Tél végén már annyira hiányoznak a színek és a friss ízek, hogy nincs az a retekmennyiség, ami ne fogyna el a zöldséges pultjáról. Nem is csoda, hogy elkapkodják a vásárlók, hiszen a retek egészséges, finom és viszonylag olcsó is. Így van ez már több ezer éve.
A piramisépítők kedvence
A retket már az ókori Kínában és Japánban is ismerték, és bár voltak, akik elsősorban gyógyszerként tekintettek rá, a többség inkább ételként fogyasztotta. Az ókori egyiptomiaknál a legfontosabb alapanyagok közé tartozott, olyannyira, hogy a hagyma és a fokhagyma mellett a retek is szerepelt a piramisépítők napi étrendjében. Eleinte vadon termő retket ettek, később már a háziasított formáját is ismerték.
Az ókori Görögországban annyira tisztelték a retket, hogy aranyból másolatokat készítettek róla, amiket Apolló számára ajánlottak fel. Később azonban kicsit esett a népszerűsége: a középkorban nemhogy nem tisztelték, de óvakodtak tőle, mert a retek a veszekedés és a viszály szimbólumává vált. Úgy tartották, hogy kapcsolatban állhat a gonosszal, ezért ha meg akarták enni, előbb meg kellett szentelni, hogy megszabadítsák a rossz hatásoktól. Szerencsére azonban a retekmágia nem volt valós probléma, így szépen lassan újra népszerűvé vált a zöldség. Előbb Európában, majd Amerikában is egyre ismertebb lett, és mára egyértelműen a tavasz hírnöke lett.
Itt a piros, hol a piros
Bár mi most csak a hónapos retekkel foglalkozunk alaposabban, érdemes azért szót ejteni a legnépszerűbb retekfajtákról. Van ugyanis sokféle: hengeres, ovális, kerek, fehér, sárga, lila, fekete vagy vörös, mini és óriási is – épp csak egyvalami közös bennük, az, hogy a belsejük szinte minden esetben fehér.
A retek legtöbbször csípős, de ebben is vannak különbségek. A magasabb hőmérsékleten ültetett példányok íze erőteljesebb, míg a hűvösebb körülmények között növekedők lágyabb, édesebb aromájúak. A retkek ízét a szezon is befolyásolja: a korán szedett retek íze lágyabb, mint annak, amit a szezon vége felé kóstolunk.
A hónapos retek kicsit borsos ízű, húsa ropogós, és leggyakrabban nyersen fogyasztják. Hasonlít rá az úgynevezett francia retek, amely hosszúkásabb, a szárhoz közelebbi része piros, a lenti fele pedig fehér. A gömb alakú fehér retek (a sörretek) íze enyhébb, ezért a gyerekeknek – akik azért nem szeretik a retket, mert csípősnek érzik – érdemes inkább az utóbbit kínálni.
A karalábéhoz hasonló méretű, télen termő fekete retek húsa csípősebb, erre szokták azt mondani, hogy „reggel méreg, délben étek, este orvosság”. A húsában kevesebb a nedvesség, így jól eltartható, míg a jégcsapretek (más néven Daikon vagy kínai retek) egy lédúsabb retekfajta, alakjában hasonlít a sárgarépára, íze csípősebb, színe változatos.
Ki ne dobd a levelét!
A hónapos retket sokszor csak felkarikázzuk, és így magában esszük szendvicsekbe téve, ropogtatnivalóként vagy enyhén sós vajas kenyérrel. Már ez is felüdülést jelent a téli hónapok gasztroszürkesége után, de érdemes néha kicsit újítani is. A retek ugyanis sütve, pirítva, párolva, reszelve is nagyon finom.
Egyszerű, de isteni finom köret lehet például a párolt retek, amit úgy készítek, hogy a felkarikázott retket egy lábasba teszem, és teatojásban különböző fűszereket is helyezek a vízbe (kömény, babérlevél), majd szórok hozzá egy kis cukrot, és félig puhára főzöm a retket, végül pedig hagyom a levében kihűlni.
Húsok, pástétomok mellé nagyon jó kísérő a fűszeres sült retek is. Egy serpenyőben felhevítek egy kis olajat, hozzáadom a negyedekre vágott retket, sózom-borsozom, kakukkfűvel szórom meg, és egy kis balzsamecettel is meglocsolom. Összeforgatom, lefedve párolom kb. 10 percig, majd leveszem a fedőt, és magasabb lángon pár perc alatt ropogósra pirítom a retket.
A gumón kívül a reteklevelet és a retek csíráját is érdemes felhasználni. A friss levelekből nagyon jó saláta vagy akár főzelék is készíthető, de a reteklevélpesto is egy óriási találmány – ha még nem próbáltátok, egyszer mindenképpen adjatok neki esélyt. Az alaposan megmosott leveleket pirított fenyőmaggal / mandulával / dióval, parmezán sajttal, olívaolajjal, fokhagymával és kevés sóval-borssal kell krémesre turmixolni, és kész is a pesto, amit aztán pirítósra kenhetünk, vagy tésztákhoz is kínálhatunk. Lime vagy citrom levével még finomabb lesz.
Most pedig jöjjön még néhány recept, amit érdemes kipróbálni a retekszezon alatt!
Rukkolás reteksaláta tojással
Hozzávalók:
- 6 db tojás
- 1 teáskanál ecet
- 1 dl olívaolaj
- 10 dkg rukkola
- 1 csomag retek
- 1 teáskanál mustár
A tojásokat megfőzzük, majd hideg vízbe tesszük őket, és megtörjük a héjukat (így könnyebb lesz majd megpucolni). Hagyjuk kihűlni. A salátát megmossuk, leszárítjuk, a retket szintén megmossuk, majd vékony karikákra, ill. a karikákat csíkokra vágjuk. A mustárt az ecettel és az olajjal összeturmixoljuk, majd a salátára csurgatjuk, és összeforgatjuk vele.
Pirított retek és répa
Hozzávalók:
- 3 szál tavaszi hagyma 2-3 részre vágva (a zöldjével együtt)
- 1 fej karalábé hámozva, másfél centisre kockázva
- 2 csomag retek, negyedelve
- 3 szál zsenge sárgarépa, karikázva
- só, bors
- pár csepp citromlé
- a pirításhoz olaj
- friss petrezselyemzöld durvára aprítva
Hevítsünk fel egy nagyobb átmérőjű, vastag falú serpenyőt. Locsoljunk rá egy evőkanál olajat. Adjuk hozzá a karalábékockákat, és pirítsuk egy percig. Ezután mehet mellé a retek és a répa, ezekkel további egy-két percig sütjük. A legvégén dobjuk hozzá a hagymákat, sózzuk, borsozzuk, és fél percig még rázogassuk, kevergessük. A legvégén facsarjunk rá egy gerezdnyi citromlevet, és frissen fogyasszuk. Tálaláskor durvára aprított petrezselyemzölddel is megszórhatjuk.
Reteklevélpestós tészta
Hozzávalók:
- 3 gerezd fokhagyma
- 1 evőkanál olaj
- 3 dkg vaj
- 1 csomag retek
Pesto:
- 1 gerezd fokhagyma
- 2 dl olívaolaj
- 4 dkg dió
- só, bors
- 1 csomag retek levele
- 8 dkg tagliatelle (fejenként)
- 4 dkg Grana Padano
Vizet teszünk fel a tésztának. A pestóhoz a diót száraz serpenyőben megillatosítjuk, a fokhagymát lereszeljük, majd a többi hozzávalóval együtt botmixerrel pürésítjük. A retket megmossuk, majd nyolcadoljuk. A fokhagymát megtisztítjuk és lapokra vágjuk. Vajat és olajat melegítünk, megfuttatjuk benne a fokhagymát, majd hozzáadjuk a retket, és 1 perc alatt megsütjük. Ha kifőztük a tésztát, átforgatjuk a pestóval, majd fokhagymás sült retket teszünk a tetejére.
Karalábé-sárgarépa-retekfőzelék
Hozzávalók:
- 2 db karalábé
- 2 köteg újhagyma
- 1 csomag retek
- 1 dl tejszín
- só, bors
- 2 szál sárgarépa
- 4 evőkanál olaj
- 3 gerezd fokhagyma
- 1 csokor snidling
A hagymát finomra vágjuk, olajat melegítünk, és megfonnyasztjuk benne. Közben a zöldségeket megmossuk, megtisztítjuk. A répákat felkarikázzuk, a karalábét felkockázzuk. A hagymához adjuk őket, átforgatjuk, majd annyi vízzel/alaplével felöntjük, hogy éppen ellepje a zöldségeket. Puhára főzzük, és az 1/3-át leturmixoljuk. Sózzuk, borsozzuk, tejszínnel krémesítjük. A retket csak az utolsó 2 percben keverjük hozzá, hogy ne főjön szét. Snidlinggel megszórva tálaljuk.
Retektzatziki sült csirkével
Hozzávalók:
- 1 nagy doboz natúr joghurt
- 1 csokor retek
- só
A csirkéhez:
- fél kg csirkemellfilé
- olaj
- só, bors
- újborgonya
- vaj
A retket megmossuk, lereszeljük és besózzuk, majd egy szűrőben fél óra alatt kicsöpögtetjük. A végén kinyomkodjuk, és a natúr joghurttal összekeverjük. A megmosott, leszárított csirkemellet vékonyan bekenjük olajjal, sózzuk, borsozzuk, és serpenyőben mindkét oldalát megsütjük. Az újburgonyát víz alatt megdörzsöljük, így a vékony hártya lejön róla, majd negyedbe vágjuk. Kevés olívaolajon 10 percig pirítjuk, majd 1 ek. vajat adunk hozzá, ezzel pirítjuk készre. Csak tálaláskor sózzuk meg.
