Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Tegezés/magázás

szjklari
Létrehozva: 2011. június 21. 14:49

Mostanában sokszor került szóba itthon a tegeződés/magázódás. Nagy gyerekeim vannak - középiskolások - , elég nagy baráti körrel, a fiam udvarol is. Ezek a gyerekek, fiúk, lányok vegyesen, sokszor megfordulnak nálunk, nagyon helyesek, olyanok, akiknél eszembe se jutna, hogy ne engedjem barátkozni velük az enyémeket. Ők is érzik, hogy szeretettel látjuk őket, jól el is szoktunk beszélgetni, hülyéskedni velük. Azt hiszem, a párom és én , mai szóval élve, elég lazák vagyunk e tekintetben.

Először a férjem részéről vetődött fel, hogy tegeződjünk össze ezekkel a gyerekekkel. Én ezen jól gondolkodóba estem. Mondjuk a lányom most érettségiző barátnőjével megtettük a ballagásán. 

Közben láttam, hogy az unokatestvérem lányának a barátja (szintén ilyen korú srác), már tegeződik az unokatestvéremmel (vagyis a leányzó anyukájával.) Ellenben amikor az én nagyfiam a barátnőjééknél járt, és ott is azt mondta neki az anyuka, hogy tegezze nyugodtan, itthon a nagyszülők jól kiakadtak: micsoda anya az ilyen?!

 

Hozzáteszem: olvasmányaimból tudom, hogy egyrészt a magyar nyelvben sem volt eredendően magázás, ez csak pár száz éves "találmány"; másrészt ha az angolszász nyelveket vesszük alapul, abban meg nem is létezik. Mai világunkban úgy látom, egyre jobban előtérbe kerül a tegeződés. 

 

Kíváncsi vagyok, kinek mi erről a véleménye: kikkel tegeződtök, lehet-e ez udvarias, ront-e valamit a tekintélyen stb.?

  1. 2011. június 21. 21:1551.

    Az angolbol a tegezödes tünt el, nem a magazodas.

    Elgondolkodtato.

    előzmény:
    szjklari (1)
    2011-06-21  14:49
  2. 2011. június 21. 20:4850.
    Eddig így köszöntem, erre mondta a néni, hogy tegeződjünk. Ha ezután is jó reggeltezek, furán fog nézni. :)
    előzmény:
    CsillagViki (49)
    2011-06-21  20:47
  3. 2011. június 21. 20:4749.
    Akivel tegeződsz, annak is mondhatod, hogy jó reggelt vagy jó estét. :)
    előzmény:
    Norelle (48)
    2011-06-21  20:44
  4. 2011. június 21. 20:4448.
    Nekem  tegezős gondom van. A társasházunkban élő kedves, idős néni felajánlotta, hogy tegezzem. Természetesen nem utasítottam el, bár nekem az idősebbekkel a magázódás könnyebben megy. Na, azóta kínosan érzem magam, ha összefutunk a folyosón, fogalmam sincs hogy köszönjek. Kedvesen, mosolyogva szoktam "szervuszt" köszönni, de lehet, hogy az sokkal illendőbb lenne, ha Szervusz S. nénit mondanék. Annyira utálom az ilyen kínos helyzeteket. Én nem akarom őt megbántani, vagy bunkó lenni, de nem tudom, mi lenne az udvarias megoldás.
    előzmény:
    cicamica8201 (8)
    2011-06-21  15:07
  5. 2011. június 21. 20:3447.

    Jó topik. Nagyjából végigolvastam. Örülök, hogy vagytok még olyanok akik szerettek magázódni. Szerintem mimdkettőnek megvan a helye. Én utálom, ha vadidegenek boltban letegeznek, még akkor is ha én is fiatal vagyok, meg ők is. Munkahelyen majdnem mindenkivel tegeződöm, kivéve főnökasszonnyal, aki erre nem adott felhatalmazást, illetve pár idősebb munkatárs, akikkel amugy nem vagyok közvetlen munkakapcsolatban.

