Ez a hüvelyes, régies nevén bagolyborsó, manapság ismét elterjedőben van. A csicseriborsó a régmúltban sok embert mentett meg az éhhaláltól, Elő- és Közép-Ázsiában a mai napig fontos élelmiszer maradt, és bár eredetileg főleg azokon a területeken volt népszerű, ahol nehezen tudják megfizetni a húst, ma már a nyugati társadalmakban is előszeretettel használják ezt a rostokban és fehérjében gazdag növényt. Nem véletlen, hogy a 2016-ra jósolt egészséges ételekre vonatkozó trendek között is szerepelt a csicseriborsó-fogyasztás növekedése.
Szuperélelmiszerként változatos felhasználhatóságánál és egészségünkre gyakorolt számtalan jótékony hatásánál fogva, érdemes bevonni mindennapi étkezéseinkbe. Magas fehérjetartalma miatt kiváló alternatívája a húsféleségeknek, jól beilleszthető diétás étrendbe, emellett csökkenti a koleszterinszintet, rákellenes hatású, és a benne lévő B1-, B6-, E-vitamin, folsav és karotin révén szuper vitaminforrás is. Alacsony glikémiás indexe miatt cukorbetegek is kedvelik.
A szárított borsót egy éjszakát vagy 12 órát kell háromszoros mennyiségű hideg vízben áztatni, majd sós, szódabikarbónás vízben lefedve puhára főzni. A konzerv csicseriborsó nagy előnye, hogy egy átöblítést követően már használhatjuk is. Miután megpuhult, vékony fóliaszerű rétegben válik le a héja – ezt dörzsöléssel eltávolíthatjuk, de nyugodtan rajta is hagyhatjuk.
Nagy előnye, hogy jól állnak neki a fűszerek: a fokhagymától a szerecsendión át a gyömbérig szinte bármivel fűszerezhetjük. A Földközi-tenger mentén ízesítik citromlével, Cayenne-borssal, szezámkrémmel, korianderrel. Indiában megfőzve currys ételekhez használják, vagy lisztté őrlik és nemzeti specialitásokat (pakorát, bádzsit) készítenek belőle, de az arab konyhának is igen népszerű alapanyaga (lásd: hummusz, azaz csicseriborsó-püré). Akár köretként is használhatjuk: csirke, pulyka, hal vagy tofu mellé is remek a megfelelő ízesítéssel pl. zöld fűszerekkel és balzsamecettel.
Egész évben elérhető szárított és konzerv formában, így ripsz-ropsz összedobhatunk belőle egy-két finom újdonságot.
Francia zöldségleves csicseriborsóval – klasszikus egy kis csavarral
Hozzávalók:
- 15 dkg száraz (12 órára vízbe áztatott) csicseriborsó
- 2 nagy fej apróra vágott vöröshagyma
- 25 dkg feldarabolt zöldbab
- 1 felkockázott cukkini
- 25 dkg nyers vagy mirelit zöldborsó
- 3 közepes felaprított sárgarépa
- fél tk. szárított kakukkfű
- 2 babérlevél
- só, fekete bors
- 6 gerezd apróra vágott fokhagyma
- a tálaláshoz 2-3 ek. bazsalikomos pesto
- 6-8 dkg apró méretű száraz levestészta
Elkészítés
A csicseriborsót a babérlevéllel sós vízben félpuhára főzzük. Közben a hagymát 2 evőkanál olajon megpároljuk, majd hozzáadjuk a kakukkfüvet, csicseriborsót, répát, cukkinit, zöldbabot, zöldborsót, sózzuk, borsozzuk, és együtt puhára főzzük a zöldségeket. Az utolsó 5-6 percben hozzáadjuk a tésztát, és mikor eléggé megpuhult lehúzzuk a tűzről. Ha túlságosan besűrűsödne, adhatunk hozzá egy kis vizet. Tálaláskor olívaolajjal és a tetején pestóval kínáljuk.
Fűszeres-sült csicseriborsó – viszlát, chips!
Hozzávalók:
- tengeri só
- 3 ek. szezám vagy más növényi olaj
- 15 dkg friss vagy 1 konzerv csicseriborsó
- 1 ek. pl. cajun, indiai – chana masala, arab – ras el hanout, BBQ fűszerkeverék
Elkészítés
Az előzőleg beáztatott csicseriborsót 2 tk sóval és 1 tk szódabikarbónával, háromszoros mennyiségű vízben puhára főzzük. Leszűrjük és leszárítjuk egy konyhai papírtörlővel.
Előmelegítjük a sütőt 190 fokra és egy tálban alaposan összekeverjük a borsókat az olajjal, majd az általunk választott fűszerrel és sóval. Egyenletes rétegben egy tepsire terítjük és 45-50 percet sütjük (190 fokon vagy 170 fok + hőlégkeveréssel), amíg ropogós lesz.