Cukkinis-répás tészta retekkel és citrommal
Hozzávalók:
- 1 csokor újhagyma
- 2 salátacukkini
- 1 sárgarépa
- 4 retek
- 1 citrom
- só
- frissen őrölt bors
- 1 marék napraforgómag
- olívaolaj
- tészta (maccheroni, bucattini, spaghetti)
A zöldségeket megmossuk, az újhagymát vékony karikákra vágjuk, a salátacukkinit lereszeljük, a sárgarépát megtisztítjuk, és zöldséghámozóval szalagokra szeljük. Olívaolajon megfonnyasztjuk a hagymát, hozzáadjuk a cukkinit és a sárgarépát, és megpároljuk. Sózzuk, borsozzuk, citromlevet facsarunk rá, majd meghintjük napraforgómaggal. A retket megmossuk, vékony karikákra, majd keresztben csíkokra vágjuk. A tésztát al dentére főzzük, összekeverjük a raguval, majd megszórjuk a friss, ropogós retekkel.
Tarhonyasaláta retekkel
Hozzávalók:
- 25 dkg gépi tarhonya megfőzve, lecsepegtetve
- 3 szál újhagyma karikázva a zöldjével együtt
- 1 csokor retek apróra kockázva
- 4 csokor petrezselyemzöld finomra aprítva
- 8-10 mentalevél finomra aprítva
- egy piros kaliforniai paprika fele apróra vágva
- fél citrom leve
- 2 ek. olívaolaj
- só, frissen őrölt bors
A tarhonyát lobogó, sós vízben főzzük meg. Leszűrjük, hideg vízzel leöblítjük. Tegyük egy mélyebb keverőtálba, és adjuk hozzá az összes zöldséget, fűszernövényt. Alaposan keverjük össze. Facsarjuk rá a citromlevet, ízesítsük sóval, borssal, locsoljuk meg olívaolajjal. Újra forgassuk össze, majd letakarva pár órára tegyük a hűtőbe, hogy az ízek jobban összeérjenek.
Tavaszi saláta
Hozzávalók:
- 4 db tojás
- 1 ek. libazsír
- 2 db újhagyma
- 4 db hónapos retek
- fél citrom leve
- 8 db közepes újburgonya
- 200 g csirkemell
- extra szűz olívaolaj
- só, bors
- 1 gerezd fokhagyma
- 12 db zöld spárga
A spárgákat megtisztítjuk, alsó, fás részeiket letörjük, a szárakon lévő vastagabb pikkelyeket lefejtjük. A spárgasípokat forrásban lévő, sós-ecetes vízbe dobjuk, és roppanósra főzzük. Ezután leszűrjük, és 3-4 cm hosszú darabokra vágjuk. A tojásokat a spárga főzővizébe rakjuk, és újraforrástól számítva 6 percig főzzük. Ezután kivesszük, hideg vízzel leöblítjük, megpucoljuk és félretesszük.
A fokhagyma héját lefejtjük, a gerezdet szétpasszírozzuk. A hagymát finomra aprítjuk, a hónapos retket vékony karikákra vágjuk. Az újburgonyákat megmossuk, alaposan megtöröljük, és mindegyiket 4-5 darabra vágjuk. A csirkemellet 1-2 cm széles csíkokra vágjuk.
Egy serpenyőben felhevítjük a libazsírt, hozzáadjuk a burgonyadarabokat, közepes lángon megpirítjuk, majd papírtörlőre szedjük, és félretesszük őket. Ezután a serpenyőben maradt zsiradékban megpirítjuk a csirkemellcsíkokat is, majd ezeket is kivesszük, félretesszük.
A serpenyőben maradt zsírhoz egy kevés olívaolajat öntünk, hozzáadjuk az újhagymát és a fokhagymát, majd 1-2 percig pirítjuk. Közben az összes előkészített hozzávalót tányérokra rendezzük, megszórjuk sóval, frissen őrölt fekete borssal, meglocsoljuk a fél citrom levével, végül a hagymás zsiradékkal, és azonnal tálaljuk.
Répakrémleves retekkel
Hozzávalók:
- 1 hagyma
- 5 sárgarépa
- 2 tk. curry
- 1 tk. őrölt római kömény
- 1 tk. őrölt koriander
- 1 narancs leve
- 5 retek
- 2 dl natúr joghurt
- olívaolaj
- só
- frissen őrölt bors
A hagymát megtisztítjuk, finomra vágjuk, és 3 ek. olajon megfonnyasztjuk. A sárgarépát megtisztítjuk, megmossuk és felkarikázzuk, a hagymához adjuk, majd felöntjük annyi vízzel, hogy ellepje. Sózzuk, borsozzuk, fűszerezzük, és puhára főzzük. A narancs levével és a joghurttal savanyítjuk, a frissen vágott retket tálaláskor keverjük hozzá.