ha megnezed a mai pelusokat, akar a moshatokat is, akkor latni fogod, hogy az bizony nem kepez nagy bugyort a gyerek labai kozt, kulonosen akkor nem, ha rendszeresen cserelik. valahogy rajottek a pelenkagyartok, hogy fo a kenyelem a babanak.
    "nincs pelenkakiütés, fájós popsi" ha kiprobalsz tobbfele pelust, vagy moshatot veszel, amit alaposan oblitesz oblitomentesen, akkor meg fogod talani azt a pelust, ami nem okoz irritaciot. ez nem a pelus miatt altalaban van, hanem a vacak pelus miatt. a moshato pl eleg ritkan okoz gondot.

    "nem dunsztolódik a baba akár több órát a telerottyantott pelusban (ti szeretnétek órákig a nagydolgotokban ücsörögni, mondjuk én még 10 percig sem)" erre az a megoldas, ha kakilas utan rogton lecsereljuk a pelust. ezt szinte akarhol meg lehet tenni, ahol lehet babat idomitva kakiltatni.
    "nem kell azon izgulni, hogy elfogy a pelus" na ezt total nem ertem, miert adna ez okot izgalomra ??!!

    "nem termelsz több tonna szemetet" vegyel moshato pelust, ott van pl popolino es tarsai.

     "jobban megismered a babádat, szorosabb lesz a kapcsolatotok" szintista baromsag, pont annyira, mint hogy nem vagy jo anya, ha nem kinder pingu a tizorai... nem ezen mulik a lenyeg! majd meglatod...

    "és végül ez nem kerül semmibe, szemben a havi többezer forinttal, amit évekig pelusra költünk......mennyi hasznosabb dolgot vehetnénk rajta a babának" vegyel moshatot, nincs ingyen ugyan, de kiszolgal tobb gyereket is, igy hosszabb tavon olcsobb. a megtakaritott penzen mit akarsz vennei a gyerekenek, meg tobb muanyag vacak jatekot, vagy mit? a gyerekneveles kesobb is sokba kerul, ha valaki ezen akar sporolni, az nagyot fog csalodni. a gyerekben a pelus elenyeszo tetel a sok mashoz kepest.

    ha megprobalod, sok szerencset, remelem, lesz batorsagod majd bevallani, hogy tevedtel.

    előzmény:
    Pepinka (31)
    2008-10-01  12:36
  3. 2008. október 1. 13:3474.

    Ja és ezután már csak az következhet, hogy hogyan tanítsuk a gyereket pár hetesen késsel-villával enni, mert az milyen jó is neki és nem utolsó sorban még beszéljen több nyelven is, mert az előnyére válik.

    Milyen jó lesz a szülőknek... 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  4. Torolt_felhasznalo_705559
    Torolt_felhasznalo_705559
    2008. október 1. 13:3373.

    szia!

    ha van bejárónő aki mindent megcsinál, még eszik is helyetted akkor lehet a babára figyelni 100%-osan és akkor talán el is kapod a pisiket és kakikat. de egy mai anyának erre se pénze, se ideje! Szerintem!

     

    előzmény:
    Pepinka (1)
    2008-10-01  12:01
  5. 2008. október 1. 13:3272.
    Hát, enyém újabban kétnaponta, de olyankor nagy dér-durral sokat, folyósat, megnézném egyszer, hogyan fröccsen szét a szabadban, de még nem mertem kipróbálni....
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_251850 (69)
    2008-10-01  13:30
  6. 2008. október 1. 13:3171.

    Érdekes lehet a szitu mikor épp szopizik a baba és akkor kakil. Vagy olyankor kaja befejez és rohanás a bilire?

    A gyerekeim pár hetes korukig általában szopi közben kakáltak. 

     

    Nekem ez túl sok lenne. Még akkor is ha csak az az 1 gyerekem lenne. 

    20 percenként bilifölé lógatni egy szerencsétlen gyereket aki még a fejét sem tudja megtartani, hát nem tudom. 

     

    A lakásbólvaló kimozdulásról már nem is beszélve. 

    Ha éppen nincs bili a közelbe akkor jöhet a műanyag dobozka? Vicces...

