Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Anyák napja az oviban

TJ1117
Létrehozva: 2012. május 2. 09:39

az anyák napja körüli ünnepség mizériáját?

 

 

Elsősorban óvodás gyerekek anyukáinak tenném fel ezt a kérdést.

4 nap szünet után, a legnagyobb meglepetésemre a faliújságon fogadott a pénteki, részletesen leírt anyák napi ünnepség programja: kezdve a fél 10-kor kezdődő műsortól, a közös süteményezésen át, a közös udvari játékig, ami után kérik vigyük haza a gyerekeket. Kérik, hogy hagyományoknak megfelelően szánjuk ezt a napot a gyerekeinkre.

 

Én úgy tudtam, hogy anyák napját, május első vasárnapján ünnepeljük.

Én vagyok teljesen elrugaszkodva a valóságtól, hogy úgy gondolom az anyák napi ünnepség arról szól, hogy bemegyek mosolyogva meghallgatom a műsort, megdícsérem szépen szavaló kislányomat, utána pedig visszamegyek munkahelyemre dolgozni, és négykor a párom hazahozza a gyereket? Vagy hogy úgy gondolom, anyák napját hagyományoknak megfelelően családi körben illik elsősorban ünnepelni?

 

Komolyan érdekelne ki hogy oldja meg és mi a szokás az óvodátokban? Kivesztek erre a napra szabadságot? Más óvodában sincs foglalkozás ezen a napon?

 

 

  1. 2012. május 2. 11:5851.

    Igen, én is a hosszú nyári szünetet pártolom, mert

    1. már most kezdődik a hőség, hogy várható a gyerektől, hogy 40 fokos melegben bent üljön és figyeljen egész nap. A magyar iskolák jó részében nincs légkondi, sokban még a fűtést sem tudják fizetni, nemhogy a klímát.

    2. szerintem lélektanilag is jó: teljesen más egy olyan szünet, amikor LEZÁRT év után pihen a gyerek nyáron és tudja, hogy szeptemberben új év kezdődik, tiszta lappal. Ez olyan "ujjászületés" és újrakezdés féle és valahol ez a jól végzett munka utáni pihenés. Az évközbeni szünet más: rosszabb esetben még házi feladat is van, tudod, hogy visszamész a suliba és témázáró mondjuk a Toldiból.... Más. Én tanítottam külföldön, ahol a nyári szünet is ugyanannyi volt, mint a többi, hát nagyon nem volt jó szerintem. Összefolytak a tanítási évek, nem volt meg az "ezt az évet lezárjuk és egy újat kezdünk újult erővel" érzés. 

    Arról nem is beszélve, hogy tegyük a szívünkre a kezünket: amikor mi gyerekek voltunk, nekünk nem volt jó a hosszú nyári szünet? Dehogynem! 

     

    Én értem, hogy nagyon nehéz megoldani a gyerekfelügyeletet, tudom, hogy sok helyen a nagyszülők is messze vannak, de télen meg ősszel - ha azok a szünetek lesznek a hosszabbak - még nehezebb megoldani. Ezt láttam legalábbis, amikor kint tanítottam. 

     

    A topik eredeti témájához: nem lehet a vezetőséggel beszélni, hogy ez így egy földi halandó dolgozó ember számára nem megoldható? Vagy nem partner a vezetőség abban, hogy meg lehessen velük ilyesmit beszélni? A többi szülő hogy áll a kérdéshez? (Bár ha ma reggeli az élmény, akkor lehet, hogy még nem beszéltetek erről) Kicsit olyan, mintha az óvoda "ürügyként" használná az anyák napját, hogy kirázza a gyerekeket a nyakából....

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_872549 (41)
    2012-05-02  11:22
  2. Torolt_felhasznalo_495813
    Torolt_felhasznalo_495813
    2012. május 2. 11:5050.

    Nálunk ezt városszinten szervezik.