    Egyébként nem gondolom, hogy a tegeződés-magázódás tisztelet-nem tisztelet kérdése. Inkább az a baj, hogy tegezve jobban lehet bizalmaskodni, amit nem szeretek. Voltak angolos tanítványaim (12-14 éves gyerkőcök), közülük volt aki tegezhetett, és volt aki nem, és meg volt ennek az oka. U.i. aki tegezhetett, az betartotta a határokat és nem akart intimpistáskodni, aki meg nem tegezhetett, az azért nem, mert előre láttam, hogy mivé fajulhatna a tegeződés.

    Egyébként volt egy tansegéd az egyetemen, aki oltári bunkó volt ilyen szempontból, ugyanis előre kijelentette, hogy tudja, hogy  atöbbi tansegéddel tegeződünk de ő ezt nem akarja. Ez eddig ok is volt, viszont ő meg frankón letegezett mindenkit, olyan diáktársakat is, akik mellesleg tőle idősebbek voltak. Szóval dr. tansegéd létére lehetett volna intelligensebb is.

    előzmény:
    szjklari (1)
    2011-06-21  14:49
  6. Torolt_felhasznalo_907450
    Torolt_felhasznalo_907450
    2011. június 21. 19:1346.

    "Főleg negyvenes, ötvenes, hatvanas férfiak, közben a combombat nézik, aztán úgy kezdik a mondatot, hogy TE..."

     

    Ilyenkor az ipsére bájosan rá kell mosolyogni, és csendesen, mosolyogva szólni: Ön, nem Te, hanem Ön, tanitják az illemtanórán.

    A képüket nézd meg utána-egy élmény:DDDDD

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_507422 (41)
    2011-06-21  17:15
  7. 2011. június 21. 19:0745.

    Nálunk tegezik a gyerekek az iskolában a tanárokat. Az óvónőket is tegezték.
    Vért izzadva igyekszem nekik időnként elmagyarázni, hogy mi az a magázódás, de nagyon nem értik, mert nem találkoztak vele még az életben.
    Szerintem a mostani kisgyerekek többsége már így fog felnőni.

    A magázás nagyon sokszor sokkal inkább sértő, mint tiszteletet kifejező.

    Kb. olyan, mint amikor a boltban egy idősebb embert "néninek" vagy "bácsinak" szólítanak. 

    előzmény:
    Passenger (6)
    2011-06-21  15:04
  8. 2011. június 21. 19:0544.

    Tegnap pont volt egy "élményem". TESCO pénztártól távoztunk a nejemmel, meg a 20 éves fiúnkkal, amikor egy fiatal srác leszólított bennünket valami marketinghablattyal: Sziasztok, volna pár percetek?....

    Megkérdeztem tőle, hogy mióta is tegeződünk? Nem értette, hogy mi a probléma. Szeretném jelezni, hogy szeretem az értelmes fiatalokat, de ez így nem az én világom.

    előzmény:
    szjklari (1)
    2011-06-21  14:49
  9. Torolt_felhasznalo_906184
    Torolt_felhasznalo_906184
    2011. június 21. 18:5443.

    Az idôsebb ember  ajánlja fel vagy kérdezi meg a tegeződés lehetőségét.

     

    Egy fiatal taki /takonypóc/ nem egyenrangú partnere egy érett embernek. (Főleg , ha tegeződés után nagy a valószínűsége  annak , hogy a taki felrakja a közösségi oldalra, hogy a Béla bácsi impotens, a Csilla néni lopós, a fiuk meg buzi....)

    előzmény:
    ::eszter:: (25)
    2011-06-21  15:51
  10. 2011. június 21. 17:2242.

    A fiaim összes barátja tegez. A lányom korosztályában is mindenki, de ők még a kicsik kategória, akik valóban mindenkit tegeznek.

