Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Win vagy Mac?

maraaa
Létrehozva: 2010. december 13. 13:00

Sziasztok!

 

Tudom, hogy ezek a topikok nem élnek sokáig, de mivel ilyen kérdést nem találtam, gondoltam megkérdezem új topikban.

Szóval:

Szeretnék új laptopot venni. Eddig egy 13”-os MacBook-om volt, totálisan meg voltam vele elégedve, a memóriája bővítve lett és nagyobb winchestert vettem bele, mert 2 év után kihalt. De most már 5 éves és szegény úgy érzem kiöregedett, lelassult, most már meg is engedem neki, hogy nyugdíjba vonuljon, maximálisan kiszolgált és imádom. 

A kérdésem az lenne, hogy mit lenne érdemes vennem most? Maradjak a MacBook-nál, vagy MacBook Pro? Azt néztem, hogy 13”-os MacBook pro nem sokkal tud többet a MacBook-oknál. A MacBook-om fehér, iszonyúan néz ki, műanyag védő volt rajta, de csak karcosabb lett.
Amire használom: Általános irodai progik, DVD, levelezés, intenzív internetezés, kis grafika (Illustrator és Photoshop).

Második kérdés: Maradjak a Mac-nél, vagy inkább váltsak Win-re? 

Aki tud, válaszoljon! Nagyon köszi!

 

Szép napot!

  1. 2010. december 14. 12:49101.
    Ausztriában amúgy kb. 50 000 Ft-al olcsóbbak a Mac-ek... csak gondoltam megemlítem :)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_588037 (0)
     
  2. Torolt_felhasznalo_274279
    Torolt_felhasznalo_274279
    2010. december 14. 11:38100.

    Sőt, még 16 mp sem kell, ha be van állítva a hibernálás.

     

    De az a Windows, amelynek indulása alatt meg lehet reggelizni, olyan extrém eset, hogy itt nem illik említeni. Az valami ősrégi hardveren futtatott, minden vacakkal agyontelepített, minden hozzáértés nélkül összebarmolt rendszer lehet...

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_741718 (80)
    2010-12-14  01:17
  3. Torolt_felhasznalo_741718
    Torolt_felhasznalo_741718
    2010. december 14. 11:0599.

    Erre szoktam mondani, hogy nem biztos, hogy a gép a hülye... :)

     

    Egyébként jók a Macek, csak szerintem indokolatlanul drágák. Pontosabban én nagyobb rést érzek a Win és a Mac ára között, mint amekkora rés a két rendszer tudása stb. között van. 

     

    Valahol meg mégis megértem, aki ragaszkodik ennek ellenére is a Machez, mert én pl., mint írtam, 360 ezerért vettem laptopot, mert ragaszkodtam a Dellhez, és azt bizony meg kell fizetni...

    előzmény:
    maraaa (98)
    2010-12-14  10:55
  4. 2010. december 14. 10:5598.

    De nagyon jó :)

     

    Sokszor volt, hogy az előző cégnél (ott Mac-ek voltak) én mutogattam a kollegáknak, hogy mit hogyan kell csinálni, mert ők egyből falhoz akarták vágni azt a hülye számítógépet :)

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_741718 (96)
    2010-12-14  10:52
  5. Torolt_felhasznalo_741718
    Torolt_felhasznalo_741718
    2010. december 14. 10:5497.
    Az utolsó mondatot én úgy módosítanám, hogy Soha ne ismerj be semmit, a legjobb védekezés azt mondani, hogy hülye a Windows.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_741718 (95)
    2010-12-14  10:50
  6. Torolt_felhasznalo_741718
    Torolt_felhasznalo_741718
    2010. december 14. 10:5296.
    (Elég sok helyesírási hiba van benne, a netről szedtem le, nem én írtam :)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_741718 (95)
    2010-12-14  10:50
  7. Torolt_felhasznalo_741718
    Torolt_felhasznalo_741718
    2010. december 14. 10:5095.

    Megtaláltam, itt is van :)

     

    A rendszergazda 24 kérése a felhasználókhoz

    Ha a számítógépedet át kell rámolni másik asztalra / szobába, akkor ellenőrizd, hogy az asztal tele legyen plüssállatokkal, feljegyzésekkel és a gyermekeid fotóival, képeslapokkal, hiszen nekünk nincsen magánéletünk, ezért számunkra különösen kedves látni, hogy neked van.

    Soha ne hagyjál a hibáról feljegyzést a géped mellett, hiszen nekünk természetfeletti képességeink vannak ezt leolvasni a sötét képernyőről.

    Ha a szerelő jön a gépedhez, azonnal menj el még a környékről is, hisz úgyis emlékszünk a cég mind a 300 gépének a jelszavaira kívülről.

    Ha telefonálsz nekünk, akkor csak azt ismételgesd a telefonba, hogy mi az a munka amit meg akarsz csinálni, azt viszont sose említsd, hogy mi az, ami megakadályoz a szándékodban.

    Ha a rendszergazda sürgős mailt küld neked, akkor azt azonnal töröld anélkül hogy elolvasnád, hiszen mi úgyis csak tesztüzeneteket szoktunk küldeni.

    Ha az ebédlőben meglátod az asztalnál a rendszergazdát, azonnal menj az asztalához, s halmozd el a panaszaiddal a gépedről, hiszen ők csak a te kiszolgálásodra vannak, s ha jó étvágyuk lenne, az csak hátráltatná a munkájukat.

    A sürgős mail-jeidet mindig írjad nagybetűkkel, a postmaster így észreveszi, és express tovabítja a rendszergazdának.

    Ha este az otthoni gépeden a hibaüzenet azt mondja, hogy nincsen vonal, telefonálj a rendszergazdának, értünk mi a telefonvonalakhoz is, sőt távolról is meg tudjuk javítani.

    Ha a rendszergazda azt állítja, hogy a monitorban nincsen festékpatron, te csak bizonygasd, hogy márpedig van, és azonnal cserélje ki, mi imádjuk az ilyen szócsatákat.

    Ha a rendszergazda azt ígéri, hogy azonnal jön megnézni a gépedet, akkor sóhajtozva kérdezd meg, hogy "nála hány hétig tart az azonnal", hiszen imádja ha így motiválják munkavégzésre.

    Ha a nyomtatód nem printeli ki a dokumentumodat, akkor ismételd meg a printelést legálabb hússzor, hiszen van, hogy a fekete lyukak csak úgy elnyelik a printer elől a biteket.

    Ha a printer a hússzori ismétlés ellenére sem nyomtatja ki a dokumentumot, akkor küldd el a cég mind a negyven printterére, egyik majd csak kinyomtatja!

    Még véletlenül se tanuld meg a berendezések helyes nevét, mi pontosan tudjuk, hogy mit értesz az alatt, hogy ez a herveli nem működik.

    Sose használd a program beépített helpjét, az úgyis csak az agyatlanoknak, meg a hülyéknek lett írva.

    Ha az egér madzagja zavarja a billenytyűdet, akkor tedd bátran a monitor talpa alá, az egér vezetékének minden további nélkül ki kell bírnia a monitor 20 kilós súlyát!

    Ha a szóköz billentyűd nem működik, nyugodt szívvel hibáztasd a tegnapi explorer verziófrissítést.

    A billentyűzet egyenesen imádja a süteménymorzsákat, és a Coca Colát!

    A rendszergazda magyarázataira nyugodtan mondd, hogy "nem értek egy szót sem ebből az egész számítástechnikai hülyeségből", mi imádjuk, ha a szakértelmünket hülyeségnek nevezik!

    Ha a printerben kifogy a festékpatron, akkor hívjad a rendszergazdát, ugyanis a cseréje olyan nehézkes, és szakmai felkészültséget kívánó munka, hogy a Hewlett Packard is csak azoknak a mernököknek ajánlja hozzákezdeni, akiknek megvan a doktorátusuk kvantumfizikából.

    Ha a szamítógéped elromlik, akkor a titkarnőddel telefonáltassál nekünk, szerintünk a Te géped hibájáról élvezet egy olyan személlyel csevegni, akinek fogalma sincsen róla, hogy mi nem működik.

    Ha e-mailben kapsz egy 30Mb méretű (hatalmas) videofájlt, akkor feltétlenül küldd el a cég összes mail címére, csatolt fáljként (ne csak címként!!). Nekünk bizony hatalmas tárolókapacitásunk van, s az sem zavar senkit, hogy ha a hálózat ettől lelassul!

    Ha valami technikai kérdésed van, akkor semmi esetre se jegyezd meg a választ, hanem kérdezd meg újra minden alkalommal, legalabb 10-szer egy héten belül.

    Mivel a renszergazda úgyis annyira elfoglalt, így inkább állj neki magad megjavítani a gépedet, nekünk külön öröm a Te baklöveseidet javítgatni, s közben azon tűnődni, hogy mi okozhatott ilyen jelenséget.

    Soha ne ismerj be semmit, a legjobb védekezés azt mondani, hogy "egyszer csak elsötétült a képernyő".

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_741718 (94)
    2010-12-14  10:49
  8. Torolt_felhasznalo_741718
    Torolt_felhasznalo_741718
    2010. december 14. 10:4994.

    Én egészen horrorsztorikat tudnék mesélni :))

     

    Egyszerűen azt kéne már megérteni, hogy a szg, mint a nevében is benne van, GÉP. Aminek meg kell érteni, ismerni a működését ahhoz, hogy tényleg szolgáljon minket (és ne hátráltasson, hehe). 

     

    Ha veszek egy új mosógépet, és összevissza nyomogatom, és a gép kifőzi a kényes ruháimat, hogy egy lendülettel dobhatom is a kukába, akkor most a mosógép volt a hülye?

     

    Egyébként a neten fellelhető "A rendszergazda 24 kérése" nevű kis gyűjtemény, amely sajnos nagyon jól bemutatja, milyen is az átlagfelhasználó. Általában nevetek rajta, amikor elolvasom, bár inkább sírni kéne...

    előzmény:
    maraaa (93)
    2010-12-14  10:45
  9. 2010. december 14. 10:4593.

    Hehe... hallottam olyat, hogy közig.hivatalban hívták a rendszergazdát, mert eltűnt a gépről a Windows. Amikor odament, akkor kérdezte mi a baj, erre az ember mutogatja, hogy nincs Windows. Hát az volt a baja, hogy az asztalon nem volt kint az OFFICE programjainak a parancsikonja és ő azt hívta Windowsnak. Csak a Start-ban kellett volna kicsit keresni, de azt hiszem arról sem tudja, hogy mi lehet...

    Sajnos sok az ilyen.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_741718 (92)
    2010-12-14  10:42
  10. Torolt_felhasznalo_741718
    Torolt_felhasznalo_741718
    2010. december 14. 10:4292.

    Jaj, NEM az ide írókra gondoltam, hanem úgy általában a népességre :))

     

    Rengeteg embernél tapasztalom, hogy a komputer ALAPVETŐ adataival, működési szisztémájával, felépítésével sincsenenek tisztában, magyarul fogalmuk sincs, hogy egy számítógép egyáltalán hogy működik.

     

    Ezért tényleg baromságokat csinálnak (mármint a géppel), aztán persze jön, hogy persze, mert hülye a Windows...

    előzmény:
    maraaa (91)
    2010-12-14  10:37
  11. 2010. december 14. 10:3791.

    Hidd el, hogy nem Win ellenes hisztéria... legalábbis az én részemről. Nekem egyszerűen könnyebben kezelhető a Mac és most már nincsenek olyan problémák sem, hogy nem kompatibilis a Win-es fájlokkal.

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_741718 (88)
    2010-12-14  10:32
  12. 2010. december 14. 10:3490.

    Megnyugtatlak, nem kamu topik. De gondoltam, hogy lesznek ilyen hozzászólások is.

    Gondolkodom, igen. Használok a mai napig is a Mac mellett Windowst, a munkahelyi asztalin és laptopon is az van és otthon is van egy PC-n.

    A kérdés azért merült fel, mert úgy éreztem, hogy 4-5 éve hatalmasat lendült a Mac, azonban azóta eléggé felzárkóztak a többi gyártók és úgy érzem hasonló szinten vannak most. Az Apple fejlesztett sok dolgot azóta, iPhone-ok és iPad, de valahogy a laptopokon nem láttam hatalmas ugrást.  Ezért merült fel, hogy hasonló áron picit erősebb gépet tudnék esetleg beszerezni, ami nem Mac. Persze a régi Mac akkor is megmaradna, csak nem elsődlegesnek. Ha tehetném i7-es Mac-et vennék, de annyi pénzem nincs. 

    előzmény:
    Nadi84 (84)
    2010-12-14  08:54
  13. Torolt_felhasznalo_741718
    Torolt_felhasznalo_741718
    2010. december 14. 10:3389.
    alapgépeket venni = alapgépet kell venni
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_741718 (88)
    2010-12-14  10:32
  14. Torolt_felhasznalo_741718
    Torolt_felhasznalo_741718
    2010. december 14. 10:3288.

    Félreértés ne essék, NEM a Mac-gépek ellen vagyok - mint írtam, NEKEM IS VOLT, ÉS SZERETTEM! -, csak számomra - mint ezer éve napi 8-10 órában Windowson dolgozó számára - teljesen érthetetlen ez a nagy Win-ellenes hisztéria, ami úgy általában menni szokott.

     

    Egy erős, stabil alapgépeket venni (sok memóra, erős videokártya stb.) + értelmesen, hozzáértőn kell használni, és akkor szinte soha nem lesz semmilyen problémád. Windows-zal sem.

     

    Aki nem nem inge, tényleg ne vegye magára, de nem szép dolog a saját hozzá nem értésünket az operációs rendszernek felróni... 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_741718 (87)
    2010-12-14  10:27
  15. Torolt_felhasznalo_741718
    Torolt_felhasznalo_741718
    2010. december 14. 10:2787.

    Ezt az újrahúzást nem igazán értem... Természetesen tudom, mit jelent, nem úgy nem értem, hanem, hogy mi szükség van rá...

     

    Nemsokára két éve lesz, hogy megvettem ezt a laptopot, akkor fel lett rá téve egy Win XP, és azóta SEMMI baja. Nem lassul, nem fagy, tökéletesen működik a rendszerem, semmiféle technikai problémám nincs.

    Kb. 2-3 havonta csinálok egy teljes rendszerátnézést (részletes virusirtás, lemezfelszabadítás, töredezettség-mentesítés), de megmondom őszintén, inkább megszokásból, mint azért, mert különösebben szükség lenne rá...

     

    Mit csináltok ti a gépeitekkel, hogy állandóan újra kell húzni? :))

    előzmény:
    signore (82)
    2010-12-14  08:25
  16. 2010. december 14. 10:2686.
    Tegnap az egyik Apple boltban végre értelmes eladóra találtam. Abszolút a MacBook Pro 13"-as mellett vagyok. És persze emellett a Dell-ek is tetszenek.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_588037 (0)
     
  17. 2010. december 14. 10:1985.

    Húha, esküszöm mindent visszaolvasok, és nagyon köszönöm a sok választ. Azt hiszem jó, véleménymegosztó topikot sikerült létrehozni, ami egyáltalán nem baj. Így legalább annak könnyebb lesz (vagy nehezebb ), aki a két operációs rendszer közt gondolkodik :)

     

    És most visszaolvasok!

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_588037 (0)
     
  18. 2010. december 14. 08:5484.

    Ez most egy kamutopik?!?!!??!

    Állítólag 2 éve vagy Maces és gondolom OSX-et futtatsz rajta. Használtál te valaha windowst? És nem kapsz tőle agybajt az OSX után?!?!!?!?

    Anyira buta az az egész rendszer!! Arról nem is beszélve, hogy nekem 4 éve ugyanaz az oprendszerem van meg, csak rá lett húzva a frissítés és soha nem volt semmi baja. Lefagyni is szőkőévente fagy le, és egész nap megy.

    Ez egy 13"-os Macbook Pro, de előtte volt Fehér Macbookom is.

    Ha nekem le kell ülnöm vindózer elé, akkor 5 perc után bele akarom vágni a billentyűzetet a monitorba. Akkor inkább már az Ubuntu mint egy Win7!! 

    előzmény:
    maraaa (1)
    2010-12-13  13:00
  19. 2010. december 14. 08:4183.
    Szerintem az Apple cuccok túl vannak árazva, főleg itthon. Szóval ha az anyagiak számítanak, akkor mindenképpen PC.
    előzmény:
    maraaa (1)
    2010-12-13  13:00
  20. 2010. december 14. 08:2582.

    Szia

    Nekem még nem sikerült jól és hosszútávon stabilan működő Wint-t felhúzni egyetlen gépemre sem. A ZX 81 óta használok számítógépeket, nem most kezdtem, igaz ez nem jelenti azt, hogy profi lennék. Bár Mac ügyben semmi tapasztalatom nincs, ismerőseim dicsérik, mégis azt mondom, hogy ha a pénz is számít és nyitott vagy az új dolgokra, vegyél egy mezítlábas jó minőségű laptopot (én a DELL laptopokal nagyon meg vagyok elégedve) és tegyél fel egy Linuxot. Nem vagyok Linux őrült, de idestova 5 éve csak Linuxot használok úgy, hogy még egyetlen alkalommal sem kellett újrahúznom. Nálam szempont volt az is, hogy az operációs rendszerre szánt pénzt inkább hozzácsaptam a gép árához, így értelemszerűen jobb gépet tudtam vásárolni. Az általad említett mindkét rendszer fizetős, ráadásul ha jó minőségű programokat akarsz használni azokért is fizetni kell. Manapság az egyes Linux disztrók már úgy érzem versenytársai az említett másik két rendszernek és nem elhanyagolható szempont, hogy a csomagok 95%-a ingyenes.

    előzmény:
    maraaa (1)
    2010-12-13  13:00
  21. Torolt_felhasznalo_483454
    Torolt_felhasznalo_483454
    2010. december 14. 07:1181.

    Sokkal jobbak a tapasztalataim a Mac. gépekkel, de mondhatjuk erre is kinek a pap.

    Most 17-es MacBook Prom van, dicshimnuszokat tudnék zengedezni róla.

     

    előzmény:
    maraaa (1)
    2010-12-13  13:00
  22. Torolt_felhasznalo_741718
    Torolt_felhasznalo_741718
    2010. december 14. 01:1780.
    izé... fáradt vagyok már, bocs... tehát 16 mp alatt áll fel.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_741718 (79)
    2010-12-14  01:16
  23. Torolt_felhasznalo_741718
    Torolt_felhasznalo_741718
    2010. december 14. 01:1679.

    ...kimehettem reggelizni, amíg betöltötte magát bekapcsolás után...

     

    Ezt nem igazán értem... Win XP-m van, nulláról 16 mp áll áll fel.

    előzmény:
    tr1n1ty (77)
    2010-12-13  22:51
  24. 2010. december 14. 01:0978.

    Tényleg szörnyű lehetett az életed egy windowsos géppel. Nem is értem, hogy tudtad túlélni?

     

     

    A családom 4 tagú, 16 és 18 éves gyerekkel. A négy ember használ 7 win és 1 mac os gépet. Ha igaz lenne amit állítasz, mást sem csinálnánk, csak karbantartanánk.

    Windowst nem is emlékszem mikor húztam újra, és  a MS letöltési oldalán sem emlékszem mikor voltam utoljára.

     

    Ja bocs, az egyik gépen néha nem win xp, hanem linux fut.

    Azt kellett újratelepíteni, néhány hónapja.

    előzmény:
    tr1n1ty (77)
    2010-12-13  22:51
  25. 2010. december 13. 22:5177.

    Szia! Nem olvastam vissza a hsz-okat, de nekem is MacBook-om van, előtte is Mac-em volt és csak azt tudom neked mondani, hogy ha már megszoktad a Mac-et, a Win meg se forduljon a fejedben, hacsak nem szeretnél idegroncs lenni...Ezt úgyis csak az érti meg, akinek Mac-je volt/van, aki még nem próbálta az nem, ezért nem is szeretnék pro és kontra érveket hozni. 

    A mhelyemen Win van és mivel az egyik élenjáró nagy informatikai cégről van szó, aki maga is gyárt gépeket, nyomtatókat, netbook-ot stb., a legutóbbi céges laptopom egy vadiújonnan kijött gyártmány volt. Nagyon is jó, sokmindent tud, az egyetlen hibája az csak, hogy Win fut rajta :). Szóval nem is annyira a hardveren, hanem az oprendszeren is sok múlik. Én hülyét kaptam azon, hogy 2naponta újabb Patch-eket kellett letölteni meg Security Update-eket, meg minden hülye spyware vírus letölti ugye magát, ehhez le kell tölteni külön víusölőt, amit külön naponta frissíteni kell, ha azt akarod, hogy hasson. Azt már nem is említem, hogy mindez a sok töltögetés mennyi időt vesz el és mennyire lassítja a gépet. Plusz állandóan kiabált, ha egy megnyitott file-lal akartam vmit csinálni, hogy jaj csukd be mert egy program használja, meg azon, hogy kimehettem reggelizni, amíg betöltötte magát bekapcsolás után. 

    Egyszerűen elkényelmesedtem a Mac mellett, amit sokszor csak lecsukok és felnyitok és máris készen áll. 

    Párom ugyanígy szenvedett az előző mhelyén a Win-es géppel - igaz, mi tényleg tizenéve Apple pártiak vagyunk, én nem is hiszem, hogy visszaváltanánk valaha. Igaz, hogy nagyon drága, de ha összerakod az árát annak, hogy nem kell külön programokat megveszegetni, és minden egyszerűen csak működik (amit akkor veszel észre, ha kipróbálod mellette a Win-t), szóval nem dobod el az agyad - mert sokat számít, hogy ugyanaz a cég gyártja a hardvert is meg a software-t is. Plusz a mai vírusos világban nem elhanyagolható, hogy mac-en ugye nem futnak az átlag vírusok, amiknek exe kiterjesztése van. 

    Szóval szerintem mindenképp Mac.

    Ha megtehetném én valószínűleg MacBook Pro-t vennék, de csak azért, hogy ne melegedjen nagyon, mint a kis fehér.. A másik verzió, ami nagyon jó a MacBook Air, ha sokat hordozod. Pillekönnyű, mindent tud, egyedül dvd nincs benne, de azt mondjuk meg tudom számolni egy kezemen, hányszor használtam a laptopon... Egy külső dvd driver pedig bámikor becsatlakoztatható hozzá otthon, ha kell.

     

    előzmény:
    maraaa (1)
    2010-12-13  13:00

Címlap

top