     

    Ha nem kér kaját heti 1000 Ft a napközis tábor, ha kér akkor kb. 5-6 ezer. Pályázni kell rá, és az önkormányzat ad rá támogatást. Kézműves, sport stb táborok, a sulikban, a strandon, a műv.házban  tartják.

     

    Mindig sok a panaszkodó. Évek óta feltűnik, amióta fórumozok itt-ott. A változtatást viszont senki nem akarja.

     

    Táborokat szervezni más feltételek kellenek, mint ami adott. Minimum egy hűs udvar.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_872549 (47)
    2012-05-02  11:34
  3. 2012. május 2. 11:4849.

    Nálunk tudom, hogy a gyerekek készülnek maguk gyártotta ajándékkal (mert részben én vettem meg a hozzávalókat) de semmi kiírás nincs a faliújságon. Nem tudom, hogy lesz.

    Viszont az óvodák nagyon el vannak kanászodva. Szerintem nem elég a vezetőóvónőnek szólni, mert éppenséggel ez pont az Ő felelőssége lenne, hogy rendet tartson, itt a fenntartóhoz kellene fordulni. Viszont ez már annyira elterjedt és köztudott, hogy valszeg Őket sem érné meglepetésként. Kis pénz, kis foci??? Itt valami nagy, országos rendrakásra lenne szükség. Nálunk is az van, hogy 4 után összevont csoportok, de akkor már ott vagy a szaranya falon csupa kisbetűvel.

    Hallottam olyan bölcsiről, ahol a vezető azt mondta a gondozónőknek, hogy ha minden gyerek hazament 6 előtt, nekik sem kell ott malmozni. Viszont rájött, hogy innentől a dolgozók elkezdték dresszírozni a szülőket, hogy vigyék el előbb a gyerekeket. Erre a vezető összehívott mindenkit (egyesített bölcsik) és megmondta, hogy ha még 1 ilyen jelzést kap, kötelezően 6-ig fog tartani a munkaidő és talál nekik elfoglaltságot. Ez kellene mindenhol.

    előzmény:
    TJ1117 (40)
    2012-05-02  11:15
  4. 2012. május 2. 11:4248.

    A mi városunkban (Bp. agglomeráció) is igencsak "elszemtelenedtek" az önkormányzati ovik. Bár az én gyerekem még bölcsis (mivel magánbölcsi,ezért a szülők időbeosztását, nyűgjeit abszolút figyelembe veszik, jó nagy anarchia is van, mindenki össze-vissza hozza-viszi a gyerekét), de már előre érzem, hogy esélyes a bajuszösszeakasztás az óvónőkkel.

     

    A barátnőmék nemrég szoktatták oviba a gyereket, aki mellesleg bölcsiből ment, tehát totál rendszerbe szokott és amúgy is nagyon könnyen kezelhető gyerek.

    Nagy nehezen kikönyörögtek egy hét szabit a munkahelyről a beszoktatásra, na erre közölték az oviban az első napon, hogy 2 hétig nem alhat ott, legkorábban a 3. héten kezdhetik ott altatni (a gyerek első nap reklamált, hogy miért nem maradhat ott délutánig?)   

    A beszoktatás hetében volt egy kirándulása az ovinak, akkor is közölték, hogy beszokós gyerek nem mehet kirándulni, maradjon otthon a szülővel.

    Aztán, a barátnőm kérdezte, hogy mikortól vannak összevont csoportok, mert ők csak délután 5 óra körül érnek a gyerekért. Na, ekkor az óvónők sokkot kaptak, merthát az oviból fél négy körül haza szokták vinni az utolsó gyereket is! A szülő kérdésére, hogy dehát hivatalosan fél 6-ig van ovi, azt a választ kapták, hogy "nem igaz, hogy nem tudja a kedves szülő megszervezni, hogy mindennap valaki -szomszéd, rokon, sógor, koma, jóbarát- hazavigye fél 4-kor a gyereket, mindent lehet, csak akarni kell".

