A rebarbara valószínűleg már 4-5000 éve létezik, és bár időszámításunk kezdetén már fontos kereskedelmi áru volt, csak a XVIII. század óta, a répacukor elterjedése óta használatos a konyhában. Cukrozás nélkül ugyanis túl savanyú. Magyar nevét latin botanikai nevéből vettük át, mely eredetileg annyit tesz: “a barbárok gyökere”.
- A rebarbara termetes bokorrá növő, évelő növény. Hatalmas, szív alakú, zöld, fodros vagy hullámos szélű levelei és meghúsosodott pirosas levélnyelei teszik látványos kerti dísznövénnyé.
- Már kora tavasszal megjelenik, vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag, friss zöldség, aminosav-összetétele és -tartalma is hasznos. Jellegzetesen fanyar, savanykás ízét magas almasav-, citromsav- és oxálsav-tartalma határozza meg.
- Hasznos növényi rostokat tartalmaz, bőségesen van benne A-, B1-, B2– és C-vitamin, és kiemelkedően sok benne a kálium, kalcium, foszfor, magnézium, vas és szelén.
- Vigyázat; nagy dózisban bélnyálkahártya-irritációt, gyomorproblémákat okozhat.
- 100 g rebarbara csak 16 kilokalóriát tartalmaz, de jó tudni, hogy a rebarbarával készült ételek viszonylag sok cukrot tartalmaznak, hogy kompenzálják a rebarbara savanyú ízét.
Hogyan használjuk a rebarbarát?
- Étkezésre csak a meghúsosodott levélnyél alkalmas. Érdemes a pirosas szárúakat használni, mert azok kellemesebb ízűek.
- Piacon a frissességét úgy ellenőrizhetjük, hogy a szárat körömmel enyhén megkarcoljuk. A friss zöldség nedvezni kezd.
- Elkészítéséhez ne használjunk alumíniumedényeket, mert oxálsavtartalma megfeketíti azokat.
- Angliában zsenge leveleit is használják salátákba, főzeléknek.
- Reumára, ízületi gyulladásokra hajlamosak, kényes gyomrúak csak kevés rebarbarát fogyasszanak.
Kompót, lekvár, szörp, ivólé, sőt bor is készülhet belőle. Leginkább az almához hasonló, azt helyettesítő étekzöldség. Levélnyele meglehetősen rostos, ezért külső rétegét a spárgához hasonlóan mindig meg kell hámozni, majd célszerű 2-3 cm-es darabokra felvágni.
Ha főzni szeretnénk, enyhén cukros vízben, 1-2 percig főzzük mindössze, míg színe elhalványul. Túlfőzni nem tanácsos, hamar szétfő. Oxálsavtartalmát csökkentendő első forráskor a főzővizet célszerű leönteni. Erős savanyú ízét tompíthatjuk más idénygyümölcsökkel, eperrel, almával.
Kompótfőzéskor csak kevés vizet tegyünk alá, levét azután édesítsük, hogy bőséges levet eresztett. Pikáns ízt ad neki a vanília, szegfűszeg vagy a fahéj. Meggyel, cseresznyével is főzhetjük együtt. Süteményben, rétesben alma helyett, dióval szokták használni.
A rebarbara hűtőszekrényben, 2-7 °C-on napokig eltartható anélkül, hogy megfonnyadna, vagy más módon károsodna. Meghámozva fagyasztva is elrakható.
Epres rebarbara-turmix
Hozzávalók:
- 1 teáskanál méz
- 100 g friss vagy fagyasztott eper
- 150 ml zsírszegény kókusztej
- 60 g rebarbara
- 100 ml gránátalmalé
Elkészítés
A hozzávalókat turmixgépben dolgozzuk simára, krémesre. Fogyasszuk azonnal.