     

     

    előzmény:
    Pepinka (1)
    2008-10-01  12:01
  7. 2008. október 1. 13:3070.
    előzmény:
    Edith7 (67)
    2008-10-01  13:28
  8. Torolt_felhasznalo_251850
    Torolt_felhasznalo_251850
    2008. október 1. 13:3069.
    Ja, és az is jól hangzik, hogy a 2-3 hónapos gyerek már nem olyan gyakran kakil be...hát az enyém még mindig minden etetésnél, meg sokszor még etetések közti időben is, szóval gyakran kell rajta cserélni a pelenkát, pedig pénteken lesz öt hónapos.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  9. Torolt_felhasznalo_948340
    Torolt_felhasznalo_948340
    2008. október 1. 13:2968.

    Na épp ezt fogalmazgattam magamban!

     

    Az első baba, akit közelről láttam, a saját gyerekem volt. Talán érthető, hogy terhesen nekem is ilyen elszállt elképzeléseim voltak. De mivel nem úgy élek, mint a természeti népek, vagyis min. 4 generáció egyrakáson, és egyszerre születik a gyerekem meg az unokám, stb. vagyis van épp elég dolgom a gyerek mellett is, ezért hanyagolnám ezt az őrületet. 

    Ez idő alatt inkább játszok vele, sétálok (pedig utálok lófrálni,de kell neki a levegő), és figyelem, hogy mik a VALÓDI igényei

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_255209 (60)
    2008-10-01  13:14
  10. 2008. október 1. 13:2867.

    Bocs, ha nem írtad el az író nevét, akkor lehet, hogy férfi?Nekik szoktak ilyen szédületesen előrevivő ötleteik támadni... Vagy talán tanulmányozta a majmokat, náluk a majomanyuka pontosan tudja, mikor kell magától eltartani a bébit.... Szóval: HA valaki képes arra, hogy   bevásárol, főz, mos, vasal,takarít, sőt két pisi közt boldoggá teszi még a párját is---az tegye. Halálosan ki fog merülni benne, megígérem. Ráadásul, ahogy többen írták, sok újszülött kedves szokása a szopi közbeni kakilás, ettől remekül be tudnak gurulni mert nagyon macerás egyszerre szívni meg nyomni...)))) Hozzátenném, mindez első gyerekre vonatkozik, mert ha a felsoroltakon kívül, amit valaki megcsinál az anyuka helyett, s még a nagyobb gyere(ek)-et is ellátja, szegény nagytesó rövid időn belül megutálja az öcsit, mert anyának jó esetben egy éjszakai puszira lesz ideje...(((( Aztán: importálni kéne Kínából "gyorstüzelő" rugdalózókat...ámbár az érdekelne, hogyan képzelik el az ősszel és télen született piciknél a sétáltatást: egy csendes szép hóesésben sétáltatni lehet, de talán nem kéne a fagyos levegőnek kitenni a meleg takaró alól kibányászott babapopsit.

    Most nem látom az 53.hsz. írójának nevét, de vele értek egyet: vannak veleszületett reflexek, amiket ki kell nőni! Különben még arról is olvashatunk majd, hogy használjuk ki a járóreflexet és már a 3 hónapos is járni fog! 

    Mivel biztosan lesz az ötlet pártolói közül, aki a pokolba kíván, hogy próba nélkül kiröhögtem a módszert: én nem próbáltam, de szegény anyukám 1952-ben (!) igen! Merthogy valami átkozottul érzékeny bőröm volt, a gumibugyira allergiás voltam, sőt a lepedő alatt sem lehetett gumilepedő---hát kérdezze meg valaki a 84 éves anyámat, milyen klassz dolog éjjel-nappal azt lesni, mikor akar pisilni a gyerek...sok minden érte életében, de ez az egyik legrosszabb emléke....(((( Szegény nem tudta, hogy valami remek új módszer úttörője lett...