     

    Na, ekkor az anyukában elpattant egy húr, és 5 velős mondatban eligazította az óvónőket, hogy ő nem a műkörmösnél csücsül és nem hobbiból viszi oviba a gyerekét, hanem a férjével vérrel-verítékkel, heti 50-60 óra munkával azon dolgoznak, hogy legyen mit enni és hol lakni.

    Na, azóta csönd van, leszálltak róluk.     

     

    Azt, hogy szünnap lesz az oviban, 1 vagy 2 nappal előtte szokták kiírni.  Ezt az 5 nevelés nélküli napot sem értem, mert az oviban 2-3 hetente van ilyen nap...ez vajon hogy lehet?

     

    Elnézést, tudom, hogy nem szorosan a nyitóhoz kapcsolódik, de úgy éreztem, idetartozik.

    előzmény:
    Angela30 (39)
    2012-05-02  11:11
  5. Torolt_felhasznalo_872549
    Torolt_felhasznalo_872549
    2012. május 2. 11:3447.

    Mondtam.. Azoknak a gyerekeknek szervezzenek programot, tábort stb, akik igénylik. De akik nem, azoknak hagyják meg a lehetőséget arra, hogy mehessenek a dolgukra szabadon.

    Most őszintén, szerinted milyen tanítás fog zajlani júliusban (június végén) 34-36 fokban??

    Így mindkét fél jól jár és elégedett.

     

    Különben ezt sosem értettem.. Minden iskolában kéne kötelezően működtetni ingyenes nyári napközit. Törvény írja elő. A panaszkodóknál hogyhogy nincs?

    1. van, csak nem akar menni

    2. nincs, mert kevesen igényelték. ez esetben most viszont pár ember miatt legyen mindenkinek kötelező?

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_495813 (44)
    2012-05-02  11:27
  6. Torolt_felhasznalo_495813
    Torolt_felhasznalo_495813
    2012. május 2. 11:2946.
    Én túl hosszúnak érzem a nyári szünetet és rövidnek a télit és a tavaszit.
    előzmény:
    ardian (43)
    2012-05-02  11:25
  7. Torolt_felhasznalo_495813
    Torolt_felhasznalo_495813
    2012. május 2. 11:2945.
    ok :-))
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_872549 (42)
    2012-05-02  11:23
  8. Torolt_felhasznalo_495813
    Torolt_felhasznalo_495813
    2012. május 2. 11:2744.

    Én ma reggel hallottam, hogy növelnék a tanítási napok számát.

     

    Egyébként ez most a tipikus példája annak, hogy semmi sem jó.

     

    Ne is legyen hosszú szünet, de a tanítási napok száma se legyen több. Hát ez nem fog menni.

     

    Amikor közeledik a szünet, gombamód nyílnak a mit csináljak a gyerekkel kezdetű a topikok. Meg, hogy szemétség, hogy ilyen hosszú a szünet stb.

    Akkor? Mi lenne a megoldás?

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_872549 (41)
    2012-05-02  11:22
  9. 2012. május 2. 11:2543.
    Hát, őszintén szólva nem örülnék neki. A gyerekeknek kell egy hosszú pihenés a sok hajtás után. A tanulás, folyamatos teljesítés igenis kemény meló. Sőt, még én is várom a szüneteket, mert "szorgalmi időszakban" minden este bogarászom a füzeteket, könyveket, kijavítjuk a napköziben elrontott feladatokat, verset tanulunk, német szavakat tanulunk... phüü, én is szeretnék este csak nézni ki a fejemből...
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_495813 (38)
    2012-05-02  11:08
  10. Torolt_felhasznalo_872549
    Torolt_felhasznalo_872549
    2012. május 2. 11:2342.
    Bocsi, nem rád haragszom ám, hanem erre az egész készülő őrületre...
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_495813 (38)
    2012-05-02  11:08
  11. Torolt_felhasznalo_872549
    Torolt_felhasznalo_872549
    2012. május 2. 11:2241.

