A Nébih is megerősítette az Agrárszektor.hu értesülését, miszerint a vizsgált sertéstelepek 39 százalékában, míg a vágósertések között 9 százalékban van jelen a hepatitis-E (HEV). Az adatok, amelyekkel a Nébih számol, 2004 és 2010 közöttiek, frissebb adatok azért nem állnak a hivatal rendelkezésére, mert a HEV okozta májgyulladás nem tartozik a bejelentési kötelezettség alá tartozó állatbetegségek közé.
A hatóság ugyanakkor azt is kiemelte, hogy az állatokban tünetmentes vagy ritkán emésztőszervi fertőzéseket okozó HEV a világ elmaradott környezeti higiéniájú területein okozhat csak járványt. A fertőzött állatok húsának fogyasztása ugyanakkor Magyarországon is okozhat emberi megbetegedést, ez viszont csak akkor fordulhat elő, ha nem megfelelően hőkezelt élelmiszert fogyasztunk.
Megfelelő hőkezeléssel (71 Celsius-fokos hőmérséklet 5 percen át) elpusztíthatók a HEV-vírusok, így az általános személyi és konyhai higiéniai szabályok betartásával könnyen megelőzhető az emberi fertőződés.
A HEV-vírus okozta fertőzés emberekben önkorlátozó májgyulladás-szindróma, amely lehet tünetmentes, esetleg enyhe tünetekkel, hasi fájdalommal és sárgasággal járó betegség.