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  11. Torolt_felhasznalo_251850
    Torolt_felhasznalo_251850
    2008. október 1. 13:2666.
    Szia!Először is gratulálok az elhatározáshoz, remélem, sikerül is véghezvinni.Az elméletről olvastam én is, még a szülésem előtt, jól hangzott, bár én nem akartam kipróbálni.DE!: A gyerekedet ne akard a téli minusz x fokban a szabadban levetkőztetni!!!! Garantált vesegyulladás, vagy valami hasonló!!! (És akkor arról még nem volt szó, hogy ezekbe bele is halhat.) Nekünk a májusi kinti jó idő mellé is fűtenünk kellett vagy 3 hétig (és emellé még 3 réteg ruha is volt rajta), mert folyton fázott szegény, kb. egy hónapos koráig. Nem igazán értem, hogy a könyv szerzője hogy csinálta meg ezt a meztelenkedést téli gyerekénél (pláne a szabadban), még nyárinál is necces.Ezzel együtt ráadásul én a szülés előtt nem gondoltam volna, hogy milyen mértékben és mennyi ideig leszek hullafáradt (az a hat hét tényleg ennek a kipihenésére ment rá), sőt, hogy mi mindenem fog hetekig fájni(másfél hétig örültem, ha ülni tudtam). Örültem, ha aludhattam, és örültem a bolti pelenka nyújtotta kényelemnek, hogy nem kell mosni, nem kell még ezzel is törődni. Ma már áttértem a moshatóra (pénz, környezetvédelem). Örültem még annak is, ha sikeresen meg tudtam szoptatni, fürdetni, és egyáltalán, ha volt 10-15 perc, amikor nem aludt, akkor beszéltem hozzá, énekeltem neki, és néztem, hogy milyen gyönyörű, nem vágytam volna ilyen típusú biliztetésre. Utólag örülök, hogy így csináltam.Továbbá: Mindegyik babanevelős könyvben le van írva, és a valóságban is ez van: az újszülöttek két dologra vágynak csak: evés és alvás, mindezt jó melegben. Mindenféle macera, meztelenség, stb. kiborítja őket. Ennél szerintem sokkal jobb a gyors peluscsere, majd újra nyugi.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  12. 2008. október 1. 13:2665.
    Hááát, nem is tudom. Jó volna megúszni a pelenkázást, az tuti, de ez a módszer talán még strapásabbnak tűni. 20 percenként levetkőztetni a gyereket? Mire felöltöztetem, kezdhetem előről, ráadásul szerintem a sok macera miatt utálni fogja az egészet. Meg más aggályaim is lennének. Mi van, ha megszokja, hogy az "ölemben" wc-zik, és utána nem akar bilire ülni?  Vagy előbb utóbb kialakul a reflex, előbb, mint a pelusosoknál, és akkor valahogy jelzi, hogy neki pisilni, kakilni kell? 
    előzmény:
    Pepinka (1)
    2008-10-01  12:01
  13. Torolt_felhasznalo_948340
    Torolt_felhasznalo_948340
    2008. október 1. 13:2064.

    Én aztán igazán szeretem az alternatív megoldásokat, de értelmes keretek közt.

    Olvasd el a Kismamában az ide vonatkozó cikket. Ha jól emlékszem azt írja, van olyan gyerek, aki egyszer csak megunja, pedig addig jól ment a módszer. Az milyen lehangoló lehet!!!

    előzmény:
    Pepinka (1)
    2008-10-01  12:01
  14. 2008. október 1. 13:1863.

    sokkal könnyebb volt az újszülött alól kihúzni a pisis-vagy kakis törcsit vagy összehajtott textilpelust (ezen feküdt a baba), ha nem vette észre időben és odapisilt, mint levetkőztetni, átpelenkázni

     

    Magyarul, ezek a gyerekek nincsenek is felöltöztetve?  Gondolom, a természeti népeknél is így működhet. És akkor valóban nem kell költeni pelenkára, viszont olyan gázszámlád lesz, hogy ihaj. És télen nem is lehet velük kimozdulni?

     

    Amúgy a kakiban dunsztolásról: képzeld, én nem szoktam bennehagyni. A kakinak van szaga, és ha észreveszem, akkor kicserélem a pelust. Ez ilyen egyszerű.

    előzmény:
    Pepinka (37)
    2008-10-01  12:43
  15. 2008. október 1. 13:1862.

    most őszintén, szerinted attól lesz szoros a kötődés, ha folyamatosan tudomásom van arról, hogy a másiknak mikor kell kakálnia?