A sütőből kivéve hagyjuk kihűlni a tepsin, majd tálaljuk.
Kiegészítés:
Ras-el-hanout: illatos-borsos marokkói fűszerkeverék
Chana masala: savanykás-illatos indiai fűszerkeverék
Cajun: gazdag, aromás fűszerkeverék, a kreol konyha használja
Pakora – a gyors rántott zöldség
Hozzávalók:
- 15 dkg csicseriborsó liszt
- 2 kk tengeri só
- 1,5-2 dl víz
- fél tk. szódabikarbóna
- fél tk. chilipehely vagy késhegynyi chilipor
- 50 dkg (tisztított) zöldség
- 3 púpozott kk. chana masala fűszerkeverék
Elkészítés
Először elkészítjük a zöldségek bundájaként szolgáló tésztát: a csicseriborsólisztet a sóval, szódabikarbónával, chilivel, chana masalával elkeverjük, majd fokozatosan adjuk hozzá a vizet, hogy csomómentes legyen, míg sűrű palacsintatészta állagot érünk el. Ezt 20 percet pihentetjük, ami alatt előkészítjük a zöldségeket.
Sokféle zöldséget bebundázhatunk, a lényeg, hogy mivel nincsenek előfőzve, kisebb darabokra és vékony szeletekre vágjuk őket, hogy át tudjanak majd sülni. Használhatunk karfiolt, brokkolit, krumplit, sütőtököt, cukkinit, de akár padlizsánt, hagymát és zellert is. A karfiolt kis rózsákra kell szedni, legfeljebb 2×2 cm legyen, a zöldségszeletek pedig ne legyenek vastagabbak fél centinél. Az előkészített zöldségeket sózzuk meg és hagyjuk állni további öt percet.
Közben melegítsük elő az olajat közepes hőfokon – ne legyen túl forró, se túl hideg. Keverjük át még egyszer a masszát, majd alaposan mártsuk bele a zöldségeket, hogy mindenhol fedje őket a bevonat, és süssük aranybarnára bő olajban.
Különböző mártogatókat, paradicsomszószt, gyümölcscsatnit, zöld fűszeres joghurtot kínáljunk mellé.
Csicseriborsó-saláta – egy izgalmas, új köret
Hozzávalók:
- 20 dkg szárított (12 órára beáztatott) csicseriborsó
- 1 gerezd összezúzott fokhagyma
- fél fej apróra kockázott lila hagyma
- 1 kis (felaprított) zöld chili paprika
- 3 db felkockázott édes húsú vagy 10 db koktélparadicsom
- 1 közepes rúd felkockázott uborka
- 2-2 ek. felaprított friss menta és koriander
- 4 ek. olívaolaj
- 1 ek. vörösborecet
- 1 ek. citromlé
Elkészítés
A csicseriborsót 2 tk sóval és 1 tk szódabikarbónával háromszoros mennyiségű vízben puhára főzzük.
A fokhagymát a chilivel, lila hagymával, citromlével, borecettel, olívaolajjal, sóval és fekete borssal alaposan kikeverjük. Hozzáadjuk a zöldségeket és a zöld fűszereket, majd néhány órára behűtjük, hogy összeérjenek az ízek.
Adhatunk hozzá tésztát, és/vagy akár olívabogyót is.
Csicseriborsó fasírt házilag
Hozzávalók:
- 15 dkg szárított vagy 1 konzerv csicseriborsó
- 1 db tojás
- fél csésze kenyér morzsa
- fél (kezeletlen) citrom reszelt héja
- fél ek. Worcestershire szósz vagy sötét szójaszósz
- fél tk. fűszerpaprika és oregánó
- tengeri só és frissen őrölt fekete bors
- 2 ek. növényi olaj
- 2 gerezd összetört fokhagyma fokhagyma
- 1 kis fej apró kockákra vágott vöröshagyma
Elkészítés
A megfőtt csicseriborsóra öntjük az olajat, majd egy krumplinyomóval pépesre törjük. Hozzáadjuk a többi hozzávalót és kézzel egynemű masszát gyúrunk belőle. Négy gombócot formázunk, amelyeket laposra nyomkodva egy kanál hátával, felforrósított serpenyőben, kevés olajon 3-3 perc alatt mindkét oldalukon aranybarnára sütünk.
Kiváló köret mellé a zelleres krumplipüré, ami fele-fele arányban főtt zellerből és krumpliból készül, vaj és tej hozzáadásával, csipetnyi fehérborssal és szerecsendióval. Az olyan klasszikus savanyúságok, mint az apró csemegeuborka vagy egy pikáns káposztasaláta úgyszintén remekül kiegészítik.
Még több csicseriborsó az NLCafén:
- Így készül a csicseriborsó-krémleves
- Mit főzzek ma? Csicseriborsó-főzeléket
- 3 spanyol tapas csicseriborsóval
- Gyors vacsora: indiai fűszeres rizs csicseriborsóval