1. Tervezd meg a menüt több napra vagy akár egész hétre! Először is írd össze, miket szoktatok főzni/, enni és írd mellé azt is, hogy melyik étel mennyi idő alatt készül el, majd készíts egy táblázatot papíron, vagy akár a telefonodon (vannak már szuper applikációk is erre az okostelefonokon), számítógépeden. Pontosan írd be, hogy a következő néhány napban mit fogtok enni reggelire, ebédre, vacsorára, próbálj konkrétumokat írni, ne csak annyit, hogy “tészta, hanem pontosan írd oda, hogy pl. “carbonara spagetti” vagy “paradicsomos-bazsalikomos tészta”. Úgy oszd be az ételeket, hogy egy sűrűbb nap végére csak villámgyorsan elkészíthető vacsora kerüljön, az időigényesebb kedvenceket inkább hétvégére hagyd.
2. Vásárolj a tervek alapján! Ha hétvégén sikerül egy nagy bevásárlással mindent beszerezni, ami a heti tervhez kell, máris nyertél pár plusz órát. Nem kell majd hétköznap, munka után fáradtan még boltba is menned. Így nemcsak időt nyersz, de a fáradtságot is megspórolod.
3. Kalkulálj a maradékokkal! A menü megtervezése során gondolkodj előre, és próbálj a maradékokkal is kalkulálni. Ha sült csirke volt az ebéd, akkor a megmaradt húst felhasználhatod este egy salátához vagy egy szendvicsben is, de töltheted tortillába is akár.
4. Használd a mélyhűtőt! Legyen szó egy kis hússütés után megmaradt zsírról, húslevesről vagy mártásokról – ne dobd ki a maradékokat! A leves leszűrve mehet a fagyasztóba, így nem lesz gondod az alaplére, a mártás jól fog jönni legközelebb, ha megint tésztát főzöl például, és a sort még hosszan folytathatnánk.
5. Használd ki a hétvégét, és porciózz! Ha hétvégén több időd van, főzz egy kicsit nagyobb adagot a vasárnapi ebédből és fagyaszd le a maradékot. Rachael Ray, amerikai sztárséf ötlete is hasonló, szerinte ha egy napot rászánunk a főzésre, és ötféle ételből főzünk jó nagy adagot, akkor abból 20 napra való vacsora is kijöhet. A koncepció lényege, hogy főzz nagy adagot, ha kihűlt, oszd kis adagokra, tedd a hűtőbe, és amikor szükséged van rá, csak állítsd össze a gyors vacsorát az elkészült ételek kombinálásával, ami soha nem több, mint 15-20 perc. Ha követjük az utasításait, akkor tényleg annyi csak a dolgunk, hogy bevásároljunk, elkészítsük az ételeket hétvégén, és aztán jöhetnek a hétköznapok, nem marad éhen a család. Ehhez meg is ad néhány alapreceptet, de természetesen bátran lehet kísérletezni a családi kedvencekkel is.
6. Készíts “lapra szerelt” szetteket! Ahogy a bútorokat, úgy bizonyos ételeket is elő lehet úgy készíteni, hogy esténként már ne legyen más dolgunk, mint a dobozból a hozzávalókat belerakni a lábasba, és alágyújtani. Annyira előkészíthetjük ezeket az ételeket, hogy fűszerezve, mindenestül várják a sorukat a mélyhűtőben a saját kis dobozukban. Feldarabolunk mindent hétvégén egy szabad óránkban, és feliratozzuk, melyik dobozunkba, melyik ételt készítjük elő. A lényeg, hogy minden hozzávaló kerüljön bele, a kockázott hagymától kezdve a legutolsó petrezselyemszálig, hogy azon a szürke hétköznapestén csak előhúzzuk a mélyhűtőből, és az edénybe rakjuk, majd készre főzzük. Maximum egy kis vizet kell tennünk hozzá vagy a húst elősütni, esetleg a tésztát kifőzni, ha épp olyanfajta ételről van szó. Az biztos, hogy jelentősen lecsökkenthetjük a főzés idejét azzal, ha az időrabló zöldség- és húsdarabolást letudhatjuk előre.
7. Vond be a családtagokat / lakótársakat! Legyen közös program a vacsorakészítés – ez akkor is jelentősen felgyorsítja a főzést, ha nem Gordon Ramsay vagy Jamie Oliver a férjed. Már az is nagy segítség, ha a barátod, férjed, feleséged, nagylányod, nagyfiad előveszi a spájzból az alapanyagokat, vagy segít a hámozásban, darabolásban, terítésben.
8. Vacsicsere. Ha van olyan rokon, baráti család, akivel hasonló az ízlésetek, akkor iktassatok be minden héten egy olyan napot, amikor az egyikőtök főz dupla adagot, míg egy másik napon a másik család főz dupla adagot, és azt osztja meg a barátokkal.