    Ezt elmesélem este a férjemnek

     

    Ha valaki meg tudná kérdezni szerencsétlen gyereket, erre biztos nem lenne igénye. 

    Topikindító! Nem ülnek a gyerekek a kakában, akié meg abban ül, az más szempontból is abban ül!

    előzmény:
    zoldlomb (56)
    2008-10-01  13:02
  16. Torolt_felhasznalo_770932
    Torolt_felhasznalo_770932
    2008. október 1. 13:1461.
    részemről nem kívánnék sok sikert, mert szerintem ez sem szülőnek, sem gyereknek nem jó! Mi az hogy a testén hordja az anya vagy az apa??Nem majomkölyökről van szó!!!A gyerek úgy fejlődik, hogy leteszed, és ő egyre jobban tud majd mocorogni, egyre több mindent tud megtenni, magától! És amit itt már írtak egy páran: alvás, hidegben séta....Ez agyrém!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  17. Torolt_felhasznalo_255209
    Torolt_felhasznalo_255209
    2008. október 1. 13:1460.

    Hát, mindenki azt csinál amit akar.

    De ez a meztelenül a testemen hordom a gyerekem (aki közben engem kakil pisil le) dolog csak akkor állja meg a helyét, ha Ő maguk fával fűtenek amit az erdőn vágnak és húst is csak akkor esznek, ha apa vadászik.

     

    Szóval szép dolog a természeti népeket másolni, de akkor legyünk konzekvensek. Ha autót használok, meg boltban veszek kaját, akkor belefér hogy pelenkázzam és öltöztessem a gyerekemet.

    Az összepisilt báránybőrt kimosni pedig macerás :D

    előzmény:
    Pepinka (52)
    2008-10-01  12:58
  18. 2008. október 1. 13:1259.

    annyi az értelme, mint mindennek másnak - a Te gyereked legyen egészen más, mint a többi, legyen csodabogár! - így csinálunk az ovisokból minimenedzsereket (író, olvasó, 3 nyelven beszélő stb. gyerkek) - a lényeg, hogy nehogy igazi, természetes gyerek tudjon lenni.

     

    egy babának sokat kell aludnia és nem stresszelnie azon, hogy jön-e, nem jön-e stb.

     

     

     

    minden szülő döntse el, hogy mit akar tenni a gyerkőccel. A topicindító nem akar rosszat neki, egyszerűen még nem volt babája, nem tudja, hogy egészen más, amikor ott van a kézben, amikor sír, amikor megpróbál hihetetlen szuper anya lenni és ez még hónapok-évek múlva sem válik valóra, mert a gyerkőc és ő is változik - de az is igaz, hogy néha a teljesen szokatlan ötletek bejönnek valakinek. 

    előzmény:
    zoldlomb (56)
    2008-10-01  13:02
  19. 2008. október 1. 13:0858.

    Szerencses vagy, ha a ferjed otthon van, mert csak igy tudom elkepzelni, hogy a babat honapokon at magatokon hordjatok felvaltva , hogy testmelegben legyen.  Es, hogy veletek is fog aludni, ez mind nagyon szepen hangzik.  Tudod azert pihenesre is lesz nemi szuksegetek, hogy kiegyensulyozott szulok lehessetek. 

     

    Sajnos a legtobbunknek a realitas mas. Kivanom, hogy te legyel az az anyuka akinek ez sikerul, es akkor, legkozelebb majd tobben megprobaljak.   Ha netan megsem jon ossze, ne keseredj el, azert sok sikert.

    előzmény:
    Pepinka (52)
    2008-10-01  12:58
  20. 2008. október 1. 13:0857.
    Kis műanyag dobozkát
    előzmény:
    m@zsi (13)
    2008-10-01  12:20
  21. 2008. október 1. 13:0256.

    Sziasztok!

     

    Épp a legfrissebb Kismama újságban van erről egy cikk, becsülettel elolvastam, csak egyre nem kaptam választ: arra, hogy mi az értelme!

