A friss fűszerek összetéveszthetetlen ízeket adnak az ételeknek, ám néhány kivételtől eltekintve a fűszernövények leginkább a szabadban érzik jól magukat, így legjobb esetben is tavasztól őszig termeszthetők. Ha van fűszerkerted, érdemes leszárítani és eltenni is a fűszerekből a téli hónapokra.
Az otthoni szárításra legalkalmasabbak az alacsonyabb nedvességtartalmú fűszernövények, így például a kapor, a babérlevél, a majoranna, az oregánó, a rozmaring, borsikafű vagy a kakukkfű.
A szárításra szánt fűszerek betakarításának épp mostanában, augusztus eleje környékén van itt az ideje. A legjobb, ha a leveleket a pára felszállta után, de még a reggeli órákban vágod le. Soha ne kopaszd meg teljesen a növényt, legfeljebb a levelei kétharmadát, illetve az ágai egyharmadát távolítsd el egyszerre!
Amire szükséged lesz a fűszereken kívül:
- Légmentesen záró üvegedények
- Madzag vagy gumiszalag
- Papírzacskó
- Papírtörlő
Szárítás
- A leszedett fűszernövényeket válogasd át, a fonnyadt leveleket szedegesd le róluk, illetve ellenőrizd, hogy nincsenek-e rajtuk bogarak.
- Csak akkor mosd meg az ágakat, ha feltétlenül szükséges, de ebben az esetben is csak hideg vízzel. Ezek után tedd őket papírtörlőre száradni és győződj meg arról, hogy nem maradnak nedvesek, ugyanis akkor penészedésnek, rohadásnak indulhatnak.
- A leszárítandó fűszernövényeket négy-hat ágacskánként kötözd össze madzaggal vagy gumiszalaggal!
- A papírzacskókat lyukasztgasd ki például lyukasztógéppel és írd rá mindegyikre a szárítandó fűszer nevét!
- A csokrocskákat fejjel lefelé tedd egy-egy külön papírzacskóba, majd a szájánál kötözd össze!
- A zacskókat akaszd fel egy meleg, jól szellőző helyiségben legalább két hétre!
- Ha letelt a két hét, bontsd ki a zacskókat és ellenőrizd, milyen állapotban vannak a levelek. Ha kiszáradtak, morzsolódnak, akkor elkészültek, ha még van bennük nedvesség, csomagold őket vissza és hagyd tovább száradni.
Tárolás
- A megszárított növényeket alaposan válogasd át, az akár csak egy kicsit penészesnek tűnő leveleket távolítsd el, a penész ugyanis könnyen terjed tovább!
- Az ágakat tedd légmentesen záró üvegedényekbe. Az ízüket akkor őrzik meg a legjobban, ha egészben teszed el őket és majd csak akkor morzsolod össze, amikor használni fogod.
- Az edényeket tárold száraz, hűvös helyen, ahol nem éri őket közvetlen napfény!