    Azért lesz hosszabb, mert több lesz a tavaszi-téli-őszi szünet... Ezt mondta legutóbb Rózsika. De csak általánosban, középiskolákban maradna ugyanúgy...

    Hol egyik gyereked lenne egyedül otthon, hol a másik..

    Őszintén szólva, nem szeretném, ha a gyerekem nyáron a 36 fokban, ami benn a teremben még hatványozódhat, csak ülne az osztályteremben. Ha behúzzák a függönyt, ablakot csuknak, meg lehet pusztulni, ha kinyitják az ablakot, csak még melegebb jön be plusz akkora zaj, hogy nem lehet érteni a másik szavát. A betonudvar szinte izzik, vagy vigyék le őket egy játszótérre? A nyolcadikosokat is? Akkor ez nem tanítás.. És akkor mire ez az egész? (egyébként abban a melegben úgysem tudnának semmire sem figyelni)

    Ha azért ez az egész cécó, mert sok szülő nem tudja hová tenni a gyerekét, akkor szervezzenek csak azoknak különböző lehetőségeket. De ne büntessék már azokat, akik sokkal értelmesebben is el tudnák tölteni a nyári szünetet. Ők is vannak legalább annyian (sőt többen).

     

    Egyébként Dániából vegyük át az átlaghőmérsékletet is.

    Az orosz gyerekeknek meg 3 hónap a vakáció.

    És akkor most?

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_495813 (38)
    2012-05-02  11:08
  12. 2012. május 2. 11:1540.
    Egy pillanatra átfutott a gondolataim közt, hogy lehet h az anyák napja az is egy ilyen foglalkozás nélküli nap? De nem, ami az volt, az kb. 2 hete volt "egészségnap" címen.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  13. 2012. május 2. 11:1139.

    Egyébként én is azt látom, hogy manapság teljesen úgy veszik, hogy mindenki ráér napközben. Az oviban is rendszeresen ilyen szünet, olyan szünet, munkanap áthelyezéskor nincsen ovi, mert az óvónéni szerint nincsen rá igény. Közben meg anyukáktól mást hallok. Karácsonykor 2 hetes, nyáron 5-6 hetes szünet. Ja, és péntekenként ebéd után vigyük már haza, mert akkor már más dolguk van az óvónéniknek. 

    A suliban is vannak érdekes dolgok. 2 órahosszás tanítás a munkanap áthelyezéskor. A heti egy úszásra kísérőt kérnek és mivel fiam van, én nőként nem is lennék jó - nem mintha munkaidőben ráérnék - hanem többször megkérdezték, hogy apuka nem tudna kísérőnek menni. Mikor mondom, hogy dolgozik, ugyan kéredzkedjen már el (minden pénteken!!!). Teszem hozzá, az én gyerekem vizílabdázik, így egyedül öltözik, zárja az öltözőszekrényt, nem igényel segítséget. De havonta egyszer kívül is tuti van olyan program amire szülői kíséretet kérnek. Sokszor én érzem kellemetlennek, hogy mindig nemet mondok, mert munkaidőben nem érek rá. Ezeket a dolgokat a mi gyerekkorunkban megoldották iskolai kereteken belül. Amikor a gyereket kérdezem, hogy mit csinál mindeközben az a 6-8 tanár, hát várják őket a meleg vízben ülve. Köszi!

    A másik, amit imádok, amikor szólnak, hogy holnapután csak délig van suli, mert értekezlet van, másnap szólnak, hogy jaj, holnap mégiscsak egyáltalán nincsen suli. Magyarul délután négykor kezdjen rohangászni a szülő, hogy már reggelre felügyeletet találjon a 6-7 éves gyerek mellé.

