Hallottál már az „utolsó vacsora szindrómáról”? A valóságban nem létezik ez a betegség, csak Dr. Glenn Livingston pszichológus, a Never Binge Again című könyv szerzője hívja azt az ördögi kört, amikor mindig másnap kezdünk fogyókúrázni. A jeles nap örömére utoljára még jól bevacsorázunk, bármit magunkba tömünk, hiszen holnaptól semmit sem szabad és minden finomságot megvonunk magunktól a fogyókúra nevében. Aztán holnap sincs időnk, kedvünk, pénzünk – a kifogások tárháza végtelen – belevágni a fogyásba, úgyhogy elhalasztjuk holnapra, és így tovább, akár éveken keresztül.
Dr. Livingstone kifejezetten a túlevésre specializálódott, a páciensek történetei és tünetei alapján összeírt 5 okot, hogy miért nem kezdődhet a fogyás holnap.
1. Sosem lesz holnap. A holnap igazából a fogyás szempontjából annyit jelent, hogy „majd valamikor”. Egyszer majd elkezdek egészségesen étkezni, de az az egyszer ne ma legyen. A holnap kezdődő diéták mindig halálra vannak ítélve, csak az működik, ha most azonnal belevágunk.
2. Minden falat számít. Minden egyes falat, ami a szánkban landol, számít a fogyásban. A holnap kezdődő diétánál átverjük magunkat, elhitetjük az elménkkel, hogy ez az utolsó nap, utolsó zabálás nem számít. Pedig a szervezetünk számára nincs olyan, hogy szabadnapra megy és nem károsítják az egészségtelen ételek egy napig.
3. Nem tudod kijavítani holnap a mai napot. A kifogások között előkelő helyen áll az, amikor fogadkozunk, hogy bár ma összevissza ettünk mindent, de holnap úgy tartjuk az egészséges étrendet, mint a kisangyal, és akkor minden jó lesz. A szakember szerint jellemző a túlevőkre, hogy profi diétázók, és általában jobban tisztában vannak az egészséges étrend szabályaival, mint az étkezési zavaroktól mentes társaik. Állandó hullámvasúton ülünk ilyenkor: hol túl sokat eszünk, hol pedig tökéletesen tartjuk az étrendet és nem értjük, miért nem fogyunk le. Nos, azért, mert a szervezetünket teljesen összezavarjuk a hullámzásainkkal.
4. A holnapi fogadkozás egészségtelen ételeket hoz ma. Egy kutatásban találták azt, hogy ha megfogadjuk szentül, hogy holnaptól extra egészségesen fogunk étkezni, akkor biztos, hogy szörnyű ételeket tömünk magunkba előző nap. Egyszerűen nem kell esküdözni a holnapra, hanem ma megtenni minden tőlünk telhetőt, hogy ne gyilkoljuk tovább a testünket.
5. A ma és a holnap között dől el az érzelmi túlevés. A legtöbb esetben a túlevés mögött impulzív döntés áll, amit az érzelmi állapotunk alapján hozunk meg. A szakember szerint ezen a problémán csak úgy lehet túllendülni, ha lecseréljük a holnapot a mára, azaz a mostani döntéseinkért vállaljuk a felelősséget és tudatosan választunk ételt az érzelmek helyett.
Dr. Livingstone listát szokott íratni a pácienseivel, melyben fel kell sorolni, mi a legnehezebb számukra az egészséges életmódban, és milyen célt érhetnek el ezekkel a szabályokkal. A válaszok segítségével meg tudjuk fogalmazni magunknak egészen pontosan, hogy miért halasztjuk el holnapra folyton a fogyást, milyen kényelmetlenséget akarunk elkerülni a halogatással. Mert az elsődleges probléma nem az ételtől való függés, hanem a hirtelen, érzelmi alapon ébredő vágy, amit étellel csillapítunk. Ha ezen túl tudjuk tenni magunkat, akkor semmi problémánk nem lesz a jövőben az egészséges életmóddal és a fogyással.
Az egészséges életmód:
- Egészséges életmód: hóbort vagy tudatos döntés?
- A hosszú és egészséges élet titka – ezekből egyél sokat!
- Te tudod, hogy mit kell enni reggelire?