Rozmaringos sült camembert
Hozzávalók:
- 1 camembert
- 2 gerezd fokhagyma
- 1 ek. fehérbor
- pár szál kakukkfű
- pár csipet őrölt bors
- 1 ek. olívaolaj
A sütőt előmelegítem 200 fokra, majd az alufóliából akkora darabokat tépek, hogy a sajtok beleférjenek. A sajtok tetejét késsel kilyuggatom, majd fokhagymacsíkokat tömködök a lyukak egy részébe, a másik részébe kakukkfűágacskákat. Mindegyik sajtra lottyantok 1-1 ek. olívaolajat és fehérbort, majd az alufóliát buggyosan összefogom. Sütőbe tolom, és 20 percig sütöm. A batyukból tunkolhatjuk friss kenyérrel. Ha autentikusak szeretnénk lenni, akkor baguettel.
Mediterrán egytálétel
Hozzávalók:
- 3-4 fej lila hagyma
- 3 ek. balzsamecet
- 2 ek. méz
- 4-6 kisebb grill/fehér kolbász
- 3 kaliforniai paprika
- 30-40 dkg koktélparadicsom
- 1-2 csipet só
- 3+2 ek. olívaolaj
1. Előmelegítjük a sütőt 180 fokra, és előkészítünk egy kisebb tepsit/sütőtálat.
2. A lila hagymát negyedekre vágjuk, a kaliforniai paprikát kimagozzuk és feldaraboljuk, a koktélparadicsomokat félbevágjuk.
3. A lila hagymát és a kaliforniai paprikát a tepsibe tesszük, meglocsoljuk 3 evőkanál olívaolajjal és a balzsamecettel, megsózzuk és kb. 15 percig sütjük.
4. Közben egy serpenyőben felhevítünk 2 evőkanál olívaolajat, majd közepesnél kicsit magasabb lángon megpirítjuk a kolbászokat.
5. Ha letelt a 15 perc, a tepsibe szórjuk a félbevágott koktélparadicsomokat és tovább sütjük, majd kb. 10 perc elteltével hozzáadjuk az elősütött kolbászokat is, és így mindent együtt sütünk még negyed óráig.
6. Ha kész, friss kenyérrel vagy pitával tálaljuk.
Carbonara spagetti
Hozzávalók:
- 2 egész tojás
- 100 g érlelt – nem füstölt – toka szalonna
- só, frissen őrölt fekete bors
- 2 tojássárgája
- 320 g spagettitészta
- 100 g + 1-2 ek. frissen reszelt, érlelt juhsajt
A szalonnát 0,5-1 cm vastag, 2-3 cm hosszú, lehetőleg egyforma csíkokra vágjuk.
Az egész tojásokat a tojássárgákkal együtt egy keverőtálba ütjük, és felverjük. Ezután megsózzuk (csak módjával, mert a sajt és a szalonna is sós) megborsozzuk, hozzáadjuk a reszelt sajtot, és az egészet elkeverjük.
A szalonnát forró serpenyőben üvegesre pirítjuk.
A spagettit forrásban lévő sós vízbe dobjuk, majd amikor eléri az “al dente” (“harapható”, nem teljesen puhára főtt) állagot, leszűrjük, a sült szalonnához adjuk, és alaposan összekeverjük. Hozzáadunk kb. egy merőkanálnyit a tészta főzővizéből, majd ezzel is elkeverjük.
A serpenyőt levesszük a tűzről, ráöntjük a sajtos tojást. Az egészet összerázzuk, -forgatjuk, majd tányérokra szedjük, megszórjuk még egy kevés frissen reszelt juhsajttal, és azonnal tálaljuk.
Kínai narancsos csirke
Hozzávalók:
- 2 filézett csirkemell
- 1 ek. kókuszolaj
- 1 dl csirkehúsleves
- 3 ek. méz vagy juharszirup
- 2 gerezd fokhagyma
- 1 ek. reszelt narancshéj
- fél dl narancslé
- 3 ek. kókusz- vagy szójaszósz
- fél tk. reszelt gyömbér
- 1 csipet szárított pirospaprika
- 1 ek. szezámmag
Serpenyőben lassú tűzön ne túl forróra hevítsd a kókuszolajat. Dobd bele az előzőleg nagyobb kockákra darabolt csirkemellet, süsd pirosra kb. 8-10 perc alatt. Ha kész, vedd le a tűzről a serpenyőt, szedd ki belőle a húst.
