Ha azon gondolkozol már egy ideje, hogy ki szeretnéd próbálni a lassú főzést, és beruháznál egy lassúfőzőre, akkor segítünk a döntésben, megmutatjuk, mit lehet és mit nem lehet főzni benne, illetve, hogy milyen előnyökkel jár a használata.
A lassú főzés előnyei
– A hosszú főzési idő jobban kihozza az ízeket az összetevőkből sok esetben.
– Az alacsonyabb hőmérsékleten főzés miatt kisebb eséllyel fog odakapni az étel az edényben. Ideális az ételek lassú, kíméletes párolásához.
– A főzéshez nem kell a lassúfőzőn kívül más konyhai gép, ezért amellett, hogy időt takarít meg, még pénzt is spórol nekünk, főleg, hogy kevesebb áramot használ, mint egy normál sütő.
– A lassú főzőedény nem forrósítja fel a konyhát, aminek különösen nyáron nagyon fogunk örülni.
– Könnyen szállítható, csak áram kell hozzá, hogy bárhol főzhessünk benne.
– Nyugodtan otthon lehet hagyni magában főzni. Reggel csak beledobjuk a hozzávalókat, elmegyünk dolgozni, és estére kész a fenséges vacsora.
– Megtartja az ételek nedvességtartalmát, nem fog kiszáradni a hús úgy, mint a sütőben.
– Az alacsony hőmérsékletű főzésnek köszönhetően több vitamin marad a zöldségekben, így az egészséges életmódhoz remek társ a lassú főző.
3 tipp a lassú főzéshez
Zöldségek – Sok zöldség (például a gyökérzöldségek) lassabban fő meg, mint a hús, ezért a legjobb, ha kis darabokra vágod mindet. A gyorsabban fővő zöldségeket pedig tedd bele az elkészülés előtt 20-30 perccel.
Hüvelyesek – A bab és más hüvelyesek tökéletesen elkészíthetők a lassú főzőben, de vigyázni kell arra, hogy főzés után szabad csak megsózni, mert különben kemény marad az étel.
Fűszerek – Mivel a lassú főzés során az aromák még jobban kijönnek a fűszerekből, ezért lehet, hogy kevesebb is elég az ételhez, mint amihez szoktál.
5 dolog, amit nem szabad a lassúfőzőbe tenni
1. A legtöbb tengeri herkentyű: Tengeri hal, kagyló, osztriga – mind arra termett, hogy gyorsan főzzük meg. A tengeri herkentyűk között csak a polip és a tintahal az, aminek jót tesz a lassú főzés.
2. Tejtermékek: Lehet benne tejszínes szószos csirkét készíteni, de csak úgy ajánlott bármilyen tejterméket a lassúfőzőbe tenni, ha a főzés végén adjuk hozzá, mert különben összetúrósodik benne.
3. Tészta: A tésztát gyorsan kell főzni, a lassúfőzőben nem főtt tészta, hanem káosz lesz belőle.
4. Rizs: A rizs egy szép masszává válik a lassúfőzőben, inkább ne próbáld ki.
5. Bor: Amikor alkoholt adsz egy ételhez, akkor általában az aromájára van szükséged, de az alkoholtartalmát elfőzöd. A lassúfőzőben azonban megmarad az alkoholtartalom, és a kész ételnek olyan íze lesz, mintha másnapos lenne.
Egy recept, amivel sikered lesz a lassúfőzőben
Hogy ne hagyjunk kétségek között, mutatunk olyan receptet, ami tökéletes lesz lassú főzéssel.
Hozzávalók:
- 240 ml víz
- 1 nagy brokkoli
- 425 gramm csicseriborsó
- 1 közepes édesburgonya
- 1 vöröshagyma felkockázva
- 40 gramm quinoa
- 2 gerezd fokhagyma
- 1 teáskanál gyömbér
- 1 teáskanál pirospaprika
- 1 evőkanál kurkuma
- 795 g konzerv darabolt paradicsom
- 800 ml kókusztej
Elkészítése:
Tedd a lassúfőzőbe a vizet, a brokkolit rózsáira szedve, a csicseriborsó-konzervet lecsöpögtetve, a felkockázott édesburgonyát, a hagymát és a kókusztejet. Keverj rajta egyet. Tedd rá a fedőt, és főzd 8 órán keresztül – az a biztos, ha egy édesburgonyán próbálod ki, hogy elkészült-e a curry. Tálald főtt rizzsel, a tetejére szórj petrezselymet.
Így készül a marhapörkölt lassúfőzőben: