Rosszul élünk, de azért pazarlunk – nagyjából így lehetne összefoglalni, mi a helyzet mostanság a világban az élelmiszer-hulladék szempontjából. Hogy érezd ennek a súlyát, csak egy számot írok:
évi 1,3 milliárd tonna
élelmiszer-hulladék keletkezik világszerte.
Persze ennek jó része nem a háztartásokban, hanem a mezőgazdaság és az ipar részéről érkezik, de ettől még sokkoló. Ennek okai azonban mi vagyunk, a fogyasztók. Akik csak az egyenes uborkát, a megfelelő méretű almát vagy a szépségdíjas narancsot veszik meg. Ami nem felel meg a legújabb trendeknek, az rossz esetben a kukába, jó esetben állatok elé kerül.
Maradva a durva számoknál: a felmérések szerint egy átlagos magyar háztartás évi 68 kiló élelmiszert dob ki, egy átlag EU-s állampolgár pedig 92 kilogrammot. A feldolgozóipar 19 százalékot, a vendéglátás 12 százalékot, a termelés pedig 11 százaléknyi élelmiszert hajít ki, a háztartások pedig nem kevesebbet, mint 53-at. Ezeket összeadva, csak az EU tagországokban 88 millió tonna hulladék keletkezik évente, aminek már az elpusztítása is komoly pénzekbe kerül. Pedig a cél az lenne, hogy egyáltalán ne keletkezzen hulladék.
Kemény zsemle, szomorú pörkölt
A felmérések szerint a háztartásokból kikerülő élelmiszer-hulladék így néz ki:
- 13 kg készétel
- 6,5 kg pékáru
- 3 kg zöldség/gyümölcs
- 2,9 kg tejtermék
Ez összesen nagyságrendileg 50 ezer forintot jelent évente. 50 ezer forintból vehetsz egy dögös csizmát, bakancsot télre a gyereknek, egy régen vágyott színházbérletet. Vagy akár egy komposztálót. A hulladék a kukánkból a lerakóba kerül, ahol gyors erjedésnek indul. Aminek következtében metán és szén-dioxid keletkezik, melyek az üvegházhatásért felelős gázok közé tartoznak. Igen, ennek emelkedése ellen igyekeznek a kutatók harcolni, merthogy ezeknek is „köszönhetjük” a globális felmelegedést. Amibe lassan az állatok és mi is belepusztulunk. Hogy, számszerűsítsek, évente 4,4 millárd tonna CO2-vel egyenértékű káros gáz kibocsájtását jelenti, amely a globális kibocsátás 9,49 százaléka.
Minőségmegőrzés vs. fogyaszthatóság
A rövid lejáratú élelmiszerek (tejtermék, húsáruk,halfélék) esetében fogyaszthatósági időt írnak elő, azaz eddig fogyasztható biztonságosan a termék.
A minőségét megőrzi felirat pedig arra utal, hogy a gyártó által elvárt minőség addig a pontig megfelelő, de az élelmiszer utána is biztonságosan fogyasztható, csak nem olyan szép, kicsik fakóbb stb.. Ezt főleg konzerveken, tésztaféléken vagy fagyasztott termékeken láthatjuk.
Egyébként a felnőttek 62 százaléka hiszi azt, hogy a minőségmegőrzési idő lejárta után az élelmiszernek a kukában kell landolnia.
AZ ENSZ fenntarthatósági célkitűzése (UN Sustainable Development Goal, SDG), hogy 2030-ra világszerte felére csökkenjen az egy főre jutó élelmiszer-hulladék mennyisége. Ez persze szépen hangzik, de nézzük, milyen számok állnak mögötte.
Vegyük példának a Tesco Magyarországnál keletkező élelmiszer-hulladékokat – ők ugyanis évről évre nyilvánosságra hozzák a jelentésüket.
Tavaly 8612 tonna élelmiszer-hulladék keletkezett (amely 43 százalékkal kevesebb, mint 2016/17-es évben) 204 áruházában. Az ételek közül 7448 tonna a Magyar Élelmiszerbank Egyesülethez került, ők osztották tovább a rászorulóknak. Ez 18,5 millió adag ételnek megfelelő mennyiséget tett ki. A tavalyi üzleti évben 16.439 tonna (el nem adott) élelmiszer-felesleg keletkezett az áruházakban, mely az összes élelmiszer 1,86 százaléka.
Persze ezzel még nincs minden megoldva, és főleg nem lehet áttolni a felelősséget csak és kizárólag a cégekre, akik gonosz módon értékesíteni kívánják az árujukat.
Mit tehetünk mi az élelmiszer-pazarlás ellen?
Nagyanyáink ezt még tudták, de mi, hála a látszólagos jólétnek mintha elfelejtenénk. Pedig a történet nem olyan bonyolult, csak tervezés kérdése az egész. A saját példámból kiindulva, mert nyilván én sem vagyok szent, csak hála az állataimnak, gyakorlatilag nincs élelmiszer-hulladékom, szóval a hétvégén grillparti volt nálam, pánikoltam, nehogy kevés legyen a húsféle, ezért jó sokat sütöttünk ki, nem mind fogyott el. Én az indiai páccal készült csirkesaslikból csirkesalátát készítettem, a tarja másnap a szendvics része lett, a grillkolbászkák pedig felvágva a másnap reggeli rántotta gazdagítására voltak kiválóak. De a legtöbb élelmiszer lefagyasztható, és nehezebb időkben könnyedén előkapható az előre elkészített étel, amivel nemcsak pénzt, hanem időt is lehet spórolni.
- Kérdezd a nagyit, az ő korosztálya alig dobott ki valamit.
- Ne vásárolj többet, mint amennyire reálisan szükség lehet, inkább legyen otthon mindig vésztartalék. Az 1-et fizet 2-t kap akciók során ritkán veszünk olyan dolgot, ami ténylegesen kell, inkább az árcímke vonzó.
- Ha túl sok a pékáru, az felvágva mehet a mélyhűtőbe. Ugyanez a helyzet a hússal.
- Ha túl sok a rizs, abból szinte mindent lehet készíteni, a rizsgolyótól a salátáig, de levesbetétnek is kitűnő.
- Ha már fonnyad a zöldség készíts belőle finom levest, vagy süsd meg sütőben finom zöldfűszerekkel.
- Ha a gyümölcsök szomorkodnak, akkor elő a turmixgépet vagy a sütőt, és dobj össze belőle valami finomat. Ha több kiló a felesleg, akkor nagyon menő dolog, ha elteszed lekvárnak. Ez karácsonykor jól fog jönni, ha épp ajándékot keresel a barátoknak.
- Mindig azt az élelmiszert fogyaszd először, amit legrégebben vettél.
- 3-4 havonta nézd át a szekrényt, hogy mi a helyzet a konzervekkel, tésztákkal, magokkal és gabonákkal. Ez egyrészt a molyok ellen is jó, másrészt számos izgalmas termékre lelhetsz – otthon.
- Ha savanyú kezd lenni a tej, és még meg tud aludni, készíts belőle aludttejet. Abból pedig készíthetsz egy isteni és könnyen összedobható sütit, a búzaprószát. De erre használhatod a kefírt vagy a joghurtot is.
Ha további kutatásokat olvasnál élelmiszer-pazarlás témában, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) fog ebben segíteni.