Epres-rebarbarás pite ropogós morzsával
Hozzávalók a tésztához (24 cm átmérőjű piteformához):
- 30 dkg liszt
- csipet só
- 15 dkg vaj
- 3 tojássárgája
- 1 citrom reszelt héja
- 10 dkg porcukor
Hozzávalók a töltelékhez:
- 8 dkg cukor
- 30 dkg eper
- 1 púpos ek. étkezési keményítő
- 40 dkg rebarbara
Hozzávalók a morzsához:
- 6 dkg liszt
- 4 dkg cukor
- csipet só
- 6 dkg vaj
- 6 dkg zabpehely
Elkészítés
A tésztához a lisztet elkeverjük a porcukorral, a citrom reszelt héjával és a csipet sóval. A vajat felkockázzuk, és a lisztes keverékhez adjuk. Az ujjunkkal összemorzsoljuk, végül hozzáadjuk a tojások sárgáját. Egynemű tésztává gyúrjuk. Fóliába csomagolva fél órára a hűtőbe tesszük. Ha letelt a fél óra, kivesszük, kinyújtjuk és kibéleljük a piteformát, majd további fél órát pihentetjük a hűtőben.
A pihentetések alatt a tölteléket és a morzsát is elkészítjük.
A rebarbarát és az epret is megmossuk, feldaraboljuk. A rebarbarát a cukorral együtt egy lábasba tesszük, pár perc alatt puhára pároljuk. A tűzről levéve hozzákeverjük az epret és a keményítőt.
A morzsához a lisztet, a zabpelyhet és a csipet sót egy tálban összekeverjük. Hozzáadjuk a darabokra vágott vajat, majd a kezünkkel elmorzsoljuk. Végül a cukrot is belekeverjük.
A sütőt előmelegítjük 180°C-ra.
A hűtőből kivett tésztát villával megszurkáljuk, betesszük a sütőbe, és 15 percig sütjük. Kivesszük, megtöltjük az epres-rebarbarás töltelékkel, megszórjuk a morzsával, majd további 20-25 percig sütjük, amíg a morzsa kissé meg nem pirul.
Mascarponés piskótatekercs eperrel és rebarbarával
Hozzávalók a piskótához:
- 8 dkg liszt
- 6 dkg cukor
- csipet só
- 4 db tojás
Hozzávalók a krémhez:
- 5 dkg cukor
- 10 dkg tejföl
- 25 dkg mascarpone
Hozzávalók a rebarbarapéphez:
- 5 dkg cukor
- 2 cm (reszelt) gyömbér
- 30 dkg rebarbara
a tetejére:
- 20 dkg eper
Elkészítés
A sütőt 180°C-ra előmelegítjük.
Először a piskótát készítjük el. Ehhez a tojásokat szétválasztjuk. A tojássárgáját a cukor felével és a csipet sóval kihabosítjuk, a tojásfehérjét a cukor másik felével kemény habbá verjük. A két habot óvatosan összekeverjük. A lisztet a keverékre szitáljuk, lágyan ezzel is elkeverjük. Sütőpapírral bélelt tepsibe simítjuk. 10 perc alatt készre sütjük, tűpróbával ellenőrizzük. Borítsuk egy tiszta konyharuhára, hozzuk le róla a sütőpapírt, és tekerjük fel. Így hagyjuk kihűlni.
Közben elkészítjük a rebarbarapépet. A megmosott, kisebb darabokra vágott rebarbarát egy lábasba tesszük a cukorral és a reszelt gyömbérrel együtt. Néhány perc alatt puhára főzzük, majd hűlni hagyjuk.
A krémhez a mascarponét kikeverjük a tejföllel és a cukorral.
Az epret megmossuk, feldaraboljuk.
A kihűlt piskótán egyenletesen eloszlatjuk a puhára főtt rebarbarát, majd megkenjük a krémmel. Végül az apróra vágott epret a krémre szórjuk. A piskótát feltekerjük.
A receptet Szűcs Réka, az Ízből tíz bloggere készítette.
Még több cikk a rebarbaráról az NLCafén:
- Készíts rebarbarás cseresznyelekvárt!
- Legyen kertünk dísze a rebarbara!
- Fantasztikus ízpárok: eper és rebarbara