    Anyagi megfontolások szerintem nem nagyon játszanak (nem nagyon tudom elképzelni a "nincs pénz pelusra, Apjuk"- "hát akkor mától tartsd a bili fölé"- szitut..... aki ilyennel próbálkozik, annak nem olyan megterhelő talán a mosható pelus, tetrapelus, biopelus sem), a környezetvédelem megint más tészta (bio, öko, mosható...), a gyerek érdeke meg számomra nem vikágos!

    Gratulálok annak, aki próbálja, biztos szoros a kötelék, igaz, én úgy érzem, a most 15hós örökmozgómmal borzasztó mély a kötődés, pedig szimplán csak 20percenként bekukkantok a pelusába....

     

    még vmi. a veleszületett reflex nem jelenti azt automatikusan, hogy jó reflex. sok közülük állati, és TERMÉSZETES és ÖRVENDETES, hogy a gyermek kinövi.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  22. 2008. október 1. 13:0255.

    Te kamuzol, vagy tényleg így gondolod?  Ebben az időben már a nagyokat sem vetkőztetjük, vagy nyárra várod? És milyen környezetvédelemről beszélsz, ha fa tövébe akarod csináltatni? Mielőtt azt írnád, hogy összeszeded majd, szólok időben, hogy a kisbabáké nem összeszedhető! Most már komolyan az fordult meg a fejemben, hogy láttál te már élő kisbabát? Nem bántásiból, de olyan élettől elrugaszkodott ez az egész, hogy úgy érzem, egy kiskamasz szórakozik velünk, nem ez lenne az első eset, úgyhogy ha nem, bocsánat!

     

    Hi, eszem! Látom, jöttél te is világotlátni...

    előzmény:
    Pepinka (47)
    2008-10-01  12:52
  23. 2008. október 1. 13:0154.

    Ahogy visszaemlékszem az első gyerekemnél örültem, ha azt el tudtam dönteni miért sír...............  Nem beszélve arról, hogy még nagyobb boldogság volt, ha el tudtam hallgattatni!!

     

    Nemhogy még annak a jelét keretem volna, hogy "ki kell mennie".............

     

    El nem tudom képzelni, hogy lehet ezt a módszert kivitelezni!!

    előzmény:
    Pepinka (47)
    2008-10-01  12:52
  24. 2008. október 1. 12:5953.

    én egyszer a tévében láttam egy házaspárt, nekik down szindrómás volt a babájuk, de már szobatiszta volt. biztosan van előnye és hátránya annak, ha adsz vagy nem adsz rá pelust.

     

    az biztos, hogy nagy feladat lesz, figyelgetni, megtanulni a jelzéseit - ő nyugodtan aludna órákon keresztül, közben bepisil - sír, Te sem tudsz pihenni, kikapcsolódni.

    Ha pedig el kell mennetek otthonról, olyan helyre, ahol nem tudod megoldani a megszokott pisilést és mégis adsz rá pelust, akkor nem fog megzavarodni?

     

     

    én inkább pelus párti vagyok, ha már el kezd menni a gyerkőc és meleg van (Neked ezek szerint jövő nyáron), akkor le lehet kapni róla mindent, hadd érezze, milyen az, amikor becsurizik.

     

     

    ettől függetlenül remélem, hogy kitartasz és sikerülni fog - és majd oszd meg velünk az élményeidet ezzel kapcsolatban, lehet hogy mi is ki fogjuk próbálni.

    előzmény:
    Pepinka (42)
    2008-10-01  12:48
  25. 2008. október 1. 12:5852.

    Bocs Steffie de válaszoltam. Nem vagyok gyors és gépíró. Mellesleg ma még nem ebédeltem, a párom is veri a kanalat, hogy enne. Szóval nekiállok, ha megengeded az ebédnek. Utána jövök és próbálok mindenkire reagálni.

     

    Öltöztetni akarom. A könyv írója nem öltöztette és a második babája télen született, akivel a módszert gyakorolta. Általában magán hordta ő vagy a férje közvetlenül a testén. Éjjel pedig velük aludt bárányszőrbe vagy puha takarókba bugyolálva.

     

    No most bocs, de tényleg ennem kell, utána jövök!

    előzmény:
    Steffie (40)
    2008-10-01  12:46

Címlap

top