     

    Nekem van olyan 70 éves ismerősöm, akit tegezek, és tisztelem becsülöm azért, amiket élete során tett és tesz még mindig. Van viszont korombéli is akit magázok és annyira sem becsülök, mint egy ajtófélfát az életvitele miatt. szóval nem a nexus teszi egy ember tekintélyét szerintem.

    előzmény:
    szjklari (1)
    2011-06-21  14:49
  11. Torolt_felhasznalo_507422
    Torolt_felhasznalo_507422
    2011. június 21. 17:1541.

    Én gyűlölöm ha valaki, aki nem velem egyidős és nem ismer személyesen, régebbről, letegez. Főleg negyvenes, ötvenes, hatvanas férfiak, közben a combombat nézik, aztán úgy kezdik a mondatot, hogy TE...

     

    Fúj! Hányás! Elhiszem, hogy szeretne a deres hajú úr tegeződni! CSakhogy megszoktam kérdezni, hogy mikor ettünk egy tálból cseresznyét, mert nekem ő idegen, nem rokon, nem barát és ez így is marad. Semmit nem vesztek egy pofátlan, tolakodó, öregedő férfiismerőssel :P Ha igen... rossz nekem Mindenesetre a felháborodásukból azt veszem ki, hogy ők bánják jobban a félbemaradt tegezőviszonyt...

    előzmény:
    szjklari (1)
    2011-06-21  14:49
  12. 2011. június 21. 17:1140.

    Ez így van. Az etikett megszabja, hogy kit tekezhetünk, és kit nem, vagy ha nem az etikett, akkor a cég politikája. Még akkor is, ha utálok magázódni, és szerintem sokkal kedvesebb a tegeződés, jobb a légkör egy tegeződős munkahelyen. Igenis lehet tisztelettudó a tegezés is.

     

    Ha pl. valaki a korosztályomból (35) konzekvensen magáz annak ellenére, hogy én tegezem, ugyanolyan bunkónak és ridegnek tartom, mintha egy 20 éves fiú tegezné a barátja anyukáját.  

     

    A topikindító kérdésére reagálva, hallgass a megérzésedre. Ha szerinted kiérdemelték, akkor ajánld fel nekik a tegeződést, biztos nem fognak vele visszaélni.

     

    A "Tegezz nyugodtan és szólíts Jancsi bácsinak" nagyon jó megoldás idős és fiatal között. :) Nálunk is van rá példa még családon belül is.

     

    Én minden nagynénémet, nagybácsimat nénizem/bacsizom, de kb. 14 éves korom óta tegezem őket.

     

    előzmény:
    csitar (34)
    2011-06-21  16:17
  13. Torolt_felhasznalo_584334
    Torolt_felhasznalo_584334
    2011. június 21. 17:0339.
    Én megfigyeltem, hogy bizonyos rétegek nem is tudnak magázódva beszélni. Pl. az asztalosok a beszállítómnál össze-vissza váltogatják a két ragozást. Amúgy szerintem sem illik a magyar nyelvbe. DE sok emberrel másként nem lehet érzékeltetni, hogy nem viselkedhet úgy velem mint a haverjaival. Ez mondjuk szerintem nem ragozási kérdés, hanem a kultúráltság hiánya. A cégnél, ahol korábban dolgoztam is a "mindenki tegeződik" volt a szabály, mégsem gondoltam, hogy a HR menedzserrel olyan stílusban értekezhetek mint a barátnőimmel... Szerintem úgy tegezzenek a gyerekek, hogy közben mondjuk "Ági néninek" szólítanak. Velünk így csinálták a volt tanáraink és a szüleim barátai is (több mint tíz éve ). Nem lettünk szemtelenebbek.
    előzmény:
    szjklari (1)
    2011-06-21  14:49
  14. 2011. június 21. 16:5738.

    Anyukám a barátainkkal tegeződik. Ő ajánlotta fel, egyetlen egyszer vonta vissza, amikor az egyik barátnőm túl közvetlen lett (csá-val köszönt)...

     

    Exanyósom tegez kérdezés nélkül, merthogy ő az idősebb, de én magázom őt is és exapósomat is. Ettől függetlenül nem tisztelem őket (bár becsülöm azt, amiket tesznek/tettek), amit a viselkedésükkel értek el.

     

    Anyósomat tegezem, de ettől függetlenül megadom neki a tiszteletet...

     

    A tisztelet nem attól függ, hogy magázódik vagy tegeződik valaki... és mivel sajnos illemet nem tanítanak az iskolákban, így nem is tudják a gyerekek/felnőttek, hogy mit is kell, hogy is kell ezt csinálni... így nem tudják átadni a gyerekeiknek...

     

     

    előzmény:
    szjklari (1)
    2011-06-21  14:49
  15. 2011. június 21. 16:5337.
    A tekintélyen azért ront a tegeződés. Még ha nem is látod, átkerülsz abba a körbe, akikkel többmindent megengednek maguknak. És lehet, hogy az már nem fog tetszeni.
    előzmény:
    szjklari (1)
    2011-06-21  14:49
  16. 2011. június 21. 16:5236.

    Nagyjából végigolvasva a topikot, néhány hsz-el vitatkoznék, némelyikkel pedig egyetérteni tudok.

     

    35 évesen, egy 14 éves kamaszfiú anyjaként én is zavarba kerülök néha. 

    Igazán zavarbahozni az tud, amikor gyerekkori szomszéddal találkozva, akinek anno én köszöntem csókolommal, s tegezet; "lecsókolomoz". Ilyenkor van, hogy néhány pillanatig keresem a megfelelő köszönést, s megszólítást. Pedig már nem vagyok 20 éves, aki ne szokott volna hozzá a hasonló helyzetekhez. 

    A másik, amikor az egyik kis barátja "Tiszteletem"-mel köszön. Ezt egy nőnek mondva idegennek érzem.

    A fiamat igyekszünk úgy nevelni, hogy nőknek "Csókolom", férfiaknak pedig a napszaknak megfelelően köszönünk. A tegezés lehetőségét pedig az idősebbnek kell felajánlania, illetve kortól függetlenül a nőnek a férfi számára.

    A barátainkat tegezi, de mind ők maguk ajánlották fel. Pedig a minimum korkülönbség a 10 év, de van ahol majd 40. Nénit-bácsit nem mond, max néha, amikor gonoszkodnak egymással, s zrikálják egymást.

    A barátai mind magáznak minket, bár a nénit és bácsit elhagyják a keresztnevünk mögül.  Azt idegennek érzem, így ha új baráttal, vagy osztálytárssal találkozunk, akkor a bemutatkozásnál szoktam mondani, hogy legyen szíves elhagyni. 

     

    Munkahely:
    Van olyan idősebb, magasabb beosztásban lévő férfi kollegám, akivel a mai napig nem tudok tegeződni. Míg a másik hasonló beosztású, szintén férfi kollegával szinte a kezdetektől fogva tegeződünk. Nálam ez főként ember függő. Ha úgy érzem, hogy 50 éves létére nem tudja megadni a minimális tiszteletet, akkor inkább maradjunk a magázásnál, minthogy bizalmaskodjon velem.

     

    A tiszteletről pedig annyit:
    Ne a kort és a ranglétra feljebb lévő fokát, hanem az embert tiszteljük!

    Attól, hogy valaki 50 éves, s rangban felettem áll, még lehet egy súrmó "paraszt". Adott esetben pedig magázva is el lehet küldeni valakit melegebb éghajlatra, s tegezve is meg lehet adni a tisztelet.

    Nem ezen múlik, hanem az emberen.