     

    És én még könnyű helyzetben vagyok, mert a nagyik nyugdíjasak és így a szünetek meg vannak oldva és oviban is mindig csak ebéd utánig volt, most a suli iskolaotthonos, de ahogy engedik el őket, hozom el, csak sokszor látom az osztálytársak szülein a kétségbeesést, hogy most hogyan is legyen. Viszont nem vagyok hajlandó a nagyikat mindeféle iskolai ityre-fityre odarángatni. Oldják meg!

    előzmény:
    TJ1117 (12)
    2012-05-02  10:16
  14. Torolt_felhasznalo_495813
    Torolt_felhasznalo_495813
    2012. május 2. 11:0838.

    Nem, nem csak a nyári szünet rövidül, hanem hosszabb lesz a tanítás.

    eddig 37 hetet tanultak, de hivatkoznak Dániára, ahol 42 hét a tanítási idő.

     

    Majd eldöntik, mennyivel növelik a tanítási napok számát.

     

    Mondjuk lehet, hogy Dániában 42 hét, de Európában átlagban 38 hét, csak éppen más az elosztás.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_872549 (34)
    2012-05-02  10:57
  15. 2012. május 2. 11:0837.

    Biztos szívesen együtt töltesz a gyerekeddel egy napot,...ha te eldöntheted, hogy melyik az a nap! Ez így mint óvodai szervezés, hagyomány, szerintem nagyon gáz! Az ovi ajándéka hogy arra kényszerít, töltsétek együtt a napot, mondván a gyerek érdekében...-szerintem jogos a meglepődésed ezen.

    A hagyomány, hogy május első vasárnapján...valami, virág, ebéd, program akármi-ez családi hagyomány elsősorban! 

    előzmény:
    TJ1117 (5)
    2012-05-02  09:55
  16. Torolt_felhasznalo_495813
    Torolt_felhasznalo_495813
    2012. május 2. 11:0536.

    Nálunk holnap lesz fél 4-től, anyák napi és évzáró ünnepség a neve.

     

    Vannak csoportok, amelyekben 10-én tartják (gondolom a testvérek miatt).

     

    Nem értem az óvodát.

    A szülő, annyi időt tölt a gyerekével, amennyit csak tud.

     

    De hogy ez egy óvoda előírja, netán elvárja? Az ott tölött idő úgysem olyan, mint amikor csak mi vagyunk.

     

    Nálunk augusztusban van zárva az óvoda, minden évben (ilyenkor a konyha sem üzemel a városban, tehát az időpont adott), júliusban van ügyelet, városrészenként külön-külön, tehát nem kell soha messzire vinni, de a dolgozó szülők gyerekeit simán fogadják.

    előzmény:
    TJ1117 (1)
    2012-05-02  09:39
  17. 2012. május 2. 10:5835.

    Az én fiamnál az oviban úgy volt, hogy 5-kor kezdődött egy kis ünnepség a csoportszobában, szavalással és saját készítésű ajándék átadásával, utána a gyerekek körbekínálták az anyukákat, nagyikat és saját magukat egy kis rágcsával és ennyi.

    Most az elsőben ma fél négykor lesz az ünnepség, ahogy az elszólásokból és más jelekből sejtem, hasonló lesz, mint az ovis volt.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  18. Torolt_felhasznalo_872549
    Torolt_felhasznalo_872549
    2012. május 2. 10:5734.

    És hová fogod ősszel-tavasszal-télen íratni? Mert a szünet éves mennyisége nem változna, csak a nyári szünet hossza. (azaz remélem, hogy nem fog változni)

    Nyáron legalább vannak lehetőségek a gyereket elhelyezni valahová. De télen-ősszel-tavasszal?

    Arról nem is beszélve, ha nemcsak általános iskolás gyereked van. Mert náluk viszont marad a nyári szünet.. Gondoskodhatsz majd kétfelé a két gyerekedről?

