Itthon ugyanis sok helyen a hússal, májjal vagy zöldséggel összekevert főtt rizst tartják rizottónak, míg Olaszországban ez teljesen más jellegű, vajas-sajtos, krémes állagú rizsétel, amit százféleképpen variálnak.
A jó rizottó titka, hogy nagy keményítőtartalmú rizottórizsből készítsük, és legyen türelmünk apránként hozzáadni a forró alaplevet, így sokkal bársonyosabb és finomabb lesz a végeredmény.
Az itt megadott „alap rizottó” ízesítésének csak a fantáziánk szabhat határt, spárgát, zöldborsót, halat és sütőtököt ugyanúgy tehetünk bele, mint garnélát és gombát.
Hozzávalók 4 személyre:
- 2 fej vöröshagyma
- 4 gerezd fokhagyma
- ízlés szerint zeller
- 50 dkg arborio rizs
- 1 liter húsleves (lehet kicsit több is, szükség esetén kockából is készíthetjük)
- 1-1,5 dl száraz fehérbor vagy száraz vermut
- 10 dkg vaj
- 3 evőkanál olívaolaj
- 10 dkg reszelt parmezán
- só, frissen őrölt bors
- olívaolaj
Elkészítés:
A vöröshagymát és a fokhagymát nagyon apróra vágjuk.
Egy magasabb falú lábosban felmelegítjük az olívaolajat, majd hozzáadjuk a vöröshagymát (Dinsztelhetjük vaj és olaj keverékén is.) Közepes lángon pároljuk, majd mikor már üveges, hozzáadjuk a fokhagymát. Pár perc múlva nagyobbra vesszük a lángot, és ráborítjuk a rizst.
További fantasztikus ötletek rizsre:
• Rakott rizs » |
Alaposan megkeverjük, hogy az olaj mindenhol érje a szemeket. Folyamatosan kevergetve pirítjuk, míg a rizs szinte átlátszóvá válik, majd hozzáöntjük a bort. Egy-két percig így pirítjuk, ezalatt elillan az alkohol aromája. A lángot alacsonyabbra állítjuk, az alapléből pedig egy merőkanálnyit adunk a rizshez, és folyamatosan kevergetjük. Megvárjuk, míg beissza, majd jöhet a következő adag.
Egészen addig ismételjük a műveletet, míg tart az alapléből és a rizsszemek kb. 20 perc után meg nem puhulnak. (Akkor az igazi a rizottó, ha a rizs külső része teljesen szétfőtt, a belseje pedig puha.)
Elzárjuk alatta a lángot, és hozzákeverjük a vajat és a reszelt parmezánt. 10-15 percig fedő alatt pihentetjük, majd ízlés szerint sózzuk, borsozzuk.