     

    Erre főként a fiamat tudom hozni példának. Mint írtam is, a barátainkat tegezi. Egyik-másikkal majdhogynem olyan a viszonya, mintha az ő barátai lennének, s nem a mienk; míg van, akivel lényegesen távolságtartóbb. S mindezt ők alakították ki így, a mi közbeavatkozásunk nélkül. Max. minimális ráhatással. Ugyanis a fiamat úgy próbálom nevelni, hogy mindenkinek annyi tiszteletet adjon, amennyit ő maga is kap. Függetlenül attól, hogy tegezik, vagy magázzák. Tehát ha egy 50 éves szemtelen vele, akkor neki sem kell fülét-farkát behúznia, hanem álljon oda, s hasonló stilusban válaszoljon, ahogy hozzá is szóltak.
    Szerintem ugyanis a tisztelet nem arról szól, hogy engem korábban pottyantott ide a gólya, így nekem alapból kijár. Hanem arról, hogy kortól-nemtől függetlenül tisztelem a másik embert. Még akkor is, ha én mondjuk egy 50 éves nő vagyok, a beszélgető partnerem pedig csak egy 15 éves fiú. Ha én nem veszem semmibe sem a másikat, akkor tőle sem várhatom el, hogy tiszteljen. 

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  17. Torolt_felhasznalo_940001
    Torolt_felhasznalo_940001
    2011. június 21. 16:4235.

    "az angolszász nyelveket vesszük alapul, abban meg nem is létezik" - Dehogynem :) Az angolban a You eredetileg magázásnak megfelelő udvarias megszólítás volt, kb. mint "kegyed", és a Thee volt a tegezés.

     

    Visszatérve a kérdésedre: szerintem nem baj, ha a fiatalok magáznak, mert úgyis meg kell tanulniuk ennek a formának a helyes használatát. Gyanítom, hogy a legtöbb esetben, amikor eladó, szolgáltató le akar tegezni, akkor egyszerűen nem képes használni.

     

    Különös egyébként, hogy az IKEA-ban sem tegez le ténylegesen egyetlen eladó sem és én sem őket, holott a reklámjaikban nagyon is bratyiznak. Úgy tűnik, a svéd modellt azért nem lehet egy az egyben átültetni a magyar közegbe.  

    előzmény:
    szjklari (1)
    2011-06-21  14:49
  18. 2011. június 21. 16:1734.

    Sziasztok!

     

     

    Kellemesebben telnének a napjaink, ha bizonyos etikai normákat betartanánk a kommunikáció során, de mint sok minden más, ez is  feledésbe merült.   Egyébként az adott egyén csak bizonyos esetekben dönthet arról, hogy kivel tegeződik vagy magázódik.   

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  19. 2011. június 21. 16:1033.
    Munkahelyen velem is ez történt, és iszonyú kellemetlen volt néha. Pláne az elején, amikor nem ismertem egyáltalán a munkatársakat, és a nagymamámmal egyidős hölgyet is magáznom kellett...a köszönést még megoldottam egy jóreggelettel, elköszönéskor meg állandóan szép napot kívántam, na de ha vmit meg kellett bezsélni...nagyon rossz volt..aztán egy idő után persze hozzászoktam, de nekem ez a fajta üzleti mentalitás nem tetszik, pláne, hogy az ügyfelet akkor sem tegezhetem, ha kéri, mert az az előírás...
    előzmény:
    Frigyesur (29)
    2011-06-21  15:58
  20. Torolt_felhasznalo_868256
    Torolt_felhasznalo_868256
    2011. június 21. 16:1032.
    Előbb-utóbb úgyis általános tegeződés lesz nálunk is, mint pl. Svédországban. Én nem is bánom, nekem tetszett ott is, csak ez az átmeneti fázis a nehéz. 
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  21. 2011. június 21. 16:1031.

    A szívemből szóltál.

    Én is jobban szeretek magázódni a távolságtartás miatt. Nem a kor miatt. Voltak fiatalok,  akiknek én is megengedtem a tegeződést és meg is adták a tiszteletet, ezzel nem volt baj. Nekem inkább azzal van a gondom, hogy ha valami oknál fogva egy légtérbe kerül az ember egy félidegennel, azzal miért kell feltétlenül tegeződni? Mert mostanában ez dívik.... 