     

    Hogy a témához is szóljak, ledöbbentem én is. Jeleznetek kéne az óvoda felé, hogy ez így nem okés. Különben is jogszabály írja elő, hogy ahol nem tud a szülő vigyázni a gyerekre, kötelesek óvodai/iskolai felügyeletet biztosítani (biz. létszám esetén). Nálatok nincs iskolai nyári napközi? Az ingyenes.

    Nálunk még a karácsonyi (!!!) szünetre is volt, aki kért. (más dolog, hogy egy ember kedvéért nem szerveztek végül)

    És az is érdekes, hogy munkaidő alatt szerveznek ünnepséget.

    Én finoman szólnék a vezetőnek..

    előzmény:
    TJ1117 (15)
    2012-05-02  10:27
  19. Torolt_felhasznalo_822629
    Torolt_felhasznalo_822629
    2012. május 2. 10:5733.
    Igen, akkor valóban kicsit könnyebb lesz. Nekem a legnagyobb a 10 évhez közeledik, de még őt sem merném egyedül otthon hagyni. Így különféle megoldásokat kell keresni.
    előzmény:
    TJ1117 (31)
    2012-05-02  10:53
  20. Torolt_felhasznalo_662867
    Torolt_felhasznalo_662867
    2012. május 2. 10:5632.

    Sziasztok!

     

    Kicsit értetlenül olvastam ezt a vidd haza délelőtt,meg legyél ott a gyerekkel dolgot.Úgy tűnik szerencsénk van,mert az ilyen programokat nálunk /Budapest/délutánra teszik.Műsort meghallgatjuk,ajándékot gyerek átad,hazamegyünk,ennyi.

    Problémás nálunk is a 2 gyerek nyári elhelyezése,egyik már kisiskolás,de az sajnos mindenkinek az.

    Viszont  tudomásom szerint kötelező az iskoláknak nyári napközis tábort biztosítani,a rendesen fizetendő ebéd téritési díja ellenében.Óvodában is lehet kérni az ügyeletes óvodában való elhelyezést!

    előzmény:
    TJ1117 (1)
    2012-05-02  09:39
  21. 2012. május 2. 10:5331.
    Ezt nem tudtam, de ha idősebb lesz, a lehetőségek is jobbak lesznek.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_822629 (29)
    2012-05-02  10:51
  22. 2012. május 2. 10:5130.

    Fővárosi

     

    Ezt a takarítást is nem tudom hogy gondolták, hogy én beviszem a másik oviba a gyereket, és utána visszavillamosozok takarítani, vagy hogy?

    előzmény:
    duplasuzy (22)
    2012-05-02  10:42
  23. Torolt_felhasznalo_822629
    Torolt_felhasznalo_822629
    2012. május 2. 10:5129.
    Nem leszel előrébb, cserében meghosszabbodnak az egyéb szünetek...Ahol ugyanúgy meg kell oldani a gyerek felügyeletét egy bizonyos életkorig.
    előzmény:
    TJ1117 (15)
    2012-05-02  10:27
  24. 2012. május 2. 10:4928.

    Ez nagyon aranyos volt

     

    NÁlunk valamelyik gyerek fejére fehér nejlont húztak ami elől ki volt alakítva, ő volt a kísértet. Szegény nem különbözött nagyon egy hóhértól.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_301723 (21)
    2012-05-02  10:39
  25. 2012. május 2. 10:4827.

    1, Én úgy hallottam, úgy szeretnék lecsökkenteni, hogy cserében hosszabb lenne a téli- és tavaszi szünet, vagyis ott vagy, ahol a part szakad...

    2, Egy 7-8 éves gyerek nem biztos, hogy szívesen elmegy táborba, én most győzködöm az enyémet, legfeljebb egy reggeltől-délutánig tartóba hajlandó.

    3, A táborok elég drágák, már ha jók.

     

    Nem kioktatlak ezzel, csak írom, mint sorstárs... nincs igazán jó megoldás, sakkozás, rokon, keresztmama, nagyszülő stb.

    előzmény:
    TJ1117 (15)
    2012-05-02  10:27

Címlap

top