De, van e közük a frankfurtiaknak a frankfurti leveshez? Röviden: nincs. Annyiban persze igen, hogy virsli kerül bele, de egyébként vélhetőleg Pesten született ételről van szó. Leginkább a két világháború között terjedt el, hiszen laktató, viszont olcsó alapanyagokból elkészíthető leves volt, ami mellé nem is kellett második. Még népszerűbb lett az ötvenes években. Érdekesség, hogy eredetileg marhahúst raktak a frankfurti levesbe, s a szegényebbek kolbászt. A virsli ekkoriban luxusnak számított, így szintén a tehetősebbek tudták azzal főzni. Aztán népszerű étel helyett, letűnt leves lett, ami hosszú évtizedekig csak a menzákon volt megtalálható. Most újra virágkorát éri a frankfurti levest. Hoztunk is rá egy jó receptet.
Frankfurti leves
Hozzávalók
- 1000 g kelkáposzta
- 2 pár virsli
- 30 g vöröshagyma
- 2 g fokhagyma
- 1 g bors
- 1 g majoránna
- 20 g só
- 20 g fűszerpaprika
- 0,5 dl olaj
- 30 g liszt
- 1 dl tejföl
Elkészítés
A megtisztított és hosszú csíkokra felszeletelt kelkáposztát sós vízben megfőzzük. Amikor a káposzta megpuhult, magyaros rántással berántjuk. Ízlés szerint fűszerezzük, kiforraljuk, majd a kész levesbe karikára vágott virslit főzünk. Tálalás előtt tejföllel ízesítjük.
Currys pulykaragu
Hozzávalók
- 400 g pulykamell filé vagy comb
- 80 g vöröshagyma
- 5 cl étolaj
- 20 g currypor
- citromlé ízlés szerint
- só
- 20 g burgonyakeményítő vagy liszt
Elkészítés
A vöröshagymát megtisztítjuk, finomra vágjuk. A pulykahúst kockára daraboljuk. Az olajban a vöröshagymát üvegesre pirítjuk, a tűzről levéve elkeverjük benne a leveskockát, és meghintjük a curryporral. A lángra visszahelyezzük, beletesszük a húst, jól elkeverjük, és kellő mennyiségű folyadékkal felöntjük, majd fedő alatt puhára pároljuk. A párolóléből kiveszünk, és simára keverjük benne a burgonyakeményítőt, amelyet a raguhoz adva ismét átforralunk. Citromlével, ha szükséges sóval vagy éppen curry porral utánízesítjük. Köretként párolt rizst adjunk és valamilyen salátát.
Főzzünk levest!
kiemelt kép: Getty Images