    Ahol lakom, pl. a szemközti lakás tulaja, amikor néha erre jár lakásfelújítás céljából, mindig letegez. Én ugyan következetesen és nyomatékosan Jó napot kívánok-kal köszönök, hátha egyszer csak leesik neki a tantusz. De nem, mert ez nyilván IQ-függő is valahol. Egyszer még meg is állított, hogy nyugodtan tegezhetem. Milyen kedves...... Legalább 15 évvel fiatalabb nálam, és ő megengedi nekem, hogy tegezhetem. Jó, tudom, hogy sokkal fiatalabbnak néznek a koromnál, végül is tényleg nincs a homlokomra írva, hogy hány éves vagyok. De ettől függetlenül sem tartom indokoltnak a tegeződést.  Én meg mondtam, hogy nem szeretnék tegeződni, nekem  tökéletes megoldás a magázódás.  Ettől függetlenül is tegez azóta is. Mondjuk kár lenne tagadni, hogy szörnyen ellenszenves, talán emiatt sincs kedvem vele tegeződni. 

    Mert nekem is az a véleményem, (ahogy már valaki jelezte is), hogy időnként sajnos néhányan a tegező viszonyt egyfajta bizalmaskodásnak veszik. Az pedig nem hiányzik. Egyébként azokkal is egyetértek, akik azt írták, hogy tegeződve is lehet tisztelni valakit. Így igaz. De ilyen értelemben talán konzervatív vagyok (más téren meg liberális, ki a fene érti ezt?). Pl. anyósomék is ittak velem pertut, de nem szeretném őket sem tegezni. Ők persze tegeznek engem, de ez nekem így jó. De pl. anyósom szomszédja - mikor le akart tegezni, kikértem magamnak. Mire ő azzal jött, hogy ő idősebb, mint az anyósom, miért ne tegezhetne ő is? De hát az egy más viszony. 

    A topicindítónak annyit tudnék javasolni, hallgasson a saját belső hangjára, aszerint döntsön. Hogy ő hogy érezné jobban magát. Egyébként abban én is igazat adok, hogy egy tanár sose tegeződjön össze szülővel. Még ha a kor meg is engedné. Csinált már ilyet néhány kollégám, aztán azt érte el vele, hogy a következő alkalommal már a szülők azt is megmondták neki, hogy tanítson, mit tanítson, mikor írasson témazárót, stb. 

    előzmény:
    Passenger (6)
    2011-06-21  15:04
  22. 2011. június 21. 16:0630.

    Mi a barátnőmmel akkor döbbentünk meg, amikor pár hete egy srác leszólított egy bevásárlóközpontban, szórólapot adott (ilyen kis öltönyös műmájer féle) és el akarta hadarni, miről van szó. Úgy kezdte, hogy "sztem tegeződjünk, úgyis én vagyok az idősebb" (mi vagyunk 30 évesek, ő lehetett 34-36).

    Helyette is cikinek éreztem a szitut, hogy valaki ennyire ne tudja mi az etikett......műveletlen tuskó   

    előzmény:
    szjklari (1)
    2011-06-21  14:49
  23. 2011. június 21. 15:5829.

    Na megeccer. Szamomra kenyelmetlen, amikor egy apam-anyam korabeli felajanlja, hogy tegezodjunk. Sot, az ismeretlen velem egykoruakat is sokszor magazom. A tegezes csaladnak, baratoknak es haveroknak van fenntartva. Tovabba a munkahelyemen ramkenyszeritettek

     

    Nalam ez nem a tiszteletrol, tekintelyrol szol, hanem a bizalmi viszonyrol. 

    előzmény:
    szjklari (1)
    2011-06-21  14:49
  24. 2011. június 21. 15:5528.

    Igen. Egyértelmű. És ?

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_907450 (27)
    2011-06-21  15:52
  25. Torolt_felhasznalo_907450
    Torolt_felhasznalo_907450
    2011. június 21. 15:5227.
    Ha ismerősök is, de nálad idősebbek, addig az etikett szerint magáznod kell őket, mig fel nem ajánlják a tegeződést számodra.
    előzmény:
    bababetű (24)
    2011-06-21  15:51

Címlap

top