Amíg sül a csirkemell, alaposan keverd össze a csirkehúslevest a mézzel vagy juharsziruppal, a fokhagymaprésen átnyomott fokhagymával, a reszelt narancshéjjal és narancslével, a kókusz- vagy szójaszósszal, a gyömbérrel és a szárított pirospaprikával. Melegítsd fel ismét a serpenyőt és a csirkeleveses keveréket főzd közepesen sűrű szósszá. Öntsd a csirkemellet, zárd el a tűzhelyet, de még 2-3 percig kevergesd. Kínálhatod barna rizzsel vagy párolt brokkolival.
Gombafasírt
Hozzávalók (kb. 8 10 db-hoz):
- 40 dkg csiperke
- 1 fej lila hagyma
- só
- fél kk. oregánó
- fél kk. majoránna
- 3 ek. liszt
- 2-3 ek. zsemlemorzsa
- 1 tojás (vagy 1 kiskanál chiamag 3 kiskanál vízzel elkeverve)
- sütéshez napraforgóolaj vagy kókuszolaj
Tisztítsuk meg a gombát, és vágjuk fel apróra. Szeleteljük fel a lila hagymát is, és kevés olajon dinszteljük. Adjuk hozzá a gombát, és pároljuk meg. Tegyük félre hűlni. Fűszerezzük sóval, oregánóval, majoránnával. Keverjük bele a tojást, vagy a vízzel feloldott chiamagot. Szórjuk meg zsemlemorzsával, liszttel, keverjük össze. Tegyük hűtőbe 20 percre. Ekkor formázzunk belőle gombócokat, tenyerünkkel lapítsuk le és felmelegített olajon süssük át mindkét oldalán.
Használhatunk szilikonos muffinformát, ehhez kb. 25 perc sütési idő szükséges, olaj nélkül.
Burgonyakrémleves kolbászchipsszel
Hozzávalók 4 személyre:
- 50 dkg burgonya
- 2 fej vöröshagyma
- 4 ek. olívaolaj
- 2 gerezd fokhagyma
- só, frissen őrölt bors
- 1,5 dl tejföl
- 1 szál kolbász, vékony karikákra vágva
A burgonyát megmossuk, meghámozzuk. A hagymát apró kockákra vágjuk. Egy lábast előmelegítünk, majd beleöntjük az olajat, és megfonnyasztjuk rajta a hagymát. Rádobjuk a felkockázott burgonyát, felöntjük 1 liter vízzel, belereszeljük a fokhagymát, és puhára pároljuk a krumplit. Ezt követően botmixerrel pépesítjük. Sózzuk, borsozzuk, beállítjuk a sűrűségét (ha kell, vizet vagy zöldséglevet adunk hozzá), majd ha elkészült, belekeverjük a tejfölt. Ezzel már nem főzzük. A kolbászszeleteket sütőpapírral bélelt sütőlemezre fektetjük, és 180 ºC-on 5 perc alatt ropogós chips állagúra sütjük. A kisült zsírral tovább ízesíthetjük a levest.
Villámgyors kukoricadarás túrógombóc karamellöntettel
Gyors és fantasztikus túrógombóccal zárjuk a sort, melyet Kövérné Kalmár Mónika, a Maimoni bloggere készített.
Ezt a receptet egyszer el kell készíteni, és utána az ember ünnepélyesen megfogadja, hogy eztán már soha máshogy. Csak így.
Hozzávalók:
- 0,5 l víz
- 15 dkg kukoricadara
- 0,5 kg túró
- fél kk. só
A karamellöntethez:
- 13 dkg cukor
- 2 dl habtejszín
- 5 dkg vaj
A vizet a sóval egy lábasban felforraljuk, beleöntjük a darát, és pár perc alatt sűrű masszává főzzük. Hozzáadjuk a túrót, és gépi habverővel jól összedolgozzuk. Kicsit várunk, amíg hűl és összébb áll, addig megpirítjuk hozzá kevés olajon a zsemlemorzsát.
Vizes kézzel gombócokat formázunk a darás túróból, majd meghempergetjük a zsemlemorzsában.
Ezúttal karamellt készítettem hozzá, ez a bevált receptem: olvasszuk fel a cukrot egy száraz edényben, kissé karamellizáljuk, de ne sötétre, mert akkor nagyon sötét lesz a kész öntet is. Adjuk hozzá lassan, eleinte tényleg szinte cseppenként a tejszínt, folyamatos kevergetés mellett, így elkerülhetjük, hogy darabosra álljon össze a cukor. Amikor már érezzük, hogy ha kicsit többet öntünk, akkor is folyékony marad, nem szilárdul, nos, ekkor öntsük hozzá a maradék tejszínt. Forraljuk addig, amíg be nem sűrűsödik: ha csíkot húzunk az edény aljára a fakanállal, nem zárul össze a karamell azonnal. Zárjuk el alatta a lángot, és keverjük bele a vajat. Kész.